Crash

Příběh manželské dvojice Ballardovic a jejich "přátel", kteří dosahují sexuálního vyvrcholení už jen při automobilových nehodách. Vše začíná docela nevinně: jednoho večera zaviní James Ballard autonehodu, při které se "seznámí" s doktorkou Helen Remingtonovou. Oba vyváznou životem, nikoliv však duševním zdravím. Blízkost smrtelného nebezpečí je navždy poznamená - oba při nehodě prožili pocity blízké orgasmu a jejich rekonvalescence se uzavírá spontánní souloží v troskách havarovaného auta. Fantastický zážitek domutí Jamese a Helen sblížit se s dalšími lidmi, kteří přežili těžkou autonehodu a mají podobné zkušenosti. Obzvlášť mezi nimi vyniká Vaughan, který odposlouchává policejní vysílačku a objíždí v noci místa smrtelných nehod. James a jeho manželka Helen, která je pro každou špatnost, stále hlouběji propadají sexu po a při bouračkách. Jednoho dne však přijde s orgasmem i smrt...
Film je některými považován za mimořádně úchylný a ve většině zemí měl obrovské problémy s cenzurou. Již při svém premiérovém uvedení na festivalu v Cannes rozdělil publikum na několik táborů. Část diváků odešla, další se smála a zbytek je okřikoval. Dnes má CRASH v určitých kruzích pověst myšlenkově a formálně brilantního, rafinovaného a vzrušujícího kultovního filmu. Jiní jej naopak považují za křečovitý, trapný a nechtěně komický snímek. (oficiální text distributora)

kubilov

Cronenberg je fakt prase a totální magor. Takovejhle film by fakt natočit nenapadlo nikoho jinýho než jeho. To se mu musí uznat. ()

Hawaj

Ptákovina o bizardním vzrušování se z autobouraček. Není to ani moc bizardní ani nijak extra zábavné. Lynč by tomu naložil asi větší grády. ()

George8

Nevím, zda je pan režisér David Cronenberg úchyl nebo nějaký podivný človíček. Tento film zobrazuje, dá se říct partu lidí, kteří se vyžívají v dopravních nehodách, kde se dá třeba i souložit. ()

route60

Prvotřídni uchylárna pana Davida Cronenberga, proč brát hromadnou nehodu jako neštěstí když mám možnost k sexu, ani mě nepřekvapilo že v Crash hraje James Spader. ()

leonidas

možná ,že je to málo ,ale na mne to bylo fakt trochu silné kafé.Jen doufám ,že tahle úchylka nepřekročí rámec filmového plátna. ()

saladín.

Kombinacia tazkotonazne sa tvariacej filozofickej nabubrelosti, nevyrazne sa potacajucich motivacii a snad (!) neumyselnej smiesnosti (v zmysle prepjatej punkovej estetiky protetiky capnutej na inak vskutku nefotogenicke nasledky realnych crashes vo vysokych rychlostiach) to posiela niekam do suterenu. Co jakztakz funguje ako (nastastie) kratka ballardovska provokacia sa na dlhsej ploche javi znacne rédké. Zostava nabuduce dufat v lepsie sklbenie odhadu možností predlohy a filmu. ()

djerba

Tak tohle se mi fakt líbilo. Ač úchylný, nedalo se od toho odejít ani na vteřinu.Vtáhne to do děje, ať chcete nebo ne. ()

Royalist Girl

Film Crash na mě působil hodně slibně. Má dobrý námět, až nechutně roztomilého Jamese Spadera, zajímavou partičku úchylů a hezká auta. Tak se hodinu a půl koukáte, jak se James jednou vybourá v autě, pak zjistí, že bouračky jsou sexy (což pravděpodobně víte už dopředu), seznámí se s dalšími úchyly, společně bouraj, šoustaj, sledujou bouračky na videu a.. zápletka nějak nepřichází. Na konci se vybourá Jamesova holka, půlminuta napětí - je mrtvá nebo ne?, šmik, konec. A příběh? Nějaká psychologie, nebo snad poselství? Ne. Zřejmě to měl být jen TEN film o úchylech na crashe. Zachraňují to jen skvěle vybraní herci a "studená" atmosféra. --- 60% --- (Knižní předlohu ani sexuologické studie k tématu neznám.) ()

pcarogers

Fakt hodně divné.... Nemůžu říct, že by se mi to přímo líbilo a nevím, jestli se na to ještě někdy podívám, ale na druhou stranu: tenhle film z hlavy jen tak snadno nedostanete. Některé scény přímo nezapomenutelné. ()

