David Gordon je oblíbený spisovatel sci-fi příběhů, jehož román Dragoban slaví velké úspěchy. Právě se dokončuje filmová adaptace a nakladatelka Tina čeká na rukopis druhého dílu. David však před dvěma lety přišel o manželku Marii a stále se ze své ztráty nedokázal vzpamatovat. Když se mu naskytne příležitost adoptovat problematického osmiletého Dennise, nabídku přijme, zejména když zjistí, nakolik se mu chlapec podobá. Extrémně introvertní dítě se nedokáže začlenit do kolektivu. Věří, že pochází z Marsu a je na Zemi pouze na čas, než splní výzkumný úkol. Je přesvědčen, že sluneční paprsky jsou pro něj škodlivé, proto tráví dny ve velké papírové krabici a ven vychází jen v noci. David se s ním pomalu sbližuje a svým pochopením překonává jednu bariéru za druhou. Podaří se mu přesvědčit ho, aby krabici vyměnil za silný ochranný krém a sluneční brýle. Přistupuje na Dennisovu hru, která je velmi působivá. Přes veškerou snahu a toleranci však narůstá napětí, vyvolané problémy, které musí David kvůli Dennisovu chování řešit se sociálními pracovníky i pedagogy. K pomyslné explozi dojde poté, co Tina tvrdě odmítne Davidovu novou knihu o malém mimozemšťanovi a dožaduje se slíbeného pokračování Dragobanu. Dennis po jeho výbuchu uteče z domu a David, který tuší, že by mohlo dojít k neštěstí, horečně přemýšlí, kde ho hledat. (TV Nova)

Trailer

Cassandra

Celkem pěkná pohádka, hlavně proto, že v hlavní roli filmu vystupuje milý, chápavý telepat, který, ač se nikdy nestaral o dítě, přesně ví, jak se k němu chovat, co má kdy říct, aby ho uklidnil apod. Ta hádka před závěrem je tam nejspíš kvůli "povinnému konfliktu před koncem". Ještěže jej hraje Cusack, díky němu ta role působí trochu lidsky. Film je dobře zpracovaný a nějaká myšlenka se taky najde, ale je příliš nalakovaný narůžovo. ()

Kamca_

Na první dojem to vypadalo hodně dobře. A bylo to ještě lepší než jsem čekala. Vážně něco. Neobvyklý a zajímavý příběh o klukovi, který je uzavřený sám do sebe a tvrdí o sobě, že je z Marsu. Takové příběhy mě hodně přitahují. Hned v prvních minutách mě z filmu mrazilo a to už byl jasný impuls, že to bude něco pro mě a taky bylo. Dávám 95%. ()

misterz

Cusack vo svojom typickom kabáte a síce v zaujímavom námete, no predsa len v priemernom príbehu. A na záver samozrejme nemohli chýbať citečky pre nenáročného diváka, tak ako obyčajne. Ide proste o komédiu na Cusackovský spôsob, žiadna vyslovene pohroma, avšak od dobrého filmu to má ďaleko. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

nash.

Takový malý rodinný K-Pax, se vším všudy. "Mimozemšťanem" citlivým na sluneční světlo, s výzkumným úkolem, traumatickou minulostí a sem tam nějakou tou podivností. Je tu řada velmi silných momentů, sourozenci Cusackovi jsou jak vždy výborní, Amanda Peet jako vždy sympatická a Bobby Coleman se role malého Prota zhostil zdatně. To vše spolu se silným námětem slibovalo obrovské možnosti. Takže nezbývá než litovat, že jich Meyjes nedokázal tak úplně využít a vybičovat se k natočení něčeho víc než jen dalšího, i když velmi milého, rodinné dramatu. ()

Makky

Detí s bujnou fantáziou je neúrekom. Avšak takýchto výnimočných detí veľa nie je. A ešte menej je rodičov, ktorí by dokázali svoje dieťa pochopiť alebo mali o to aspoň snahu. John Cusack nám predviedol, ako by sa každý rodič v podobbnej situácii mal zachovať (samozrejme to teraz beriem s trochou nadsázky :)). Štvrtú hviezdičku dávam za Cusacka ()

• Film je inspirován knihou "The Martian Child", kterou napsal David Gerrold. (Pumiiix)
  • 20 minut před koncem řekne David (John Cusack): "Je to tak, že se tam ukážu na 20 minut, a pak se vrátím." (HappySmile)
  • Autor knižní předlohy David Gerrold adoptoval svého syna jako otevřený homosexuál. Ve své povídce svou sexualitu neodhaluje, ale v románu popisuje svou postavu jako gaye. Ve filmu je hlavní hrdina heterosexuál, což způsobilo kritiku ze strany gay komunity. (HappySmile)

Související novinky

Cusack si adoptuje Marťana

Cusack si adoptuje Marťana

21.04.2005

Štúdio New Line Cinema pripravuje filmový prepis sci-fi poviedky Davida Gerrolda pod názvom THE MARTIAN CHILD. Má ísť o mix rodinného filmu a sci-fi, niečo medzi Rodičovstvom a E.T.-m, s netypickým… (více)