Plačící pěst

(festivalový název)
  • Jižní Korea Jumeogi unda (více)
všechny plakáty

Boxerský snímek korejské provenience ctí pravidla žánru a doplňuje je moderní vyprávěcí formou. Po poněkud hektickém začátku paralelně sleduje osudy dvou protagonistů. Čtyřicátník Gang Tae-shik byl medailista na Asijských hrách v roce 1990 a po krachu rodinného života si vydělává na ulici: za peníze do sebe nechává bušit frustrované lidi. Mladík Yu Sang-hwan je vcelku zdatný a bezohledný gangster. Ocitá se ve vězení, kde začne více méně z donucení boxovat. Oba muži míří rychle ke dnu a východisko z tíživé situace nacházejí právě v boxu a v blížícím se amatérském šampionátu? Poměrně drsný snímek s řadou rvaček a bitek, s dlouhými sekvencemi tréninku i ringových zápasů doplňuje melodramatická linie: oba tak rozdílní borci se upínají na rodinu. Tae-shik na synka, Sang-hwan na těžce nemocnou babičku. V roli mladšího hrdiny se objevuje režisérův bratr Ryoo Seung-bum. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

Tyckin

Box s dramaticky zpracovaným pozadím, ale i přes jasně vyslané poselství film nepůsobí zajímavě a poutavě, ani ve sféře emotivní, ani sportovní. ()

cubajz

pocta korejskému boxu, který ve filmu svým způsobem funguje jako všelék na svízelné životní situace obou hrdinů - ti na vás dýchnou pocitem hořkosti a zpackaného života, v němž je právě box jediným zábleskem radosti. ()

ivan_drago

Ne peníze, ale dluhy hýbou světem, ať už peněžní nebo sociální. Zhuštěné sportovně vězeňské drama o dvou ztroskotancích, kteří se dostali do pěkných sraček... Film jejich příběh podává bez okras a zbytečného patosu... A čiší z toho bolest, jak fyzická tak psychická... A závěrečný fight je jedno z nejlepších boxetských show ve filmu zpracovaných... ()

Kalidor_

Tématicky se zde nabízí srovnání s Rockym. Jenže u Rockyho vše spěje k tomu abyste nakonec ve finálním ringu fandili jemu (pokud zrovna nekoukáte na Rockyho s odporem ke Stallonemu :-). Crying Fist vás dovede dvěma nádhernými a nelehkými osudy až k finálnímu ringu kde nevíte komu víc fandit. ()

system

Film o boxu, kde box hraje druhou roli. Snimek vypravi o osudech dvou lidi, jenz jsou systemem i lidmi opovrhovani ci zatracovani, ale i presto nakonec najdou silu se s zivotem porvat a jit mu celem. Filmu dominujou sqele herecke vykony a kamera. Tak nejak nemam co bych vytknul, ale i presto do max. hodnoceni mi neco chybi, nedokazu presne vyjadrit co, ale neco to je:-). ()

Martyr

Neskutočný zážitok! Dvaja borci zo smutným osudom stoja proti sebe v boji o česť a hrdosť. Zaujímavé je, že neviete komu skôr držať palce na ceste k víťazstvu. Výborne natočený aj samotný zápas, v ktorom je minimum strihov a herci sa museli pekne namakať. Páni, toto nie je Rocky. 90% ()

Platom

První polovina byla velice utahaná, zmateční a nudná. Chápu, že záměrem bylo, hlavní hrdiny co nejvíce přiblížit divákovi a donutit jej, aby s nimi soucítil. V mých očích se bohužel stal přesný opak. Natahovaný začátek mě donutil k tomu, že jsem si k boxerům utvořil zcela lhostejný vztah, díky kterému jsem pak nedokázal plně docenit druhou polovinu filmu, jež je nesrovnatelně lepší, svižnější a akčnější. ()

CliffLee

Rozhodně velmi netradiční boxerské drama kde nesledujeme pouze cestu nějakého šampiona na vrchol. V Plačící pěsti totiž sledujeme rovnou dva příběhy, dva boxery, kteří se nakonec utkají ve filmovém finále. Sledujeme dva rozdílné typy, starého Tae-shika, který má už svojí boxerskou kariéru za sebou a pro peníze se nechává na ulici mlátit aby měl vůbec z čeho žít a zároveň ztrácí svého syna a svojí maželku. Proti mladého Yu Sang-hwana horkokrevného kriminálníka, který se teprve ve vězení učí boxovat a během svého uvěznění příjde téměř o vše... Pro oba je turnaj, na kterém se střetávají, tím nejdůležitějším okamžikem v životě, ale vyhrát může jen jeden... V poslední době jsem si oblíbil Již. Korejskou filmografii jak to jen jde a co se týče boxerských dramat, ani tohle není dokonalé, ale i přes pár malých klišé momentů patří toto k tomu nejlepšímu co sem kdy viděl, nezbývá než doporučit dál... 9/10 ()

RigorMortis

Klišé zápletka o chlapovi s krízou stredného veku a dve súbežné dejové línie. Najlepšími filmami z boxerského prostredia pre mňa síce stále zostáva séria Rocky, no aj toto malo niečo do seba. Výhodou je u spomenuté preplietanie línií, Choi Min-sik a občas soundtrack, nevýhodou nemastnosť-neslanosť filmu asi do prvej polovice a nevydarený "emocionálny" záver. ()

Sticks

Športové dramatá sú väčšinou vsadené na istotu a schému úspechu iných filmov nasleduje aj Plačící pěst. Bohužiaľ nie som bohvieaký fanúšik boxu, takže som boj, avšak mimo ringu,zvádzal aj ja. Napriek tomu som sa na vec snažil pozrieť objektívne. Typické juhokórejské dlhé zábery bez strihov sú, ako inak, úchvatné. Amíci by sa, teda okrem hereckých tréningov, mali priučiť aj kórejskej katarzii, ktorá vo mne necháva vždy hlbšiu stopu a, v tomto prípade, zamiešala mojim hviezdičkovým hodnotením. Na strane druhej som videl priemerný násilný príbeh, kde som si polku filmu myslel, že máme len jednu hlavnú postavu v staršej a mladšej verzii. Nehovoriac o mojich nesympatiach k obom. Hádam som tu hľadal dačo viac než sa patrilo. V celkovom meradle mierne nadpriemerný film, z ktorého som si neodniesol idealizovaný konflikt, ale ani inú cestu z problémov. 6,9/10 ()

muti

uplny suhlas so sniperom18, tento film je takmer bez emocii a podla mna aj trochu roztahany. sam neviem komu fandit, je mi akosi jedno kto z nich vyhra co by sa pri tychto filmoch nemalo stavat. neziskala si ma ani jedna strana. zaver bol sice lepsi, ale koli poslednym 10 minutam uz na 4 nepojdem. no stale lepsi priemer. ()