Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

marusaj

Dead Man podle Nicka Cavea. Western z Austrálie, který uhrane svojí syrovostí. Nádherně vykreslená vizuální složka (skvělá kamera, která dělá z vyprahlé australské buše magickou krajinu). Výborný scénář, který tlačí dopředu Guy Pierce, Ray Winstone a skvělá Emily Watson. Jednoduchá, ale emotivně silná hudba dopomáhá k tomu, co je na tomhle díle nejzásadnější... atmosféra. Bezvýchodnost, brutalita, bezcitnost, bolest a bída. A spousta much. Skvělé. ()

BDMarty007

Krasna kamera, krasna krajina a hudba (Nick Cave). Specialitou filmu je tichy, idilicky zaber, ktery najednou prerusi vystrel a nekomu se rozleti hlava a mozek vyleti na zed. To me vzdy probudilo z usinani. Jinak je to totiz spise nuda s minimalnim pribehem a poselstvim, ktere jsem asi moc nepochopil. Asi to mela byt adorace nespoutane divokosti, neco jako Velky roman od Ladislava Klimy v podobe westernu. ()

Acrobat

Dychtivo pozerám hore. „Nechcem nič, choďte preč, žiadne lieky, žiadne liečenie. Chcem skonať.“ Čo napíšeš? „Nič. Neviem sa rozhodnúť. Nič mi nenapadá.“ Plazivo sa blíži hmla, sneh zavial zem, ruky chradnú, telo sa chveje. „Óóó. A tak rád by som povedal nejakú múdrosť... Prečo nie teraz, v tento moment.“ Už prichádza tlkot srdca, slabého podvedomia si nevážim a skrehne myseľ jasná. Lebo videl som súzvuk násilia a obety, času a ticha, smrti a života. Pominie slnko, pominie zem, človek zmizne a zostane blen. Zmení sa priestor do červena, kamene kladú na nevinné dieťa. Ech, ale by som vám dal chlapci. „Prečo máš jedno oko privreté?“ „Lebo som ako v Proposition.“ „To je čo do pekla?“ Pokoj, rozvaha, rozum, duša, sloboda, krutosť, život a smrť. Odzbrojí v jednoduchosti, pohltí v škaredosti, pripraví v striedmosti, popraví v ľútosti. Magická človečina. (videné 14.10.2014, BD) ()

netWoor

Začátek mě poměrně šokoval. Uprostřed scény šup a náhle jsme někde jinde a řešíme úplně něco jinýho. Říkal jsem si, asi mikrospánek nebo co ... ale i dál v ději se to opakovalo, takže asi záměr, který mi vadil daleko víc, než absence příběhu a šéfovo manželka (což mi vadilo taky) ... ()

mira.l

No tak s tímhle jsem si nějak moc neporozuměl. Jedna * za exteriéry a jakous takous "špinavou" atmosféru. Jediný, co si z toho budu asi pár dní pamatovat, jsou ... MOUCHY. ()

Lokran

Dobrý western, byť z Austrálie. Příjemně vybudovaná zápletka a nerušící herecké výkony. Když tak o tom teď přemýšlím, nemám moc, co bych k tomu řekl. Prostě dobré:) 80% ()

Lichty

Ano, je to drsné, smrduté a všude kolem létají hejna much... Bohužel ve všech těch potocích westernovské atmosféry zapomněli tvůrci zasáhnout divákovo srdce a to se mi, ve zde připomínaném, Mrtvém Muži, nikdy nestalo. ()

DENIROSIS

****2/3.Jeden z nejlepších filmů letošního roku.Takový je náš svět,nelítostný a zároveň krásný.Úchvatná kamera. ()

Threepwood

Depresivní a přesto dost poetické a krásně špinavé.Pro fanoušky Cave povinost,pro ostatní zajímavý zážitek z australské minulosti. ()

Tiiso

Realisticky ztvárněná doba australského osídlovaní kolonisty. Ve snímku jsem nejvíce vnímal neustálý vnitřní boj hlavního představitele v roli policisty, kde jemná pozice jeho ženy a láska k ní, ho posouvala neustále blíže k bohu, a na druhé straně dobrodruhové, kteří také hledají cestu k duši a vysvobození avšak jiným způsobem, ho z té cesty nutí scházet a dávat průchod svému horšímu já. Snímek má výbornou atmosféru a herecké výkony zvedají vysoko jeho kvalitu. ()

Murdock

Film kombinující krásné záběry z australské krajiny s příběhem, z kterého odkapává krev, pot a špína. Příběh ukáže karty de facto hned na začátku a tak nejde o to co se stane dál ale spíš po jaké cestě se k tomu dostaneme..a ta cesta je chvílema nepříjemná, chvílema až poetická ale po celou dobu zajímavá..krom toho můžu po dlouhý době zase říct, že jsem viděl western a to potěší. ()

KdG

Nicka Cavea mám celkem rád, resp. jeho hudbu, ale tohle se mu moc nepovedlo. Film je děsně rozvleklý, ukecaný a ne moc akční. Australská příroda je fajn, ale kdybych ji chtěl mermomocí vidět pustím si o ní nějaky dokument. ()

karlee

Celkem slušné, solidní atmosféra (i díky hudbě a kameře). I když hlavní zápletka je lehce chatrná, uvažování kapitána Stanleyho na začátku a Charlieho na konci jsem moc nepochopil. Taky některé vedlejší postavičky jsou až moc originální, tedy mírně nevěrohodné. Ale nechá se na to koukat. ()

DavidWebb

Aussie western podaný sugestívnym spôsobom, v ktorom hlavné úlohy hrali: pokazené zuby, sucho, prach and the oscar goes to... áno, muchy. Špinavé, surové a vizuálne pôsobivo uveriteľné. Tak nejak to kľudne mohlo v Austrálii tej doby vyzerať. Vlastne, vďaka tomuto fliku som si uvedomil ako komicky musia v Austrálii vyzerať Vianoce (teda bez urážky - štedrý večer vo vyprahnutej púšti za pekelného tepla). A žeGuy Pearce je naozaj kerva dobrý herec. A že som vlastne rád že žijem na Slovensku v dnešnej dobe.(?) To síce tiež nie je žiadna výhra ale aspoň ma tu nikto legálne nezbičuje na smrť a v prípade bodno/rezného zranenia ma u lekára nebude ošetrovať špinavá, spotená, zamastená sestrička najnovšou vedecko-medicínskou metódou blata a slín. No ništ... v každom prípade sa mi nato dobre pozeralo. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)