O zakletém hadovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 54 min

Oceňuji natáčení v exteriérech jižní Moravy a interiérech zámků, nikoli studií, ale na druhou stranu prostě nemám příliš v oblibě pohádky smutné. Sice tušíme či víme, jak pohádka dopadne, jedná se přece o pohádku, ale když se postavy mátožně plahočí, mračí se, temně promlouvají, pláčí, snižuje se můj vztah k nim. Navíc mě zaráží, že zlá královna k sobě a princi nikoho nepouští, až na obyčejného kováře, naštěstí kámoše Běly :-) Nakonec, když nevíte co se zlou královnou, nelámejte si hlavu, je to mžik a je pryč, až z toho ale bolí uši.(22.12.2014)

• otík

Celkem depresivní a hlavně naprosto nevtipná pohádka o dívce, která se zamiluje do hlasu, který slyšívá o poledni ve skalách za obcí. Jenže ouha - hlas patří zakletému princi a princ má podobu hada. No zbytek už je jasný - prince je třeba vysvobodit z kletby a to jedině láskou. Mladá dívka Běla se tedy vydává za zlou královnou, aby prince vysvobodila. Zajímavostí je, že pohádka je točena v exteriérech, a to s nádechem lidových krojů a tradic. Ani slivovice nechybí. Bohužel této pohádce ale bude chybět kladnější ohodnocení.Hudbu dělal tradiční autor hudby televizních pohádek Vadim Petrov.(14.6.2009)

• MartinDrhlik

Je mi trošku líto, že tuto pohádku se sympatickým Petrem Štěpánkem ohodnotím pouze jedním párem hvězdiček. Abych ohodnotil o stupínek víc, musel bych mít pocit, že bych ještě někdy měl potřebu si ji pustit. Jednou ale stačilo. Žádná originalita, žádná scénka nebo dialog, který si po skončení pohádky zapamatuju. Je to jen taková pohádka pro pohádku.(1.8.2012)

Sametový hlas Petra Štěpánka, který se, jak šel čas, z rolí milovníků pomalu dostal do své druhé škatulkové role, nešťastných princů, v podstatě ovšem také milovníků, vévodí klasické pohádce na motivy Boženy Němcové, každý ale ví, jak to skončí. Nepřekvapí unifikovaná forma televizní pohádky, překvapí živá andulka coby zlatý pták a pseudofolkloristické prvky...(29.10.2013)

Snad jedna s posledních kvalitnějších pohádek režisérky Vlasty Janečkové, která snad do všech obsadila svého muže Petra Štěpánka (snad krom Popelky :)). Perfektní zlá královna v podání Jany Březinové, která jakoby z oka vypadla zlé královně z animované Sněhurky. Jana Paulová mi zde nesedí, ale zase na druhou stranu perfektně sedí, co do venkovské holky. ...Kecám, ještě pár by pěkných by se našlo.(2.1.2014)

• - Natáčelo se ve skanzenu Strážnice a na zámcích v Miloticích, Lednici a Buchlovicích. (ABLABLABLA)