Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

tak sa zdá, že v najdivokejších a najnechválnejšie preslávených "zlatých" časoch divokého západu to na opačnom konci sveta vyzeralo ešte o čosi divokejšie, drsnejšie a nemilosrdnejšie, miestami sa mi zdalo, že tie najhoršie zákutia divokého západu sú úplne bežné a ešte pomerne bezpečne a pohodlne pôsobiace časti austrálie, ak wild west pokladáme za peklo, wild australiu musíme považovať za očistec; horúce a muchami posiate vianoce uprostred vojny každého s každým, absencia hlavného hrdinu či skrátka "hrdinu", zasadené do neopozeraných nielen priestorových ale aj historických reálií je Proposition naozaj vydarené anti"westernové" dielo; hoci to Nick Cave pravdepodobne mienil trochu viac mystickejšie (k čomu je celkom priamym vodítkom jeho hudba s mýtickými textami a epizódy s domorodcami) aj tak sa mi páči, ako to Hillcoat natočil a nemám žiadnu väčšiu objektívnu výhradu;(7.1.2009)

Každý snímek, pod který se scénáristicky podepíše Nick Cave je zárukou vyjímečnosti. Jeho přístup k postavám, melancholie, syrovost a vše co k němu patří se vsají do příběhu, postav a příběhu a on vytvoří svůj malý svět, který nelze zaměnit s žádným jiným. Guy Pearce jako jeden z bratrů, který je vyslán zabít nejbrutálnějšího ze svého rodu, aby ochránil toho nejnevinnějšího. Možná by jste čekali trochu silnější baladu než se vám dostane a to se pro mě stalo také hlavním zklamáním filmu. Pohledy na zapadající slunce a trocha poetiky filmu jen přidává, ale dohromady to působí prázdně. Jedna postava putuje dějem, aby splnila svůj úkol a ostatní jen sedí a čekají. Ve filmu se chvílemi až příliš nic neděje a svou atmosféru, které jistě dopomáhá, že se režisér "s ničím moc ne*ere" a neváhá přímo před kamerou ustřelit komukoliv hlavu. Krve jsem čekal ve filmu mnohem méně, ale za trochu té menší poetické brutality jsem jedině rád. Škoda, že film se nedokáže od svých silných základů odrazit k výšinám filmového nebe a zůstane v šedém průměru.(8.11.2006)

Austrálie - civilizace zrozená z chuchvalce krve stejně, jako ty ostatní, mění se jen tváře krajiny, domorodců a usedlíků... a přece se Proposition svým podáním obrody liší, je znát, jak té neurvalé zemi, s cejchem vypáleným od slunce, patří srdce těch, co se na snímku podíleli... John Hillcoat dokázal sugestivně uchopit krutost a přeměnit ji na magickou krásu, ze které se v sestavě obrazů, zvuků, uhrančivé hudby a nádherně drsné poezie Nicka Cavea točí hlava a svírá hruď. Bez varování vám na ramena naloží část břemene, které zde vláčí muži bez budoucnosti, jejíž vize se zrcadlí na dnech jejich vyprahlých duší, ve kterých navzájem spatřují neodvolatelnost své rychlé, zákeřné a neslavné smrti... "Přírody se nikdy nenabažíš. V jejím lůně najdeš klid. Konejší srdce. Hory, stromy, nekonečné pláně. Měsíc, myriády hvězd. Každý může dojít klidu a dokonalosti. I ten nejpřízemnější misantrop nebo nejodpornější hříšník. Co je to misantrop, Arthure? Všivák, co nenávidí jiný všiváky"...(19.8.2013)

Rockové balady Nicka Cavea bývají hudebně hutné, drsné až kruté, ale přesto vnitřně poetické a rozhodně netriviální. "Proposition", ke kterému australský bard napsal scénář, za nimi v ničem nezaostává...ačkoliv základní kostra příběhu je vlastně velmi jednoduchá. Což je dobře - protože v jednoduchosti je síla. V jistém úhlu pohledu je "Proposition" vlastně minimalistickým filmem - příběh i režisér si vystačí s několika zásadními postavami, decentní (ale výbornou!) hudbou, nepřiblížitelnou atmosférou a především brilantní stylizací obyvatel australské buše a krajiny samotné. Špína, krev, pot, slzy, svistot olova, násilí a mouchy - naprostý konec světa. Rozehrát drsné drama s mnoha zajímavými otázkami v podkresu v takovém prostředí už není obtížné - ovšem nepotlačit jeho působivost přílišným tlačením na pilu nebo sklouznutím do vod sentimentu, to už si žádá kus filmového cítění a profesionality. A tvůrčí tým zodpovědný za "Proposition" tyto kvality rozhodně má.(21.9.2006)

Pearce oprášil fúzatý look z Ravenous a prikývol dohode. Brata za brata, dobro za zlo v prachom a krvou (doslova) presiaknutom westerne, kde nehrá prim počet vystrielaných nábojov, ale dusná atmosféra doladená dokonalým vizuálom a ešte lepšiou hudobnou stránkou. Nick Cave tento krát boduje nielen ako hudobník, ale aj ako scénarista a Guy sa konečne vracia tam kam patrí. Do kvalitných filmov.(10.7.2006)

• Guy Pearce

• - Kapitán Stanley (Ray Winstone) použil vo filme citáciu Dorothy Parker "What fresh Hell is this?", keď vravel o Austrálii, no v dobe, kedy sa odohráva dej snímky, nebola ešte na svete. (vander19)

• - Dva filmy s identickým názvem The Proposition se dostaly do distribuce v letech 1997 a 1998. První z nich je o mladé vdově, která se svou dcerou usiluje o přežití v nehostinném Walesu na začátku 19. století. Druhý se odehrává v třicátých letech 20. století a pojednává o neplodném muži, který na „výrobu“ potomka najme mladého studenta práv. Ten se však do své „spolupracovnice“ zamiluje a situace se pořádně zkomplikuje. (imro)

• - Kostýmy včetně knoflíků byly vyrobené ručně, aby vypadaly co nejvíce autenticky. (imro)