Osamělý vlk McQuade

Lone Wolf McQuade

Osamelý vlk McQuade

Western / Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1983, 107 min

Je to celkom dobrý akčný film s Chuckom Norrisom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dobrý príbeh o texaskom rangerovi, ktorý je vo svojej práci najlepší, ale kvôli svojej nedisciplinovanej povahe nie je moc obľúbený a musí zastaviť obchodníkov so zbraňami, ktorí sa pokúsili zabiť aj jeho dcéru. Mohol byť síce o niečo lepšie spracovaný, pretože sa tu nájde niekoľko zbytočnejších scén, ale celkový dojem to moc nekazí. Akcie je tu dosť, som s ňou spokojný, ale nie je to nič výnimočné. V porovnaní s ostatnými Norrisovými filmami z tej doby je to skôr podpriemer, ale aj tak je to stále dobrá kvalita. Najviac sa mi páči celý akčný záver, bitka na slávnosti alebo aj úvodná akcia. Celý film svojou vizuálnou stránkou, atmosférou, ale aj hudbou pripomína western, čo mi síce neprekáža, ale skôr by som ocenil klasicky natočený akčný film. Herecké obsadenie nie je ničím výnimočné, praktcky všetky vedľajšie postavy sú úplne priemerné a to platí aj o Davidovi Carradinovi v úlohe hlavného záporáka. Prekvapuje ma hodnotenie tohto filmu, pretože je to jediný Norrisov film, ktorý podľa mňa nie je podcenený a má omnoho lepšie hodnotenie ako jeho viaceré, podľa môjho názoru lepšie filmy, za ktorými Osamelý vlk McQuade o niečo zaostáva. Ale aj tak to nič nemení na tom, že to je aj po rokoch veľmi lušný akčný film. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 72%.(6.9.2008)

Úplně první film na úplně prvním videu, viděla jsem ho asi 20x, což bylo při černobílé tv s podivem, ale nikdo mi nic jinýho dlouho nepujčil, protože nikdo nic jinýho dlouho neměl, bylo to jako zázrak - moct si pustit lážo plážo emerickej film a couvat si nebo popohánět. Dneska by to bylo s bídou za 2*, ale tehdy ... byla v tom romantika (Carrera Chuckovi v kutlochu vygruntovala a on ji za to postříkal hadicí) i akce (Carradine kopl při zápase Chuckovi písek do očí a to od něj nebylo vůbec pěkné) a člověk taky nebyl tak filmově (i jinak) zmlsanej, chjo.(13.6.2007)

Už v tomto snímku Chuck Norris potvrdil, že mu bude rangerská hvězda slušet. Pakliže si nějaký Norrisův akční film zaslouží červená čísla, je to právě Osamělý vlk McQuade a snad ještě Delta Force 1. V tomto akčním filmu, v němž se mísí žánr westernu, akční krimi a klasického karate filmu, je krásně vidět ona atmosféra a styl béčkových počinů z 80. let. Natočit jej dnes v této podobě a přidat více vtipu, bude možná opěvován. Stejně jako v prvních epizodách Walkera, tak i zde je ještě radost sledovat Norrisovo bojové umění. Souboj s Carradinem je již kultovní záležitostí a na filmu potěší i hudba, která nápadně připomíná (vykrádá?) Morriconeho melodie a styl.(10.2.2015)

,,TÍ NAJLEPŠÍ MAJÚ VŽDY ŠTÝL." __ Povedal by som, že tento film patrí k VHS-kovej klasike. Keď som bol malý mali sme ho dokonca nahratý, no časom ho niekto vymazal ale ostala mi aspoň pamiatka v podobe veľmi štýlového originálneho obalu. Film sa mi teda podarilo vidieť až teraz, nie je síce mojím šálkom kávy ale Chucka nemám veľmi napozeraného a tak som túto klasiku uvítal. Ďalej sa mi slová hľadajú len veľmi ťažko. S McQuadom si skrátko nikto nemôže zahrávať pridlho, film tak občasne pôsobí skôr parodicky (okrem toho ,,vztania z mŕtvych" s autom ma napr. pobavilo ako sa uhínal guľkám, ale celkovo aj jeho kovbojský štýl) a myslím, že práve niekto tu sa mohli začať rodiť tie slávne vtipy. I tak sa mi však zdajú byť 3* celkom zaslúžené a hádam ani samotní tvorcovia to nemysleli až tak vážne. A nechcem sa hrať na žiadneho veľkého znalca soundtrackov, ale myslím, že Morricone by dobre vedel koho tá hudba vykráda.(7.3.2009)

Podle filmu jsou v Texasu cca dvě malé ruční zbraně na osobu a jedna rychlopalná. Díky tomu jsou místní muži fakt chlapáci. Ale mají jeden problém - žije zde v zahnojeném doupěti ranger McQuade (Chuck Norris). Ten je díky pivu chlapák ze všech největší (dojde i na legrační scénu "my is bigger -- my is loaded"). Nedá se nic dělat, musejí si nakrást ještě víc zbraní. Chuck tomu nebude přihlížet, protože ho přišla domů odhnojit kočka hlavního padoucha, zamordovali mu pejska a nějaké lidi a tak. Narozdíl od spousty lidí si myslím, že v Norrisovi něco z herce fakt je... a Carradine jako padouch moc prima. Varování: pokud nevydýcháváte účesy z osmdesátých, budete to mít těžké.(3.12.2011)

• - Ešte počas písania scenára sa počítalo s tým, že hlavnú úlohu stvárni Kris Kristofferson. (m.a.t.o.)

• - Chuck Norris a David Carradine trvali na tom, že záverečnú bojovú scénu zvládnu aj bez záskoku dablérov. (m.a.t.o.)

• - David Carradine jezdí v autě, které má na SPZ napsáno "Texas Carate". (smrtubohem)