Santa Fe Trail je western, který přináší upravený příběh skutečných historických osob z amerických dějin. Díky tomu si rozhodně zaslouží diváckou pozornost a i přes své stáří nabízí slušně zpracované akční scény. Přestože nejde o přesné vylíčení událostí, které pohnuly Amerikou 19. století, jako obrázek tehdejší doby a nástin onoho dění je Curtizův snímek dobrý. De facto neustále se tu něco děje, scény jsou dokresleny docela dobrou hudbou, takže se divák nemusí během sledování nudit. Na čistokrevné 4* to není, takže dávám slušné 3*, ale když přihlédnu k tomu, že k otázce Johna Browna nebylo mnoho filmů natočeno, nejsem o svém hodnocení na sto procent přesvědčený.(22.3.2012)

Johna Browna jsem znal jen ze známé písničky "Černý muž pod bičem otrokáře žil...", měl jsem jej proto za takového národně-osvobozeneckého bojovníka, kterému jen ta okolnost, že žil kol poloviny 19. století, zabránila ve vstupu do Komunistické strany USA. Proto mne překvapilo, že zde je vylíčen jako náboženský fanatik, tvrdý člověk a terorista, navíc vizáží připomínající Usámu bin Ládina. Rozhodně je nejvýraznější postavou filmu, ostaní hlavní hrdinové (jednoho hraje R. Reagan) jsou poněkud ploší a předvídatelní, hlavní hrdinka je jen pro okrasu. Film dost straní (budoucímu) Jihu. Ještěže Johna Browna nechali tvůrci filmu umřít důstojně a s patosem starozákonního proroka.(7.3.2010)

• rikitiki

Poměrně nudné a roztříštěné stíhání náboženského fanatika Johna Browna, který měl sice dobrou ideu, ale prosazoval ji terorem. Většinu filmu se jezdí a občas tam vykoukne trochu romantiky, která je spíše povinná než věrohodná. KOUSEK DĚJE A nejcyničtější utěšování ve filmu, jaké jsem kdy slyšela. Nad mrtvým synem Johna Browna: "Bylo to jen vlče. Stal by se z něj zabiják jako z jeho otce."(29.4.2015)

V roce 1940 bylo Santa Fe Trail již druhý Curtizův westernový snímek v hlavní roli s Errolem Flynnem, který si zde, podobně jako ve Virginia City, střihne postavu hrdinného vojáka americké armády. Zatímco Virginia City se odehrává v průběhu občanské války, Santa Fe Trail se zaměřuje na události, které k ní částečně vedly. (Jen tak mimochodem v obou snímcích se setkáváme rovněž s pozdějším jižanským prezidentem Jeffersonem Davisem). Na Santa Fe Trail nás asi nic nemůže překvapit. Flynn si jako vždy odehraje to svoje na co už jsme zvyklí, Curtiz je silný především v přestřelkách a bitevních a bojových scénách, které jsou jako vždy vynikající, no a příběh je opět poměrně jednoznačný souboj dobra a zla s lehkou romantickou zápletkou. ___ No a docela nechápu z jakého důvodu byl přítomen pozdější generál Custer, kterému v době, kdy se film odehrává bylo teprve 15 let a na West Pointu graduoval až asi 8 let po Stuartovi.(14.2.2010)

Aj taky obstarozny mentalny invalid ako ja vie, kto bol Dzon Braun - bol to americky abolicionista, ktory zil niekedy v maji 1800 - december 1859/. A nielen o nom je tento film : dej sa odohrava pred US obcianskou vojnou 1861 - 65 vo vojenskej pevnosti Zapadny Bod, odborne West Point. Reziser Michael Curtiz /Casablanca 1942, Utok lehke Kavalerie 1936, Dobrodruzstvi Robina Hooda 1938/ natocil vskutku sympaticky, posobivy western opat so slavnou dvojicou, a to konkretne Errollom Flynnom / Operace Burma 1945, Dama ze Sanghaje/ a vybornou Oliviou De Havilland /Gone with the Wind 1939, Dobrodruzstvi Robina Hooda/. Perfektne sceny su hlavne na konci, treba vydrzat, kym sa film rozbehne, fakt to ako trochu trva. Reagan pred prezidentovanim bol ja herec a je len malo filmov o Dzonovi Braunovi, toto je jeden z nich a u mna dalsia namakana podivana : 77 %(28.11.2017)

• - Spolu so snímkou Four Wives (1939) patrí medzi prvé americké filmy natočené so stereofónnym zvukom. (dyfur)