Vynález

• USA Primer

Čtyři přátelé/vynálezci amatéři sestavili po nocích a o víkendech v garáži jednoho z nich cosi, čemu ani jeden z nich nerozumí. Tenhle stroj už není jen obyčejný vyhledávač a kontrolor chyb, je v něm něco navíc. Něco, co žije samo, a dokáže cokoliv… (oficiální text distributora)

Milky.

Mám velké tendence dát 4 ale může člověk dát čtyři za skvělý nápad a promyšlený příběh, když režie a výprava naprosto selhala? Kámoši se snaží vymyslet nějaký patent aby vydělali, povede se jim vytvořit přístroj snižující gravitaci ale nakonec se z něj vyklube i mašina co vám umožní cestovat do minulosti. Tohle se ještě pochopit dá a do cca půlky filmu je to fajn, příjemné, komorní, amatérské a člověk se s radostí dívá, pak začnou ovlivňovat a přemýšlet o následcích a později už člověk má problém zjistit na kterou verzi postav vlastně kouká, která (respektive čí) časová rovina se zrovna odehrává a jak začali mluvit o více pokusech tak to už byl chaos. Tady režisér absolutně ztratil nad filmem kontrolu a potopil jeho potenciál (který tam opravdu byl a ne, že ne!). Taky mi naprosto není jasné jak do filmu zapadala ta oslava a chlap s brokovnicí, respektive jeho vztah k hlavním postavám, ale to jsem možná jen blbě poslouchal. Kdo film pochopil má ode mě bludišťáka. Podruhé se dívat nehodlám. ()

Mikino00

Ale kdepak, originální, zajímavé - vůbec! Zvolen nudný dokumentární styl, celé to vypadá jak kdyby to někdo točil se svými kamarády po volných nedělích a co je nejhorší moc to nedává smysl. ()

Mimomisu

Souhlasim s Isherwoodem, jit trochu naproti divakovi by neskodilo. Stejne tak jsem na to nemusel koukat jen jednim okem, to se tady rozhodne nevyplaci a i kdyz jsem to asi relativne pobral, samotna forma a scenar si opravdu vyzaduji hodne pozornosti. Coz nevim, jestli je uplne zabava. Dokazal bych si predstavit hollywoodsky remake, lepe napsany, zpracovany i zahrany a hlavne vstricnejsi, protoze by si to ten namet zaslouzil. P.S.: https://www.youtube.com/watch?v=tUzy-xPf0MI treba tohle pomuze na vysvetleni ()

Spacecore

Těžký, neuchopitelný a složitý film, nicméně stejnou měrou sympatický a férový. Zkouknul jsem to jednou, mám v plánu projít všechny vysvětlující videa a články a třeba si to někdy pustím znovu. Nicméně mám pocit, že vím rámcově o co tam šlo, jak se to vše ale stalo, to netuším. Když pominu originalitu a praktickou část cestování časem, atmosféra a řemeslné zpracování filmu bylo cool, snímek se nedá splést s ničím jiným a režijně stravitelný je. ()

wampire23

Z takmer nulového rozpočtu veľmi vydarené sci-fi. Je pravda, že to nie je jednoduché pozeranie, ale v rámci time travel movies je to určite nadpriemer. ()

Pitrsss

Natočit film tak, aby ho divák nepochopil, není nic složitého. Vystřihněte pár důležitých scén a je vymalováno. Primer na to jde ovšem velice chytře a nutí diváka přemýšlet. Někoho to může nasrat, jiného nadchnout. Každopádně parádní komorní atmosféra a vynikající výkony neherců potěší, alespoň doufám, skoro každého. ()

Perfo

Carruth má můj obrovský respekt a obdiv za to, že dokázal doslova za pár šlupek udělat tak originální a promyšlený film. Na debut hodně silný nadprůměr! Těším se na další Carruthovi filmy :) ()

Standic1

Velmi pěkná nízkorozpočtovka o partě vědátorů, kteří vyrábějí stroj sloužící k vyhledávání a kontrole chyb, který by mohli patentovat a něco na něm vydělat. Shodou okolností se jim ale podaří vyrobit něco víc. První část je takový průvodce "udělej si sám stroj, který vlastně ani nevíš jak funguje". Jakmile se ale dovtípí toho, k čemu stroj slouží, tak začíná Primer nabírat ten správný směr. Film odstartuje zajímavě, ale nedokáže udržet divákovu pozornost, a to zejména tím, že nelze sledovat, kolik skoků zpět v čase už bylo provedeno a jaká realita byla ta původní. Jakmile totiž začnete souhlasně pokyvovat a chytíte se správné časové linie, tak proběhne další skok v čase a je po všem... Mám rád komplikované a propletené filmy a vyprávění z nahrávek trochu pomáhá, ale i tak je to zmatené a režie to neuhlídala... ()

jorgus

skoda prilis technicke prvni poloviny, pak se to rozjede a i kdyz stale divak nechape v souhrnu co se deje tak aspon to vypada zajimave:)) ()

kkarx

Tedy dnes napíši i něco málo k ději. Nechápu, proč se z budoucnosti nevraceli do minulosti až doby po tom, co odcestovali strojem času. Pro účely výdělku by to bylo přeci naprosto postačující a nevznikal by takový nepořádek. Krom toho by se nemuseli pořád schovávat. Oni sice sestrojí stroj času, ale zároveň spoustu času promrhají čekáním v hotelovém pokoji - tomu tedy říkám časový paradox ;) Co mě ale nejvíc irituje, je příběh. Když už sestrojím funkční stroj času, tak ho použiji k něčemu zajímavějšímu, ušlechtilejšímu, než pouhému hrabání peněz, no ne? Údajně je tento film naprosto skvěle promyšlený do nejmenšího detailu s mnoha časovými pásmy. (I když z příběhu nám ukáže pouhý zlomek) S tím nehodlám nijak polemizovat, už jenom z jednoho prostého důvodu - je to úplně jedno! Běžný divák se nebude chtít koukat na film znova a znova, jen aby pochopil, o co v něm vlastně šlo. Představte si, že například autor knihy napíše namísto celých vět pouze některá vybraná slova a k tomu ještě mnoho z těchto slov nebo vět zpřehází. Co vznikne? Zřejmě velmi nepřehledný a nepříliš logicky navazující sled slov. A přesně tak vypadá od určitého okamžiku i tento film. ()

