Crash

Příběh manželské dvojice Ballardovic a jejich "přátel", kteří dosahují sexuálního vyvrcholení už jen při automobilových nehodách. Vše začíná docela nevinně: jednoho večera zaviní James Ballard autonehodu, při které se "seznámí" s doktorkou Helen Remingtonovou. Oba vyváznou životem, nikoliv však duševním zdravím. Blízkost smrtelného nebezpečí je navždy poznamená - oba při nehodě prožili pocity blízké orgasmu a jejich rekonvalescence se uzavírá spontánní souloží v troskách havarovaného auta. Fantastický zážitek domutí Jamese a Helen sblížit se s dalšími lidmi, kteří přežili těžkou autonehodu a mají podobné zkušenosti. Obzvlášť mezi nimi vyniká Vaughan, který odposlouchává policejní vysílačku a objíždí v noci místa smrtelných nehod. James a jeho manželka Helen, která je pro každou špatnost, stále hlouběji propadají sexu po a při bouračkách. Jednoho dne však přijde s orgasmem i smrt...
Film je některými považován za mimořádně úchylný a ve většině zemí měl obrovské problémy s cenzurou. Již při svém premiérovém uvedení na festivalu v Cannes rozdělil publikum na několik táborů. Část diváků odešla, další se smála a zbytek je okřikoval. Dnes má CRASH v určitých kruzích pověst myšlenkově a formálně brilantního, rafinovaného a vzrušujícího kultovního filmu. Jiní jej naopak považují za křečovitý, trapný a nechtěně komický snímek. (oficiální text distributora)

cab

Pan (David Cronenberg) je poradnej uchylek, ktery nema zabrany pred nicim a ukaji se napriklad v pribehu manzelu, kteri vselijak zkoumaji, jak dosahnout maximalniho vzruseni a orgasmu. Mimo to napriklad jejich kamaradi dosahnout orgasmu jen pri autonehode. Na me az presprilis. Takovy druh umeni neuznavam. 20% ()

Ratherfly

Oproti knihy méně konzistentní a celkově chudší,nicméně je pro mně milé překvapení jak se režisérovi povedlo natočit Ballardovo "nesfilmovatelné" dílko. ()

wosho

Cronenberg prostě umí točit filmy plné brutality,perverznosti a ujetosti jako málokdo jiný.Kdo jeho styl akceptuje ten si vždy ujede šílenou jízdu a kdo ne,tak ať si jde do ZOO ()

Prochy38

Vlastně ani nevím, za co tu * dávám. Asi za herecké výkony, nebo celkové zpracování problému. Ale jinak vlastně úplně nic. Nechápu, co tím chtěl autor říct. Sex, krev, bouračky, příběh nula a to je asi vše. ()

peetriss

Výjimečná, neotřelým způsobem natočená sonda do jedinečnosti lidské duše, konktrétně do jedinečnosti lidských tužeb a objektů sexuálního uspokojení. David Cronenberg známý svými svéráznými snímky se tentokráte zaměřil na skupinku lidí, kteří nacházejí uspokojení svých sexuálních tužeb v automobilových nehodách a jejich následcích, tam kde všichni ostatní vidí jen hrůzu, utrpení a smrt. Poměrně náročný snímek proložený brilantně vykreslenou atmosférou pročichlou vůní krve a smrti. Lepší tři hvězdičky. ()

Paldiny

Iba Cronenberg sa dokáže odbavovať na autonehodách a čo spraví verná fanúšikovská obec? Poslušne mu to zožerie. Kašli už na to prosím, lebo sa za chvíľu nebudem vedieť na seba pozrieť do zrkadla. ()

Ixbalanke

Jsem zastánce nečtení Obsahu, protože pak přicházíte o veškeré překvapení a radost z filmu. Nenechte se ovlivnit cizími větami a tvořte si mozkový obraz o filmu sami, to je má rada :) Jinak celkem fajn softporno, či námět pro zpestření milostného života? ()

bloodcountes

Tohle je prostě Davidova parketa - podivnosti a pomalá, až hmatatelná, mučivě slastně pomalá jízda....Přestože auta jezdí rychle, tak postavy filmu (všechny naprosto skvěle zahrané) si tu závratně rozkošnou slast z bízkosti smrti užívají pomalu, jakoby s rozmyslem, jakoby s určitým sebeovládáním, přestože ve skutečnosti jsou beznadějně ve vleku svých obsesí. Za tu jedinečnou atmosféru patří i tomuto Cronenbergovi čtvrtá hvězda. ()

