Diane Arbus: Příběh jedné obsese

• Česko Kožich: Imaginární portrét Diane Arbusové (více)

Nicole Kidman a Robert Downey, Jr. předvádějí „pozoruhodné“ (Kenneth Turan, Los Angeles Times) herecké výkony v tomto smyšleném portrétu slavné fotografky Diany Arbus. Z okna svého bytu zahlédne osamělá žena v domácnosti Diane Arbus (Kidman) maskovanou postavu záhadného nového souseda (Downey, Jr.). Přitahována neodolatelnou zvědavostí se rozhodne získat jeho fotografii za každou cenu. Vstoupí do jeho bytu a tím se nevědomky vydá na cestu k umění, která jí byla souzena. (oficiální text distributora)

leon_id

Zajimavy pribeh jedne obsese, ktery mohl byt urcite pojaty mene primocarou formou. Steven Shainberg se snazil zalepit slabsi scenar kontrastem dvou naprosto odlisnych svetu, ve kterem se pod jednou strechou potkava prototyp idealni americke rodiny s bandickou podivinu, kterou vede po cely film k nepoznani namaskovany Downey posilajici pozvanky do sveho bazenu potrubni postou ;) Nicole Kidman pozvanku okamzite prijma, netusic do jakeho sveta si ziskanym klicem otvira vratka. ()

Billie777

Jsem vážně taková romantička a citlivka, když jsem na konci filmu plakala? Zřejmě ano. Ale já mám tyhle filmy ráda. Na tento film jsem se rozhodla podívat z toho důvodu, že mám ráda Diane Arbus a její fotografie, které jsou úžasné a dále mě ke shlédnutí nalákalo herecké obsazení snímku - Nicole Kidman, kterou mám čím tím radši a Robert Downey Jr., kterého můžu vidět snad furt. Sice je tu většinu dobu téměř k nepoznání ale myslím, že ty jeho výrazné oči ho nakonec krásně prozradily. Nicole Kidman je opravdu půvabná a moc sympatická osoba a její postavě jsem fandila, jak se z "podržtašky" postupně měnila a postavila se na vlastní nohy s fotoaparátem v rukách. Krásný, dojemný film s krásnou atmosférou a tak hezky, decetně pojatý a to se mi strašně líbilo. ()

dopita

Zvláštní film. Nicole Kidmanové odvádí tradičně kvalitní výkon, Robert Downey je chlupatej jak medvědí prdel a ostatní nestojej za řeč. Režisér se taky moc nevytáh, celý to na mě působí jako pokus o umění, kterej se moc nepovedl. Škoda, potenciál tady byl. ()

Belatris

Jako film to nefunguje, přestože některé složky jsou zajímavé a relativně dobře zvládnuté. Má to nesnesitelně unylé tempo, které neospravedlní jinakost postavy (Diane) a snaha dostat se jí pod kožich. Kdyby šlo o výborně zvládnutou formu vyšperkovanou ornamentální ujetostí, dokázala bych odpustit vyprázdněnost (protože i formální onanie pro mě předávají sdělení). Ale forma kulhá a to, co chtěl film sdělovat, neunese. Zklamání... ()

Cassandra

Celkem se mi to strefilo do nálady a film je výtvarně a atmosféricky zajímavý, na druhou stranu chápu lidi, co mu dají dvě hvězdičky. Chce to prostě to správné rozpoložení. ()

Erinye

Nevím, zda to bylo mým momentálním mentálním rozpoložením, ale tento počin mě zaujal natolik, že jsem se od něj nedokázala ani na minutu odtrhnout. Obrazově perfketně zpracovaný snímek plný barev a dokonalé kamery. Už jen ty samotné schody vedoucí k bytu záhadného neznámého souseda mě fascinovaly a a stejně tak dveře, za kterými se skrývá tajemství. To, co se dělo poté, co Diane vstoupila do jeho nádherného obydlí, lze jen těžko popsat. Její fascinace odlišností mi nepřipadala nijak zvrácená, ba naopak. Rovněž zde bylo hezky znázorněno odmítání Dianina okolí, prostě zažité předsudky vůči všemu a všem, co se jen trochu odlišuje. Bohužel mě trochu zklamala Nicole Kidman, která dokáže vyjádřit různá pohnutí mysli jako je smutek, radost, dojetí, ale Diane Arbus jsem si představovala jako ženu silnou, vitálnější, průbojnější. Kidman mi tu místy přišla jakoby v pozadí a silně mi připomínala "Stepfordskou paničku". Robert Downey mě opět nezklamal. Hodně zajímavý a dojemný příběh, který stojí za to vidět. ()

angloumene

Velice citlivě zpracované téma útěku od běžné rodinné rutiny do bizarního světa plného dobrodružství. Ono opravdu není lehké filmově ztvárnit příběh někoho, kdo bez okolků porušuje základní společenská pravidla a místo toho se začne oddávat většinově nepochopenému, dokonce odpornému. Diane Arbus ale ukazuje, že toto jde a že cesta k vlastní individualitě zůstává otevřená i tam, kde bychom ji opravdu nečekali. ()

rotel

Film má neopakovateľné čaro!! Je toho strašne veľa čo by som chcel napísať, no nenachádzam tie správne slová, aby som neprezradil veľa z filmu. Ale celkom určite film ktorý stojí za to vidieť! ()

HanaM.

