Luk

Drama / Romantický / Podobenství
Jižní Korea / Japonsko, 2005, 90 min

Dvanáctý Kim Ki-dukův film, elegicky laděné podobenství, vypráví poetický příběh pozdní lásky šedesátiletého muže, který žije na lodi kotvící na otevřeném moři. Společnicí nemluvného lodníka, a také zdatného lučištníka, je půvabná šestnáctiletá dívka, kterou jako dítě nalezl, vychoval a hluboce si ji zamiloval. Trpělivě odpočítává dny s blížícím se datem jejích sedmnáctin, kdy chystá svatbu. Jejich poklidné, pomalu plynoucí soužití oddělené od civilizace občas narušují vetřelci z pevniny, které sem láká rybolov. Až jednou zavítá na starou, pomalovanou loď sympatický mladík. Pěstoun s velkou nelibostí pozoruje, že jeho mladičké nevěstě padl do oka. Pro starého muže, vyznávajícího archaické rituály, má významnou funkci luk. Nejen jako rychlá a přesná zbraň, jíž si hájí svébytnou existenci, ale slouží mu i k věštění budoucnosti nebo jako hudební nástroj. Luk s ostrými šípy je zástupným symbolem jeho síly i mužství. Film zahajoval letošní sekci Un certain regard v Cannes. (MFF Karlovy Vary)

Spooner

Další velmi zajímavý film od Kim Ki-duka. Herci hrajou dobře, vztah mezi protagonisty je výborně vystavěn, emoce jsou v pár scénách docela silné a hudební složka je výtečná. Akorát je to jeden z těch artových filmů, který je trochu těžší sledovat, protože tempo je nulové a některé situace se ve filmu prakticky opakují. Takže to chce i trochu trpělivosti. Za tu se vám Kim ale odvděčí svým dalším nadstandartním filmem. 70% ()

LiVentura

Klasický originální a svůj režisér Kim Ki-duk, u jeho snímků se zaručeně nebudete nudit, neboť obsahují velice jemný, intelektuálský pohled na lidi a jejich vztahy. ()

Jacinda

Uteklo mi prvních 15minut a to bylo asi klíčové. Dívala jsem se na to společně s přítelem a kamarádkou (a jejím přítelem) a nikdo z nás to plně nepochopil. Umělecký závěr filmu nás dost překvapil, některé scény se starým pánem připravujícím svatbu (na což jsme přišli dedukcí) byly místy dost strašidelné. Kdybych nebrala umělěecké filmy, asi bych tomu dalal mín. Ale Kim Ki-duka mám ráda a na večerní seanci (s trochou alkoholu a líbaček) se to docela hodí :-) Potěší i pěkná hudba ()

Jhershaw

Problém Luku je asi i v tom, že ho natočil Kim, a tak všichni očekávali něco úžasného. A i když to je jeden z jeho horších filmů, stále je myslím docela dobrý. Oproti předchozím filmům zde spíše jde o formu, vizuálně (a zpočátku i hudebně) je velmi krásný a působivý, i když vzhledem k tomu, co nabízí příběh, možná občas až moc rozvleklý. A hlavně se Kim začal vykrádat... 70 % ()

Madsbender

Keď si človek myslí, že sa dopracoval k slabšiemu článku jeho filmovej tvorby, Kim ho opäť milo prekvapí. Dramatický príbeh o láske starého muža k dospievajúcemu dievčaťu, opäť komorne ladený, ohraničený priestorom rybárskej lode, ktorý sa s príchodom mladíka a blížiacim sa dátumom svadby prudko mení, dokáže divákovi opäť učarovať, i keď už nie tak, ako v predchádzajúcich filmoch. Samotné dielo má vrcholy hneď dva - veštba pre onoho mladíka, kedy je možné skutočne silne cítiť napätie medzi ústrednou trojicou, a krásny tradicionalistický svadobný obrad v závere filmu. Ki-duk jednoducho zlý film natočiť nedokáže. ()

Ketri

Příjemných 90 minut filmu, který si jistě oblíbili překladatelé. Opět skoro beze slov, ale vlastně všeříkající. Měla jsem vymyšlené dva konce, říkala jsem si, že jiná možnost ani není, no a byla. Čtvrtá hvězdička je za hudbu a Han Yeo-reum. ()

Sysel_CZ

Vykuk se v tomhle filmu nezapře. I když s tentokrát v samoúčelnostech omezuje jen na drobnosti typu týrání drůbeže, přesto má Luk bohužel blíže k jeho starší tvorbě (vyplňující spíše autorovy úchylné potřeby) nežli k té novější, smysluplné. Ono ne, že by tu bylo všechno úplně špatné, celkově spíš naopak, ale... jak to říct, bez spoilerů to bude moc bezzubé, ale tak co... Prostě je tu okamžik, kdy se film rozjede ve WTF stylu a pak je těžko ho hodnotit kladně. Nadprůměr spíš za to, že mám ten film radši za sebou než před sebou. ()

k212

Na málomluvnou, symbolickou lyriku jsem u Kima navyklá, bohužel má obvykle daleko větší přesah, než je tomu v Luku. Zde se tedy mohu pouze opájet krásným vizuálním ztvárněním a opravdu fascinující hudbou, jejíž jeden motiv se opakuje tak bolestně dlouho, až vás z něj bude mrazit či sladit. 60%. ()

sochoking

Nekonečne dlhý a uťahaný koniec veľmi oslabil tento film. Dokonca i muzika začala byť otravná, až mi liezla na nervy. Veľká škoda. ()

Slarque

Jasně, Kim Ki-dukovi stačí tři herci a jedna loď k rozehrání zajímavé love story, ale je to zatím nejslabší film, co jsem od něj viděl. Pozoruhodná je zejména hudba a příběh, ve kterém dvě hlavní postavy za celý film nepromluví ani slovo (aniž by některá z nich byla hluchá či němá). ()

Tommy987

Môj tretí Kim Ki-duk a zároveň moje prvé čiastočné sklamanie (dúfam, že aj posledné). Kim disponuje obrovským filmárskym talentom a jednou zázračnou vlastnosťou, akou len málo iných režisérov - svojím úžasným rozprávaním nie skrz dialógy, ale obrazy vytvára takú neopakovateľnú atmosféru, že to človeka nejak vytiahne z priestoru a času a "núti" ho unášať sa ňou. Problém je, že kým pri 3-Iron alebo "Ročných obdobiach" toto fungovalo bezchybne celý čas, Luk tak od polovice stopáže trochu pokulháva. Začiatok je imho takmer dokonalý, bol som doslova zhypnotizovaný, hrá nádherná hudba, poetická kamera, nevyslovené emócie a všetko to, pre čo mám Kima tak rád. Ale bohužiaľ, čím ďalej sa dostávame k odhaleniu starcových motívov, k podrobnejšiemu vykresleniu jeho psychológie a nakoniec aj k hlavnej myšlienke celého filmu, je to horšie a horšie. Atmosféra upadá, emócie sa strácajú (resp. od "svadby" ma nechávajú úplne chladným) a najhoršia je už samotná myšlienka - oná posledná veta, ktorá by mala plniť rovnakú funkciu ako v prípade 3-Iron, lenže v tomto prípade na mňa pôsobila presne opačne, sklamala ma a nahnevala (že prečo, to z dôvodu možného spoilerovania nepoviem). 7/10 a na štyri hviezdy to vytiahla len Seo Min-jeong, ktorej krásny úsmev mám pred očami ešte teraz... :-) ()

klerik

Akási paralela k JAR, LETO, JESEŇ... Miesto plávajúceho ostrova loď, miesto vykúpenia láska... Bez slov, ale plný obrazov, posolstiev a symbolov. To sa nedá opísať, to sa nedá povedať, to treba vidieť... a precítiť... ()

Flego

Škoda záveru, ktorý mi pripadal zbytočne naťahovaný. Inak ma moje druhé stretnutie s Ki-duk Kimom nesklamalo. ()

poz3n

Už dlouho sem neseděl u televize tak přiřezanej jako teď. Po hodině sem měl pocit, že tohle bude jasně 5 hvězdiček, protože ta bezeslovná poezie, ty emoce, byly prostě úžasný a já si to fakt naplno užíval. Ale pak najednou přišla svatba a blik, celý se to ňák obrátilo a já se najednou nechytal, nechápal, najednou sem to Ki-dukovi nežral, tak jako celou hodinu předtim a konec sem prostě nepochopil. Škoda. ()

Exkvizitor

Poetické filmy asijské provenience většinou patří k příjemnému zpestření euro-americké tvorby, jež nás ve střední Evropě zaplavuje na každém kroku. Stejně tak i Kim Ki-Dukův Luk, který ovšem pro mne zůstává jen oním zpestřením, nikoliv snímkem, který bych musel vidět znovu. Na celovečerák je děj příliš jednoduchý a předvídatelný (snad až na závěr odkazující k nadpřirozenu), takže se nedaří po celou dobu udržovat divákovu pozornost na patřičné úrovni. Být film krátkometrážním, ocenil bych ho patrně více. ()

ScarPoul

Ďalšia z povestných Kimových úvah. Poetickosť tohto snímku sa na plno prejaví v posledných minutách - asi rovnako ako tomu bolo v prípade 3 - Iron. Film je inak komorný. Takmer bez slov a z niektorými veľmi silnými scénami. Ukotvenosť na jednom mieste dáva krásne vyniknúť potrebným emóciám a Kim ich rozvíja pomaly ale precízne. Celý príbeh by sa dal zhrnúť do jednej vety, ale fascinácia detailom a postupné odkrývanie dôležitých pocitov je v tomto prípade omnoho dôležitejšie ako príbeh samotný. Transcendentný koniec považujem za výborný. Jeden z tých filmov v jeho filmografií, ktoré vypovedajú o mnohom a pritom sú jednoduché. V tejto polohe ho mám najradšej. Nie dokonalé, ale po všetkých stránkach veľmi príjemné. ()

rawen

Moc nevím co si s tímto filmem počít, Kim-Ki Duka miluju, ale Luk mi příjde jako dost slabé symbolické blouznění, ufidlané za několik dní, mám z toho dost prázdný pocit --- je to jako kdyby mi někdo ve své tvorbě ukazoval ty nejúžasnější a přitom jednoduché osudy lidí a nyní mi předkládal příběh, který těch ostatních není hoden... 6/10 ()

Folpa odpad!

Tohle považuji za vrchol Kim Ki-dukovi ujetosti. Docela bych si ho dovedl představit v roli toho staříka, co si vychovává tu holku, aby si ji potom mohl vzít... ()