Crash

Příběh manželské dvojice Ballardovic a jejich "přátel", kteří dosahují sexuálního vyvrcholení už jen při automobilových nehodách. Vše začíná docela nevinně: jednoho večera zaviní James Ballard autonehodu, při které se "seznámí" s doktorkou Helen Remingtonovou. Oba vyváznou životem, nikoliv však duševním zdravím. Blízkost smrtelného nebezpečí je navždy poznamená - oba při nehodě prožili pocity blízké orgasmu a jejich rekonvalescence se uzavírá spontánní souloží v troskách havarovaného auta. Fantastický zážitek domutí Jamese a Helen sblížit se s dalšími lidmi, kteří přežili těžkou autonehodu a mají podobné zkušenosti. Obzvlášť mezi nimi vyniká Vaughan, který odposlouchává policejní vysílačku a objíždí v noci místa smrtelných nehod. James a jeho manželka Helen, která je pro každou špatnost, stále hlouběji propadají sexu po a při bouračkách. Jednoho dne však přijde s orgasmem i smrt...
Film je některými považován za mimořádně úchylný a ve většině zemí měl obrovské problémy s cenzurou. Již při svém premiérovém uvedení na festivalu v Cannes rozdělil publikum na několik táborů. Část diváků odešla, další se smála a zbytek je okřikoval. Dnes má CRASH v určitých kruzích pověst myšlenkově a formálně brilantního, rafinovaného a vzrušujícího kultovního filmu. Jiní jej naopak považují za křečovitý, trapný a nechtěně komický snímek. (oficiální text distributora)

Louie

Jeden z nejlepších filmů vůbec... Doporučuji nevystříhané DVD, které u nás nedávno vyšlo za super cenu. ()

chaturga

Unikátně zvrhlé. Ostatně James Spader hraje vždy v divných filmech. Vzpomeňte si na film Sekretářka... ufffff. Na palici, ale dobré. Tak jako brusinka ve svíčkové omáčce:) ()

waska

Trochu úchylárna, ale Cronenberg je v tomhle mistr. Poprvé se mi stalo, že někdo z kina odcházel před koncem.. ()

Primavera

Vzrušenie, keď je človek blízko smrti, nihil sub sole, pán Cronenberg. Deštrukcie pri nehodách, sex s igelitom na ksichte, dokonca aj pán Modlivka to má takto rád, kým mu neodhryzne samička hlavu. Námet ma nijako nezaujal, možno si tento kontroverzný film vychutnajú viac fanúšikovia takýchto snímkov. Film je však dobre urobený a Holly Hunter hrá výborne. ()

Shaleman

I když Cronenberga mám rád, nemůžu souhlasit s tím, že založit kvalitu filmu na jeho perverznosti, musí fungovat. Nefunguje. Postavám neuvěříte ani jejich zvrhlost, scénář je takový stupidní ve stylu "pudem na věc? jo." nic víc, nic míň. Pro mě osobně zklamání. Musím ale přiznat, že jsem viděl pouze zkrácenou verzi. Nevím jak na tom je režisérská, ale nechám si zajít chuť ()

Adiemus

Milý pane Cronenbergu, netuším, jak jste mě mohl zaujmout svými dvěma filmy (Madam Butterfly, byť jsem (pokud jde o logiku) musela přivřít oči - a s Východními přísliby); ale jinak mám dojem, že oba pocházíme z úplně jiné planety, jejíž obyvatelé používají pro stejný úkon naprosto odlišné vyjádření a vice versa. Nebýt Jamese Spadera a Holly Hunter, odkážu tento váš počin do spamu, pardon, do odpadu. ()

TAtyaNAh

Pochmúrna atmosféra mestského prostredia, svet automobilových nehôd a zvrátenej erotiky, jednotlivé scény podčiarknuté vhodnou hudbou a autentickými ruchmi... Pornografický snímok o sexe v aute alebo film o lá(s)kavej psychopatológií, dotýkajúcej sa bezprostredne nás všetkých??? Krycí názov: „projekt o vplyve modernej technológie na tvar ľudského tela"... Možno pre niekoho priveľmi pornografické, napriek tomu premyslené a impozantné dielo. ()

m4xp4yn3

Cronenberg skloubil výrazovou úspornost (automobily, denní doba, sex) a obsahovou bohatost (roviny psychologické, filosofické, zachycení ducha své doby..), aniž by mu vyšlo pouhé stylistické cvičení nebo nafoukaná póza. Film drží pohromadě posedlost svým námětem, divák má pořád nad čím přemýšlet, podněty dostává po hrstech. Snad jen pokud jste si přišli pro příběh, tak ten spíš nedostanete. Je mimochodem zajímavé si dohledat dobovou kritiku - na srovnání hodnocení Crashe tehdy a nyní je dobře patrný posun ve posuzování přijatelného a šokujícího. ()

LudkovaLevaRuka

Mezi řidiči je mnoho polopravd, omylů a mýtů... a taky pár zvrhlejch úchylů, který podle toho taky jezděj. Mimo několika neobvyklých sexuálních praktik je film hlavně o tom, že Elias Koteas umí skvěle zahrát zvrhlého psychouše a James Spader neumí moc řídit. ()

Knor

Tak u tohodle jsem vážně na rozpacích. Líbí se mi, že jde o opravdu mimořádně úchylný a ujetý film, herci se mi líbili všichni a má to výbornou tísnivou atmosféru. Přiznám se, že mě film několikrát dost šokoval a to se mi na Cronenbergovi prostě líbí, ten člověk je fakt ujetej, normální člověk by tohle natočit nemohl. Škoda, že to celé sráží slabý příběh. Ale dávám čtyři hvězdy, protože vytvořit hranici tenkou jako papír mezi sexuálním uspokojením, erotiky, vzrušení a morbidní zábavou, smrtí a bolestí je něco, co se jen tak nevidí a odvážně to takto natočit může jen Cronenberg. ()

departed

Kontroverzní. Hodně kontroverzní, přesto ale jistým způsobem atraktivní a správně úchylný (až na pár vyloženě nechutných scén). Cronenberg si očividně nebere servítky a i přestože jsem knihu nečetl, dokážu uvěřit, že jde o věrnou adaptaci, ne-li ještě lepší. Není to pro každého, ale možná si v tom každý něco najde. Jen mdlých hereckých výkonu bylo škoda, všichni působili jaksi omámeně. ()

GameboyNES

Ujetý je to teda řádně, pane Cronenberg. Nicméně je to strašně utahaný a nudný. Ještě že nám Debča Ungerová aspoň ukázala kozy a vodního hlodavce. Tak dám tři. ()

maoc

Jelikož jsem četl Ballardovu předlohu, mohu odpovědně napsat, že Crash je jedna z nejlepších filmových adaptací knihy, jakou jsem měl tu čest shlédnout. V tomto kontextu by měli posuzovat film ti, kterým se z nějakého důvodu nelíbil a přidat nejméně jednu hvězdu při hodnocení. ()

pepino

Mám rád Cronenberga, znám jeho zvrácenou mysl a proto jsem byl na tento film už předem připraven. Ale i tak mi nesedl. Asi bude chyba ve mě. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)