Světlonoš

(studentský film)
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Česko, 2005, 25 min

Vidíme město, v němž se nachází rozsáhlý labyrint. Nad městem i labyrintem se střídají den a noc a slunce a měsíc se střídají ve zdánlivě nikdy nekončícím koloběhu. Najednou se však soukolí stroje zadrhne a zastaví. Na město se snese nekonečná noc Náš hrdina vstoupí do labyrintu. Prochází jeho temnými chodbami sledován strážci, kteří na první pohled vypadají jako nehybné sochy antických žen, za hrdinovými zády však ožívají. Na své cestě do středu labyrintu musí hrdina podstoupit tři zkoušky. (oficiální text distributora)

Ruadek

Temné a precizní. Svou silou drtí většinu rádoby velkolepých podívaných hollywoodského střihu a to za pomoci minimálních prostředků. Takhle si představuji zfilmované báje starého řecka... dokonalý zážitek. ***** 6.3.2010 ()

Hlavonozec

Je to vskutku syn svého otce. Už od začáteční animace středověkých iluminací mě to vtáhlo do toho deprimujícího labyrintu! Navíc ten mistrovský surreální, mrazivý zvuk jen tak z hlavy nedostanu. ()

dawexx

Temná, přetemná atmosféra jakéhosi pseudo středověku. Osamělý rytíř hrdě stoupá k hradbám zapomenutého města, nad kterým přestalo svítit slunce a noří se do temnoty. Tak začíná Světlonoš od Václava Švankmajera. Vynikající studentský kraťas kombinující klasickou animaci s loutkami. Horor, který rozhodně není pro děti. ()

10doktor10

Téměř dokonalá práce, která splňuje veškerá očekávání. Mistrovská animace, pochmurná atmosféra (ďábelské sochy jsou skvělé), sympatický hrdina a nečekaný závěr. Doporučuji všemi deseti a skláním se před tímto studentským filmem, který kvalitou poráží nepřeberné množství tzv. filmů. ()

teckax

Za viditelnou píli a znamenitou grafiku dávám dvě hvězdičky. Bohužel nevím, co tím chtěl básník říct. ()

breckakamil

Pomalá prechádzka hororovým labyrintom za zvukov škrabania kameňov, brúsenia gilotíny, smiechu antických figurín. Napätie maximálne. Príbeh jednoduchý, stručný a alegoricky vyústený do nečakaného knock-outu. Švankmajerove veledielo. 5* ()

Sadova302b50

Příběhově možná trošku nedotažené, až se ptám, nebyl-li to záměr. Jinak je snímek výtvarně vypiplaný, s dobrými nápady a velmi dobře vystavěnou temnou atmosférou. Docela bych zde vyzdvihla „hudební“ složku, dá-li se to tak nazvat, z toho sledu zvuků, někdy pazvuků až běhá mráz po zádech. ()