Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádka na motivy klasické předlohy Boženy Němcové již dnes patří do zlatého fondu České televize a od premiéry na Štědrý večer 1983 zažila desítku uvedení na obrazovku. Vesnická dívka Běla se zamiluje do hlasu, který slýchává o polednách. Ten patří hadovi, do něhož je zaklet princ, který se jen jednou ročně může proměnit do lidské podoby. V den princových narozenin Běla v dobrém úmyslu spálí hadí kůži a princ zmizí. Potom ji čeká strastiplná cesta k záchraně milého. Do hlavních rolí Běly a zakletého prince obsadila režisérka Vlasta Janečková Janu Paulovou a Petra Štěpánka. (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Jakože jo, hezká stará česká pohádka, ale prostě jedna z těch béčkových, co se určitě teď vysílá jedině v neděli po obědě na ČT1. Herecké výkony hrozné i od těch lepších jako Štěpánek nebo Paulová. Jediný, čí herecký výkon se mi líbil byla Březinová:) Spousta nesmyslů, co by se ani do pohádek neměly dávat jakože, sotva ten princ zmizel, protože blbka spálila jeho ponožku (no tak jo prý "hadí kůži"), tak se tam zjevila matka královna a všecko ví a všecko zná, protože je asi vědma ne? Nebo když Běla má nají zlaté zrní, tak si vezme šutr a tím šutrem prostě vlastní silou na jednu ránu rozpůlí jiné šutry - asi je Samson bo co. "Hospodáři, řekni něco." - "Eeeee, na to se raději napijeme." aneb jo chlastejme pořád, dobré ponaučení z pohádky:D No a andulka jako zlatý pták mě fakt dostala snad ještě víc než ponožka jako had. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Paní Janečkovou můžeme považovat za královnu televizních pohádek, protože za svůj život jich natočila desítky a mnohé z nich patří dodnes k velmi oblíbeným (jeden příklad za všechny - úžasná "Zlatovláska"). Zrovna tahle se ale podle mého názoru moc nepovedla. Označit ji jako "temnou" dost dobře nejde, ten správný výraz je možná "neveselá". Venkovské děvče několikrát uslyší příjemný hlas (my diváci ho ovšem slyšíme pouze jednou), do kterého se zamiluje a jeho nositele se rozhodne vysvobodit. Živého prince si ale moc neužijeme a scénář jindy sympatickému Štěpánkovi zřejmě předepisoval ospalý výraz a celkově topornější projev. Znovu vidět nemusím. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Sametový hlas Petra Štěpánka, který se, jak šel čas, z rolí milovníků pomalu dostal do své druhé škatulkové role, nešťastných princů, v podstatě ovšem také milovníků, vévodí klasické pohádce na motivy Boženy Němcové, každý ale ví, jak to skončí. Nepřekvapí unifikovaná forma televizní pohádky, překvapí živá andulka coby zlatý pták a pseudofolkloristické prvky... ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Zatímco v reálu se každý normální člověk hadů bojí, v pohádkách jsou hadi kouzelní, moudří a zpravidla princové, ať už hadí (O hadím králi) nebo lidští. Cos podivného je vždycky v těch, kdo mají nějakou divnou zvířecí kůži, že si neomylně volí protějšek, který kůži spálí a způsobí tím problémy. Překrásná Vasilisa, resp. její Ivánuška a tady Běla, která nejdřív vyhodí muže svého srdce za dveře, aby se mohla obléknout (proč rovnou do svatebních šatů, by každýho normálního chlapa dost vyděsila) a pak mu spálí kůži. Jak zmiňuje ABLABLABLA, královna je divná. Jak věděla, kam se má vrhnout, jak mohla Běle pomáhat svými radami a hlasem (evidentně taky čarodějka), a proč tedy svému synkovi nepomohla sama? Kovář, který Běle pomáhá, je fešák a sympaťák, zlá královna je (ano, vykrádám cizí komentář, ale můžu já za to, že se realita jinak nedá popsat?) jak dvojče té z Disneyho Sněhurky a velké plus je, že zámek je zámek, louka je louka a na stromě tam běhá opravdová veverka. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Je to sice pohádka, ale ne pro děti. Dívka se zamiluje do příjemného hlasu (!); to přece není láska, ale jen touha po ní, kterou pro ni představuje jí příjemný hlas. Že jde o dívku prostou, to na věci nic nemění. Hlas patří hadovi. Odkdy hadimluví? Had je prý zkaletý princ. Co kdyby nebyl? A zatím neexistujídůkazy, že by se něco takového dělo i reálně - ať už v dávné minulosti, či méně dávné, či nedávné!!!***(8.10.2010) ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Natáčelo se ve skanzenu Strážnice a na zámcích v Miloticích, Lednici a Buchlovicích. (ABLABLABLA)

Reklama

Reklama