Dítě z Marsu

Martian Child

Dieťa z Marsu

Komedie / Drama

USA, 2007, 103 min

Na první dojem to vypadalo hodně dobře. A bylo to ještě lepší než jsem čekala. Vážně něco. Neobvyklý a zajímavý příběh o klukovi, který je uzavřený sám do sebe a tvrdí o sobě, že je z Marsu. Takové příběhy mě hodně přitahují. Hned v prvních minutách mě z filmu mrazilo a to už byl jasný impuls, že to bude něco pro mě a taky bylo. Dávám 95%.(18.10.2013)

Nevnucující snímek se skvělým Cusackem se vás naštěstí nesnaží přesvědčit, že malý klučina je doopravdy z Marsu (jako napodobenina K-PAXu by tento film rozhodně neobstál), ale soustředí se spíše na vztah mezi novým otcem a tak trochu "jiným" synem. Celá pointa filmu a příběh mohl být více komplikovanější, filmům jako tento by delší stopáž rozhodně neškodila. Ve finále tedy dostáváme slabší odvar chytrého scénaře.(17.2.2008)

• Matty

Je dobré být jako všichni ostatní? Žije ve vlastním světě, s vlastními pravidly pro přežití a s nulovou všímavostí vůči světu okolnímu. Chová se nevypočitatelně, pomoc tvrdohlavě odmítá, do kolektivu zapadnout nehodlá. Měli bychom splynout s davem? Z davu vyčnívat? Na davy kašlat? Tak dobrý film z toho mohl být… Seriózní dramatické momenty se vyloženě bijí s imbecilitou humorných vsuvek (jaksi se nedokážu přenést nad scény, kde není kečup používán k jídlu) a s nezvládnutým dávkováním patosu, jehož množství je během banalizujícího závěru takřka smrtící. John Cusack vynakládá i při trvale neuspokojivé kvalitě svých rolí nadměrné úsilí a společně s (mi film od filmu sympatičtější) Amandou Peet dodává jinak ošuntělému filmu trochu toho hollywoodského šmrncu. Dítě z Marsu by mohlo být silným dramatem, anebo správně divnou komedií, ke své vlastní škodě chce být obojím zároveň, přesto nepochybuji, že si najde své diváky. Stejně jako si je našel podobně dutý, nudný a prvoplánově dojímající I am Sam. 45%(3.5.2008)

Navzdory niektorým nelogickostiam ( chlapec z Marsu nemôže jesť jedlo z Venuše ako tvrdí, ale pozemské áno - nemal som pocit, že je chlapec nezvládnuteľný ako sa to prezentovalo navonok ), je tento rodinný film o spisovateľovi, ktorý si adoptuje "podivné" dieťa, veľmi príjemným prekvapením. John Cusack v podstate nezmizne z plátna a je to dobré, lebo podáva výborný výkon. Ocenil by som aj hudbu a výber pesničiek, ktoré pomáhali dotvárať atmosféru.(1.3.2008)

Takový malý rodinný K-Pax, se vším všudy. "Mimozemšťanem" citlivým na sluneční světlo, s výzkumným úkolem, traumatickou minulostí a sem tam nějakou tou podivností. Je tu řada velmi silných momentů, sourozenci Cusackovi jsou jak vždy výborní, Amanda Peet jako vždy sympatická a Bobby Coleman se role malého Prota zhostil zdatně. To vše spolu se silným námětem slibovalo obrovské možnosti. Takže nezbývá než litovat, že jich Meyjes nedokázal tak úplně využít a vybičovat se k natočení něčeho víc než jen dalšího, i když velmi milého, rodinné dramatu.(14.6.2011)

• - Film se natáčel od 2. května do 7. července 2005. (HappySmile)

• - 20 minut před koncem řekne David (John Cusack): "Je to tak, že se tam ukážu na 20 minut, a pak se vrátím." (HappySmile)

• - Sourozenci Cusackovi hrají sourozence. (HappySmile)