Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

Scénář: Nick Cave .. Nádherné záběry zdánlivě nehostinné Australské krajiny na jejímž písku se odehraje typický westernový souboj bandy padouchů a strážců zákona. V titulcích se za sekcí scénář a hudba objevilo stejné jméno: Nick Cave, který se se tímto po letech vrací k psaní nejen hudby, ale i samotného filmu. Ten nepostrádá depresivní nádech a spoustu filozofování. Jenže zápletka je v podstatě dosti jednoduchá a tak je délka filmu zaplňována různými dlouhými záběry přírody apod. Ty sice tvoří zvláštní atmosféru, ale ve výsledku spíše ruší a nedovolují navodit nějaké tempo a napětí.(30.3.2006)

,,"Kdy?" řekl měsíc hvězdám na nebi. "Brzy," řekl vítr, jenž byl mu v patách. "Kdo?" řekl mrak, jenž se rozplakal. "Já," řekl jezdec, vyprahlý jak poušť. "Jak?" řeklo slunce, jež roztavilo zem. "Jak?" řekla řeka, jež odmítla téct. "Kde?" řekl hrom, co nehřímal. "Tady," řekl jezdec, jenž vytáhl zbraň... "(5.9.2011)

Dnes už téměř mrtvý westernový žánr chytil druhý dech, a to prostřednictvím právě tohoto filmu, pokud tedy pominu Zkrocenou horu, která klasický westernový žánr spíše přetváří a bere si z něho jen určité aspekty, kdežto Proposition je westernem se vším všudy...a ještě s něčím navíc. Příběh z pera hudebníka Nicka Cavea si chytře připravuje půdu pro emocemi nabyté scény a pomalu ústí k vyvrcholení až antických rozměrů. Proposition je lyrickou poutí krutým a zkaženým světem, kterému vládne strach a zoufalost. Nejvýraznějším prvkem filmu je atmosféra, která se vám svou tíživostí a bezvýchodností na dlouho zaryje pod kůži. Lidé jsou zde špinaví a upocení a obletují je mouchy. Kamera je statická, klidná, vyniká úžasnou kompozicí a brutální scény snímá s ledovým klidem a samozřejmostí. Herecké výkony jsou skvělé, excelují hlavně Guy Pearce, Danny Huston a Ray Winstone. John Hurt v roli lovce odměn je skvělou třišničkou na tomto špinavém a krví zbroceném dortu.(17.9.2006)

Western, zajímavě kombinující prvky klasické jako zápletka krutě hazardující s lidskými životy, pomalejší tempo s velmi pěknými záběry nekonečné pouště a žhnoucího (zapadajícího) slunce s prvky modernějšími typu nejednoznačné a špatně zařaditelné postavy a zaměření se na krutost situace a depresivní atmosféru, namísto osudů lidí. Zní to pěkně, ale výsledek má své mouchy - film je málo obsáhlý, málo sdělný co do kvantity, pasáže zjevně určené k přemýšlení mě spíše nudily a paradoxně i přes podařené a patřičně (chlapsky) drsné vylíčení beznaděje, mi chybí hlubší katarze... Přesto vcelku dobré. 6/10(26.1.2010)

Pearce oprášil fúzatý look z Ravenous a prikývol dohode. Brata za brata, dobro za zlo v prachom a krvou (doslova) presiaknutom westerne, kde nehrá prim počet vystrielaných nábojov, ale dusná atmosféra doladená dokonalým vizuálom a ešte lepšiou hudobnou stránkou. Nick Cave tento krát boduje nielen ako hudobník, ale aj ako scénarista a Guy sa konečne vracia tam kam patrí. Do kvalitných filmov.(10.7.2006)

• Guy Pearce

• - Kostýmy včetně knoflíků byly vyrobené ručně, aby vypadaly co nejvíce autenticky. (imro)

• - Režisér John Hollcoat původně požádal Cava jen o vytvoření hudby k westernu, ale nakonec mu nabídl i napsání scénáře. (imro)

• - Jeden ze střelců na začátku se jmenuje Jack Bradshaw. Ačkoli je děj filmu fiktivní, tak v devatenáctém století v Austrálii skutečně žil bandita tohoto jména. (Othello)