Kumo no mukó, jakusoku no bašo

• Japonsko 雲のむこう, 約束の場所 (více)

V paralelním světě, kde bylo Japonsko v roce 1974 rozděleno na dva státy podléhající vlivu USA a Sovětského svazu se odehrává příběh o snech, lásce přátelství a samotě odloučení. Dva kamarádi, Hiroki a Takuya, si na severu Jižního Japonska staví tajně vlastní letadlo, aby přeletěli přes hranici na ostrov Hokkaidó, kde stojí záhadná nebetyčná věž, a odhalili její tajemství. Když se k nim připojí jejich spolužačka Sayuri, uzavřou přísahu, že k věži doletí za každou cenu. Po čase ale Sayuri bez rozloučení zmizí, cesty obou kamarádů se rozejdou a trvá dlouhé tři roky, než se začne jejich společný osud znovu naplňovat. Válka mezi oběma částmi Japonska je na spadnutí, výzkum paralelních vesmírů a změny reality, které způsobuje obří věž, ohrožují celý svět a sny, které se zdají spící Sayuri, hrají důležitější roli, než by kdokoli čekal. (Karmin)

Pecival

Mám rád sci-fi, mám rád anime a mám rád romantiku. Tyto tři aspekty zkombinované v jedno se mi, ale v tomto případě příliš nelíbily. Přišlo mi to takové nedotažené (úvod mě vysloveně nudil). Ani grafická stránka mě příliš nezaujala - na mě příliš tmavé a temné barvy (ač jistě schválně kvůli atmosféře) - já to v anime moc rád nemám. ()

adamulefa

Zaujímavé! Páčilo sa mi to oveľa viac ako preromantizovaný 5 centimetrov za sekundu. Ten film by som si pozrel už jedine tak s dievčinou vedľa mňa na gauči, aby som prípadne... No nehajme to tak! Sme tu všetci kvôli Sayuri, lietadlu a tej Veži. Musím uznať, že to bol celkom zaujímavý koncept aj keď neskôr som sa začal už strácať v deji. Taktiež sa mi veľmi páčilo prostredie, kde sa film odohrával tak isto ako animácia. Bravúrne zvolená škála farieb? Anyone? Rozhodne ma viac brala prvá časť pred tým ako sa veci začali komplikovať, ale to bude asi len mnou. Každopádne worth checking out ! ()

Honza135

„TO LÉTO BYLO VSKUTKU VÝJIMEČNÉ. AVŠAK OD TÉ DOBY MĚ VŠUDYPŘÍTOMNÝ SVĚT ČASTOKRÁT ZRADIL…“ Děj filmu nám představuje alternativní minulost, ve které se p. Šinkai inspiroval u poválečného Německa. Japonsko bylo rozděleno Cugarským průlivem na sféry vlivu Sovětského svazu a Spojených Států. Sověti na svém dobytém území zafinancovali výstavbu kvantové věže, tyčící se šestnáct kilometrů do nebes. Kamarádi Takuya a Hiroki jsou touto významnou dominantou fascinováni. Proto se rozhodnou, postavit si proudové letadlo, které by je k věži dopravilo… » Co se mi líbilo: 1) Autentický příběh. Jako obvykle, nic jsem si o filmu nehledal a byl jsem tak mile zaskočen. Téma alternativních dějin poválečného Japonska mě opravdu zaujalo, i když tu nehraje hlavní roli. Děj se tu odehrává kolem společné kamarádky Sayuri a jejího náhlého ztracení. 2) Hudební podkres a ozvučení. Pan Tenmon se na filmu výrazně podepsal. Jeho melodie dodávají filmům silnou atmosféru a krásně rozezní divákovy emoce. Vypíchnu tu především Main Theme. Co se týká ozvučení, jsou tu slyšet velmi propracované zvukové kulisy na pozadí, jako např. blížící se bouřka, skřípání podlahových prken či proudové motory stíhaček. Poslední jmenované zvukové efekty mě fakt dostaly. Stejný popis platí i k následujícímu Šinkaiovu filmu, Pěti centimetrech za sekundu. 3) Animace. Právě v tomto filmu p. Šinkai poprvé ukázal vysokosnímkovou animaci. Pohyby jsou tak ve filmu značně plynulé a přirozené. Pozoruhodností filmu je jeho rudé zbarvení, způsobené zapadajícím sluncem, po většinu jeho screentimu. Z maličkostí v animaci, co se mi zalíbily, zmíním záři reflektorů. 4) Železnice. A je to tu zase. Jsem ohromen nádhernými nádražními stavbami, odjezdovými tabulemi hlásící nejen směr a perony, ale v nouzových situacích i aktuální dění. Pan Šinkai znovu trefil moji slabost. 5) Přirozená mluva. Postavy ve filmu nepoužívají stereotypní anime mluvu, avšak přirozenou japonštinu. Taktéž tu zazní nefalšovaná americká angličtina ba dokonce i ruština. Film tak působí velmi věrohodně a i když se najdou mezery ve scénáři, sledování jsem si si díky výše uvedeným důvodům užíval. 6) Vývoj v čase. Pro plný dojem z filmu doporučuji film často pozastavovat. Celý příběh tu začíná v roce 1974 a končí v prvních měsících roku 2000. V tomto mezidobí vznikne řada událostí, které ve výsledku dávají filmu dlouhou časovou osu. Samozřejmě, nebudu nic prozrazovat, každý ať si udělá tento časový rozbor sám. 7) Hrátky s minulostí. Nečekal jsem, že bych někdy viděl zfilmovanou alternativní minulost poválečného Japonska, kde Sověti neobsadili jen Kurily a jih Sacharinu, ale také realizovali vylodění na Hokkaidu. A samozřejmě ho časem od Japonska odřízli a izolovali, stejně jako NDR. Velká škoda, že se o této alternativitě nedozvím víc. » Co jsem nemusel: 1) Dějové nesrovnalosti. Sice se mi anime film líbil, ale jeho sci-fi dění nebylo tak poutavé, abych si nevšiml velých nedostatků. I když jsem hledal napříč internetem, stále jsem se nedozvěděl původní záměr věže či jaký měla efekt na ekosystém a život obecně proměněná hmota kolem ní. » Shrnutí: Často jsem o tomto anime filmu četl na dnes už smazaných blogech i slýchal od dlouhodobých anime nadšenců. Sice jsem si musel film pustit dvakrát, abych pobral to množství informací, co bylo za hodinu a půl vyřčeno, avšak i na druhý zátah mě anime chytlo a už nepustilo. Debutový Šinkaiův film nezklamal. Má většinu prvků jeho kvalitních filmů, včetně velmi cenné spolupráce na audiu s p. Tenmonem. () (méně) (více)

Darik

Sice si nejsem jistej, jestli jsem to pochopil, ale ta síla příběhu a ta hudba... Rozhodně doporučuji ke shlédnutí - stojí to za to. 80% ()

ekomo

Bohužel tomuto svému již pátému japonskému animovanému filmu musím dát jen 4 hvězdičky, protože sice grafika, hudba a příběh nejsou špatné, ale za to děj je beznadějně fádní a nudný. ()

Emo-haunter

Pro mě těžko hodnotitelný film. První půlhodinka úžasná. Přesně takový Šinkai, jaký umí být. Smysl pro detail, nádherná panoramata přírody, kamera, motivy odloučení - chválím! Bohužel, poté ale přechází děj o tři roky později a komplexnost tohoto filmu začíná hodně uvadat. Spojení několika žánrů dohromady zde vytváří zbytečný chaos a ztrácí svou originalitu. Jak kdyby film nevěděl, čím chtěl být, a některé skutečnosti zůstaly nedoladěné. Konec též rychlý, odfláknutý. Jak jsem říkal, první půlhodinu velké nadšení a očekávání, pak ale snímek otočil úplně jinam, než člověk očekával a vznikl z toho poněkud zvláštní multižánr (scifi, válečný, romantický, magický realismus, atd...). Škoda. Jen tak pro zajímavost - některé motivy připomínaly korejský snímek Zkázu Ecobanu. Možná filmu moc křivdím, avšak nyní uděluji 65%. V budoucnu rád shlédnu znovu a třeba ocením více. ()

bobstock

Po úspěchu při nedávném kino zážitku Suzume jsem samozřejmě musel najet a doplnit Šinkaiovu tvorbu a tak jsem začal jeho prvním snímkem o paralerních vesmírech a tajemnou věží, která je dokáže zhmotňovat. Akorát zabaleno snad do nejextrémnější formy romance, kterou jsem i v japonském animáku zažil. Tradičně krásné obrazy s mnoha detaily, zasněnými protagonisty o svém cílu s letadlem a hromadou deště ve světě rozděleném blížící se válkou. 70% ()

Janko666

Po hrozně rozvleklém Byōsoku 5 centimeter se mi do dalšího Shinkaie příliš nechtělo, ale tak nějak z nudy sem se nakonec překecal. No, a asi proto, že jsem od tohohle filmu nic moc nečekal mě naprosto odstřeril! Všechny neduhy, které pro mně 5 centrimetrů obsahovalo, se tady nevyskytovaly. Bylo to natahované přesně tak, jak to mám rád, postavy se furt neopakovaly, bylo tam napětí a spád. Prostě, když je melancholie tak krásně naaranžovaná a (hlavně) vyvážená, miluji ji! ()

merigieren

Příběh lásky za hranicemi paralelních prostorů, to tu ještě nebylo :-) Na začátku se dozvíte jak to skončí, a pak se film snaží propracovat k finálnímu výbuchu a všichni žili šťastně až do vzdálené smrti. Je zde hezky zobrazeno propojení našeho páru a i jejich pocity ve snech. Kresba je jako vždy u japonských animovaných filmů úžasná... ()

Radek.SCH

Tady se Makoto teprve rozehříval. Na prostoru devadesáti minut se toho přitom řekne zhruba tolik, co v hodinovém 5 centimetrů za sekundu. Navíc jsem vůbec nepobral spojitost mezi Sayuri a Věží. Nějaká magická síla přátelství z dětství tu taky (i přes zjevnou snahu) moc nefungovala. - 70% ()

Illioplius

Graficky výborné, avšak príliš pomalé (alebo dlhé) a dejovo chudobné. Divák sa teší na nejaké vyvrcholenie, no napokon žiadne napätie neprichádza. Chcelo by to viac uviesť do deja, rýchlejšie tempo, trochu akcie (hoci ja akciu vo všeobecnosti veľmi nemusím), alebo skrátka nejako to okoreniť. Aj keď animované filmy, obzvlášť anime, pomyselne delím na dejové a atmosferické, tento sa snaží zapôsobiť atmosférou, avšak ten dej ju v podstate pohltí, lebo naň skrátka kladie film mimoriadny dôraz. A keďže ten dej je, podľa mňa, slabý, tak film to celkovo zrazí na jeho úroveň. Lepšej prehľadnosti by prospelo aj nejako prepojiť tri epizódy, z ktorých sa film skladá. ()

kubka4

Spousta lidí si pod pojmem "anime" představí Pokémony nebo případně Naruta, ale to zdaleka není vše (ne, že by to byly špatné anime). Tohle nádherné romantické sci-fi je toho přímým důkazem. Jeho pomalé, leč překrásné melancholické ladění mě strhlo hned na začátku. Příběh odehrávající se v alternativní verzi Japonska, které je rozděleno na dvě části. Příběh tří středoškoláků a jejich snu, který sehraje v jejich životech mnohem větší roli, než tušili... Krásná vizuální stránka je doplněna ještě krásnější hudbou a spolu s zajímavým dějem a prostředím tvoří výbornou kombinaci, které se nedá odolat. Jsem prostě uchvácen... - 100% ()

Karmin

Romantika. Tenhle film je čistá romantika. Trošku okořeněná napětím, které se týká hrozící války mezi Severem a Jihem (nepříjemný odkaz na Studenou válku) a změn reality, které vyvolává Věž a které mohou zničit celý svět. Je to velmi emotivní dílo, plné nádherných, působivých a někdy trochu smutných obrazů (takové ty skoro až kýčovité věci: západy slunce, nadýchaná oblaka, v dešti utopené město,...), to vše podkreslené klavírní hudbou. Jak již napsali jiní, kresba je velmi profesionální, každý detail propracovaný. Osobně na mě dost zapůsobil příběh dospívajících dětí, které se snaží naplnit své sny a lásky, přestože svět kolem nich se žene dozáhuby. A myšlenka, že sny jsou vizemi z jiných, paralelních realit, je hodně zajímavá. Vhodné pro melancholiky, snílky a milence :-) ()

q66

Standardní Makoto Shinkai... plné kýče, prázdné sentimentality, melodramatu, plochých postav a logických nesmyslů. Technicky sice na velmi dobré úrovni (ale ne to nejlepší, co se v anime dá vidět), ale ten zbytek to sráží dolů; a posledním hřebíkem do rakve je to tempo. Lepší 4/10 ()

-tHESWINe-

No teda. To jsem nečekal. Ta jedna hvězdička je za pěknou, relativně, animaci ... ale na téhle úrovni to už umí dneska kdekdo. Patos, patos, patos ... kdo má tohle zapotřebí? ()