Jdi, žij a někým se staň

• Francie Va, vis, et deviens (více)

Devítiletý černý Etiopan se jen díky zfalšované židovské identitě dostane z utečeneckého tábora v Súdánu, kde mu hrozí smrt vyhladověním. Jeho matka - křesťanka - ho propašuje do záchranného transportu etiopských Židů - Falašů - , které přijímá do azylu Izrael (operace Mojžíš v roce 1984). Pod novým jménem se Shlomo obtížně aklimatizuje v odlišném prostředí i v jiném náboženském řádu. Teskní po matce a odmítá přizpůsobit se kolektivu, s nímž je v neustálých konfliktech. Teprve adopce do harmonické rodiny ho zklidní, i když dál trpí komplexem z utajení pravého původu. Než Shlomo dospěje, projde při hledání skutečné - lidské - totožnosti nelehkými zkušenostmi v sociálním zařazení i v navazování vztahů. Zažije rasistické útoky, judaismus i válku v okupovaných teritoriích, vystuduje medicínu ve Francii, než se konečně jako zralý muž, sám otec, vrátí zpět ke svým kořenům. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

hanca.uh

Myslela jsem, že mi i tady potečou slzy jako hrachy - stejně jako při sledování námětově podobnému filmu Lion (o ztraceném malém indickém chlapci, 2016), ale nic se nedělo....ne že bych se kvůli tomu pocitu na film dívala:-)). Příběh je tu opět zajímavý a surový, ale trochu mi to přišlo víc "hrané" a i přes jistou autentičnost a útok na divácké city mě to tady moc nedojímalo, nevím proč. Možná kdybych neměla to mé srovnání, tak bych dala 4 :-)) ()

kodwin

Silný a poučný film. Celou dobu mě trochu dráždil Shlomův lehký nevděk, ale dítě si neporučí, prostě mu chyběla máma. Na můj vkus příliš idealistická rodina, která se často oháněla levičáctvím a vlastenectvím. Film byl nabitý dějem, což je jeho základní výhoda. A jelikož mě operace Mojžíš byla doposud utajena, tak jsem se i něco nového dozvěděl. ()

vicvixx

Za mě, jako člověka zajímajícího se o tzv. Blízký východ, jde o film natočený hodně "zleva", nicméně i přesto dávám plný počet. Skvělý dětský představitel Šloma, skvělý představitel jeho adoptivního otce. Příběh silný, předvídatelný, vlastně i jednoduchý, ale i tak nadprůměrný. ()

danny79

Pribeh etiopskeho chlapce Shloma o hledani sebe sama, sveho mista na zemi, daleko od sve matky, v cizim prostredi s odlisnou kulturou. Film je citlive natocen se zajimavym, kvalitnim scenarem i poutavou hudbou.Vztah Shloma ke sve adoptivni matce je zasadni. Od prvnich chvil mu ukazuje svou lasku, oddanost, odvahu, rozhodnost i moudrost. Film je delsi nez byva zvykem, neni nijak "znepokojujici" ani emocne vypjaty, presto je dramaticky, svizne ubihajici s nekolika zajimavymi postavami a jejich myslenkami. ()