Být skinheadem

• Švýcarsko Skinhead Attitude (více)
Švýcarsko / Francie / Německo, 2003, 90 min

„Nechápu, jak se někdo může hlásit k hnutí skinheads a zároveň být rasista. Vždyť skinheads pocházejí původně z Jamajky," říká jeden z průkopníků hudebního stylu ska, se kterým byli skinheads v počátcích neodmyslitelně spjati. Jeho slova výstižně ilustrují jeden z mnoha paradoxů hnutí, které si většina lidí automaticky spojuje s násilím a sympatiemi k neonacismu. Režisér Daniel Schweizer v doprovodu mladé švýcarské skinheadky Karole se rozhodl zmapovat téměř čtyřicetiletou historii hnutí skinheads a ukázat jeho současnou podobu v nejrůznějších zemích Evropy a Ameriky. Unikátní záběry z koncertů a rozhovory se členy antirasistických skupin Bad Manners či Sham 69 kontrastují s hajlujícími jedinci na koncertech jedné z prvních neonacistických kapel Screwdriver, jejíž zpěvák Ian Stuart Donaldson založil v Anglii nechvalně známou organizaci Blood nad Honour. Brutální policejní zásah proti účastníkům koncertu Los Fastidios v Krakově, rozhovory s antirasisticky orientovanými Redskins z Berlína či se zapálenými neonacisty z USA a Švédska autor doplňuje konzistentním komentářem plným zajímavých informací. (oficiální text distributora)

Adam84

Dokument mapuje hnutie skinheads cez pravicovú, lavicovú až po apolitickú odnož. Film samozrejme vyvracia rasistickú podstatu hnutia, je spracovaný dosť záživne a ponúka zaujímavý náhľad do tohto kultu. Táto subkultúra je mi síce veľmi blízka no myslím že Skinhead Attitude si rovnako udrží diváka ktorý o tomto hnutí okrem rozšírených poloprávd a predsudkov nevie nič. ()

godd

Dokument podává možnost se podívat na tuto problematiku z obou pohledů. Z tradičního i "stereotypního". Málokdo ví, jak to původně se skinheady bylo, což tenhle dokument celkem pěkně vykresluje a jak to s tímto tradičním hnutím dopadá v současné době. Skinheadů je málo, nácků přibývá, jsou organizovanější a snaží se aktivně proniknout do politiky i v ČR (DSSS). Možná bych autorovi doporučil ještě víc se zaměřit na symboliku jednotlivých skupin, ale oceňuji, že nechal promluvit i nácky, přestože jeho sympatie byly očividně a celkem logicky na straně antifašistických a antirasistických skinheadů a neshodil tím dokument ze stolu jako propagační video. Také bych chtěl vyjádřit pochvalu nad tím, že autor ukazuje, že můžete mít jakékoli přesvědčení, ale pokud ho budete prosazovat silou, násilím a agresí, tak dopadnete vždycky jako uplnej kretén v očích normálních lidí... ()

karlboy

Zajímavý dokument, který nabízí vhled do subkultury skinheads. Bohužel si ale klade otázky, které není schopen odpovědět. I když dává prostor všem politickým odnožím skinheads, nenechává vysvětlit pohled těch ultrapravicových na problematiku původu subkultury, která jako taková vzešla z Jamajky. ()

DonM

Autorovi nelze upřít snahu o co možná největší objektivitu, což velmi příjemně kontrastuje se zkreslenými informacemi, kterými nás jednou týdně zásobují masmedia. Naproti tomu je nápadně velký prostor věnován zejména tradicionalistické ("apolitické") větvy celé subkultury, i když ani subkultura není v tomto kontextu přesný termin. Ovšem není třeba velkého údivu, protože "apolitičtí" skinheads bývají zpravidla vřelejší k mediím a dokumentaristům, než jejich radikální "příbuzní". Jedinec znalý problematiky se nic nového nedozví. Silnou výpovědní hodnotu má film spíše pro diváky nezasvěcené. Sice se mu nakonec nepodaří zcela zodpovědět otázku "Kým skinheads ve skutečnosti jsou?", ale navede diváka alespoň na správnou cestu a ten jistě zcela přehodnotí svůj dosavadní postoj k "holým lebkám". ()

jaza

užitečnost tohoto dokumetnu nelze upřít, snad ale pro příště méně těch čistě nacistických záběrů a rozhovorů))) ()

ReMusiCZ

Dokument celkově stojí stojí za zkouknutí, ale najde se tam pár momentů protiřeči. Např. apolitičtí skini pro zachování skiheadského původu podporují SHARP. SHARP = opak WP a hlásící se ke spolku Antifa - politicky orientovaní doleva. Takže původní skinheadi tedy byli již levičáci (v té době ještě i bez pravice)? Aha... Pak je skupina Los Fascidos, hlásící se k Antifa, SHARP a RASH, aby tak skinheadské hnutí získalo zpět sílu. Aha. Takže v tom mám konečně "jasno" a vím, že původní skinheadi byli levičáci! :)) ()

Lazy87

Pro některé individua by to měl být povinný film. Zajímavé záběry z obou táborů, občas až komické. Nejhorší na tom je, že někteří bonehead si myslí, že jsou skinhead a lidi jsou pak z toho zmatení. Jeden to tam řekl správně, všechno se posralo, jak se do toho začla míchat politika. ()