Světlonoš (studentský film)

Česko, 2005, 25 min

Václav Švankmajer

Vratislav Šlajer

Martin Knejp

I když se přes veškeré smrtelné nástrahy a překážky snažíme dosáhnout vytouženého cíle, jsme si opravdu jistí, že je náš vytoužený cíl to pravé ořechové? Není náhodou potřeba se zamyslet nad tím, jestli neděláme nějakou chybu? A nebudou po nás podle stejných formiček opakovat tyto chyby i další lidé? Naivita, nepoučitelnost a zápal pro věc. Tohle je suprhárdkór.(18.11.2013)

Václav Švankmajer se prostě nezapře, že je synem Jana a Evy Švankmajerových, rukopis je nade vše víc než jasný! Má to hodně hustou, ponurou, depresivní, hororovou atmosféru, která provází celý strašidelný příběh. Animace a pohybování loutek, soch a všech věcí jakoby tatíkovi vypadl z oka, přitom v takovým modernějším podání. A ten zvuk, to je paráda! Různý skřípání, šumění, šeptání, vrzání, troubení a třešničkou jsou krysy, které vrčí a štěkají! Dokonce nechybí ani pěkně krvavá scéna! Bez debat nejlepší animovanej film za posledních 20 let! Moc se těším na Václavův novej dlouhometrážní film Podivný víkend!(9.3.2011)

Temná, přetemná atmosféra jakéhosi pseudo středověku. Osamělý rytíř hrdě stoupá k hradbám zapomenutého města, nad kterým přestalo svítit slunce a noří se do temnoty. Tak začíná Světlonoš od Václava Švankmajera. Vynikající studentský kraťas kombinující klasickou animaci s loutkami. Horor, který rozhodně není pro děti.(18.7.2011)

tohle bylo fakt veliký překvapení...vtáhlo mě to... napětím, z jedné strany gotickou ponurostí, z druhé až industriální syrovostí a surrealističností...vhodně minimalistické použití hudby...většina filmu je tichá a spoléhá se jenom na obraz...stylová animace, dobrá střihová skladba, působivá kamera - práce s úhly, přeostřováním, subjekťáky...jeden z nejlepších českých filmů, co jsem za poslední dobu viděl...jo a padla tady narážka na počítačovou hru Diablo...neni to uplně od věci...mně osobně to trošku evokovalo prvního Quaka...i když to jsem už možná trošku mimo :)(4.1.2012)

Děti moje, vyserte se na tvůrce typu gaye Baye a jeho epické transexuální transportéry z tranzistoru a zbytečně přepálené stopáže. Budiž vám alternativou mlaďas Švankmajer, který mě pobavil za necelou půlhoďku mnohem víc, než všichni Emmerichové světa za svoje bžiliony. Vizuálně úžasný a zvukově dokonalý krátkometrážák s kurevsky hustou atmosférou, tak co se dál rozepisovat, ne?(10.3.2012)

• - Slovo světlonoš je český preklad latinského slova Lucifer (lux = světlo, fero = nesu). (majo25)