Vynález

• USA Primer

Čtyři přátelé/vynálezci amatéři sestavili po nocích a o víkendech v garáži jednoho z nich cosi, čemu ani jeden z nich nerozumí. Tenhle stroj už není jen obyčejný vyhledávač a kontrolor chyb, je v něm něco navíc. Něco, co žije samo, a dokáže cokoliv… (oficiální text distributora)

IllIlIlIIl

Tento film vypadal, že uspokojí mé nenasytné oči hledající zvláštní příběh hoden hlubšímu zamyšlení. Bohužel se tak úplně nestalo. Výstavba filmu je sice ,,zvláštně,, zajímavá a nabízí na konci možnost, aby se divák ponořil do myšlenek a srovnal si všechny prvky filmu dohromady, ale mě film nechal vcelku chladným, že jsem absolutně neměl potřebu ani touhu více o filmu přemýšlet. ()

a.keram

Film byl samozřejmě brutálně omezen rozpočtem a právě v takových omezeních často géniové najdou jiskru, která zažehne jejich představivost. Myslím že tady nějaká ta jiskra byla. Bohužel Shane Carruth není až takový genius aby otočil omezení až takhle minimálního rozpočtu. Možná je to naschvál, možná je to prostě nutností děje, ale způsob cestování časem je za mě nedostatečně vysvětlený a složitý na to aby ho kdokoliv pochopil na první dobrou. Třetí akt filmu a tedy vyvrcholení cca 40 minut expozice za mě bohužel také není to uspokojivé rozuzlení, na které jsem celí film čekal a tak Vynález není nic víc než velice kreativní nápad, který ale potřeboval trochu dotáhnout a také možná trochu větší budget. ()

Hamaradža

Toto som prvý krát videl pred siedmimi rokmi (ako šestnásťročný), vtedy sa mi cez túto pomerne komplikovanú intošskú konverzačku nepodarilo preniknúť, nudila ma a odmietol som ju ohodnotiť. Rokmi však toto matfyzácke, minimalisticky low-budgetové scifi dráždiace divácku zvedavosť získalo u mňa na hodnote. Jeden z tých naozaj pekných a vrstevnatých dôkazov toho, že aj s malým gašparkom (rozpočtom?) vieme urobiť veľké divadlo. Carruth je pôsobivý auteur. ()

JohnMiller

Možno keby som bol nejaký fyzik a niečo z toho by mi dávalo zmysel, tak by som tomu trocha asi chápal a možno by sa mi to aj páčilo. Takto to pre mňa síce malo pekný koncept ale ináč vôbec nezaujalo a tá ničím nerušená komornosť a dokola teoretizovanie a vytváranie iba hypotéz ma absolútne nebavilo. Počúvať to hodinu a pól a prakticky nič nevidieť nieje práve to, čo by ma strhlo do deja. Text distribútora zavádza ako aj celý film. Na Low budget kde sa šetrí v každej sekunde je to v pohodičke ale nič pre mňa. ()

easaque

2* tak jsem si naivně myslel, že tohle sci-fi na rozdíl od druhých pochopím a užiju si ho, Nestalo se tak a i spoustu technických konverzací bylo nad mé chápaní, a to nejen díky cestám časem a časovým parodoxům. Prostě zajímavý amatérský experiment, kterému nelze vyčítat jeho levné provedení ani herecké obsazení, ale ta stravitelnost je už slabší. Pochybuji, že repríza by pochopitelnosti filmu pomohla a tak to ani nebudu zkoušet. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Caminzind

Když už schází myšlenka, vynaložím veškerou energii k vytvoření její iluze. Prostě podvod. Stejně jako u Pí jde o simulaci obsahu formou. ()

honajz2

Já tyhle složité filmy rád, ale když mě nudí, tak mě ani nebaví přemýšlet nad tím, o co v nich vůbec jde. A to je případ Vynálezu, mě ten film většinu času dost nudil. Takže jsem sledoval nějaký dva vynálezce, co vynalezli nějaký stroj času, ten pak udělali víckrát, cestovali časem, měli tam i nějaký klony a nakonec jim ten vynález ukradla nějaká firma a začal ho masově vyrábět. A celý je to strašně zmatený, divný, natočené je to jak nějaký amatérský film, což mě taky celkem vytáčelo, ale hlavně je to prostě strašná nuda, takže mě nad tím nebavilo ani moc přemýšlet. Co já vím, možná v tom je skrytá nějaká neskutečně hluboká myšlenka a je to geniální dílo, i když je strašně amatérsky natočené. Ale koukat na to kvůli tomu znovu fakt nebudu, považoval bych to za ztrátu času. Když to porovnám s druhým filmem Shana Carrutha (btw, mě nejvíc dostává, jak na tom filmu dělá všechno to nejdůležitější... stejně jako Neil Breen nebo Alejandro Jodorowsky) - Upstream Color - tak Upstream Color bylo mnohem lepší, jelikož to něco do sebe i mělo a i když jsem tomu nedal velký počet hvězd, i tak uznávám, že na tom filmu něco je. Na Vynálezu nic tak extra zajímavého nevidím. Slabé 2* ()

C0r0ner

Občas se stane, že z nuly (tentokrát neuvěřitelných 7000 dolarů) vytěží autoři maximum. Na Vynález jsem přišel náhodou a nemohl jsem uvěřit, jak málo je potřeba k natočení špičkového filmu. Vlastně jenom pořádný scénář. Škoda, že z toho tak čišela amatérskost, protože jinak to bylo parádní cestování v čase, přesně takové, jak ho mám rád. 90% ()

lakikaki

Sakramentsky dobré komorné sci–fi, v ktorom nie je nič ukázané, v ktorom sa o všetkom iba rozpráva a ktoré predovšetkým nemá potrebu urážať divákovu inteligenciu zbytočným vysvetľovaním, namiesto toho mu radšej kladie prekážky k pochopeniu príbehu a vyzýva ho k intenzívnej mozgovej aktivite. Hollywood pwned. Piata hviezdička je z mojej strany síce trochu neistá, ale veľmi rád sa k nej prikloním už len kvôli Shanovi Carruthovi. Jeden(!!!) človek, ktorý film (vynikajúco) napísal, produkoval, (skvelo) zrežíroval, zostrihal, zložil k nemu (veľmi fajn) hudbu, vybavil ho zvukom a ešte si v ňom (veľmi slušne) zahral hlavnú úlohu, a to všetko so smiešnymi 7000 dolármi vo vrecku. Filmový poloboh. [91%] ()

SHI-SHA

Strašně mi vadil způsob vypravování děje. Film jsem sledoval jako kulisu k jiné činnosti a musel se několikrát vracet zpět, protože jsem vůbec nepochopil, co se dělo. Přitom je zápletka tak strašně prostá... ()

Radiq

Nejlepší a nejpropracovanější film o cestování časem, kauzalitě, paradoxech a jinejch takovejch motanicích, i když jsem to skoro vůbec nepochopil. Nepochopil jsem co a proč a kde a hlavně KDY. Jinak se mi ale líbilo to, že to možná bylo logicky dost dobře udělané, vědeckou prací okorálkované a že se to nezlehčovalo... Přitom se mi líbilo, že to bylo tak sympaticky minimalistické (dokonce tak moc, že i závěreřné titulky trvaly jenom 1,5 minuty). Tenhle film určitě stojí za pozornost a i když to nepoberete jako já, tak si z toho nic nedělejte. Aspoň se kouknete na zajímavý dílko. ()

dr.fish

Film je pravděpodobně o nějakém časovém posunu a v němse chlápci pohybují tak dlouho, až jich je celý kolektiv. Nic jsem nepochopil a je mi to jedno. ()

Cedr

Jednoznačně nejlepší film na podobné téma. Velmi reálně vypadající a skvěle promyšlené sci-fi, které vyžaduje minimálně dvojí projekci a zapojení mozku. Pokud vás ale myšlení bolí, tak z filmu budete mít pěkný guláš a napaříte mu zde jednu hvězdičku. ()

lennyd

Měl to být jeden z největších vynálezů všech dob - krabice, ve které přestávají platit gravitační zákony. Jenže jakmile se Aaronovi a Abemu podaří stroj stabilizovat, zjišťují, že má i jednu další nechtěnou vlastnost - přístroj také umožňuje cestovat časem. A cestování časem se dá docela dobře využít k vydělání peněz, že ano (zjistíte si kurs akcií zítra a nakoupíte je již dnes). Jenže cesty časem nejsou bez rizika, což se velmi brzy naši hrdinové dozví ... Uh, že je cestování časem nebezpečné ví kromě samotných cestovatelů i leckterý filmař, páč jen málokterému se podaří s časovými paradoxy vyrovnat se ctí. Ti ostatní sklouznou do stoprocentního neředěného chaosu, což je případ i tohoto filmu. Po první půl hodince která je ještě docela fajn, ale pak jsem se (s prvním časovým přesunem) ztratil a až do konce filmu nenašel. Nějak mi úplně uniklo kdo, co, kdy a proč, a konec tomu nasadil korunu už úplně. Na druhou stranu chválím samotné zpracování filmu - za pár šušňů docela příjemně natočeno - dvakrát škoda toho zmatku.. ()

mikestiff

I po vygooglení detailního rozboru filmu se nemohu ubránit zbytečné chaotičnosti a překombinovanosti filmu. A že si musí člověk domyslet víc děje než kolik ho sleduje mi body taky nepřidává. ()

mickyreed

Miluju Lynche, Shutter Island, Fight Club, Butterfly Effect, Donnie Darko dokonce i nízkorozpočťák Cronocrimenes byl fajn ... ale co má být tohle? Prej devět časovejch os ve filmu co má 75 minut? Vždyť to vysvětlení na youtube je snad delší než ten film ... ne díky ()

fefee

Veľmi netradičný a netuctový film...hmm rozhodne ma zaujal aj napriek tomu že som ťažko hľadal pochopenie čo sa tam vlastne všetko stalo. ()