Dokonalé nepochopení, tak by se dal nazvat můj dojem z filmu. A jen proto, že si, (ach, ano skromně), myslím, že jsem ho nepochopila, dávám dvě hvězdičky, jinak by letěl rovnou do odpadu. Hříčka snažící se o jakési metafory, vzpomínky na dětství, únik ze sešněrovaných šatů a děsně moc chlupů. Asi nebudu fanoušek... ()

Hepy13

Celý film jsem sledoval se stejným napětím jako to, jestli se Nicolka svlékne nebo ne. Koho jsem ale svlečeného vidět nechtěl, tak to byl Robert Downey! Líbilo se mi klidné tempo jakým film běží, líbilo se mi mírné napětí, herecké výkony i příběh. Jsem hodně spokojenej, hlavně proto že jsem čekal opravdu velkou trapnost. Takhle můžu říct jen skvěle odvedená práce. Název hroznej, film dobrej! ()

B_EyE

Diane Arbus byla docela zajímavá fotografka. Věnovala se hlavně focení lidí, kteří byli něčím odlišní – lidí narozených s různými fyzickými deformacemi, transvestitů, prostitutek … spojení „lidí z okraje společnosti“ je v jejím případě sice ohrané, ale opravdu trefné. Rozhodně stojí za to proletět si její tvorbu alespoň v googlím vyhledávači. No a pak tu máme film. Tváří se to jako biografie, ale hned v prvních záběrech Vám otevřeně přizná, že je vlastně celý smyšlený a že je jen teoreticky možné, že se podobný příběh v životě Diane Arbus odehrál. V první moment mě to, přiznám se, trochu roztrpčilo. Ale jak děj plynul, přestávalo mi to pomalu vadit. Z filmařského hlediska jde o kus velice poctivé práce. Mám dojem, že při psaní scénáře si Erin Wilson opravdu poctivě nastudovala, jaká Diane Arbus byla – děj působí velice vyrovnaně a uvěřitelně. A velký podíl na tom má i Steven Shainberg, který téma určité posedlosti a prazvláštních mezilidských vztahů umí zpracovat velice přirozeně. Samozřejmě bez herců kvalit Nicole Kidman a RDJr by se tento film asi neobešel, nicméně film nestojí jen na nich. Ve výsledku je to velice zajímavá podívaná … ()

KOZEL84

Kdo byla Diane Arbus netuším a po tomhle filmu o ní vím tuplované hovno.Nejspíš buchta co se znala s Yettim..?Popravdě je mi to fuk.Stejně tak nevím na co sem se dvě hodiny díval a to sem se dneska i holil.Vím kdo je Nicole Kidman,a že s umělým nosem byla lepší dojebávka.Vím,že mě to opravdu nebavilo. ()

adriane9

Uf... takže v první řadě nutno podotknout, že tenhle snímek má obrovskou sílu, vymyká se všemu co jsem doposud viděla a že to byly často kuriozní obsese. Nejsilnější je poslední půlhodina filmu, kdy se stane tolik úžasných scén, že mě to naprosto odrovnalo...Rozhodně doporučuju těm co jsou pro tu "jinost ve filmech".. // výborný a vše vystihující komentář od larelay ()

agassi68

Milostný trojuholník s chlpatým tajomným susedom a kariéra fotografky sa mohla začať. Kidman s Downeyom dokážu hrať len pohľadmi a navodiť atmosféru sexuálneho dusna. V spojení z avantgardnými kulisami komorná dráma z tých vyšších poschodí kvality. Inak skutočná Arbus nebola veľmi pohľadná.. / http://en.wikipedia.org/wiki/Diane_Arbus / ()

Heroine odpad!

Když se někdo jmenuje Steven Shainberg, má vysokou pravděpodobnost stát se dobrým režisérem. Ale nepovedlo se, a tak hrozné filmy jako od Shainberga se vidí zřídka. Diana Arbusová, a její nelogický a nudný příběh o chlupatém sousedovi, je toho jen důkazem. Hned po prvních pěti minutách se mi při filmu zvednul žaludek, a to už je co říct. Nemá to ani jedno plus, tenhle film je odpad! ()