Světlonoš

(studentský film)
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Česko, 2005, 25 min

Vidíme město, v němž se nachází rozsáhlý labyrint. Nad městem i labyrintem se střídají den a noc a slunce a měsíc se střídají ve zdánlivě nikdy nekončícím koloběhu. Najednou se však soukolí stroje zadrhne a zastaví. Na město se snese nekonečná noc Náš hrdina vstoupí do labyrintu. Prochází jeho temnými chodbami sledován strážci, kteří na první pohled vypadají jako nehybné sochy antických žen, za hrdinovými zády však ožívají. Na své cestě do středu labyrintu musí hrdina podstoupit tři zkoušky. (oficiální text distributora)

*Elfík*

Pesimismus je strašná věc. A zvlášť, když jím trpí režisér. Co se nám snažil říci? I když přinášíme oběti, pro nás nic dobrého nečeká. Pro ostatní ano. Jenže co je to pojem ,,dobrý''? Stačí, aby to to znamenalo štěstí. Pak tedy je všechno, jak má být. Nebo ne? Pokud jsme rozděleni na sochy a rytíře, můžeme to chápat, jako ženy a muži nebo dobří a zlí. Či obojí. Tři zkoušky tedy znamenají život. A to co je na konci, je jen na nás , jak to přijmeme.... Hm, že by Labyrint světa a ráj srdce? Že by někdo četl povinnou četbu? ()

Peytl

Děti moje, vyserte se na tvůrce typu gaye Baye a jeho epické transexuální transportéry z tranzistoru a zbytečně přepálené stopáže. Budiž vám alternativou mlaďas Švankmajer, který mě pobavil za necelou půlhoďku mnohem víc, než všichni Emmerichové světa za svoje bžiliony. Vizuálně úžasný a zvukově dokonalý krátkometrážák s kurevsky hustou atmosférou, tak co se dál rozepisovat, ne? ()

Sandiego

Film nabízí dost zajímavý a pravdivý pohled na podstatu moci působící na člověka, ale především jde o mistrovsky zvládnutou žánrovku, která umí výborně nakládat se strachem (strach z neznáma, strach z tušeného i viděného, strach toho co ví víc než druhý (diváka o hrdinu), nervydrásající napětí především při první a poslední zkoušce), pointovaně uzavírat situace a také trochu mást (červené hadříky). Animace se tváří hlavně u hlavního hrdiny sympaticky starosvětsky (i když jeho dynamické pohyby dávají jasně najevo, že i loutka zvládne běžet o život), prostředí je však vytvořené hlavně aby vynikl moderní filmařský jazyk, který se hlavně napočátku skutečně podobá v subjektivním pohledu rpg hře se slušnou grafikou. Výborná je dunící hudba (i vítězoslávné fanfáry znějí krajně děsivě), ale složka, která se dá plně srovnat s vizuálním děním je výborná práce se zvukem, často deformovaným táhlou ozvěnou, myslím si, že ten je hlavní doménou toho, že Světlonoš ve výsledku vyznívá tak tísnivým dojmem. Švankmajer sice nesází na osobité experimenty a rozmanité temné hrátky jako jeho otec, ale zde nakročená cesta rovněž slibuje velké přísliby do budoucna posouvající náš animovaný film do moderních vod, které však nebrání tomu, aby samo působení i zde fungovalo i na bázi určité podprahovostí či tradice. Už se nemohu dočkat Podivného víkendu a držím VŠ palce, aby se mu tento projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce. ()

honajz

Animace je skutečně působivá, hudba také, ale příběh nechápu. Dobře, dejme tomu oběť. Ale to ho mohli buď kilnout na začátku a pak k trůnu odtáhnout, nebo mu nemuseli stavět do cesty zkoušky, nástrahy či co to bylo. Ono kdyby ho tam obluzovala nějaká ta polonahá socha, třeba by ho i svedla a zas by ho měli, kde chtěli mít. Prostě ten příběh a vyznění mi přijdou silně nedotažené a snímek jen pro formu. ()

Adam Bernau

Tak tohle jablko daleko od stromu nespadlo. Přesto originál. Kosmogonické drama panáčka a figurek. Kdo je vítězem? Vítěz se stává novým králem. Ale v čem spočívá prapůvodní posvátná funkce krále? Věděl to panáček předem? Z jiného konce: První nástrahou je sekyrové kyvadlo, překonané pomocí krysy: viz fotrovo Kyvadlo, jáma a naděje. Třetí nástrahu zastavuje stejně jako pekelnou stěnu tamtéž. Po zničení draka (druhá nástraha) začne po otočení kohoutu prýštit z rány víno/krev: viz fotrovu Lekci Faust – pak teprve hrdina mrchu definitivně zabíjí – to pravé nebezpečí? Koneckonců, pro fotra je každý tvor jedlíkem a potencionálním jídlem. Tady je to trochu jinak. ()

• Slovo světlonoš je český preklad latinského slova Lucifer (lux = světlo, fero = nesu). (majo25)