Zlomené květiny

• USA Broken Flowers (více)

Don Johnston (Bill Murray) je zapřisáhlý starý mládenec, jehož právě opustila jeho poslední láska Sherry. Nedá se tím vyrušit, odhodlán dál trávit čas své předčasné penze před televizí. Když ale dostane záhadný dopis, naznačující anonymně, že s některou z četných bývalých lásek má dospělého syna, je nucen přece jen se zamyslet nad minulostí. Poháněn spíš svým sousedem a kamarádem Winstonem, který si rád hraje na detektiva, než vlastní zvědavostí, vydá se nakonec Don pátrat, která z jeho někdejších milenek by mohla být autorkou dopisu a matkou jeho syna. Jediné stopy jsou růžová barva dopisu a psací stroj, na němž byl napsán. Postupně se setká se čtyřmi ženami, které něco znamenaly v jeho životě (Sharon Stoneová, Frances Conroyová, Jessica Langeová a Tilda Swintonová), ale žádná v něm neprobudí víc než trochu nostalgie. Nicméně ho všechna tato setkání konfrontují s jeho minulostí i přítomností. (oficiální text distributora)

*pergel*

Bill Murray je úchvatný. Na jeho odyseji za bývalými milenkami a minulostí jsem, dík skvostným náznakům, prožíval každý moment. Nabízí se vám rozsáhlé spektrum pocitů, které jsou úhledně spojené vrstvou melancholie. Nezkoumejte děj, není nijak originální a jednoznačného závěru se nedočkáte, beztak na něm nesejde. Velmi silné čtyři hvězdy. ()

Macik

Přiznám se můj první Jarmusch.. Když pominu zdlouhavé nic neříkající záběry, scény protáhle vždy o něco déle než by měly (což není na škodu a je to kolikrát zajímavý), tak tenhle film mi nic jiného nenabídl. Zápletka pro mě nezajímavá a Bill Murray krom pár scén hraje jak po sedativy, jejiž dávka by umrtvila i Cipíska, slavného toť koně žokeje Váni :) Zatímco v Ztraceno v překladu je vše podřízeno jemu, zde nemá skoro žádný prostor projevit svůj talent a to pobavit s naprosto chladnou tváří..VERDIKT: Jak správně zde většina píše, je to film "o ničem".. A já se ptám? To je jako supr? Když je to o ničem??To je umění?? V tom případě, můžete dát kameru na stativ, natáčet želvy v ZOO ve výběhu a pak psát výhružné dopisy americké akademii, že jsou to jen zabedněnci a že nerozumí modernímu uměnít!!Howgh! ()

KatRi

Neuvěřitelné, že stačí dlouho sedět a jen tak koukat kolem sebe...a ne pět či šest sekund, ale třeba deset a déle. A ono to nevadí, ono to funguje. Á propos ať žije růžová! ()

baxiii

Film o starém "donchuánovi", který vede stereotypní život. Náhle se však stane událost, kdy se mu možná celý život změní. Klasické téma v netradičním pojetí. I přes docela dramatickou situaci, nechybí vtipné momenty. Akorát Jarmusch mírně nevychytal situaci, kdy doktorka Carmen údajně hovoří s leguány, ale ze dveří následně vyjde panička se svým psem. U konce už mi pak bylo jenom líto že to byl nejspíš jenom žert, takže se žádný synek nekonná. Ale nadruhou stranu kdyby to skončilo "hepyendem", ztratilo by to pro mne hodnotu a byl by to jen další otravný film, který nepřinesl nic nového. Myslím že po zhlédnutí snímku nejeden strarý mládenec přehodnotí svůj dosavadní život. ()

sona123

Další z Jarmuschových filmů...Což je určitě výstižné :-) Spousta herců, výborný Murray (v teplákovce - dokonalé!). I ten název je vlastně hrozně výstižný. Jeden z mála filmů, kde kvalitu divák ocení s čím dál větším odstupem času. Takže možná později by i mé hodnocení bylo lepší, takhle lepší tři hvězdičky. ()

Ukko

Opět můj oblíbený civilismus, málokterý režisér umí natočit tak obyčejné věci, tak neobyčejně jako Jarmusch. Ano film je opravdu jen o přestárelém chlípníkovi co putuje po starých známostech, ale na začátku vás chytí a pustí až s posledním závěrečným titulkem. Mám slabost pro Jarmusche takže opět pět hvězdiček. ()

Movie Gourmet

Zádumčivý a neveselý Bill Murray v hlavní roli jednoho z posledních filmů legendárního Jima Jarmusche. Komik, který s léty zestárl ale také bohužel zesmutněl. Bill Murray zde stvárnil stejně neveselou roli jako ve skvělém filmu Lost in Translation (Ztraceno v překladu), kdy se dlouze dívá a nic u toho neříká. Dobrá režie a scénář. Verdikt: 3 a 1/2 * a 75 %. ()

AIMÉE

Bill Murray lapen do mysteriózní otázky týkající se možného otcovství dávno ztraceného syna, vlastně nalezeného /nenalezeného. A Billovi jakožto věčnému starému mládenci to uštědří pár ran pod pás - fyzicky, ale hlavně i psychicky. Jeho pouť tažená a do puntíku rozvržená (sousedské vztahy by měly člověka občas donutit k zamyšlení, aby nebyl za loutku) do míst bývalých lásek, kdy následně objevuje jaké výkyvy povah každá z nich má a kterak si Bill nechává pomalu ujet svůj vlak "přijatelného vztahu". Jarmusch zde šetrně nastiňuje Donovu povahu, která se na první pohled tváří být silnou ironií k životnímu postoji, nicméně v základu je Don stejně zranitelný jako plno jiných smrtelníků kolem nás. -"What happened to your eye?" -"...uh, I ran into somebody... Somebody's fist." ()

