Crash

Příběh manželské dvojice Ballardovic a jejich "přátel", kteří dosahují sexuálního vyvrcholení už jen při automobilových nehodách. Vše začíná docela nevinně: jednoho večera zaviní James Ballard autonehodu, při které se "seznámí" s doktorkou Helen Remingtonovou. Oba vyváznou životem, nikoliv však duševním zdravím. Blízkost smrtelného nebezpečí je navždy poznamená - oba při nehodě prožili pocity blízké orgasmu a jejich rekonvalescence se uzavírá spontánní souloží v troskách havarovaného auta. Fantastický zážitek domutí Jamese a Helen sblížit se s dalšími lidmi, kteří přežili těžkou autonehodu a mají podobné zkušenosti. Obzvlášť mezi nimi vyniká Vaughan, který odposlouchává policejní vysílačku a objíždí v noci místa smrtelných nehod. James a jeho manželka Helen, která je pro každou špatnost, stále hlouběji propadají sexu po a při bouračkách. Jednoho dne však přijde s orgasmem i smrt...
Film je některými považován za mimořádně úchylný a ve většině zemí měl obrovské problémy s cenzurou. Již při svém premiérovém uvedení na festivalu v Cannes rozdělil publikum na několik táborů. Část diváků odešla, další se smála a zbytek je okřikoval. Dnes má CRASH v určitých kruzích pověst myšlenkově a formálně brilantního, rafinovaného a vzrušujícího kultovního filmu. Jiní jej naopak považují za křečovitý, trapný a nechtěně komický snímek. (oficiální text distributora)

Dejna2

Po počátečním šoku se zvolna nechávám přenést do toho zvláštního světa, kde všechno už bylo odžito a aby se to dalo dál vydržet, musí se hledat další a další nezažité, nepopsané, vzrušující, dráždivé. Směs civilizačních deviací, kterou spatříte na plátně, může někomu připadat jednotvárná a trapná nebo naopak správně perverzní a vzácně homogenní. Přiznávám, že se řadím spíše ke druhé skupině. Na to, že je to zřejmě čistokrevné umění, není tenhle film nepřiměřeně dlouhý. Téméř naprostá absence hluchých míst, syrovost, neokoukané prostředí, zdánlivě normální postavy se svým absurdním pohledem na svět a žánrová nezařaditelnost - to jsou věci, kterými si mě tak trochu získal. Na druhé straně pach sociálního rozkladu a dekadence, na který jsem zvyklá i odjinud, mě tentokrát zcela přemohl, i když tento fakt nutno přičíst tvůrcům spíš k dobru. Ballard už je takový. Přestože pracuje s rekvizitami našeho každodenního života, nenajdete v něm skoro nic skutečného. Je to jen divadlo v kulisách naší doby, které v nejlepším případě zanechá prchavý dojem abstraktního obrazu. Použitý materiál: beton, krev a pomačkaný plech. A výborná kamera. A to, že běžná soulož už není co bývala a že přesně to, co jim chybí, je ruská ruleta s vlastními i cizími životy. Proto inscenují slavné automobilové havárie, proto objíždějí všechny bouračky v okolí a přitom kopulují a kopulují. Postupně mezi nimi přibývá ortéz, protéz, fixátorů a mrtvol, ale o to přece jde. Podle jednoho z hlavních hrdinů tak dochází ke sbližování člověka a strojů, všechny ty náhradní díly vedou k větší technokratizaci lidstva. Vzpomínám si, jak jsem tak seděla a dívala se na tu krev a soulože, viděla smějící se, odcházející, hlavou kroutící diváky, kteří čekali americký thriller s občasným odhalením poprsí hlavní představitelky a s neodololatelným hepáčem, seděla jsem a mrazilo mě, že někdo ukázal na toho Mr. Hydea v nás a najednou pochopila, proč jsou televizní noviny na Nově tak v oblibě a proč lidé v novinách čtou napřed černou kroniku. ()

stuj

Zase jeden divnej film. Trochu zvrhlej. Ale až do srandy:) Ještě že v něm hraje Spader. Bez něj bych si film asi ani nezapamatoval. ()

Traktorista

No, rozhodně zajímavý filmek plnej sexu, bouraček a jizev. Nečekal jsem, že Holly může bejt až zas tak sexy, každopádně parádně natočený a vtahující do děje. Slušná atmosféra funguje skoro celý film, človík jen nevěřícně ( sem tam ) zírá co všechno je někdo schopen udělat pro ukojení sexuální potřeby. Kamera se nijak nestydí, což je k tomuto filmu jedno velké plus. ()

Kosir

Nevím. Cronenberg se asi vyřádil. Třeba bych přehodnoti, kdybych se na to podíval ještě jednou, ale nemám zájem. ()

virus5161 odpad!

