poster

Mortadela

 • italský

  La mortadella

 • italský

  The Sausage

 • slovenský

  Mortadela

 • anglický

  Lady Liberty

Komedie

Itálie / Francie, 1971, 100 min

 • Hennes
  ****

  Úsměvná komedie z letiště. Do Spojených států přicestuje Italka za svým snoubencem a jako svatební dar si veze velikou mortadelu. Dovoz masných výrobků je zakázán, ale Maddalena (Sophia Loren) se své mortadely za žádnou ćenu vzdát nechce. Tím začíná příběh točící se okolo tohoto problému. Ač má film dobré herecké obsazení, je celý od začátku do konce postaven na italském temperamentu a kráse Sophie.(2.12.2011)

 • Radko
  ***

  Prvá zhruba polhodina bola celkom údernou poviedkou ukazujúcou a kritizujúcou nezmyselné byrokratické procedúry dané existenciou hraníc a umožňujúce prácu stovkám neveľmi racionálnych zamestnaní od colníkov cez policajtov cez úradníkov vymýšľajúcich brzdy voľnej a slobodnej výmeny tovaru.Trefne poukázala i na predposranosť bývalých radikálov, ktorí sa po začlenení do lepšej spoločnosti k revolučným ideálom mladosti obracajú chrbtom (toto sa týka aj v súčasnosti 90% vš študentov po ukončení školy) a zároveň lesk a biedu reportérov naháňajúcich sa len za atrakciou nie za témou samotnou. Žiaľ po tomto úvode sa film a jeho spoločenskokritický tón rozpustil v takom nijakom vzťahovom dopovedaní osudov sklamanej talianskej snúbenky v Amerike a ako celok skĺzol do čistého priemeru.(16.11.2011)

 • sigf07
  ***

  Rázná Sophia Lorenová září v nijak zvlášť povedené kritice americké imigrační politiky a v o trochu povedenější kritice mužského pohledu na svět. Zpočátku zábavná filmová anekdota o neústupné Italce a italském národním salámu ztrácí dost rychle dech – v podstatě se vytrácí zároveň s posledním kouskem uzeniny. Nebýt Lorenové, jdu s hodnocením ještě o pár desítek procent níže.(6.2.2012)

 • Bohemák
  ***

  I ve většině malých rolí se objevují známé tváře, které máme spojené s filmařsky velmi přijatelnou érou v Americe (počínaje náročnými kousky až po seriál M.A.S.H.), ale obsazení je bohužel to jediné zajímavé na filmu. Rázná italská ženská poznává poměry v Americe, a tak z prvotního těšení se rychle vystřízliví. Scénáristicky nic převratného.(20.10.2011)

 • martins
  ****

  Solidní snímek, který stojí skoro celý jen na Sophii Loren, ostatní jsou pouze v rolích statistů, ikdyž takový Wiliam Devane či Gigi Proietti jsou také hodně vidět, v menší úlohách tehdy začínající a méně známí Danny DeVito a Susan Sarandon. SL chybí pouze v jediné scéne, kdy její bývalý snoubenec připravuje pomstu na novináři Jockovi. Kdo viděl jen zkrácenou tv verzi americkou(ca 91.minut) oproti kinoverzi italské(100.minut) přišel o dvě skvělé a možná nejlepší scény s fotografem WildemFlowerem skvěle zahraným Charlesem Barletem. V kinoverzi chybí jen úvodní scéna s marihuanou. Také písně 3 oproti 1 a s daleko lepšími texty jsou v kinoverzi ještě lepší a ten dabing!Paní Adamová je naprosto bezkonkurčení stejně jako František Němec, paní Hlaváčová a Luděk Munzar se snaží, ale první dvojici se nevyrovnají. Kinoverze 4* a tv verze 2,5* až 3*.(10.1.2014)

 • - V titulcích filmu je jméno herečky Susan Sarandon napsáno chybně "Sarendon". (Cucina_Rc)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace