Crash

Příběh manželské dvojice Ballardovic a jejich "přátel", kteří dosahují sexuálního vyvrcholení už jen při automobilových nehodách. Vše začíná docela nevinně: jednoho večera zaviní James Ballard autonehodu, při které se "seznámí" s doktorkou Helen Remingtonovou. Oba vyváznou životem, nikoliv však duševním zdravím. Blízkost smrtelného nebezpečí je navždy poznamená - oba při nehodě prožili pocity blízké orgasmu a jejich rekonvalescence se uzavírá spontánní souloží v troskách havarovaného auta. Fantastický zážitek domutí Jamese a Helen sblížit se s dalšími lidmi, kteří přežili těžkou autonehodu a mají podobné zkušenosti. Obzvlášť mezi nimi vyniká Vaughan, který odposlouchává policejní vysílačku a objíždí v noci místa smrtelných nehod. James a jeho manželka Helen, která je pro každou špatnost, stále hlouběji propadají sexu po a při bouračkách. Jednoho dne však přijde s orgasmem i smrt...
Film je některými považován za mimořádně úchylný a ve většině zemí měl obrovské problémy s cenzurou. Již při svém premiérovém uvedení na festivalu v Cannes rozdělil publikum na několik táborů. Část diváků odešla, další se smála a zbytek je okřikoval. Dnes má CRASH v určitých kruzích pověst myšlenkově a formálně brilantního, rafinovaného a vzrušujícího kultovního filmu. Jiní jej naopak považují za křečovitý, trapný a nechtěně komický snímek. (oficiální text distributora)

Mona07

Tenhle film pro mě postrádal jakýkoliv děj, příběh, kterého bych se mohla chytit. Úchylárny jako takové můžu hledat v péčku. Ve filmu je uvítám, pokud jsou nahozené v nějakém určitém kontextu. Takhle to na mě působilo jako směsice navzájem spolu souložících bytostí a................. a to je vše. Pro mě osobně velké zklamání - a pokud se mi režisér snažil říct víc, tak jsem ho prostě bohužel neslyšela. 3/10 ()

Doudis19

Dokonale natočená, ještě lépe obsazená avšak naprosto prázdná úchylárna. Z myšlenkových pochodů postav se obyčejnému člověku zvedá žaludek, a i fakt, že ve filmu nefiguruje jediná kladná postava, přidává na depresi z tohohle snímku úchyla pro úchyly. ()

Sarpele

Kdysi jeden můj kamarád, který ho viděl po mém nadšeném doporučení, odsoudil Crash s tím, že je to jen samá "šukačka a bouračka". Je ale chybou nechat se v případě tohoto filmu zmást povrchem. Crash (jako ostatně i jiné Cronenbergovy filmy) se zabývá právě úmyslným a uvědomělým pronikáním pod povrch. Narušováním hladkého a odosobnělého proudu moderního života, narušování a opětovné přivlastňování vlastního těla, které je právě přetechnizovanou civilizací potlačováno a odsouváno do pozadí. Paradoxně jsou to však právě moderní technologie a jejich integrace, které toto narušení umožňují. Ať už je to kov resp. moderní chirurgie (jako v tomto případě), nebo videokazeta (Videodrome) či herní konzola (eXistenZ) Je zajímavé srovnání s filmem Klub rváčů, kde narušování civilizačního odosobnění probíhá naopak odklonem od moderních technologií, návratem k "primitivnímu" násilí. I když i v tomto případě dochází k uvědomování si vlastního těla díky jeho úmyslnému narušování/poškozování. ()

Javad

Človek sa pri sledovaní môže až nebezpečne začať stotožňovať (preciťovať to čo postavy) s názormi hlavných protagonistov (zrušenie z havárií áut, zranení,..) a preto patrí Cronenbergovi moje uznanie. Dokázal ma do tohto zvráteného sveta vtiahnuť tak ako by som sám na tých 100 minút uveril, že na zraneniach spôsobených haváriou auta môže byť naozaj niečo „sexuálne vzrušujúce“ (aj keď tento názor samozrejme nezastávam!) ()

lennyd

Už dlouho hledají James (James Spader) a Catherine (Deborah Kara Unger) nějaké vytržení s šedivé nudy obyčejného života. Jenže ani příležitostné sexuální románky s okolojdoucíma jim šťávu do života nepřináší. Až se jednoho dne stane James obětí autonehody, při které pozná Helen (Holly Hunter), která jej zavede do úplně jiné společnosti. Pod vedením podivného Vaugna (Elias Koteas) se zabývají vzrušením, které přichází při autonehodách... Když jsem nedávno viděl Quid pro quo, tak jsem si říkal, že divnější film už asi nikdy neuvidím. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy - dostal se mi do ruky tento snímek Davida Cronenberga - a ten opravdu divný je. A na můj vkus až moc - takhle ujetej film jsem snad ještě neviděl, a doufám že ani neuvidím. Herecké obsazení je sice docela kvalitní (hlavně Elias Koteas je naprosto famózní), ale ani to mne nepřinutí dát lepší hodnocení. ()

danoo

Ďalší z celej rady zvláštnych filmov Davida Cronenberga môžeme kľudne nazvať "ľadovým softpornom" (postavy sa pri tom vôbec nepotia!), avšak pod perverzným povrchom skrýva meditácia o vzťahu medzi sexom a technikou, ktorú dokonca analyzuje i filozof . B a u d r i l l a r d . vo svojej knihe . S i m u l a c r e s . et . S i m u l a t i o n . ako jeden z príznakov postmoderny. ()

