Krokodýl Dundee

• slovenský

Krokodíl Dundee

Dobrodružný / Komedie / Romantický

Austrálie, 1986, 92 min

Ikonický filmy z Austrálie. Mám dojem, že když se řekne Austrálie, vybaví se klokani, opera v Sydney a Krokodýl Dundee. Určitě v Austrálii vznikly umělecky kvalitnější snímky, ale co naplat, krásné exotické prostředí, nádherná Linda, charismatický Paul, uvolněné zábavné dialogy i scény dělají zázraky. Jednu výhradu však přeci jen mám, to co jsem napsal platí absolutně jen na první polovinu, druhá část, když se prostřídá exotické přírodní prostředí Austrálie za velkoměstský život v NY ztrácí na atraktivnosti. Především díky začlenění třetí postavy a tím zdůrazněným romantickým faktorem příběhu, který má v sobě snad všechny možné vztahové klišé. V letňáku s pivem v ruce, ale bude Krodýl Dundee pořad skvělá svěží zábava.(9.2.2019)

Film mého dětství. Film tří dabingů ze kterých je samozřejmě nejlepší ten první. Pěkná příroda. Atmosferický New York. V té době ještě domov jen sedmimiliónů lidí. Vtipný, decentnější humor. Happyend nepostrádající správný kýč, který je ale podbarven skvělou hudbou. Celkově je hudba v tomhle filmu skvělá. A je jí tam hodně. Pro mě odpočinková záležitost. Film, na který se rád podívám zas a znova.(1.7.2014)

Městský člověk v divočině, Tarzan v New Yorku - příliš obehraná písnička? Hogan si napsal a sám zahrál postavu drsňáka, jenže zachovává si svěžest a půvab tím, že se nebere moc vážně a je vždy ochotný se v zájmu srandy trošku shodit. Nebojí se přiznat, že legenda dost přeháněla, a právě tím se stává ještě zajímavějším. Dějová linka je pozoruhodně prostá, ale desítky legračních situací a hlášek Hogan prosíval silně kritickým sítem a ponechal jen ty nejlepší. Je to metoda komiků staré školy, vzpomeňme Felixe Holzmanna. Nešetří se půvaby divočiny, romance se nevtírá a řádně vygraduje až na samý závěr, a Peter Best napsal vhodnou a stylovou filmovou hudbu. --- V rámci žánru, co víc bychom si mohli přát?(9.2.2011)

Prošpikováno nezapomenutelnými hláškami a scénami (např. kouknutí na hodinky a posléze odhadnutí času pomocí slunce, holení nožem, závěrečná scéna v metru a další). Výborně zabaví a Hogan je švihák australský ošahávající transvestity. Sue: "Micku, dej mu tu peněženku!" Mick: "A proč?" Sue: "Drží v ruce nůž." Mick: "Tohle není nůž ... Tohle je nůž!"(17.2.2009)

Dneska už klasika. Pamatuju si, že pri scéně s krokodýlem se mi v 10 letech v kině tajil dech :-) I dnes pobaví, při posledním shlédnutí jsem si ale uvědomila, že film skoro postrádá jakýkoli soundtrack - vždycky jen zazní ta jedna australská melodie. V dnešní době přeplácaných hudebních kulis rarita.(9.6.2007)

• - Hogan účinkoval i v několika reklamách zaměřených na obyvatele USA, kde propagoval Austrálii. Spíše než o lásku k vlasti ale šlo o vypočítavý marketingový tah k budoucímu filmu. Stejně tak účinkoval v Británii v reklamě na australské pivo. (Trainspotter)

• - Scéna se Sue, kterou napadl u vody krokodýl, před kterým ji Dundee zachránil, byla natáčena s modelem za 50 000 austral. dolarů. Původně však tvůrci zamýšleli opravdového, ale to se samozřejmě nelíbilo pojišťovně. (Trainspotter)

• - Paul Hogan s producentem Johnem Cornellem vlastnili 65% filmu. (Trainspotter)