Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Maddalena Cierapiková prilieta z Neapola do "Zeme slobody" za svojím rozvedeným snúbencom Miquelom Brunim so svadobným darom od talianskych priateľov - mortadelou. Americké zákony však nedovoľujú prevoz mäsových výrobkov do ich krajiny. Skrachovaný novinár Jock Fener využije Maddaleninu bojovnosť proti neprijateľným zákonom ako námet na svoj nový článok, čím sa vyvolá veľká kauza o americkej byrokracii a naštrbených medzinárodných vzťahoch. Záujem o túto kauzu upadá, keď Maddalena mortadelou pohostí zamestnancov colnice a zo sedem kilogramovej salámy zostane malý kúsok. Maddalena tak môže vstúpiť do vysnívanej slobodnej krajiny, no stretáva sa s úplne inou slobodou, akú si predstavovala... (wewerička)

(více)

Recenze (24)

Bohemák 

všechny recenze uživatele

I ve většině malých rolí se objevují známé tváře, které máme spojené s filmařsky velmi přijatelnou érou v Americe (počínaje náročnými kousky až po seriál M.A.S.H.), ale obsazení je bohužel to jediné zajímavé na filmu. Rázná italská ženská poznává poměry v Americe, a tak z prvotního těšení se rychle vystřízliví. Scénáristicky nic převratného. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prvá zhruba polhodina bola celkom údernou poviedkou ukazujúcou a kritizujúcou nezmyselné byrokratické procedúry dané existenciou hraníc a umožňujúce prácu stovkám neveľmi racionálnych zamestnaní od colníkov cez policajtov cez úradníkov vymýšľajúcich brzdy voľnej a slobodnej výmeny tovaru.Trefne poukázala i na predposranosť bývalých radikálov, ktorí sa po začlenení do lepšej spoločnosti k revolučným ideálom mladosti obracajú chrbtom (toto sa týka aj v súčasnosti 90% vš študentov po ukončení školy) a zároveň lesk a biedu reportérov naháňajúcich sa len za atrakciou nie za témou samotnou. Žiaľ po tomto úvode sa film a jeho spoločenskokritický tón rozpustil v takom nijakom vzťahovom dopovedaní osudov sklamanej talianskej snúbenky v Amerike a ako celok skĺzol do čistého priemeru. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Film, který mě natolik sral, že pro své zhnusení odmítám hledat nějaký eufemismus. Debilní zápletka, příšerné obsazení (William Devane vypadal jak opice), stupidní dialogy, plytký děj vinoucí se odnikud nikam, a především... především jakési podivné ideologické vyznění, které jsem z Mortadely cítil... Skutečnost, že film nadabovaly přední hlasy normalizační herecké scény (kteří jsou navíc v úvodu filmu pěkně všichni vypsáni ve speciálně vytvořených českých titulcích), mě pouze utvrzuje v tom, že tenhle film minulému režimu nevadil, protože se mu hodil do krámu. Amerika je v zde zachycena skoro jak na objednávku Rudého práva - blázinec, urbanistický babylon, stres, nefunkční rodiny, senzacechtivý tisk, nesamostatní pitomci s Oidipovým komplexem, patolízalští byrokrati... a do toho všeho jedna italská kurva, která se chová jak nanicovatá primadona, které mají všichni ležet u nohou, která ve svém věku strašně neví co s životem a která se jen tak mimochodem vyspí s tím pisálkem z Daily News, co vypadá jak opice, poté co rozmlátí restauraci chlápkovi, kterého si odmítla minutu po přistání vzít, ačkoli kvůli tomu do Států vlastně přiletěla. Tohle že bylo někdy vtipné? Mortadela je stupidní pokus napsat komedii na tělo tehdejšímu sexuálnímu idolu SL - pokus, který u mě nevyšel už proto, že hlavní kouzlo filmu (konfrontace Italky s americkou kulturou) totálně zabil český dabing, v němž mi bylo nuceno to zhlédnout. Jediné, co v tomto filmu za něco stojí, jsou dobové záběry na New York. Upřímně radím, pokud byste na tuto hrůzu někde narazili, ruce pryč! ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Temperamentní a bezprostřední Sophia Loren + pravá a nefalšovaná italská mortadela versus nekompromisními zákony svázaná svoboda Spojených států amerických. Svěží, lehká a nenucená atmosféra postupem času nenápadně, zato vytrvale uvadá, patrně přejedená zmíněné delikatesy - tím pádem i pointa (ač svým způsobem dokonalá) vyznívá trochu rozpačitě do ztracena. A poučení ? Vážené a ctěné dámy, jak samy uvidíte, na muže všech možných (i nemožných) fyzických a psychických předností se za žádných okolností nemůžete příliš spoléhat - daleko jistější je stát pevně na vlastních nohou ... ;-) ()

aLPaC 

všechny recenze uživatele

Strašná kravina vydávající se za rádoby kritiku systému a zákonů. Kritiku beru, ale ne v takovémto podání a s tak nesympatickými postavami. Sophia je sice stále pěkná, bohužel ale předvádí přesně to, co jí šlo ze všeho nejlíp. Tedy uječenou, hysterickou Italku, která se chová jako totální kráva a i přesto jí všichni chlapy padají k nohám, skládají za ní kauce apod. To chování zdejších chlapů mě snad vytáčelo ještě více než to její. Dobře jim tak, že se na všechny vysrala. Měli ji hned na úvod poslat s tím smradlavým salámem zpátky do Itálie a byl pokoj. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • V titulcích filmu je jméno herečky Susan Sarandon napsáno chybně "Sarendon". (Cucina_Rc)

Reklama

Reklama