Bobik9

Tak to je solidní úchylárna. Zvrácené, ale neskutečně působivé a zábavné. David Cronenberg je totální šílenec! Podařilo se mu vytvořit něco obrovsky originálního. Skvělé atmosférická hudba Howarda Shorea výborné herecké výkony. Především Elias Koteas a Deborah Unger byli dokonalí. Hunter a Arquette také sedly, akorát James Spader se mi moc nelíbil a nepřišel mi vhodný pro tuto roli, ale budiž. Nevím, co k tomu napsat. Je to zkrátka šílený kousek, které vás ovšem vtáhne a pohltí. Nechutná lidská úchylnost. ()

mirec88 odpad!

Tak ja osobne úchylný nie som a úchylné filmy už vôbec nemám rád. Keď sa to niekomu páči, v poriadku, ale pre mňa ani najmenej, takže ďakujem neprosím. ()

Danikaa

Šokovala ma kniha a šokoval ma film. Vážne to bolo úchylné. Aby človeka vzrušovali autonehody a zranenia z nich. ()

J.Lajner

Někdo vnímá Crash jako divnou komedii, jiný se u něj nebetyčně nudí a pro celou řadu dalších diváků jde o choré dílo úchylného filmaře. Zkuste před někým nadhodit zápletku filmu. Uvidíte buď ironicky pozdvižené obočí nebo znechucený úšklebek. Je těžké Crash vzít a zasadit jej do pestré mozaiky režisérovy kariéry. Nenese stopy primitivního násilí, jež určovalo významný rys režisérových hororových prvotin. Nemá v sobě nádech sci-fi tématiky podtržený tělesným rozkladem. Nemůžeme jej zařadit ani mezi vyzrálá dramata, jaká Cronenberg začal točit s nástupem nového tisíciletí. Asi jde opravdu o černou ovci režisérovy filmařské práce. Je tam destrukce kovu i masa, pokroucené končetiny a Cronenbergova klinická režie vyšperkovaná temným chladem Suschitzkyho nástroje, ale přesto je Crash něčím jiný. Ty záměrně ploché herecké výkony, kovové zvuky strun, tma, zdemolované vozy a dusivé erotično, dodávají filmu stálý pocit vznášejícího se oparu nebezpečí. Ledově netečnou strukturou filmu Cronenberg divákovi brání, aby se s postavami ztotožnil tak, jak tomu bývá u mainstreamové produkce. Sledování nepřináší vzrušení ze zprostředkování filmového sexu ani napětí při pohledu na rychlá auta. Z diváka se spíše stává nespokojený voyeur, který pociťuje jisté nepohodlí z toho, co je nucen sledovat. ()

Ludivitto

Cronenberg je magor a já jsem taky magor, proto se mi líbí 90% jeho filmů a Crash není vyjímkou, správně depresivní a opět ujetý film. ()

Almásy

Ukážka špičkového filmu. Je to neuveriteľne úchylné, bizarné a neskutočne skvelo natočené. David znova dokázal že v jeho filmoch nikto zle nevie hrať. Názorný príklad je fantastický Elias Koetas.Jediné čo filmu vyčítam je občasná kostrbatosť scenára, je to škoda, pretože takto je to u mňa IBA jeden z najlepších filmov vôbec, ktorý má niečo, čo má len máloktorý film, niečo skutočne čo je u filmoch ojedinelé. Napíšem keď ma napadne ako sa tomu hovorí. ()

Nepi

Ulítlý,perverzní,ale přesto dokonalý film Davida Cronenberga o lidech,které vzrušují autonehody a fotky z nich...Touha po slasti,za kterou někdy lidé platějí vysokou daň...Pro mě velice zajímavý a drsný zážitek,který mě opravdu ovlivnil!! ()

NALBERTik

What the hell ? :D Klobouk dolu pred hlavnimi protagonisty, pred timdle by mozna couvnul i ostrileny pornoherec... Pokud chcete navodit romantickou naladu na vecer, nevahejte, tento film je ta pravá ( ! ) volba.... ()

misstake

Těžko hodnotitelná a doopravdy asi největší úchylárna, co Cronenberg zplodil. Přesto ale místy pohlcující a hlavně nutící člověka nevěřícně kroutit hlavou a zvedat obočí nad tím, co všechno je možné. Což je přesně to, co u filmů někdy potřebujeme. Opět nic pro normální lidi. ()

BlackTom

Cronenbergov problém spočíva v tom, že rád otvára každú kontroverznú tému a potom necháva na divákovi, aby si utvoril názor. Alebo je to jeho prednosť? Neviem, ale sere ma. Sere ma, že tak skvelé obsadenie je nútené do opakovanej j*bačky bez poriadneho príbehu. Sere ma, že výborný Elias Koteas tu pôsobí, navzdory zjazvenej vizáži, tak placho. A najviac ma sere to, že je to tak sakramentsky nudné a jednotvárne. Toto nie je moja šálka kávy, David, snáď nabudúce pri silnejšej. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)