Probuzení

• Česko Probuzení mumie (více)

Probuzení (The Awakening, 1980) je v historii v pořadí již několikátou filmovou adaptací povídky „The Jewel of Seven Stars“ od Brama Stokera (1917). Od předchozích zfilmování (např. Blood from the Mummy´s Tomb od Hammer Films, 1971) se liší především vyšším budgetem, který ovlivnil hvězdné obsazení (Charlton Heston) a scény natáčené přímo v Egyptě (na rozdíl od hammerovské mumie, která zřejmě vznikla převážně v Shepperton Studios v Middlesexu.

Americký archeolog Matthew Corbeck (Charlton Heston) je v Egyptě na archeologických vykopávkách společně se svou těhotnou ženou Anne (Jill Townsend). Jeho žena poměrně špatně snáší fakt, že tráví své těhotenství sama uprostřed pouště zatímco její muž je po většinu dne na vykopávkách se svou pohlednou asistentkou Jane Turner (Susannah York), se kterou se snaží nalézt hrobku „zapovězené“ egyptské královny Kary, proslulé svou krutostí (incest se svým otcem a jeho následný, Karou způsobený rigor mortis a slib zabité Kary, že se v budoucnosti vrátí v obnoveném těle). Hrobka je nalezena a Anne Corbeck je s těhotenskými komplikacemi odvezena do nemocnice v Kairu. Matthew se na ni sice přijde podívat – ale když na místě zjistí, že by byl v nemocnici k ničemu (Anne je na nemocničním lůžku zcela mimo), odjíždí – přes vyčítavé pohledy nemocničního personálu Kadiry (Miriam Margolyes) zpět ke svému životnímu objevu (hrobce Kary). V okamžiku otevření sarkofágu dítě (které Anne mezitím potratila) znenadání na porodním sále ožívá. Zlovolný duch královny Kary se zcela nepochybně převtělil do Corbeckovy dcery Margaret (Stephanie Zimbalist).

Po této „ouvertuře“ se přesouváme v čase o nějakých cca 20 let dále – Matthew již nežije s Anne, ale se svou bývalou asistentkou Jane (kdo by to byl řekl?), a Margaret je dospělá. Nicméně, pravda (o tom, kdo je uvnitř rozkošné Stephanie Zimbalist) musí být objevena a znovuzrozená Kara musí být zničena. To, že před závěrečnými titulky filmu, silueta Kary převtělená v Margaret (Stephanie Zimbalist) odchází na pozadí Londýna do světa, aby nám to všem „zpříjemnila“, berte jako osobní selhání Matthewa Corbecka (Charlton Heston) a všech dalších zúčastněných „rytířů dobra“.

Zajímavé je, že většina Angličanů nemůže přijít Awakening na jméno a vyzvedá do oblačných výšin Blood from the Mummy Tomb. A to i přesto, že natáčení Awakening bylo převážně v britských rukou – např. celý casting byl britský. Vyčítána je mu např. přílišná inspirace filmem Omen (1976). (tuat)

tron

Film THE AWAKENING Mikea Newella je zaujímavý nielen knižnou predlohou Brama Stokera (správne, „Dracula“), ale i kvalitnou atmosférou, spoliehajúcou sa viac na strašidelné budovania napätia, ako na lakačky, nebodaj na krvavé orgie. Charlton Heston sa tu po boku Susannah Yorkovej predstavuje ako archeológ, dostávajúci sa v Egypte kvôli dávnej kráľovnej Kara do problémov, ktoré by ste nechceli mať. ()

Allan

Vynikající horor, ze kterého mi už bohužel příliš mnoho podrobností v hlavě nezůstalo. Vzpomínám si však velmi dobře na scénu s rozbitou skleněnou střechou a následným pádem špičatého střepu rovnou do tváře jednoho z hrdinů. Za ten záběr by se nemusel stydět ani Lucio Fulci. Jinak za zmínku též stojí, že svého času to N@va vysílala v 9:30 dopoledne. Dnes by to dávala sotva tak Prima a to ještě ve 2 ráno s třemi hvězdičkami. ()

Radyo

Nečekaně kvalitní horor, který se většinu času ani jako horor netváří, ale ke konci začne být pekelně napínavý. ()

Koly

Skutečně TV NOVA kdysi dávno tento horror vysílala v 9:30 dopoledne (jak už zmiňuje Allan). Vím to, protože jsem se tehdy na něho díval a musím říct, že mě (jakožto malého kluka) naprosto dostal. Dnes už to nebyla taková sláva, hluchých míst je tam víc než dost, ale atmosféra funguje spolehlivě a celé vyvrcholení ve stylu OMENu výsledný dojem táhne hodně nahoru. Pokud vím, tak prostředí starověkého Egypta nějak v hojné míře v horrorovém žánru využíváno nebylo a je to určitě velká škoda, protože snímek THE AWAKENING bezesporu dokazuje, že potenciál je tu obrovský. ()