Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

Drsný, syrový, atmosferický a zároveň poetický snímek....., že to nejde dohromady? Ale jděte! Kdo má rád balady Nicka Cavea a jeho básně, ten si rozhodně přijde na své. Stejně jako oko divákovo (tímto ode mě letí velká pochvala kameramanovi). Palec nahoru k samotnému výběru herců a s tím spojených hereckých výkonů. Drsní rázní chlapi a jako zjemňující složka a kontrapunkt všeho, křehká Emily Watson. A že to má prostinký příběh? Asi takle: v JEDNODUCHOSTI je krása. Alespoň diváka zbytečně nic nevyrušuje ze soustředění. p.s. J. Hillcoatovi začínám čím dál tím více přicházet na chuť a zase o něco víc mě mrzí (sorry Rone), že práva na Kingovu Temnou věž nedostal právě ON. Tak snad ten Krvavý poledník by mohl vyjít. Každopádně budu držet palce. 88,8%(12.6.2011)

Rockové balady Nicka Cavea bývají hudebně hutné, drsné až kruté, ale přesto vnitřně poetické a rozhodně netriviální. "Proposition", ke kterému australský bard napsal scénář, za nimi v ničem nezaostává...ačkoliv základní kostra příběhu je vlastně velmi jednoduchá. Což je dobře - protože v jednoduchosti je síla. V jistém úhlu pohledu je "Proposition" vlastně minimalistickým filmem - příběh i režisér si vystačí s několika zásadními postavami, decentní (ale výbornou!) hudbou, nepřiblížitelnou atmosférou a především brilantní stylizací obyvatel australské buše a krajiny samotné. Špína, krev, pot, slzy, svistot olova, násilí a mouchy - naprostý konec světa. Rozehrát drsné drama s mnoha zajímavými otázkami v podkresu v takovém prostředí už není obtížné - ovšem nepotlačit jeho působivost přílišným tlačením na pilu nebo sklouznutím do vod sentimentu, to už si žádá kus filmového cítění a profesionality. A tvůrčí tým zodpovědný za "Proposition" tyto kvality rozhodně má.(21.9.2006)

Baladický western, který svou atmosférou připomíná o poznání slavnějšího Jirmuschova Mrtvého muže. Nebudu mudrovat nad tím, který z nich je lepší, ten Jirmushův kousek je určitě vícevrstevný, ale dojem na mě udělali oba dva. Napsal jsem vícekrát, že k westernu jako žánru nemám kladný vztah, ale kdyby vypadaly filmy tohoto žánru tak, jak se s nimi vypořádal Hillcoat, neměl bych s nimi v podstatě žádný problém. Spaggetti westerny kdysi vrátily skomírajícímu žánru zábavnost, experimentátoři, jako je Hillcoat nebo Jirmush, jim přinesli i velkou přidanou hodnotu v podobě kvality. Návrh kombinuje baladické vyprávění o nelítostném souboji bandy desperátů s policejním šéfem, který chce do zapadlé končiny přinést civilizaci a fungující zákon, s naturalistickými až brutálními momenty, kde nešetří krví ani vyostřenými scénami plnými násilí. A určitě se vyhýbá obvyklé chybě v podobě černobílých charakterů. Tady jsou všichni tak nějak špinaví a dobro, pokud to vůbec je dobro, vítězí jen tak náhodou. Snímek je zajímavý i vykreslením neblahého charakteru šíření evropské civilizace na úkor domorodých obyvatel. Celkový dojem: 90 %.(23.6.2012)

Nicku Cave, ty jedeš...bylo to tak vždycky a jak nasvědčuje tohle proniknutí do filmového světa, ještě dlouho to tak bude. Takřka neobývaná pustina oplývající zvláštní krásou, sestava zvláštních hrdinů, syrovost, podmanivá hudba a dialogy...kde já jsem to už viděl? Bylo to černobílý a vařil do toho Neil Young a byla to dokonalost. Čímž nechci říct, že by si snad Proposition půjčovalo něco z Mrtvého Muže, to ani náhodou. Jen ten styl je dost podobný. Cestou z kina jsem schválně vyhlížel Měsíc, ale bohužel, bylo zrovna zataženo;)(23.9.2006)

Každý snímek, pod který se scénáristicky podepíše Nick Cave je zárukou vyjímečnosti. Jeho přístup k postavám, melancholie, syrovost a vše co k němu patří se vsají do příběhu, postav a příběhu a on vytvoří svůj malý svět, který nelze zaměnit s žádným jiným. Guy Pearce jako jeden z bratrů, který je vyslán zabít nejbrutálnějšího ze svého rodu, aby ochránil toho nejnevinnějšího. Možná by jste čekali trochu silnější baladu než se vám dostane a to se pro mě stalo také hlavním zklamáním filmu. Pohledy na zapadající slunce a trocha poetiky filmu jen přidává, ale dohromady to působí prázdně. Jedna postava putuje dějem, aby splnila svůj úkol a ostatní jen sedí a čekají. Ve filmu se chvílemi až příliš nic neděje a svou atmosféru, které jistě dopomáhá, že se režisér "s ničím moc ne*ere" a neváhá přímo před kamerou ustřelit komukoliv hlavu. Krve jsem čekal ve filmu mnohem méně, ale za trochu té menší poetické brutality jsem jedině rád. Škoda, že film se nedokáže od svých silných základů odrazit k výšinám filmového nebe a zůstane v šedém průměru.(8.11.2006)

• - Režisér John Hillcoat původně požádal Cava jen o vytvoření hudby k westernu, ale nakonec mu nabídl i napsání scénáře. (imro)

• - Kostýmy včetně knoflíků byly vyrobené ručně, aby vypadaly co nejvíce autenticky. (imro)

• - Keď sa Samuel Stoat (Tom Budge) pripravuje zachrániť Mikea (Richard Wilson), vloží svoje dva revolvery do puzdra vpredu, avšak o dva zábery neskôr ich už má umiestnené po stranách. (vander19)