O houbovém Kubovi a princi Jakubovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 49 min

"Krucipísek, krajcvajc element, hrom do škopku." Houbový kuba. Výborný, přitom jednoduchý starý český pokrm, který lze připravit, jak z čerstvých, tak sušených, či mražených hub, podávaný jako tradiční součást vánočního menu, zejména v Jižních Čechách, nebo jedna z hlavních postav této šílené pohádky s králem chalupářem a houbařem, v níž princ Jakub dostane tři přání, z nichž je druhé na draka a třetí na houby a ve které si spolu zahráli otec a dcera Kretschmerovi, ale nikdo v ní nejí houby a cpe se jen bramborákama, včetně draka, jehož loutku navrhoval výtvarník Radek Houf.(15.10.2015)

Hudba hned v úvodu slibuje větší zábavu, ale ona to zase taková řachanda není. Pohádka naštěstí disponuje kvalitním hereckým obsazením, místy vtipnými dialogy a především nevadí, že je studiová, protože kulisy a dekorace se barví do zábavného hávu. Vzhledem k tomu, že není dlouhá, mohla by bavit i menší děti a nejen to, i pobavit.(25.4.2020)

Ale jo, dám ty čtyři hvězdy, i když drak byl jen tříhlavý. Tato pohádka z archivu je sice tradiční kulisovou pohádkou s herecky výtečným obsazením a poněkud jednoduchým dějem, ale je tak bezprostřední, milá, pro děti bezproblémová, že hodnotím v rámci poobědových pohádek určitě jako nadprůměr. Princezny se sice moc nepovedly, jedna horší než druhá, ale pěkné scény s Jiráskovou to výrazně vylepšily. PS: natroublá úvodní i závěrečná píseň nepíseň a přání na houby a na draka mě dostaly:-)(9.8.2014)

Velice příjemná studiová pohádka. Sice nechápu, proč by měla Nanynka chtít prince Jakuba, ale od toho je to nejspíš pohádka. Velice mě potěšilo nadmíru luxusní obsazení rolí, byť sebemenších - princezny, sluha houbového Kuby. Jinak nápad na pozvání draka pro princezny byl povedený, ale někdy jsou i princezny nad draka.(14.4.2019)

Nečerpalo se zde taktrochu z ruského Mrazíka:postava p.umělce Filipovského nebo počin s nadměrnými houbami?,uměli jsme každopádně vytvářet naprosto jedinečně obyčejné televizní pohádky,ke kterým ty dnešní blivajzy vzhlíží neskutečně vysoko-buďme rádi nejen za tyto nedělní popoledna a oceňujme je nadšeně měrou vrchovatou i vděčnou/silná tečka/(29.10.2017)