poster

O houbovém Kubovi a princi Jakubovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 49 min

 • otík
  ****

  Ale jo, dám ty čtyři hvězdy, i když drak byl jen tříhlavý. Tato pohádka z archivu je sice tradiční kulisovou pohádkou s herecky výtečným obsazením a poněkud jednoduchým dějem, ale je tak bezprostřední, milá, pro děti bezproblémová, že hodnotím v rámci poobědových pohádek určitě jako nadprůměr. Princezny se sice moc nepovedly, jedna horší než druhá, ale pěkné scény s Jiráskovou to výrazně vylepšily. PS: natroublá úvodní i závěrečná píseň nepíseň a přání na houby a na draka mě dostaly:-)(9.8.2014)

 • radomiil
  ****

  Nečerpalo se zde taktrochu z ruského Mrazíka:postava p.umělce Filipovského nebo počin s nadměrnými houbami?,uměli jsme každopádně vytvářet naprosto jedinečně obyčejné televizní pohádky,ke kterým ty dnešní blivajzy vzhlíží neskutečně vysoko-buďme rádi nejen za tyto nedělní popoledna a oceňujme je nadšeně měrou vrchovatou i vděčnou/silná tečka/(29.10.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Buďte opatrní na svá přání, některá by se mohla i vyplnit, což může být taky na houby, nebo na draka. Žádná hlubina myšlení se nekoná, ale je to roztomile naivní, je tam bramboráky milující drak trojhlavák, plyšový ke všemu, tři princezny a princ, který je okolnostmi nucen usednou na královské kanape, dát si korunu na hlavu a pak už si jen přát.(26.6.2013)

 • honajz
  **

  Příjemně vlezlá drakova písnička, velice dobré herectví Cupáka, Hrušínského a na malém prostoru Filipovského, ale když se nad tím zamyslím - co ta Nanynka na tom přitroublém princi viděla? Možná že je princ? Protože jinak by se do něho zakoukala jen holka slepá či hloupá. Jinak mi některé princezny či jejich doprovod přišly zase jako ženské zajímavější než Nanyka. Drak, který baští bramboráky, mi po čase už lezl na nervy, a myslím, že posléze už ani tvůrci nevěděli, jak si s ním poradit. Nejvíc pobaví skvěle podané hlášky Hrušínského.(22.10.2016)

 • Schlierkamp
  ***

  Československá televizní pohádka s překvapivě výborným obsazením o princi, který neuměl vládnout a nechtěl se ženit. Pohádka se v podstatě skládá ze dvou motivů, setkání a povídání starého krále Jakuba (E. Cupák) a kouzelného Houbového Kuby (R. Hrušínský ve velmi podivném lesním oděvu) v ´královské´ chalupě na houbách a vylomenin, jež předvádí v zámku nezodpovědný princ Jakub (M. Vladyka ve své oblíbené poloze roztržitého poplety). V dámských rolích se objeví chůva Kordula (typicky úsečná J. Jirásková) a služebná Nanynka (přitažlivá V. Cibulková). Velmi vtipnou postavu, věčně nasraného trpaslíka Poddubáka, jenž slouží Houbovému Kubovi a plní princovi jeho nerozumná přání, předvedl legendární F. Filipovský. Pohádka V. Karlíka obsahuje množství povedených vtipných dialogů a rozverných hlášek, ale na druhou stranu se občas jeví poněkud kýčovitě a rozpačitě, v každém případě se nejen díky hereckému mistrovství výše zmíněných jedná o výbornou odpočinkovou zábavu.(5.11.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace