Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sue Charltonová je ambiciózní reportérka pracující v New Yorku pro Newsday. Letí do Austrálie, aby mohla udělat reportáž o Mickovi Dundeem alias krokodýlu Dundeem, který přežil útok velkého krokodýla. Za poplatek ji Mick vezme na místo, kde se s predátorem střetl. Sue přiletí do Walkabout Creeku, kde ji přivítá Mickův partner Walter, s nímž Mick vlastní malou cestovní kancelář. S Mickem se Sue setká až v místní hospodě, kde zjistí, že to není žádný gentleman. Přesto ji dokáže uchvátit tím, jak umí uspat býka, zabít hada nebo zahnat opilé muže střílející v džungli klokany… Mick vezme Sue do džungle. Putují spolu přírodou a Mick si ze Sue neustále utahuje, proto se rozhodne jít dál sama. Když si Sue napouští vodu do lahve, napadne ji krokodýl. Mick ji naštěstí celou dobu sleduje a predátora zneškodní. Sue je Mickovi vděčná a sblíží se spolu. Po výpravě v džungli ho Sue vezme do New Yorku, aby mu ukázala jiný svět... Mickovi se New York velmi líbí – hlavně proto, že zde žije tolik přátelských lidí pohromadě. Zdraví všechny kolemjdoucí, ptá se, z jakého jsou kmene, spí pouze na zemi a neustále má za opaskem svůj velký nůž. Richard, přítel Sue, si z Micka u večeře utahuje tak, že se Mick neudrží a praští ho. Pak jede do baru, kde se báječně baví. Potká tu prostitutky, kterým lichotí, a poté řídí auto opilého taxikáře, avšak na druhé straně silnice, než je v New Yorku zvykem. Další den stráví ve společnosti Sue, která ho začíná víc než obdivovat. Fascinuje ji, že se ničeho nebojí a dokáže ji ochránit… (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (39)

  • Ve 25. minutě se objeví narážka na seriál Skippy (od r. 1968). (Duoscop)
  • Tržby ze severoamerických kin byly 174,8 milionu amerických dolarů, součet těch celosvětových 328,2 mil. (NIRO)
  • Film byl roku 1986 ve Státech uveden jako nepřístupný do patnácti let kvůli jediné nedořečené nadávce. (shimik77)
  • Člověk, který byl předlohou pro postavu Krokodýla Dundeeho (ve filmu Paul Hogan) se jmenoval Arvids Blumenfelds a pocházel z Lotyšska. Jeho přezdívka Dundee byla zkomoleninou jeho rodiště, Dundagy. Do Austrálie imigroval a živil se lovem krokodýlů. (MeGab)
  • Při natáčení v New Yorku se městem prohnal hurikán Gloria. (M.B)
  • Vrátný v Hotelu Plaza radí Sue (Linda Kozlowski) špatnou cestu k Mickovi (Paul Hogan) do metra, zřejmě aby se ve filmu mihlo pozadí Central Parku. Podle něj šla západně k Columbus Circle, i když nejbližší stanice je hned na východ za rohem. (Trainspotter)
  • Natáčení trvalo 7 týdnů v Austrálii a 6 týdnů v USA. (Trainspotter)
  • Paul Hogan (Mick Dundee) se během natáčení snažil zůstat ve formě, ale to se mu málem stalo osudným; při zvedání 113 kg težkých činek ho lehce ranila mrtvice. Po rychlém uzdravení v žertu tvrdil, že krevní sraženina zasáhla tu část mozku, kterou stejně nepoužívá. (Trainspotter)
  • Lindu Kozlowskou (Sue Charlton) doporučil tvůrcům Dustin Hoffman. Roli dostala i přes odpor odborů australských herců. Ti požadovali obsazení někým nadějným z Austrálie. Newyorčanka si štáb, který ji zvolil dokonce i čestnou Australankou, získala mimo jiné tím, že odmítla žvýkat napodobeninu jídla a přežvykovala skutečné nevábné jamy z buše. (Trainspotter)
  • Australské exteriéry se točily v Národním parku Kakadoo v Severním teritoriu. Po uvedení filmu do distribuce se návštěvnost parku zdvojnásobila. (Trainspotter)
  • Při natáčení byly vždy přítomni dva nemálo ozbrojení strážci, kteří měli za úkol odhánět nevítané a krvežíznivé zvířecí návštěvníky. Sám Paul Hogan (Mick Dundee) dostal podrobné instrukce k obraně při případném ataku australské fauny. (Trainspotter)
  • Scéna se Sue (Linda Kozlowski), kterou u vody napadne krokodýl, před kterým ji Dundee (Paul Hogan) zachrání, byla natáčena s modelem za 50 000 australských dolarů. Původně tvůrci zamýšleli použít opravdového, ale to se samozřejmě nelíbilo pojišťovně. Pro tuto scénu muselo být vybráno několik tun bahna a písku ze dna řeky, aby tam mohly být instalovány hydraulické zvedáky, mající za úkol vymrštit model z vody. (Trainspotter)
  • Celosvětový hrubý zisk dosáhl 375 milionů USD, což filmu ve své době vyneslo první místo v žebříčku nejúspěšnějších neamerických filmů. (Trainspotter)
  • Zamýšlelo se i o změně názvu; nakonec se jen slovo "Crocodile" objevilo v uvozovkách, aby případné diváky neodradila představa, že je film o krokodýlovi. (Trainspotter)
  • Paramount před uvedením na americký trh dal film k rozboru marketingovému oddělení a to vystřihlo asi 7 minut scén. (Trainspotter)
  • Původně John Cornell s Paulem Hoganem (Mick Dundee) přijeli do USA bez obchodních poradců. Přesvědčili však Paramount k odprodeji práv na americkou distribuci. Studio následně vynaložilo finanční prostředky na propagaci ve stejné výši, jaké byly použity na výrobu. (Trainspotter)
  • Film vydělal v Austrálii 100 milionů australských dolarů za první dva měsíce distribuce; doma tak tedy předčil i E.T. - Mimozemšťana (1982), který byl do té doby kasovní jedničkou. (Trainspotter)

Související novinky

První ročník festivalu Aussie Film Fest

První ročník festivalu Aussie Film Fest

27.11.2014

Austrálie exotická a atraktivní: to je Australský filmový festival „Aussie Film Fest". Zahajující 1. ročník proběhne v Praze v Kině Lucerna jako dvoudenní přehlídka 28. – 29. listopadu. Praha má v… (více)

Reklama

Reklama