O zakletém hadovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 54 min

Zatímco v reálu se každý normální člověk hadů bojí, v pohádkách jsou hadi kouzelní, moudří a zpravidla princové, ať už hadí (O hadím králi) nebo lidští. Cos podivného je vždycky v těch, kdo mají nějakou divnou zvířecí kůži, že si neomylně volí protějšek, který kůži spálí a způsobí tím problémy. Překrásná Vasilisa, resp. její Ivánuška a tady Běla, která nejdřív vyhodí muže svého srdce za dveře, aby se mohla obléknout (proč rovnou do svatebních šatů, by každýho normálního chlapa dost vyděsila) a pak mu spálí kůži. Jak zmiňuje ABLABLABLA, královna je divná. Jak věděla, kam se má vrhnout, jak mohla Běle pomáhat svými radami a hlasem (evidentně taky čarodějka), a proč tedy svému synkovi nepomohla sama? Kovář, který Běle pomáhá, je fešák a sympaťák, zlá královna je (ano, vykrádám cizí komentář, ale můžu já za to, že se realita jinak nedá popsat?) jak dvojče té z Disneyho Sněhurky a velké plus je, že zámek je zámek, louka je louka a na stromě tam běhá opravdová veverka.(30.8.2014)

Je to sice pohádka, ale ne pro děti. Dívka se zamiluje do příjemného hlasu (!); to přece není láska, ale jen touha po ní, kterou pro ni představuje jí příjemný hlas. Že jde o dívku prostou, to na věci nic nemění. Hlas patří hadovi. Odkdy hadimluví? Had je prý zkaletý princ. Co kdyby nebyl? A zatím neexistujídůkazy, že by se něco takového dělo i reálně - ať už v dávné minulosti, či méně dávné, či nedávné!!!***(8.10.2010)(8.10.2010)

Sametový hlas Petra Štěpánka, který se, jak šel čas, z rolí milovníků pomalu dostal do své druhé škatulkové role, nešťastných princů, v podstatě ovšem také milovníků, vévodí klasické pohádce na motivy Boženy Němcové, každý ale ví, jak to skončí. Nepřekvapí unifikovaná forma televizní pohádky, překvapí živá andulka coby zlatý pták a pseudofolkloristické prvky...(29.10.2013)

• MartinDrhlik

Je mi trošku líto, že tuto pohádku se sympatickým Petrem Štěpánkem ohodnotím pouze jedním párem hvězdiček. Abych ohodnotil o stupínek víc, musel bych mít pocit, že bych ještě někdy měl potřebu si ji pustit. Jednou ale stačilo. Žádná originalita, žádná scénka nebo dialog, který si po skončení pohádky zapamatuju. Je to jen taková pohádka pro pohádku.(1.8.2012)

• kocik1

Jana Paulová coby dívka Běla promrhá jediný den v roce, kdy je její had člověkem, fintěním se do lepších šatů, ale nakonec stejně zůstane jen (jako ten křeček) v noční košili. Před tchyní už to zřejmě tolik nevadí.:-) Královna matka zase zřejmě křižuje celé dny a noci v kočáře krajem a číhá, kde její zakletý synek potká nějakou frajárku, jak jinak by se hnedle, jak kluk zmizí, mohla zjevit v Bělině světničce? Trochu (pod)průměrná televizní pohádka, jejímž největším negativem je přílišná patetičnost a absence humoru a pozitivem třeba to, že Běla se při fyzické práci zcela reálně potí:-)) A jen tak mimochodem, já bych třeba na Bělině místě rozhodně namísto melancholického zasmušilého prince zvolila veselého kováře, ale proti gustu žádný dišputát.(1.5.2015)

• - Natáčelo se ve skanzenu Strážnice a na zámcích v Miloticích, Lednici a Buchlovicích. (ABLABLABLA)