Reklama

Reklama

Dukla - krev a mýtus 1: Osudný obzor

(TV film)
  • Slovensko Dukla - krv a mýtus 1: Osudný obzor
všechny plakáty

Obsahy(1)

Bitva o Dukelský průsmyk byla nejtěžším bojem, kterého se za 2. světové války zúčastnili českoslovenští vojáci na východní frontě. Dodnes se vedou spory o to, zda tento útok před dobře opevněné horské pásmo nestál zbytečně mnoho životů. V dokumentu hovoří pamětníci, kteří proslulou karpatsko-dukelskou operací prošli - bývalí velitelé i vojáci z první linie, ošetřovatelky poraněných i frontoví lékaři. Jejich svědectví doplněné hranými rekonstrukcemi a archivními materiály mapuje průběh celé události. Dokument předkládá některé skutečnosti, o kterých se nikdy otevřeně nemluvilo a zobrazuje i zlomky lidských příběhů, které se v rámci této válečné mašinérie odehrály. První díl dokumentu rekonstruuje příčiny, které vedly k nečekanému masakru československých jednotek hned při zahájení operace a zabývá se otázkou zodpovědnosti našeho i sovětského velení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Petr Hvižď byl v nové generaci našich filmařů naprostou výjimkou. Už filmem Řád dokázal, že se i v dnešní postmoderně dají dělat kvalitní dramata s vážnějšími tématy než kdo s kým a za kolik. Jeho dokument o Dukelské operaci pak ukazuje, že i v našich podmínkách je možné točit náročné technicky dobře zvládnuté filmy, které se opírají o dobrý scénář a znalost reálií. Doporučil bych naší "zlaté generaci" Gedeonů, Vávrů a spol., aby si porovnali to, co sami točí s tvorbou vedle Svěráka a Michálka jediného skutečně talentovaného mladého režiséra, který už bohužel nic nového nevytvoří. Inu nejlepší odcházejí nejdříve... P.S. Dřívější propaganda naprosto netvrdila, že by šlo o jednoduchou a krátkou operaci, to jen někteří lidé málo vědí ale hodně mluví. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Brilantní, snad i bezchybný dokument o největší pozemní vojenské operaci československých vojsk za druhé světové války. V porovnání s většinou běžných dokumentů o druhé světové válce se zaměřuje na mnohem užší téma, což umožňuje jít více do hloubky, a to je jenom dobře. Tuto hloubku násobí vhodně zařazenými výpovědmi účastníků této bitvy. Dokáže si díky záběrům ze současnosti a hraných vsuvek poradit i s pravděpodobným nedostatkem původního obrazového materiálu. ()

Reklama

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci dokument, ktorému prakticky niet čo vytknúť. Táto téma nie je práve verejne najrozoberanejším artiklom a dodnes sú mnohé okolnosti a detaily utajovaných skutočných udalostí a osudových rozhodnutí v mlžnom opare, ktorý sa behom bojov zniesol na priesmyk. Možno je len škoda, že napriek mnohokrát opakovanej skutočnosti, že tu padli najmä mnohí Slováci, sa rozhovory ako v prvej, tak i druhej časti takmer bezvýhradne vedú s českými pamätníkmi. 90% ()

woody 

všechny recenze uživatele

1. díl dvojdílného skoro dvojhodinového hraného dokumentu o bitvě o Dukelský průsmyk v roce 1944. Dokonalé dílo o tom, že naši rodiče se celých 40 let učili naprosté lži. Bitva nebyla vůbec rychlá, s menšími ztrátami a rychlou kapitulací Němců. Byl to největší masakr našich vojáků na východní frontě. Vesměs to však byli civilisti prošlí zrychleným výcvikem(tohle je puška, tohle kohoutek, tohle skopčák!Pal,pal, hotovo můžeš s námi) a podle toho to také tak dopadlo.Nejsilnější z tohoto dílu byla výpověď speciálně cvičených parašutistů, které však nakonec poslali jako pěšáky. Nezvládnutá vojenská operace.Ovšem dokonale zvládnutý dokument, který bych promítal po školách a ne jednou za uherský rok v 23. hodin v noci na ČT2! Myslím si, že od Petra Hvižďě jsme mohli ještě vidět hodně zajímavých věcí. Škoda ho, nadějný filmař :-( ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Výborný, takmer vyčerpávajúci dokument na tému karpatsko-dukelskej operácie. Píšem takmer, pretože mi tam chýbalo jedine viac veteránov zo slovenskej strany, ale i výpovede obyvateľov dedín, ktorých sa boje priamo dotkli a to buď na poľskej alebo slovenskej strane. Je fajn, že tvorcovia dali ruky preč od vtedajšej propagandy a snažili sa podať čo najvernejší pohľad na tieto krvavé boje, ktoré sa i v rámci celej 2. svet. vojny radia k tým najkrvavejším a bohužiaľ často označované i najzbytočnejším. Zbytočnosť je však otázna, pretože ak by Nemci nebojovali na Dukle, bojovali by na inom mieste, aspoň tak to vidím ja. Na vojne som mal kamarátov z tohto kraja a všetci sa zhodli na tom, že im dedovia a babky rozprávali o tom, že Rusi sa k miestnym obyvateľom správali horšie ako Nemci. Ľudia sú všelijaký, vojaci sú všelijaký a nič nie je čierne alebo biele. Viď výpoveď jedného z nemeckých vojakov na tému zajatci. Zlo sa páchalo na obidvoch stranách. Myslím, že dokument mohol mať kľudne jeden diel navyše a stále by bolo o čom rozprávať. Oceňujem množstvo veteránov, ktorých sa podarilo zohnať a spoločne tak zaznamenať ich osudy pre ďalšie generácie. 90%. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama