Reklama

Reklama

Muž s röntgenovýma očima

  • USA X (více)
Trailer

Obsahy(1)

Dr. Xavier (Ray Milland) vyvíjí oční kapky, jejichž cílem je zvětšit rozsah lidského vidění, což umožňuje člověku vidět za „viditelným“ spektrem do ultrafialových a rentgenových vlnových délek a dále. Postupem času se zvyšuje vizuální kapacita Xaviera a jeho schopnost ovládat ji klesá. Nakonec už nemůže vidět svět z lidského hlediska, ale pouze ve formě světel a textur, které jeho mozek nedokáže plně pochopit. (sator)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (18)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Najlepsie filmy tocil reziser Roger Corman suverenne v 60. rokoch - Pit and The pendulum, Maska Rude Smrti a tento Man with the X Ray Eyes. Vyborny film na motivy toho, co sa stane, ked si covek nakvapkal ocnu instilaciu umoznujucu x ray videnie. Nie je dobre vsetko vediet a vidiet, lebo pri urcitej hranici uz clovek nevie rozlisit realitu a halucinacie. Kazdopadne vsak pomaly az strasidelna atmosfera, perfektna rezia, naprosto genialne dialogy - to su silne stranky filmu. jazda autom bol potom uz cirocity masaker, Ray Milland /Ztracený Víkend, Zuzanka v nesnazich/ sa snad narodil pre taketo roly . 80 % ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Snaha vidieť pod povrch vecí vedie lekára - výskumníka k objavu látky umožňujúcej po nakvapkaní do očí röntgenové videnie. Počiatočný vedecký zápal sa po experimentoch s vlastnými očami spôsobujúcich kumulatívny efekt, kedy vidí holú ľudskú kožu pod látkou a zároveň vnútro orgánov pod ňou, sa mení na čisté zúfalstvo. Kvapky, ktoré mali pomôcť sa stávajú prekliatím. Nik z nás nevie, kam môže snaha po vedení (resp. videní) dospieť, čo je ešte mozog schopný spracovať, a kedy dochádza k prepnutiu do psychotických stavov. Pred prílišnou snahou v tomto smere varuje už Biblia: "Ak Ťa tvoje oko zvádza k hriechu, vylupni si ho". Nízkorozpočtová fikcia v duchu najlepších Cormanových prác kombinuje veľmi lacné, prevedením pôsobivé triky s prvkami svojského humoru (najmä scéna plesu, kedy užasnutý doktor vidí tancujúcich hostí ako partičku divne rozohnených nahatých stvorení) a pôsobivou armosférou. Skvelý je i výkon Raya Millanda v hlavnej úlohe - niekdajšej hviezdy filmov Alfreda Hitchcocka, Billyho Wildera či Fritza Langa. Úlohu objavom posadnutého vedca odohral v premiešanej škále charakterov od dobráckeho pomocníka chorým cez zločinca a šarlatána až po šialeného vizionára. ()

Reklama

PKD 

všechny recenze uživatele

Milland s krásně X-menovským příjmením (což mohu klidně prohlásiti, páč v té době již existovali:) ve své typické roli z jeho pozdějšího období. Vcelku dobré, ale samoz. žádný zázrak se nekoná. Sequence na večírku pobavila i díky cudně zrak klopící hl. postavě, což mi připomělo, že já bych si raději ty oči vydloubl rovnou, páč zcela nahé ženštiny (to už raději sledovati už jen skelety) mě vůbec nijak nefascinují, jako zřejmě většinu a o nahých pánech ani nemluvě. Komorní ráz, který jest poněkud pokažen kasinem, automobilovou honičkou, jako vytřiženou z Fantomase či levnějšího Bonda a psychedelicky mimózním závěrem (který ale žádným pořádným koncem není, což mě vytočilo) v kazatelově stanu, bych ocenil, pokud by nebylo těch výhybek. Ocením ovšem asi posl. 10min. měnícich se kukadel tj. všechny 3 verze, kdy si nemohu vybrati, zda pichlavou, obsidiánově černou či závěrečnou krvavou, což mi ewokuje některá má rána.;-))) Opět po nějaké době se zde objevil  o rok později budoucí dr.Boyce (kouzelně smutný a plaše osamělý mr.Franz z Attack of the Puppet Peoople) z ST the Cage a mám dojem, že jsem identifikoval v kasinu dalšího STTOS herce z Dagger of the Mind.;-) Některé efekty (jak to tak u Cormana bývá) jsou srandovní (Xavierovo vyšetření stařenky, co si stěžuje na bolesti zad) efektní (zlomená noha ženy v lunaparku) a některé prostě fajn/ok. Bylo by to i na 3.5, ale s tou délkou a mnou vyjmenovanými 3 odbočkami od komorna, nikoli. Což nezn, že za min. 1 shlédnutí vyším nerentgenovým zrakem to stojí. Pokud vás samoz. filmy alá 50.-60. éry tohoto typu zajímají. P. s. za tu zbytečnou (myslel jsem, že se mi sekl film) 60s. se statickým záběrem na oční bulvu, bod dolů. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nudná sci-fi rozprávka o mužovi, ktorý ako hovoria naši západný susedia, ´´prozřel´´. Vidieť veci, ktoré majú byť skryté je lákavé, hlavne veci ktoré túžite vidieť. Ale ak vám to presiahne až do krajných medzí a začínate vidieť veci, ktoré už vidieť nechcete...Zaujímavý námet, s ktorým sa ale nepracovalo tak, ako by si zaslúžil. Kráčalo sa ruka v ruke s pravidlami žánru, ale ochotnícky a nezaujímavo. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Viděno po letech... Kdysi jako mladík jsem to viděl na ORF v televizi, a přišlo mi to docela děsivé na jednu stranu, a erotické na druhou (tehdy nebyly všude erotické časopisy ani internetové porno stránky, a tak i náznak nahoty docela vzrušoval). Dnes bych ocenil pár zajímavých myšlenek o světle, spektru (nejen očima vidíme jen 10 % spektra, ale ani naše uši neslyší všechny frekvence) a zajímavou paralelu v tom, že je to proto, aby nám nevybuchla hlava, mozek by to prostě nezvládl stejně, jako u té opice. Zajímavé je to i úvahami o tom, jestli by člověk s takovými možnostmi mohl a jak lidem pomáhat (scéna u večeře na pouti). Ale pak se to zvrtne v laciný akčňák, asi autor nevěděl, kam až dotáhnout své myšlenky a jestli by to divák pobral. A tak ho najde jeho bývalá kolegyně, spolu jedou do Vegas vydělat prachy (nejklišovitější berlička o lidech s nadlidskými schopnostmi, co znám) a nakonec následuje naprosto nesmyslná honička auta a vrtulníku, kde mi vrtá hlavou, jak to, že se nevyboural po pěti metrech, když prd vidí, a i když ty silnice šněroval zleva doprava, nikdy nevyjel z cesty a dokonce zvládl projet tunelem. Poslední scéna sice asi byla na začátek 60. let silná a patřičně děsivá, ale dnes bych ocenil lepší a promyšlenější závěr. Co když třeba viděl i po tom, co udělal? To by teprve bylo zajímavé. A taky bych chtěl vědět, jestli ta holčička skutečně přežila. ... BTW, dobrý vtip od tvůrců, kdy se ve jménech hlavních postav všude objevuje X. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (2)

  • Tento film měl původně pětiminutový prolog o lidských smyslech. Prolog byl odstraněn ze všech kopií filmu, to zkrátilo dobu na 79 minut. Záběry stále existují. (sator)
  • Aby vytvořil efekt vidění skrz budovu, režisér natáčel budovu, zatímco byla ve výstavbě. Jednalo se o budovu pro Ministerstvo pro vodní zdroje a energetiku v centru Los Angeles. (sator)

Reklama

Reklama