Proposition

• Austrálie The Proposition (více)
Trailer

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

Trailer

salahadin

Tohle je atmosféra "westernu", takhle si představuji pojetí tohoto žánru (ačkoli jde o značně neklasický western)...trio bratrů Burnsových hrálo fantasticky, Guy Pearce naprosto fenomenální výkon a to toho moc nenamluvil!!! Výborný byl i Ray Winstone. Ve spojení s místy neuvěřitelně podmanivou hudbou Nicka Cavea jde o fantastickou podívanou (jen ty tóny když umírá Mikey....). Rozhodně nejde o mainstreamový film pro nejširší spotřebitelskou masu, proto se film nestane slavným jako jiné filmy, ačkoli není o nic horší než velikáni žánru. Originalita snímku předurčuje, že na podobném bitevním poli dlouho nebude mít soupeře. ()

gogo76

Silný príbeh, skvelá hudba, réžia a výborní herci. Trochu drsný, krvavý western, žáner, ktorý sa dnes nenosí, ale čas od času ho nejaký hit nakopne až do oscarových výšin. Asi najviac nadšení budú fajúškovia filmov S.Leoneho, ale najmä P.Packinpahovej Divokej bandy, pretože podobne ani tu nie je miesto pre kladné postavy /až na malú výnimku - kapitánová žena/ a krvavými zábermi sa tiež nešetrí. A keď k tomu ešte milujete hudbu N. Cavea, ktorý k tomuto filmu napísal scénar a urobil aj hudbu, ste v siedmom nebi. S.Leone s Packinpahom si určite tam hore vo filmovom nebi ulejú dobrú whisky a pripijú si na tento vynikajúci western. Nazdravie gringos a vamos do kinos!80%. ()

B!shop

Drsny, spinavy, realisticky, ale jinak to je docela obycejne drama, tenhle pribeh by se moh odehravat kdekoliv jinde. Nastesti se odehrava v australskym vnitrozemi a ty skvely zabery filmu fakt pomohly. Hudba Nicka Cavea je taky skvela, ale ja sem o tomhle cloveku slysel az ted, jeho fanousci budou asi vic nadseny. Ale popravde receno me film docela nudil, ono je to precejen hlavne drama, takze tu je akce pomalu, coz by zas tak nevadilo, jenze film me poradne nezaujal, vzdy, kdyz uz to vypadalo, ze se film rozjede, nekdo sel na vec, zacla hrat drsna hudba, tak strih a dej se prenes jinam. Co ale musim pochvalit jsou herci, skvele vybrany a skvele hrajici a vsichni spinavy, Guy Pearce tu vypada fakt huste a zajimava je postava Raye Winstona, takova nejednoznacna. Cekal jsem od filmu vic, ale svy kvality ma. ()

Dadel

Drsný western od protinožců z pera Nicka Cavea. Kdo má v oblibě Caveovy zhudebněné básně, bude se při sledování filmu cítit jako doma, protože jde vlastně o další "mordýřskou baladu", ale v podobě celovečerního filmu. Režisér John Hillcoat, který má na svědomí 80% všech Caveových klipů, dokazuje, že si umí poradit i s delší stopáží. A samozřejmě takový film ani nemůže nemít výbornou hudbu (opět Nick spolu s členem Bad Seeds Warrenem Ellisem). ()

Slasher

Atmosferický aussie-western plný bídáků a všiváků, vyvrženců někde v pustinách, kde je vám od začátku jasný jak to dopadne - v prachu, špíně a krvi. Vzhledem k jednoduchému příběhu a primitivnímu chování postav to sází hlavně na audiovizuál, Cave X Hillcoat, pěkná kombinace. Líbilo by se mi vidět další. ()

• Film sa nakrúcal v austrálskom štáte Queensland a v meste Winton. (MikaelSVK)
  • Dva filmy s identickým názvem The Proposition se dostaly do distribuce v letech 1997 a 1998. První z nich je o mladé vdově, která se svou dcerou usiluje o přežití v nehostinném Walesu na začátku 19. století. Druhý se odehrává v třicátých letech 20. století a pojednává o neplodném muži, který na „výrobu“ potomka najme mladého studenta práv. Ten se však do své „spolupracovnice“ zamiluje a situace se pořádně zkomplikuje. (imro)

Související novinky

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (více)

Shia LaBeouf na odstřel?

Shia LaBeouf na odstřel?

14.08.2010

Vskutku podivuhodné spojení – Shia ve filmu australského drsňáka Johna Hillcoata, tvůrce Cesty a nelítostného kenguru-westernu Proposition? Ale ano. Prozatím nic není oficiální, ale údajně už spolu… (více)

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)