Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pistolník, to je vychovatel, který pevnou rukou vládne chlapeckému internátu jednoho odborného učeliště. Pokoj č.135 to je Pavel, Tonda, Roman, Slávek a hlavně Olin, přezdívaný Koblih, pětice spolužáků, kteří s neobyčejnou nápaditostí vyvádí Pistolníka z míry stále novými a novými kanadskými žertíky. Přítrž jejich recesím učiní až příchod nové a mladé vychovatelky Kamily, na kterou jejich osvědčené triky nezabírají. Přes zdánlivě bezstarostný život má však každý z kluků své vlastní problémy, které postupně vyplouvají na povrch, a tak v lavině zábavných momentů občas zazní i vážný tón. Navzdory tomu působí snímek příjemně.
Ani učňové předem nepatří mezi problémovou mládež, mají rádi dobrou muziku a záleží jen na učitelích, jak zvládne partu kluků, kteří se vyžívají v recesi a provokování suchopárných autorit. V tomto případě sympatická vychovatelka osobitým způsobem zvládne i nejvíce rozjívené jedince. Tvůrci zdůrazňují optimistické vyznění příběhu, prokládaného mnoha písničkami od Bacilů, Jezinek, Lenky Filipové či Michala Davida, avšak přesto nezabránili rozklížení dramatické struktury, film se mění ve víceméně nesourodý slepenec izolovaných výstupů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (37)

minus 

všechny recenze uživatele

Doba jde rychle kupředu a kdo se vyžívá v socialistickém campu, přijde si v případě tohoto filmu 100% na své. Příběh party kluků - nerozlučných kamarádů a tak trochu rebelů bez příčiny je zasazený do autentických kulis města Zlína. "Nejzajímavější" je zřejmě linie Olina, který se nedokáže smířit s novou známostí svého ovdovělého otce a ocitá se na scestí (nechybí ani drogová zkušenost!). Naštěstí dokáže prozřetelně přebrat iniciativu bezchybná instituce školství, která vše kolektivně posoudí a úspěšně vyřeší. Kluci též tančí a zpívají (zpívá za ně ale Michal David) a některá muzikálová čísla z gottwaldovských internátů jsou opravdu vydařená. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Na (socialistickém) internátu vládne parta hic, která nemá potřebný rozlet, když jim v něm brání přísný vychovatel. Pět spolužáků vyvádí kravinu za kravinou, ale všechno se změní s příchodem mladé vychovatelky, na níž žertíky moc neplatí. A humor má i svoji odvrácenou tvář. Mladí a v té době relativně neznámí herci si zablbli. A jen dva z té pětice mladíků se výrazněji prosadili - Jan Šťastný a Mojmír Maděrič. Režisér Radim Cvrček vycvrkal do režijních kalhot něco, co udělalo "mapu", kterou ani nemá cenu prát. Film se orientuje na socialistickou mládež, která nepije, nekouří, nefetuje a nemluví sprostě. A realizovat se v podstatě může jen na učilišti, respektive v prostorách internátu. Co jiného jí taky zbývá. Zapět si nějaký ten suše optimistický song, sem tam vyvést autority z míry a brát ten učňovský život s humorem. Hlavně se od filmu chce, aby si zachoval optimistický ráz. Jenže měl film vůbec nějaký dramaturgický dohled?! Do filmu je nacpáno mnoho prvků z různých žánrů, aniž by to vytvářelo kompaktní celek. Chvíli se zpívá, chvíli se tropí žertíky, chvíli se hloubá nad životem. Scénář je vůbec "zajímavý" slepenec, který třeba neváhá spojit vzájemně si nepodobné herce jako otce a syna, to je případ Svatopluka Matyáše a Mojmíra Maděriče. Nemáš podle scénáře potřebně dlouhé háro, spraví to paruka. A tak tam jeden z pětice učňů neustále pobíhá v paruce. Slušný bizár zakončuje výchovný řád na internátě, který funguje jen málokdy. Pevná pravidla nemá ani film. Kluci nejsou žádní sígři, Arabela Jana Nagyová je na vychovatelku moc mladá a nevýrazná a zesnulý Jiří Tomek svým autoritativním postojem vytahuje film z bídy. Jeho nevraživé, odměřené střety s učni patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Herci, co hrají učně, byli ve skutečnosti služebně starší. Scénář Milana Šimka si chce hrát na rozměr humoru, který nemá v české kinematografii moc velké zastoupení, ale kde hledat humor, když ho ve filmu nikdo ani pořádně neobstaral. Film se ani nedá úspěšně žánrově zařadit a režijně i scenáristicky je úplně devastujícím způsobem rozklížený. Zážitek z filmu a jeho kvalita dosahuje sotva 20% . ()

Reklama

Ivoshek odpad!

všechny recenze uživatele

Něco takového jsem dlouho neviděl. Normálně tyhle slátaniny dokoukám a bavím se, co to je za kravinu. Tohle šlo ještě dál. Herci, co hrají učně ze Svitu Gottwaldov, mají věkový průměr kolem třicítky, příběh je o ničem a k tomu všemu příšerně zpívá kapela Bezinky (???) věci jako "víkend je tu hejahej, vyrazíme všichni ven, třeba do kina" a Ringo Čech jako hlídač v galerii, co vyřvává "lístek za dvě padesát, já vám rád slevu dám". Tohle je ještě horší, než opravdovej socialismus! ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Naivní, hudební komedie o správných hoších, provádějící samé "lumpárny", ovšem s humorem a jistými pravidly. Učňovský život s energií do učení, do práce i do víkendu. A právě víkend a seznámení s osobními životy hlavních hrdinů, dává filmu dramatický, nicméně stále naivní nádech. Podíváme i do prostředí tehdejších hašišáků. Celkově se jedná o nostalgii školského i výchovného systému ze začátku 80tých let se snahou o muzikálové prvky. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Byli to takoví správní kluci, co jen "trochu zlobili" a pak se divili, že jsou na ně dospělí vysazení. Mojmír mi jako bavič nepřišel, se svou obezitou mě tedy spíše odpuzoval. Navíc jeho skutečnému věku neodpovídalo chování podle scénáře, proto mi nesedělo. Jana Šťastného jsem málem nepoznal a Helena Růžičková zůstala zcela nevyužita. Písničky byly dobově hrozné - ovšem nejhůř mi bylo, když začal "zpívat" Franta Ringo o slevě na dvě padesát. Dramatická epizoda se zlými "hašišáky" byla také otřesná. Prostě bídný film z bídné doby. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (4)

  • Film se natáčel ve Zlíně. Rozpoznaletná je budova nynějšího magistrátu na náměstí Míru, jeden ze Segmentů na Jižních svazích nebo budovy na třídě Tomáše Bati. (troufalka)
  • Kvůli výraznému slovenskému akcentu Jany Nagyové nadabovala postavu vychovatelky Kamily Sylvie Nitrová. (funhouse)
  • Tento film nebyl minimálně do roku 1989 vysílán v tehdejší Československé televizi. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že v jedné z písní kluci opěvují Lenku Kořínkovou, která byla v té době v emigraci. (charles3)

Reklama

Reklama