Sedm let v Tibetu

Seven Years in Tibet

Sedem rokov v Tibete

Drama / Dobrodružný / Životopisný / Historický

USA, 1997, 129 min (Director's cut: 139 min)

Zajímavý film od začátku do konce, s vynikajícím příběhem podle autobiografické knihy hlavní postavy Rakouského horolezce Heinricha Harrera. Stejně jako v jiných filmech Jeana - Jacquesa Annauda se nešetří dlohými záběry krásné Himalájské přírody. Brada Pitta moc nemusím, ale tady byl více než snesitelný. Zvláště jeho sbližování s malým Dalajlámou (Kundunem) je krásně pojato i zahráno. Tento film záměrně nesrovnávám s "Kundunem", protože je pojatý jinou formou. Mně se to prostě moc líbilo. 87%.(14.11.2005)

Hoci pekný film, v mnohom sa odlišoval od knihy a vymýšľal si. To bol podľa mňa hlavný zádrhel tohto filmu. Brad Pitt to hral vážne ale v niektorých pasážach si dej nezachoval reálnosť - napríklad v jeho vzťahu k mladému dalajlámovi. Aj keď to nebolo úplne nafigu, viac ako tri * nedám. Odporúčam prečítať si knihu.../65%/(10.12.2011)

Pěkné převyprávění skutečného životního příběhu muže, který odešel zdolat himalájský vrchol, ale nakonec se stal učitelem samotného Dalajlámy. Veškerá pozornost kamery padá výhradně na složitou Pittovu postavu, vše ostatní je tak nějak vedlejší a nedůležité. Bohužel největší slabinou snímku je právě znázornění Harrerovy proměny, která se uděje vlastně během jedné nebo dvou scén. Film určitě nezanechá žádný citový nebo myšlenkový dopad, ale mně se jednodušše líbil. Krásná příroda, cizí a mírumilovná kultura čelící chtě nechtě hrozbě války a příjemná atmosféra protkaná novým a zajímavým pohledem na svět.. Nebál bych se pustit si to znovu.(4.3.2012)

Pěkných 7/10. Pitt jako namyšlený árijský srandista na očistné pouti Tibetem za druhý světový. Hory, čínská invaze, doják s dětským dalajlámou. První hodina mi přišla způlky postradatelná a druhá naopak příliš osekaná, ale na to srát, hezky jsem si tím vyplnil dnešní tragickou nespavost. Brad je tu na můj vkus trochu moc "nažloutlý", ale pasoval a líbil se mi jak to zahrál. Jdu spát.(10.9.2011)

Annaud ma neuveritelny cit pro filmy tocene v prirodnim prostredi. Dokaze neomylne prenest atmosferu Tibetu na filmove platno a ke vsemu dokaze divaka prikovat k zidli a nechat ho hltat tyto hody. Co se tyce hereckych vykonu a samotneho obsahu tak si myslim ze obsazeni hezounskeho Pitta do role nemeckeho horolezce Harrera bylo vynikajicim tahem nebot Pitt se do role vzil az prekvapive prirozene a snadno a je velmi pevny v kramflecich i pri vypjatych scenach kdy se ma ukazat i emotivni cast postavy. Tento film mi prirostl k srdci jeste o to vice ze z celeho srdce miluji hory a Tibet predstavuje ty nekrasnejsi horske scenerie jake si clovek muze predstavit.(8.1.2006)

• - Film na rozdiel od knihy vynecháva fakt, že Heinrich Harrer (Brad Pitt) bol v skutočnosti nacista a členom SS pred výpravou do Tibetu. Harrer následne priznal svoju nacistickú príslušnosť nazývajúc ju mladíckym omylom. (Lulu13)

• - Nemecký akcent Brada Pitta (Heinrich Harrer) bol časopisom Empire označený ako tretí najhorší všetkých čias. (Lulu13)

• - Ve scéně, kdy dojde ke konfrontaci Heinricha a Ngawanga, je B.D. Wongovo rozčilení úplně autentické, protože mu nikdo neřekl, že jej Brad Pitt má napadnout. (Ai.ma)