Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

Caveův svět je i v Proposition plný pachu potu, krve a násilí, všude spousta špíny, much a rozkládajících se těl. Značná míra (nejen) fyzické brutality je Caveovou bytostnou součástí a totéž platí i o filmu, nadto by bez ní nebyl zdaleka tak přesvědčivý. Žel zároveň je pro mě rozhodujícím důvodem k odebrání páté hvězdy; neztotožnil jsem se s ní v jeho textech, Oslici ani zde. Proposition je Caveovýma očima opravdu realistickým pohledem na skutečnost, která se zde zhmotňuje v jakémsi střídmě filosofickém westernu a oproti mým očekáním je v ní nemálo místa i na ideály jako spravedlnost nebo láska, které to ovšem nemají vůbec snadné. Nádherný je obzvláště kontrast mezi soukromým životem kapitána a vším okolo - jednak vizuální (čistota a luxus versus špína), ale i dějový (ideály, rozum a slušnost versus emoce a násilí). Překvapivě silný zážitek.(11.6.2007)

Špinavý, drsný, temný, husto natočený a zároveň aj citovo veľmi naviazaný western, ja ani neviem, prečo dávam len za štyri. Skvelý príbeh, absolútne ma prekvapila jeho neohranosť. Trošku hádam viac rozťahaný a pár kecov navyše tu bolo, ale inak bezchybný snímok, ktorý stojí za to. Zatiaľ, spolu s 'Open Range' určite najlepší novodobý western pre mňa, nielen pre jeho koniec. 85%.(5.6.2006)

Vynikající záležitost, která dává vzpomenout na časy, kdy autentičnost, herecké výkony i skvělá hudba dominovaly podobným filmům a ke slovu se ještě tolik nehlásily dnešní plytké a často trapné komiksy. Ale to jsem už hodně odbočil. Filmu vládnou herci a atmosféra. Pokud se připojí jednou za 100 let Nick Cave a k tomu sesumíruje jednoduchý a srozumitelný příběh. Divák se může jen těšit na to, že každou další projekcí si tenhle australský western zamiluje víc a víc. 80%(6.3.2017)

tak sa zdá, že v najdivokejších a najnechválnejšie preslávených "zlatých" časoch divokého západu to na opačnom konci sveta vyzeralo ešte o čosi divokejšie, drsnejšie a nemilosrdnejšie, miestami sa mi zdalo, že tie najhoršie zákutia divokého západu sú úplne bežné a ešte pomerne bezpečne a pohodlne pôsobiace časti austrálie, ak wild west pokladáme za peklo, wild australiu musíme považovať za očistec; horúce a muchami posiate vianoce uprostred vojny každého s každým, absencia hlavného hrdinu či skrátka "hrdinu", zasadené do neopozeraných nielen priestorových ale aj historických reálií je Proposition naozaj vydarené anti"westernové" dielo; hoci to Nick Cave pravdepodobne mienil trochu viac mystickejšie (k čomu je celkom priamym vodítkom jeho hudba s mýtickými textami a epizódy s domorodcami) aj tak sa mi páči, ako to Hillcoat natočil a nemám žiadnu väčšiu objektívnu výhradu;(7.1.2009)

Hodně drsnej western z neokoukaného prostředí Austrálie, ve kterém John Hillcoat rozjíždí pomaloučkou a plytkoučkou hru na lumpy a policajty. Dobodostí, syrovostí a Guyem Peircem mi tento snímek přípomněl Dravce. Co je opravdu parádní, je casting, kde jsou všichni chlapi jako stovření pro role všech zainterestovaných špinavců. Akce málo, krve hodně, optimismu málo, špíny a nepříjemné podívané hodně. Líbilo se mi to, tohohle člověk nasycený určitě není. 80%(21.1.2014)

• - Nick Cave napsal scénář filmu za tři týdny. (imro)

• - Jellon (John Hurt) spieva vo filme pieseň "Danny Boy," ktorá bola uverejnená v roku 1913, avšak dej snímky sa odohráva už okolo roku 1880. (vander19)

• - Keď sa Samuel Stoat (Tom Budge) pripravuje zachrániť Mikea (Richard Wilson), vloží svoje dva revolvery do puzdra vpredu, avšak o dva zábery neskôr ich už má umiestnené po stranách. (vander19)