Světlonoš (studentský film)

Česko, 2005, 25 min

Václav Švankmajer

Vratislav Šlajer

Martin Knejp

Teď jsem to viděl na plátně a ... přiznám se, že mě to příliš neuchvátilo, pravděpodobně jsem měl velká očekávání, což se projeví v následné frustraci .... 7O animační léta - trochu smutné to vidět dnes .... napínavá atmosféra byla, to se musí nechat, ale to je mě tak trochu málo..(21.2.2013)

Určitě je to specifické dílo po všech stránkách, ale do úplného finále člověk totálně netuší o co jde, proč a jak no prostě jen nevěřícně zírá a snaží se zjistit o co tu jako jde. Finále vše jednoznačně osvětlí, ale i tak se divákovi klade na jazyk otázka proč. Tudíž solidní dílo, ale za tu zmatenost dávám 4z5 a víc ani ťuk. Kladem je bezesporu možnost volně šířit tento film bez jakýchkoliv popotahování.(22.2.2013)

Narozdíl od ostatních mi to nepřišlo tak skvělé a nápadité. Určitě však dobré na rozjezd. Na mně až moc přemystikováno, zbytečně dlouhé, ale atmosféru to mělo dobrou. Podobný styl jako předěly z počítačových her, samozřejmě však precizně ručně zanimované. Lepší tři hvězdičky - 60% a snad Švankmajer neusnul na vavřínech.(29.4.2011)

tohle bylo fakt veliký překvapení...vtáhlo mě to... napětím, z jedné strany gotickou ponurostí, z druhé až industriální syrovostí a surrealističností...vhodně minimalistické použití hudby...většina filmu je tichá a spoléhá se jenom na obraz...stylová animace, dobrá střihová skladba, působivá kamera - práce s úhly, přeostřováním, subjekťáky...jeden z nejlepších českých filmů, co jsem za poslední dobu viděl...jo a padla tady narážka na počítačovou hru Diablo...neni to uplně od věci...mně osobně to trošku evokovalo prvního Quaka...i když to jsem už možná trošku mimo :)(4.1.2012)

Rodina se nezapře. Zajímavě animovaný symbolický snímek v lehce fantasy kulisách (nebo to je jen surrealismus)? Mimořádně pěkný zvuk. Některé scény velmi zajímavé (šeptající si sochy hned na začátku), jiné jsou sice pěkné, ale jak to říci...nevhodně podané, nevhodně zakomponované? Scénář byl trochu nevyvážený, děj dost chatrný, na několika místech to na mě budilo dojem, že režisér prostě potřebuje ukázat, že umí používat některé techniky - holt absolventský film má taky určité konvence a pravidla. Na druhou stranu výtvarná stránka je úžasná a rozhodně dobře zvládnutá (použití soch, Poeovské narážky), atmosféra snímku je velmi působivá, i když v mnohém taková vykrádací. Patří k tomu lepšímu ze současné české animace, na filmy Švankmajera otce to ovšem nemá. Rozhodně nejlepší český fantasy film, nebo něco, co se tomu blíží.(14.4.2009)

• - Slovo světlonoš je český preklad latinského slova Lucifer (lux = světlo, fero = nesu). (majo25)