Světlonoš (studentský film)

Česko, 2005, 25 min

Václav Švankmajer

Vratislav Šlajer

Martin Knejp

Temná, přetemná atmosféra jakéhosi pseudo středověku. Osamělý rytíř hrdě stoupá k hradbám zapomenutého města, nad kterým přestalo svítit slunce a noří se do temnoty. Tak začíná Světlonoš od Václava Švankmajera. Vynikající studentský kraťas kombinující klasickou animaci s loutkami. Horor, který rozhodně není pro děti.(18.7.2011)

Teď jsem to viděl na plátně a ... přiznám se, že mě to příliš neuchvátilo, pravděpodobně jsem měl velká očekávání, což se projeví v následné frustraci .... 7O animační léta - trochu smutné to vidět dnes .... napínavá atmosféra byla, to se musí nechat, ale to je mě tak trochu málo..(21.2.2013)

Animace je skutečně působivá, hudba také, ale příběh nechápu. Dobře, dejme tomu oběť. Ale to ho mohli buď kilnout na začátku a pak k trůnu odtáhnout, nebo mu nemuseli stavět do cesty zkoušky, nástrahy či co to bylo. Ono kdyby ho tam obluzovala nějaká ta polonahá socha, třeba by ho i svedla a zas by ho měli, kde chtěli mít. Prostě ten příběh a vyznění mi přijdou silně nedotažené a snímek jen pro formu.(6.9.2010)

I když se přes veškeré smrtelné nástrahy a překážky snažíme dosáhnout vytouženého cíle, jsme si opravdu jistí, že je náš vytoužený cíl to pravé ořechové? Není náhodou potřeba se zamyslet nad tím, jestli neděláme nějakou chybu? A nebudou po nás podle stejných formiček opakovat tyto chyby i další lidé? Naivita, nepoučitelnost a zápal pro věc. Tohle je suprhárdkór.(18.11.2013)

Rodina se nezapře. Zajímavě animovaný symbolický snímek v lehce fantasy kulisách (nebo to je jen surrealismus)? Mimořádně pěkný zvuk. Některé scény velmi zajímavé (šeptající si sochy hned na začátku), jiné jsou sice pěkné, ale jak to říci...nevhodně podané, nevhodně zakomponované? Scénář byl trochu nevyvážený, děj dost chatrný, na několika místech to na mě budilo dojem, že režisér prostě potřebuje ukázat, že umí používat některé techniky - holt absolventský film má taky určité konvence a pravidla. Na druhou stranu výtvarná stránka je úžasná a rozhodně dobře zvládnutá (použití soch, Poeovské narážky), atmosféra snímku je velmi působivá, i když v mnohém taková vykrádací. Patří k tomu lepšímu ze současné české animace, na filmy Švankmajera otce to ovšem nemá. Rozhodně nejlepší český fantasy film, nebo něco, co se tomu blíží.(14.4.2009)

• - Slovo světlonoš je český preklad latinského slova Lucifer (lux = světlo, fero = nesu). (majo25)