Villa jede!

• Česko

Pancho Villova jízda

Villa Rides

Válečný / Western

USA, 1968, 125 min (Alternativní: 117 min)

Je zvláštní, že se jedná o téměř neznámý film (imdb 540 hodnocení), přitom je poměrně velkolepý - obrovské scény, výbuchy, tisíce kusů koní, zbraní a komparzistů. Navíc velmi hvězdné obsazení. Občas se objevil i nějaký ten povedený vtípek, hlavně postava Bronsona byla velmi, no... zajímavá. Celkově příjemný, westernový, lehký nadprůměr. 70%(15.10.2011)

Villova banda vám nebude bohvieako sympatická, od začiatku je jasné, že s vraždením nemajú žiaden problém. A to sme na začiatku svedkami masakru, ktorý by ďalšie pôsobenie bandy behom filmu mal zmotivovať. Lenže aj keď tu máme tony mŕtvol, je ťažké porozumieť, o čo tvorcom išlo. No povedal by som, že Peckinpahovi o niečo iné než Townemu a autorovi predlohy a navyše v réžii ďalšieho človeka. Nejde o zreteľné odsúdenie násilia, občas pôsobí film ako komédia, ani o posolstvo v štýle pomsta musí byť vykonaná, skôr ide o to, že Pancho by sa aj tak stal iba ďalším diktátorom, ako sa v závere dozvedáme. Ale nejde ani o umelecky ambiciózne dielo a ťažko ho považovať aj za westernovú zábavu. Od každého je tu proste niečo a možno je škoda, že nevznikol sequel o neskoršom dobytí Mexica City, dočkáme sa len záverečného informačného titulku ohľadom tejto akcie.(11.4.2021)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Charismatický Yul Brynner s černými vlasy hraje Pancho Villu, mexického revolucionáře bojujícího za práva chudých. A Robert Mitchum v roli letce - gringa a Charles Bronson coby Panchova pravá ruka mu víc než zdatně sekundují.(17.6.2010)

Jeden z asi mála masově válečných westernů. Na druhou stranu o to více se musí ocenit. Villa jede! ale zase taková hvězda není. Herci sice nemají chybu, ale je otázka, jak to ve skutečnosti bylo. Tady mi přišlo, jak kdyby si to tvůrci upravovali tak, jak se mi to hodí. Nakonec jsem si ale na postavu Pancho Villy obrázek neudělal a Yul Brynner mě v tomto případě moc nepřesvědčil. To Charles Bronson byl pro změnu klasik a vytvořil v trošku volnějším westernu tu správnou atmošku.(20.10.2014)

• fragre

Letadlo, kulomety, mexická revoluce - takový amerikánský pokus o špageťák (Corbucciho Il Mercenario se jako vzor přímo vnucuje), leč výsledek je nemastný neslaný, a nezachrání to ani účast hvězd, ani masové bojové scény. Yul Brynner vypadá v paruce a kníru směšně, a ani zde nehraje moc dobře, R. Mitchum hraje jak z donucení, postava, kterou hraje Charles Bronson, je jen matná kopie špageťáckých obojakých hrdinů. Kdepak, tohle nemá šťávu.(18.5.2013)