Hapretor

Tento film patří mezi 101 sci-fi filmů, které musíte vidět, než umřete (bohužel nudou). "Butterfly Effect se mi taky zrovna nelíbil, ale pořád radši vidět znova než tohle. Nic sem nepochopil, nic sem se nedozvěděl, nic sem z toho neměl. Za snahu jedna *. Zde se pan Refn potkal s panem D. Lynchem. ()

korok odpad!

Neskutečná nuda, okořeněná spoustou složitých matematicko-fyzikálních keců, téměř od začátku až do konce. Fílm, který budou chápat a možná se v něm i vyžívat profesoři, docenti, doktoranti. Což bohužel nejsem ani jedno. Ještě, že to trvalo jenom 77 minut. ()

P.J.2

Tohle bude asi dobrej film. Asi hodne dobrej. Je videt ze nad tim nekdo dost premyslel ale narovinu se priznam. Nepochopil jsem pointu. Asi je to dane rezii. Dost jsem se ztracel. Nevedel jsem v jake casove rovine se zrovna nachazim. Proto prumerne hodnoceni. Musim znoca mrknout a bud ubrat ci pridat. ()

xmy

Zvláštní film. Myšlenka cestování v čase je zajímavě zpracovaná, zahrané to není nejhůř. Snaha tvůrcům se nedá upřít, nicméně celé to působí na můj vkus až moc lacině, být větší rozpočet, mohlo to dopadnout lépe. ()

kohut

Z filmu Primer som mal mozog opuchnuty este dva dni a po troch pozretiach stale je nad cim rozmyslat. Skvela skladacka casovych linii, v ktorej (takisto ako hrdinovia) sa divak zamota a pocituje presne to, co by asi citil na mieste postav filmu. Strach zo singularity a rekurzie, dezorentiaciu v case a kauzalite. Logicky bravurne zvladnuty scenar, rezijne vyborne podany nizkorozpoctovy film. Doporucujem priaznivcom filmov, pri ktorych treba rozmyslat. ()

foundation

Pre mňa sa Primer stáva skrátka jedným z najlepších filmov aké som videl a svojim feelingom, scenárom, postavami, dialógmi a celkovým dojmom hravo strká do kapsy veľké množstvo teatrálnych mainstreamových vysokorozpočtových sračiek. Film som spolu videl 3 krát a po prečítaní veľkého množstva diskusií po internete začínam mať pociť že sa dostávam k tomu celkovému obrazu a len sa smejem ako prízemne som uvažoval nad vysvetlením po prvej projekcii. Primer je monštroózny kúsok pre šedú kôru každného diváka ktorá sa zapotí viac ako je zdravé kým sa vôbec dostane ku akej takej najjednoduchšej predstave o čo v tomto filme vlastne ide. Veľké percento základného príbehu totiž ani nie je ukázané a tak má divák iba jedinú možnosť. Pozorne sledovať každú jednu scénu a pozorne počúvať každú jednu vetu ktorá odozneje a pritom sa pokúsiť odvodiť čo najviac skrytých informácii. Ale nerobte si zbytočné nádeje. Film totiž aj tak na prvý krát nepochopíte. Ku koncu sa z toho stáva tak prekombinovaná záležitosť že som dvakrát rezignoval a iba sa snažil chytiť čo najviac bez toho aby som to dával dokopy. Špičkový kúsok pre tých ktorý sú už unavený filmami s večným strieľaním z pištoliek. ()

PEZ

Tak. Kto chce vidiet originalny film s nulovy rozpoctom (7 000 USD), neznamymi hercami a zlozitym pretechnizovanym scenarom, ma sancu. Dnes uz v istych kruhoch kult, zopar cien z roznych festivalov (napr. vyhra dvoch cien na Sundance festivale), napovedaju, ze zle to byt nemusi. A je to tak. Napriek tomu, ze hned od zaciatku sa vo velkej miere pouzivaju technicke vyrazy a fyzikalne pojmy a cim dalej, tym viac je dej zamotanejsi a komplikovanejsi, som bol neustale napaty, pretoze som netusil, co pride v nasledujucej scene. Priznam sa, ze v jednom momente som sa musel vratit o 20 minut spat, aby som pochopil o co ide (podarilo sa! :)), ale zaver bol uz prilis aj na mna a trosku som sa v nom stratil. To neubera nic na tom, ze som sa vobec nenudil a je obdivuhodne ake originalne a nie az tak lacno vyzerajuce dielo sa autorovi podarilo za take smiesne peniaze natocit (v tomto smere mi to znacne pripomina π od Aronofskeho). Poslednych 20 minut provokuje na znovupozretie. Original. ()

nurielka

Režisér z toho chcel určite urobiť niečo veľkolepé, ale v konečnom dôsledku to bolo chaotické a pre bežného diváka ne-pozerateľné. Keďže nie som technický typ človeka, šialene ma to nudilo. Čakala som na tému cestovania v čase niečo viac. ()