Srbský filmový horor natočil režisér Djordje Kadijevic podle povídky Nikola Vasiljeviče Gogola. Podává tragický příběh studenta pravoslavného bohosloví Tomy. Se svými kolegy seminaristy zavítal do osamělého příbytku, v němž je nechala přespat stařena. Ta v noci přijde studenta svádět a dojde k děsivé scéně, po níž Toma neví, zda jde o skutečnost nebo přelud. Ze semináře je pak povolán na venkov jistým šlechticem, aby se po tři noci modlil u rakve jeho zemřelé dcery v zamčeném kostele. Toma s hrůzou poznává, že se s dívkou za jejího života již několikrát setkal, ovšem za prapodivných okolností. Po první noci, probdělé u rakve, je ochromen smrtelným strachem... (Mariin)

RedOctober

Jugoslavským tvůrcům se podařilo adaptovat dílo ruského klasika Nikolaje Vasileviče Gogola více než dobře. Výborná hororová atmosféra Vás snad vtáhne do děje. Pokud však očekáváte masu speciálních efektů, tak budete zklamáni. ()

ALchemik

"Svaté místo" a "Shining", jediné dva filmy, při kterých mi běhal mráz po zádech. U tohoto navíc Gogolovská slovanská mytologie, která mi připomněla moje pohanské kořeny. ()

sibskyn

Temnější a hororovější verze(už jen tou úvodní melodií), než ta ze 60. let. Bohužel obě mě nenadchnuly. Bylo zajímavé sledovat odlišné zpracování které na místo sekvence v kostele, dává přednost příběhům, které dokazovali, že ta nebohá dívka, byla docela dobrá, divoká děvka.(příběh služky je dost povedený) Nekrofilní konec byl super a celkově posledních 15 minut jsou dobře zpracované, ale na ten zbytek nemá cenu se dívat. ()

baronGrga

Sveto mesto něčím připomíná poetické filmy konce šedesátých let. Moc se toho nenamluví, jeden dlouhý záběr střídá druhý, obraz hodně dokresluje celkovou atmosféru. Neříkám, že je to špatné, ale na horor se toho ve Sveto mesto děje zoufale málo a těch několik scén z přítmí kostela, kde mladý seminarista, chráněn načrtlým kruhem na podlaze, předčítá žalmy u rakve zesnulé, působí jen chvíli, než je zas ukolébá další snová elegie. Krom toho mě trochu mrzí, že Kadijevic tuhle Gogolovu povídku na konci ochudil o démona východoslovanské mytologie Vije, jehož dlouhá víčka sahající až k zemi mě uchvátila již za středoškolských studií. 60% ()

ceduard

No co si budeme povídat, není to žádná hitparáda. Vrchní zloduch postavil kostel, ale ten vypadá jako stoletá ruina. Zloduchův nádeník, který musel jeho manželce ukazovat trenky, má u zloducha za trest byt a stravu nadosmrti zdarma. Zloduchova venkovská služka je na první pohled těžce vytuněná městská herečka. Děj se nepřekvapivě a nestrašidelně vleče a převaluje jako žvanec žvýkacího tabáku. Jistou atmosféru to má, ale s podobně starosvětsky laděnou polskou Vlčicí to vůbec nejde srovnat. Jen pro velké fandy retra. ()

Drslw

Veľmi sľubný námet bol totálne zabitý réžiou, kamerou, hercami a dramaturgiou. Asi znamenie doby. Ruské stvárnenie z roku 1967 je o dve triedy lepšie. ()