Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mexická půda mu byla ženou i milenkou... Radikální mexický revolucionář Pancho Villa (1878–1923) je jednou z nejznámějších historických postav počátku 20. století. Mnohými byl považován za mexického národního hrdinu, jinými za obyčejného banditu. Jeho vzrušující osudy se staly častým filmovým námětem. V roli legendárního revolucionáře se představil třeba Telly Savalas (Pancho Villa, 1972) nebo Antonio Banderas (V hlavní roli Pancho Villa, 2003). Ve filmu Pancho Villova jízda se hlavní role zhostil hvězdný Yul Brynner a představuje zde poněkud idealizovanou podobu národního hrdiny, který touží po jediném – aby země patřila všemu lidu. V jeho úsilí mu pomáhá americký pilot, jenž se ocitl uprostřed válečné vřavy ve chvíli, kdy prodával zbraně vládním jednotkám. Stane se však svědkem krutého masakru nevinných venkovanů, a rozhodne se proto létat na straně mexických revolucionářů. Pancho Villa svádí statečný boj za revoluci i ve chvíli, kdy ho zbaví svobody. Mexická revoluce nakonec změnila osud celého kontinentu. V hlavní roli se vedle Brynnera objevil Robert Mitchum, který ztvárnil neohroženého amerického pilota ve službách revoluce. Hvězdné obsazení doplňuje Charles Bronson jako Villova pravá ruka. Pro zajímavost lze zmínit, že na scénáři spolupracoval slavný filmař Sam Peckinpah. (Česká televize)

(více)

Recenze (34)

jonyyy 

všechny recenze uživatele

Je zvláštní, že se jedná o téměř neznámý film (imdb 540 hodnocení), přitom je poměrně velkolepý - obrovské scény, výbuchy, tisíce kusů koní, zbraní a komparzistů. Navíc velmi hvězdné obsazení. Občas se objevil i nějaký ten povedený vtípek, hlavně postava Bronsona byla velmi, no... zajímavá. Celkově příjemný, westernový, lehký nadprůměr. 70% ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Letadlo, kulomety, mexická revoluce - takový amerikánský pokus o špageťák (Corbucciho Il Mercenario se jako vzor přímo vnucuje), leč výsledek je nemastný neslaný, a nezachrání to ani účast hvězd, ani masové bojové scény. Yul Brynner vypadá v paruce a kníru směšně, a ani zde nehraje moc dobře, R. Mitchum hraje jak z donucení, postava, kterou hraje Charles Bronson, je jen matná kopie špageťáckých obojakých hrdinů. Kdepak, tohle nemá šťávu. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Jeden z asi mála masově válečných westernů. Na druhou stranu o to více se musí ocenit. Villa jede! ale zase taková hvězda není. Herci sice nemají chybu, ale je otázka, jak to ve skutečnosti bylo. Tady mi přišlo, jak kdyby si to tvůrci upravovali tak, jak se mi to hodí. Nakonec jsem si ale na postavu Pancho Villy obrázek neudělal a Yul Brynner mě v tomto případě moc nepřesvědčil. To Charles Bronson byl pro změnu klasik a vytvořil v trošku volnějším westernu tu správnou atmošku. ()

Courtemanche 

všechny recenze uživatele

Začátek nicneříkající, vypadalo to na nezajímavý průměr. Trojlístek Brynner-Mitchum-Bronson (Fernando Rey jen v menší roli), hráli tak jak od zkušených herců člověk očekává. Brynner bravurní, Bronson super, sem-tam dělal i legraci, a Mitchum taky perfektní. Musel být perfektní, protože jinak ho nemusím (možná se to změní), ale tady jsem to prostě neřešil. Nechci tvrdit jak super western, ale nedávno jsem viděl znovu film Sedm statečných, a tady jsem se cítil až o třídu líp. 4,5/5 ()

curunir 

všechny recenze uživatele

V komentovaní filmov, ktoré som videl pred dávnymi časmi a preto si ich netrúfam hodnotiť som sa dostal menej známemu (podľa mojich spomienok však k nijak zlému) filmu ,,Villa jede!" Tento film, ktorý je ťažko nazvať westernom som síce videl kedysi veľmi dávno, pamätám si však, že bol v jedno zimné sobotné poobedie vysielaný na Nove v rámci obľúbeného cyklu, kedy boli behom dňa odvysielané 3 filmy s nejakým známym hercom (s Eastwoodom boli takto vysielané filmy Joe Kidd, Útek s Alkatrazu a Sťahujúca sa slučka) a v tomto prípade to bol Charles Bronson a film bol uvádzaný pod názvom ,,Pancho Villova jazda". Samotný Bronson hrá vo filme vedľajšiu úlohu Rudolfa Fierra, jedného s Villových mužov. Veľkého revolucionára tu hrá slávny Yul Brynner a Robert Mitchum stvárnil amerického pilota, pomáhajúce mexičanom v ich boji za nezávislosť, pričom práve jeho je možné označiť za hlavného hrdinu. Keďže sa jedná skôr o film vojnový, nechýbajú tú bojové scény s množstvom komparzistov, ktoré boli veľmi dobre nakrútené a do toho vydarenú hudbu v štýle mexických melódii zložil oscarový Maurice Jarre. Dej tu nebudem rozoberať, nakoniec je tu nato vyhradená iná kolonka, jeho znovuuvedenie by však rozhodne prospelo, prípadne aj také DVD vydanie. (2. 7. ´08). __( DOPLNENÉ 6. 10. ´10): Film videní 26. 9. ´10. Hlavne prvá polovica je výborná a dej rýchlo plynie. V poslednej polhodine však akoby všetko začalo stagnovať a tempo sa dostáva až do bodu znesiteľnej únosnosti. (53. hodnotenie, 3. komentár k filmu) ()

Galerie (32)

Zajímavosti (6)

Reklama

Reklama