Disease

Kvalitní zpracování Ballardova románu. Po letech znovu dáno pro spravení chuti po Crimes of the Future a pořád to funguje. ()

GREGOIRE

S Cronerbergem to nikdy nebývá selanka a tady tomu není jinak :-). Dobře zahráno, hudba Howarda Shora filmu hodně přidává, jenom ten námět je na můj vkus příliš ujetý na to, aby se s ním člověk mohl alespoň trochu ztotožnit … No, je to zajímavý, co všechno lidi vzrušuje … brrr. ()

Yoss

Dobrá zhovadilosť. Keďže mi tu figuruje prívlastok dobrá, tak to až také zle nebolo :-) Najmä v šteklivých momentoch má tento film zvláštnu, svojim spôsobom zaujímavú atmosféru, ktorá si vás získa. Obnažená Deborah je fajn, veď kariéru musela nejako rozbehnúť. A myšlienka, že ľudské nešťastie, tragické havárie, môže niekoho vzrušovať či chorobne zaujímať, nie je až tak odveci. Hyen, ktoré sa „tešia“ z takých príhod je v skutočnom svete, bohužiaľ, viac než dosť... ()

Oralfabet

Nejsem řidičem a asi ani nikdy nebudu, pokud se však přesto někdy dostanu do autonehody a vyváznu z ní živý, doufám jen, že o ní budu moct stejně jako o tomto filmu prohlásit: "Nic moc to se mnou neudělalo." 5/10 ()

bidja

Poprvé jsem na něčem v kině, kdy během představení lidé houfně odcházeli. Ještě když jsme šli po konci do šaten tak bylo zbylé publikum rozděleno na dva tábory. Podle mě je to kontroverzní dílko, ale určité skupině se bude líbit. Hudba skvěle doplňuje ponurost tématu. Doporučuji přečíst knižní předlohy od Ballard J.G. Bouračka či příbuzný Betonový ostrov. ()

Martinius odpad!

aj slabomyslene filmy sa delia na otravne a (nedobrovolne) zabavne. cronenbergov crash zapada do prvej kategorie a aj v nej prekonal vsetky ocakavania. ak pocas tejto neuveritelnej pichoviny nezaspite, tak vas len naserie kvoli 100 minutam zabiteho casu. preto je na nu skoda plytvat slovami, povinnost mi vsak kaze varovat aj napriek zdanlivo dobrym hodnoteniam. film zlyhava na plnej ciare co do nametu (nadrzanost z destrukcie je stvarnena az laicky plytko), to do deja (ktory vlastne neexistuje: pokrivkava spolu s protagonistami akurat medzi troskami aut, neustalymi sulozami a zbytocnymi dialogmi). prejavy hercov sa pohybuju niekde na urovni deliriovych fetakov a senilnych dementov (reziser sem preniesol recept, ktory mozno dobre fungoval v nahom obede, tu vsak nie). v sexe chybala uz len sodomia a nekrofilia. cronenberg tymto psychologicku zapletku predstierajucim filmom celkovo dopadol na dno zvrateneho nevkusu. crash a z neho trash. z mojho pohladu ak nie top 10, tak top 100 najvacsich sraciek vsetkych cias. ()

bolan

Absolutně mě to nechalo chladným, protože celkové zpracování i pointa dost pokulhává za faktem, že se v tom filmu furt jenom šuká - což je dobrý a proto jsem dal i o hvězdu víc, než by si ten škvár zasloužil. ()

LuccinyFilmy

Thanatos a Eros ztělesňují dvě základní lidské touhy - alespoň podle Freuda. V tomhle filmu se spojují a navzájem umocňují, takže je v něm hodně sexu v nabouraných autech. A kdyby jen to. ()

Ceda

V podstatě jsem se u toho filmu nudil, ale teď otázka, jestli je to správně nebo špatně, když to vlastně byl záměr... Ale ať už tam byla erotika, technika, zas a znovu erotika, pár ťukaček, pak nějaké kozy na kapotě, dokonce i dost pěkných záběrů, třeba na bůhví kolika proudovou dálnici z vršku balkonu, všechno to, ač by mělo působit libě oku, jaksi vytrácelo veškerý další elán. Což je vlastně správně, neb to podtrhuje celkovou myšlenku filmu - můžeme blbnout jak chceme, ale dokud do toho nedáme špetku duše, tak ani ten sex na sedadle princezny Grace nebude mít význam. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)