poster

Světlonoš (studentský film)

 • anglický

  The Torchbearer

 • Slovensko

  Svetlonos

Animovaný / Krátkometrážní / Horor

Česko, 2005, 25 min

Scénář:

Václav Švankmajer

Producenti:

Vratislav Šlajer

Střih:

Martin Knejp
(další profese)
 • PfefferSalz
  *****

  I když se přes veškeré smrtelné nástrahy a překážky snažíme dosáhnout vytouženého cíle, jsme si opravdu jistí, že je náš vytoužený cíl to pravé ořechové? Není náhodou potřeba se zamyslet nad tím, jestli neděláme nějakou chybu? A nebudou po nás podle stejných formiček opakovat tyto chyby i další lidé? Naivita, nepoučitelnost a zápal pro věc. Tohle je suprhárdkór.(18.11.2013)

 • topi
  *****

  Václav Švankmajer se prostě nezapře, že je synem Jana a Evy Švankmajerových, rukopis je nade vše víc než jasný! Má to hodně hustou, ponurou, depresivní, hororovou atmosféru, která provází celý strašidelný příběh. Animace a pohybování loutek, soch a všech věcí jakoby tatíkovi vypadl z oka, přitom v takovým modernějším podání. A ten zvuk, to je paráda! Různý skřípání, šumění, šeptání, vrzání, troubení a třešničkou jsou krysy, které vrčí a štěkají! Dokonce nechybí ani pěkně krvavá scéna! Bez debat nejlepší animovanej film za posledních 20 let! Moc se těším na Václavův novej dlouhometrážní film Podivný víkend!(9.3.2011)

 • dawexx
  *****

  Temná, přetemná atmosféra jakéhosi pseudo středověku. Osamělý rytíř hrdě stoupá k hradbám zapomenutého města, nad kterým přestalo svítit slunce a noří se do temnoty. Tak začíná Světlonoš od Václava Švankmajera. Vynikající studentský kraťas kombinující klasickou animaci s loutkami. Horor, který rozhodně není pro děti.(18.7.2011)

 • Iroquaise
  *****

  tohle bylo fakt veliký překvapení...vtáhlo mě to... napětím, z jedné strany gotickou ponurostí, z druhé až industriální syrovostí a surrealističností...vhodně minimalistické použití hudby...většina filmu je tichá a spoléhá se jenom na obraz...stylová animace, dobrá střihová skladba, působivá kamera - práce s úhly, přeostřováním, subjekťáky...jeden z nejlepších českých filmů, co jsem za poslední dobu viděl...jo a padla tady narážka na počítačovou hru Diablo...neni to uplně od věci...mně osobně to trošku evokovalo prvního Quaka...i když to jsem už možná trošku mimo :)(4.1.2012)

 • Peytl
  *****

  Děti moje, vyserte se na tvůrce typu gaye Baye a jeho epické transexuální transportéry z tranzistoru a zbytečně přepálené stopáže. Budiž vám alternativou mlaďas Švankmajer, který mě pobavil za necelou půlhoďku mnohem víc, než všichni Emmerichové světa za svoje bžiliony. Vizuálně úžasný a zvukově dokonalý krátkometrážák s kurevsky hustou atmosférou, tak co se dál rozepisovat, ne?(10.3.2012)

 • - Slovo světlonoš je český preklad latinského slova Lucifer (lux = světlo, fero = nesu). (majo25)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace