Sedm let v Tibetu

Seven Years in Tibet

Sedem rokov v Tibete

Drama / Dobrodružný / Životopisný / Historický

USA, 1997, 129 min (Director's cut: 139 min)

Zajímavý film od začátku do konce, s vynikajícím příběhem podle autobiografické knihy hlavní postavy Rakouského horolezce Heinricha Harrera. Stejně jako v jiných filmech Jeana - Jacquesa Annauda se nešetří dlohými záběry krásné Himalájské přírody. Brada Pitta moc nemusím, ale tady byl více než snesitelný. Zvláště jeho sbližování s malým Dalajlámou (Kundunem) je krásně pojato i zahráno. Tento film záměrně nesrovnávám s "Kundunem", protože je pojatý jinou formou. Mně se to prostě moc líbilo. 87%.(14.11.2005)

Ďalšia adaptácia Tanca s vlkmi. Cudzinec z civilizácie príde do "divočiny" najskôr sú všetci preňho zaostalí no postupom času zistí, že všetko, v čo doteraz veril je blbosť. Dlhší pobyt ho úplne prekonvertuje na myšlienku a správanie domorodcov a nakoniec za nich začne bojovať proti vlastným. Nie moc výrazný Pitt, ktorého výkon kompenzujú nádherné exteriéry.(22.1.2010)

Jako by úvodní zdrženlivost oberscharführera SA při přebírání vlaječky s hákovým křížem předznamenala podbízivost Annaudovy voyage na střechu světa. Precizní Fraisseho kamera (i když, dalo se něco v takových scenériích zkazit?), dobrodružná zápletka, platinový Brad zastíněný Thewlisem, Williamsovy tóny unášené větrem Tibetské náhorní plošiny, nezávazné koketování s uměním. Líbilo se mi to? Jak říká Kundun, mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí...(2.1.2015)

Když jsem se rozhodl podívat se na ty "tibetské" filmy, sliboval jsem si víc od Scorseseho Kunduna. A dopadlo to právě naopak. Tohle není hold polobožskému dítěti, nýbrž dobrodružný příběh smrtelníka s ne zcela obdivuhodným charakterem. Je to naleštěné a hodně to spoléhá na genia loci (v tomto případě se točilo v Argentině, což pokládám za dobrou volbu). Ale obstojí to jako zajímavý dobrodružný film.(10.8.2013)

Filmy o skutočných udalostiach mávajú väčšinou jedinečnú atmosféru, tento nevynímajúc. Brad Pitt v čase, keď ho milovali ženy z celého sveta a duchovný príbeh, ktorý dáva veľa možností zamyslieť sa nad podsunutými témami. Film je síce dlhý, ale krásny. Príroda, stvárnenie Tibetu a celková atmosféra, ktorá má niečo do seba. Iste existujú rôzne filmy z horolezeckého prostredia, z prostredia Tibetu, či Číny, ale tento ma upútal už dávno a je akýsi vnútorne bohatý a to oceňujem.(13.9.2012)

• - Jetsun Pema, která ve filmu hraje matku Dalajlámy, je ve skutečném životě Dalajlámovou sestrou. Ve filmu tak vlastně hraje svoji vlastní matku. (Ai.ma)

• - Když Heinrich Harrer vysvětluje dalajlámovi časová pásma, otáčí glóbem špatně (tedy podle hodinových ručiček) a říká, "Když slunce vychází ve Lhase, tak v New Yorku možná právě zapadá.“ Ve skutečnosti je tomu právě naopak. (džanik)

• - Richard Gere bol zvažovaný do role Heinricha Harrera. Aj keď sa vo filme nakoniec nevyskytol, urobil producentom láskavosť a poslal scenár Dalajlámovi, aby získal jeho súhlas. Dalajláma scenár naozaj prečítal a bol z neho nadšený. (Lulu13)