Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

cien

Největší pochvalu si určitě zaslouží hudba, ale příběh o složitém návrhu, není zrovna moc strhující a samé filozofování taky zrovna moc nepomáhá tempu, avšak za tu neobvyklou surovost a brutalitu stojí snímek za jedno podívání. ()

StaryMech

Přestavbový western od protinožců s řídkým příběhem a hustou atmosférou. Cave, jehož hudba, jakkoli daleko má do Youngových improvizací v zde právem připomínaném "Mrtvém muži", filmu prospěla, jako scénárista mísí programový naturalismus a la "Deadwood" s ne vždy přesvědčivým lyrickým patosem. V úvodu tvůrci vzývají Peckinpaha ; zprostřed kolotoče násilí vyvstává silueta romanticky přerostlého kurtzovského proklatce, ale neočekávaně se víc povedly porcelánové scény z manželského života. Dobrý výběr bílých tváří doplňuje domorodý veterán Gulpilil ; pokud vím, od svého debutu v Roegově "Pouti" sice nehrál ve filmu srovnatelného významu, ale kde se objevil, tam bylo lépe než bez něj. ()

+sfinx+

Slušný "Eastern". Měl ale na víc. Film se dost táhne a na "kovbojku" to má zoufalou kadenci 5 ran za hodinu. Hudbu vybíral asi zase nějaký inovátor s potřebou nacpat do filmu o době před 200 lety trochu současného popíku a neotřelých melodií. Filosofie není špatná věc - ze začátku jsem myslel, že film konečně odbočí z vyjetých kolejí pro dobro a zlo, ale nestalo se. Až na drobné komplikace je to opět hra na strážníky a zloděje. Nevadí, třeba příště.. Čekal jsem trochu náročnější pojetí - kromě filosofické úvahy jednoho zločince a snad nějakého toho podtextu u scény s bičováním, to ale bylo velmi skoupé na pokusy o hlubší myšlenku. Čekal jsem alespoň políček (třeba slovní) ženě, která se postavila proti svému muži a vydupala si trest, na který se ani nedokázala dívat. Čekal jsem zřetelnější zprávu o chování osadníků a nějaký dech beroucí proslov na jejich adresu, ale ono nic.. Po hodině konečně přichází akce - padouši se úskokem, který je tak blbý, že by ho prokoukl i Daredevil, dostanou do sporu se zákonem. Pak ale přijde nejlepší část filmu a je konec. ()

quido.morava

Můj první film Johna Hillcoata a hned napoprvé velké uznání. Zda je tam podobnost s Jarmuschovým mrtvým mužem čistě náhodná, či nikoliv, nevím, ale je to jedno. Mně tento styl sedí a je pak o čem "přemýšlet" (ale ne hlavou). ()

lineker

To co mně vždy iritovalo u Mayovek převedených na filmové plátno tzn. věčně vyžehlené čisté oděvy, čistá pleť i vlasy, tak pravého opaku jsem dostal v Proposition požehnaně. Pískem, špínou, potem prosáklý pomalé plynoucí western, kde tak trochu hajzlem je snad každý kdo se před kamerou objeví. Scénář Nicka Cavea je stejný jako jeho hudba, pomalý, melancholický a bolestný. ()

Necrophobic

Musím přiznat ,že jsem Proposition docenil až na druhé zhlédnutí . Jsem rád ,že jsem dal filmu druhou šanci ,rozhodně za to stojí. ()

Milonak

Zajímavá krajina, některé dobré herecké výkony (Guy Pearce, Ray Winstone), vykreslení atmosféry "špinavého" městečka a chvílemi se to i koukatelně vyvíjelo. Ocenil bych i ne úplně tradiční námět, kdy šerif propouští z vězení muže, aby šel a zabil svého bratra. Ale jinak se - i přes ne nějak přehnaně dlouhou stopáž - jedná o velkou nudu a film se dost táhne.Občas se něco stane, ale skutečně zajímavá je jen přibližně čtvrtina filmu. Ono se toho ve filmu v podstatě mnoho nestane, ale je to podáváno strašně zdlouhavě a i dost nezajímavě. Osobně navíc nemůžu vystát Emily Watson, ta mně nikdy do žádného filmu nesedla. Dávám 2* a i to je na hraně. Dost velké zklamání. ()

Falanx

91%. Šílené vedro, písek skřípající v zubech, voda k pití není, a když tak je smradlavá z bujícího bakteriálního života, nebo hořká z minerálních přísad nevhodných pro množení baciloušů. A nezaprší a nezaprší....Tvrdá realita staré dobré Austrálie let hodně minulých. Konstábl Stanley - oprava Kapitán - má duševní rozpětí, které dokáže posunout film až do závěrečných titulků, přestože v počátku vypadá jako mazanej civilizovanej saďouš. ()

Tomgunses

Na pomezí 4 a 5 *, dávám 5 za Guye, syrové, atmosférické, krásná příroda, pomalejší děj, skvělý scénář a vůbec. 85 % ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)