FreddyKrueger

pouze malo chybelo a byl by Crash temer dokonaly. Cronengerg u me opet povysil. zname firmy: James Spader a Elias Koteas predvedli, ze ze sve oplzlosti vubec nic neztratili, ba naopak, oba jsou zde skveli... ()

klapqua

Mňa na tom Spaderovi čosi zároveň irituje a zároveň strašne priťahuje... Možno hádam, keby som s ním skončila aj ja v nejakom tom vraku, mala by som v hlave (ak by bolo v akej) jasno...:D No ale pome k téme, myšlienka dosiahnutia sexuálneho ukojenia len pri niečom takom hraničnom nie je ojedinelá ani originálna, ale predsa len... rozflákať každú chvíľu nejaké to auto, aby som si poriadne zašu... užila, trošku drahý koníček... A aj trochu riskantný. Ako som už spomenula, Spader je zjav, ktorý má v sebe čosi čudno uchýlné, zdanlivo plaché, ale zároveň dominantné, že mi do tejto úlohy sedel ako riť na šerbel. Vlastne mi vyhovovali všetci herci, okrem Holly, tej som mala podobnú charakterovú polohu trochu problém uveriť. Niektoré sex. scény majú čosi do seba, ale celkovo vo mne film zanechal takú mierne horkú stopu... depku... a tá hudba, taká, hm... Skrátka, z celého tohto dielka mám zatiaľ dosť protichodné pocity a myslím, že do toho pôjdem ešte raz, len skrz to aby som si to vedela utriediť. ()

Gregor_Samsa

Poctivá úchylárna z dílny pana Cronenberga, o které jsem věděl leta, ale nechal jsem si jí až do doby koronáčové. Jakože úchylná prapodivnost, která si (naštěstí) nehraje na umění, a dokáže i pobavit – prostě člověk se transportuje do jiného světa, kde platí jiná pravidla a odřené plechy jsou pořádný rajc. Ale je to blábol, to je jasný. [50%; 2021-01-07 Home sweet home] ()

bvlrm

Film o sexe a autách, a o sexe v autách, ktorý sa v druhej polovici zmení na akúsi kolekciu zvláštnych autíčkárskych epizód, ešte viac prepletených sexom. Škoda že sa nám nedostalo viac tej, len okrajovo spomenutej “the reshaping of the human body by modern technology" témy. Viac by som si pozrel nejaký automobilový, biomechanický, gigerovský, sci-fi výplod, než toto soft porno, kde som v späťáku videl stoporený Cronenbergov penis. Hot film prepálený ako pneumatika. ()

Phoenixcq odpad!

Tak teda, tohle nejde hodnotit jinak než odpad. Je to asi ten nejstupidnější film, co jsem kdy viděl. Źe byl úchylný, to je pravda. Ale i úchylné filmy se dají natočit dobře. Ale tohle bylo opravdu stupidní. TOTÁLNĚ NELOGICKÉ A TRAPNĚ NATOČENÉ. Jaktože tam všem všechno prošlo? Co to máme za absolutní beztrestnost??? Hovadina největšího řádu... ()

lencok

Ťažko sa mi hodnotí, preto ani hodnotiť (prostredníctvom * ) nebudem, pretože som film nedopozerala do konca a to z niekoľkých dôvodov: Prvým je ZNECHUTENIE, ktoré vyvrcholilo scénou s autonehodou Vaughanových priateľov. Išlo o napodobnenie havárie Jayne Mansfieldovej. Záber na mŕtvu mačku a Vaughanova veta: „Teda ten pes. Ten pes je dokonalý.“ definitívne ukončila moje premáhajúce sa sledovanie toho filmu. Druhým dôvodom je OBSAHOVÁ STRÁNKA filmu, z ktorej som bola od samého začiatku filmu otrávená. Nejde ani tak o tému, ale skôr o spôsob, akým bolo podané zmýšľanie takýchto duševne chorých ľudí. Očakávala by som viac prepracované zobrazenie vnútorného a psychického prežívania a stavu postáv. Cronenberg však vsadil na vizuálne zobrazenie, od ktorého som sa nevedela odosobniť, znechutilo ma to a nedokázala som film dopozerať do konca. Tretím, pravdepodobne najdôležitejším dôvodom je to, že mi vo filme CHÝBALO NIEČO, čo by aspoň v malej miere odklonilo pozornosť od sexuálnych scén. Chýbalo mi tam (možno) napätie, akcia ... Niečo, čo by aspoň trochu zvrátilo dej iným smerom ako len tým, že v každej druhej scéne bol sexuálny pomer medzi inými postavami. Jednoducho povedané, bola to nuda! Nekonečne dlhé porno. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)