je to dvacet let, pro hnidopichy teda skoro, co jsem to videl, a bylo mi malo pres dvacet....ale me to rozhodne nepobavilo a jestli to melo mit poselstvi, nebo dokonce nejakou vypovedni hodnotu, tak to mi tenkrat rozhodne uniklo. prislo mi to jako cista exhibice, a to bizarnosti, co maj hlavu a patu nebo umi pobavit, jsem se tenkrat rozhodne nebal.... ale uznavam, tenkrat jsem ve filmech jetse hledal konkretni veci. minimalne treba dej :) tnhle film mne tenkrat proste nezaujal vubec nicim. ()

Shawaeh

Stroj jako vášeň a tělo jako stroj. James Dean died of a broken neck and became immortal. V krásné režii a za mrazivé hudby je i fetišizace katastrof podmanivá. ()

RathuVSoak

Jak moc vás může zasáhnout trauma z automobilové nehody? Může to dojít až tak daleko, že bezpečným sexem pro vás nebude představovat prezervativ ale airbag. Trauma vás vyprázdní natolik, že jediným obranným mechanismem zůstane sexuální vzrušení, který je ve výsledku více sebedestruktivní. Téměř hypnotický počin s magickými dialogy, se kterými se nikdo z nás neztotožní, protože nás zanášejí do naprosto jiné roviny vnímání a přesto dokáží vzbudit silné pocity neklidu. V budoucí době asi bude ztrácet jeho kontroverze na síle, ale dokud existují zamyšlení schopní jedinci, má Crash slušnou šanci nasadit někomu Volkswagen Typ 1 do hlavy. ()

Kaylar

Přiznávám bez mučení (i když s mučením by mohla být celá akce nepoměrně zajímavější...), že Cronenberg patří mezi mé nejoblíbenější režiséry. Když bylo v létě 2016 v rámci výstavy Galerie hlavního města Prahy vystaveno i auto z filmu Crash, dlouze jsem kolem něho obcházela a asijští návštěvníci výstavy se nejspíš divili, co ta ženská na tom autě vidí? Je to jednoduché: představovala jsem si, co všechno to auto muselo vidět... Jako pro fanynku mistra režiséra pro mě film byl samozřejmě nadmíru zajímavý a jak už to u Cronenberga bývá, přinesl mnoho otázek a málo odpovědí. Zvláštně znepokojující skupina lidí, kteří mají společnou vpravdě bizarní úchylku spojenou s místy autonehod a auty samotnými, nám přináší těžko pochopitelnou stránku života, do níž není snadné se ponořit. Přesto, anebo právě proto, bude film patřit k těm, na jejichž některé momenty divák nezapomene... ()

dalia

Tak tenhle film je opravdu mírně řečeno podivný. Bezesporu má atmosféru a je velmi originální, hudba, bezútěšné prostředí, úsporné dialogy, to vše do sebe beze zbytku zapadá. Ovšem vzhledem k tomu, že fetiš sebedestrukcí a autonehodami je pro mne opravdu obtížně pochopitelný, přiznám se, že nebýt mého oblíbeného Jamese Spadera, asi bych nedokoukala. Přesto už kvůli výborným hereckým výkonům, hlavně Spadera a Kotease, a za tu odvahu všech zúčastněných pustit se do takto avantgarního tématu, ty tři hvězdičky dám. ()

M.on.C.at.OR

Cronnenbergov Crash je vlastne také soft porno. Jeho prvotná tematika, línia v hľadaní paralel medzi autami a sexualitou mi bola veľmi vzdialená a nevedel som ju uchopiť a dokonca mám pocit, že táto linka sa za 90 minút nijako nepohla, nerozvinula, "nerozkvitla". Na druhej strane akýsi podrobný psychologický rozbor ľudského vzrušenia z pocitu nebezpečenstva, z blízkosti "dychu smrti", sexuálna obsesia s jazvami a pod. je veľmi zaujímavá a tu film naberal mnohé prepletené vzťahy medzi postavami, veľmi otvorený a dynamický vizuál, hypnotickú gitarovú hudbu. A teda, rýchlu bolesť naše telo dokáže premeniť na slasť, ktorá sa zakonzervuje v jazvách. Pomalá bolesť je utrpením. Crash, rýchly náraz dvoch áut, je ideálna pôda v celej morbídnej obscénnosti na netradičný sexuálny zážitok, sprítomňuje sa tam ten veľký akt nebezpečenstva, jednorazovosti a osudovosti v dynamickej úsečke vpred. Crash je však v mojich očiach viac menej dielom umeleckej pornografie, podtrhnutej filozofickým podtextom. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)