Renfield

Klidné a téměř ničím (nikým) nerušené večery má starý mládenec Don Johnston... alespoň do doby, než ho jeho kamarád a amatérský detektiv Winston vyšle na cestu... Je to vlastně takový obyčejný, ničím výrazně zvláštní příběh. Jenomže je to příběh od Jima Jarmusche, čímž je jasné, že to zas tak úplně obyčejné nebude a také že není. Především v první polovině filmu se dočkáme i několika vtipných situací, těch ovšem s přibývajícím počtem navštívených přítelkyň ubývá a film začne směřovat k dramatu a také k velice povedenému závěru. Bill Murray v titulní roli je jak jinak než výborný, navíc má obrovské charisma, tak snad občas ani nemusí tolik hrát, ono ho stačí vidět. Stejně tak kvalitní herečky jsou vybrány i do rolí jeho bývalých přítelkyň. Prostě Jim Jarmusch si vždy vybírá kvalitu a také to, co se do filmu hodí. To stejné se dá říci i o použité hudbě, která je taktéž výborně vybraná. Zlomené květiny mají příběh, který se prakticky může stát každému, i když já bych si vystačil s večery Dona Johnstona, tedy s filmy, hudbou a vínem. 80% ()

Oralfabet

Tak tentokrát už mi Jarmusch fakt sedl parádně. Bill Murray hraje stejnou postavu stejným způsobem, jako asi ve všem, v čem jsem ho kdy viděl a já spokojeně zjišťuji, že po něm ani nic jiného nechci. 9/10 ()

hacho

To byl velmi pusobivy film. Utahane filmy nemam rada, ale tady jsem si to vylozene uzivala. Zajimalo by me, zda souhlasite s tim, co uvadi distributor: ze zadna z zen v Donnym neprobudi vic nez trochu nostalgie... ()

Pawlisman

Hezký příběh s melancholickou atmosférou a s dobrou hudbou. Film, který neurazí, nenaštve a hlavně nezklame. Nechybí lehký inteligentní humor a skvělé vyústění. Speciálně oceňuji postavu " černého Sherlocka ".. 7,5/10 ()

crozet

Velmi empatické okno do života v jeho detailu, poetičnosti, absurdnosti, úsměvnosti i tragičnosti a bezvýchodnosti. Jarmusch připravil výborný scénář, totéž se týká výběru herců a práce s nimi, tedy režie - jako vždy. Neuvěřitelně autentické byly záběry americké přírody a vůbec životního prostředí v daném čase příběhu. Nebyl jsem v USA, ale TOHLE mi vyrábí přesnější a informovanější představu např. lokálních barev podzimu. I přes typické Jarmuschovy humorné odkazy mj. včele s rolí detektiva-amatéra-milujícího přítele Winstona se jedná o dílo ve výsledku poněkud existenciálně a tragicky vyznívající. Smutný a krásný film, který nelze než doporučit všem. ()

bidja

Začínám mít v oblibě p.Murraye, který mi v hlavě straší sérií Ghost Busters, ale po Ztraceno v překladu a tomto dílku se budu muset poohlídnout i po něčem jiném. Jinak to bylo příjemné. ()

thunnus

Dost smutný a zamyšlený film, který není sice existenciální drama, ale nemá k němu zas tak daleko. Je z něj cítit osamělost a touha Dona po hlubším vztahu, i když si nejsem jistý, zda je ho vůbec schopen. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že mě tenhle film zas tak nezaujal a přiznávám se, že jsem se během druhé poloviny už docela nudil. ()

Martinius

komedia??? mysteriozny??? to kto pisal hlavicku k filmu? preboha ludkovia, spamatajte sa... broken flowers sa da nazvat dokumentaristickou, az prilis minimalistickou dramou postradajucou akekolvek komedialne elementy (skor by podla nej divak usudil, ze jarmuschovi chyba zmysel pre humor), o mysterioznych ani nehovoriac. jednoznacne najlepsi je na filme jeho namet, ktory tiez nie je najnovsi a ktory jarmusch az trestuhodne premrhal. osobne nevidim ziaden umelecky prinos ci herecky vykon v tom, ked bill murray neustale nepricetne cumi pred seba alebo prehodi zopar kratkych stupidnych viet. sice sa hybe od bodu A do bodu B hladajuc matku udajneho syna, jeho put je vsak podana nesmierne schematicky, formou cestopisu, bez naznaku pocitov, bez akejkolvek snahy o vyprofilovanie postav - vratane samotneho hlavneho hrdinu. o hlavnom hrdinovi vieme len to, ze sa vola don jonston s "T" a zbohatol na pocitacoch. preco ho ale zeny opustili, to si nemame sancu ani len domysliet (zeby dalsi retardovany ITckar? :) ). spolocne s chybajucou atmosferou je aj toto dovodom, preco film posobi polovicato, nedokoncene, ako dom s murom a strechou, ale bez interieru a neodstranenym lesenim. kedze meritkom jarmuschovej tvorby pre mna zostava dead man, je broken flowers len priemerom s prizmurenymi ocami. ()

rerabinka

Murraye jsem takhle neveselého, staršího a vůbec depresivního asi vidět nepotřebovala. Komedie opravdu nesedí a závěr vše podtrhuje. Nějaké zamyšlení může přinést, ale člověk to tak nějak nečekal. Byla jsem naladěna na komedii, která se nekonala. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes