Světlonoš

(studentský film)
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Česko, 2005, 25 min

Vidíme město, v němž se nachází rozsáhlý labyrint. Nad městem i labyrintem se střídají den a noc a slunce a měsíc se střídají ve zdánlivě nikdy nekončícím koloběhu. Najednou se však soukolí stroje zadrhne a zastaví. Na město se snese nekonečná noc Náš hrdina vstoupí do labyrintu. Prochází jeho temnými chodbami sledován strážci, kteří na první pohled vypadají jako nehybné sochy antických žen, za hrdinovými zády však ožívají. Na své cestě do středu labyrintu musí hrdina podstoupit tři zkoušky. (oficiální text distributora)

majo25

Aj keď animácia je dosť kostrbatá, postavy nesympatické a stredná časť nudnejšia, začiatok aj koniec animáku sú zaujímavé. Pointa spravená dobre, aj ked dosť predvídateľná. Celkovo však určite zaujalo, určite lepšie, ako kvázianimáky jeho otca. Hodnotenie: 65% ()

KatanaCZ

Opravdu nesnáším tuto "sekanou" animaci, přijde mi krutá a nepěkná, k tomuto snímku se však poměrně hodila. Příběh sám však toho moc nepoví. ()

bartias

Vizuálně naprosto nadupaná animovaná podívaná má na českou tvorbu nečekaně temnou a působivou atmosféru. Dokonce nepostrádá ani pořádnou pointu. Obojí je ale tak dobré, že propracovanější příběh nebo dokonce dialogy prostě přeci jen chybí. ()

mr.filo

Teď jsem to viděl na plátně a ... přiznám se, že mě to příliš neuchvátilo, pravděpodobně jsem měl velká očekávání, což se projeví v následné frustraci .... 7O animační léta - trochu smutné to vidět dnes .... napínavá atmosféra byla, to se musí nechat, ale to je mě tak trochu málo.. ()

Hafran

I na desáte shlédnutí v rámci Anifilmu je tohle opravdu povedený film. Atmosféra, kvalita loutek a mystická tajuplnost opuštěného zámku je parádní. Nezapomínejte však že tenhle film točil Václav, nikoliv Jan Švankmajer. I ten si totiž zaslouží pozornost ()

Estrellita

Tenhle film je celý o atmosféře. Výtvarně se mi zas tolik nelíbil, ale to prostředí a napětí mi to vynahradilo. Pointa byla velmi dobrá, nepředvídatelná, nenapadlo mě, že to skončí takhle. 72% ()

gjjm

Rodina se nezapře. Zajímavě animovaný symbolický snímek v lehce fantasy kulisách (nebo to je jen surrealismus)? Mimořádně pěkný zvuk. Některé scény velmi zajímavé (šeptající si sochy hned na začátku), jiné jsou sice pěkné, ale jak to říci...nevhodně podané, nevhodně zakomponované? Scénář byl trochu nevyvážený, děj dost chatrný, na několika místech to na mě budilo dojem, že režisér prostě potřebuje ukázat, že umí používat některé techniky - holt absolventský film má taky určité konvence a pravidla. Na druhou stranu výtvarná stránka je úžasná a rozhodně dobře zvládnutá (použití soch, Poeovské narážky), atmosféra snímku je velmi působivá, i když v mnohém taková vykrádací. Patří k tomu lepšímu ze současné české animace, na filmy Švankmajera otce to ovšem nemá. Rozhodně nejlepší český fantasy film, nebo něco, co se tomu blíží. ()

Iroquaise

tohle bylo fakt veliký překvapení...vtáhlo mě to... napětím, z jedné strany gotickou ponurostí, z druhé až industriální syrovostí a surrealističností...vhodně minimalistické použití hudby...většina filmu je tichá a spoléhá se jenom na obraz...stylová animace, dobrá střihová skladba, působivá kamera - práce s úhly, přeostřováním, subjekťáky...jeden z nejlepších českých filmů, co jsem za poslední dobu viděl...jo a padla tady narážka na počítačovou hru Diablo...neni to uplně od věci...mně osobně to trošku evokovalo prvního Quaka...i když to jsem už možná trošku mimo :) ()

pytlik...

Rytíř překoná a přežije těžké zkoušky, které mu připravují jezinky, aby se nakonec nechal vysát... A jezinky tak dál můžou pořádat mecheche. Poněkud nelogické, pravda, ale zpracování a atmosféra vynikající. Ty hejbající se zdi mi připomněly střílečku Duke Nukem ()

dANo

Aký otec, taký syn. No proste, začal som to pozerať v telke s tým, že som si celý čas myslel, že to je nejaká novinka od J. Švankmajera, ale až na konci som sa dozvedel, že ide o absolventský film jeho syna. Veľmi dobré! ()

D28

Tak som sa práve definitívne utvrdila v tom, že veľké umenie nie je pre mňa.Nehanbím sa to priznať, neuchvátilo ma to, a čo je horšie, ani som všetkému nerozumela.Výtvarná stránka bola výborná, myšlienka taktiež, ale príbeh ako taký bol pre moje vnímanie málo jasný, a možno i preto málo zaujímavý. ()

AngelusCZ

Fantasticky propracované kulisy, animace, děj a nádherné ozvučení. Docela obdivuju režiséra, že skvěle zvládl propracovat hrdinův plášť, aby létal. Rozodně špička mezi animákama. ()

PollyJean

Iniciační příběh. Král je mrtev. Mladý muž vchází do labyrintu, kde ho čekají jisté zkoušky. Zvítězí-li, stane se králem. Jestlipak ale mladý muž ví, co to znamená, stát se Králem? Mimochodem, výborný zvuk, který vynikne zvlášť při poslechu na sluchátka. ()

Madlene

Vynikajici namet i zpracovani. Dramaticky konec s prichuti staromilskeho bardovstvi, ktere uz se dnes moc nevidi. Naposledy jsem to zazila, kdyz jsem cetla "Pad Hyperiona" od Keatse... ()

giovanni3

Určitě je to specifické dílo po všech stránkách, ale do úplného finále člověk totálně netuší o co jde, proč a jak no prostě jen nevěřícně zírá a snaží se zjistit o co tu jako jde. Finále vše jednoznačně osvětlí, ale i tak se divákovi klade na jazyk otázka proč. Tudíž solidní dílo, ale za tu zmatenost dávám 4z5 a víc ani ťuk. Kladem je bezesporu možnost volně šířit tento film bez jakýchkoliv popotahování. ()

Arkanoid

Jeden z tých, čo ostanú v pamäti a vryjú sa pod kožu. Samozrejme, dá sa vyčítať nedostatočný origin hrdinu, ku väčšej hororovej atmosfére by to chcelo nejaké preludy a výčitky, z atmosféry zasa nezobrazovanie celku prostredia, ale len jeho častí. Ale tá forma, ktorá dopĺňa logický obsah, je neskutočne príťažlivý dôvod tomuto filmu nejakú hviezdičku z hodnotenia nebrať. ()

Melios

Od prvého pohľadu ma to moc nebralo, pretože mi to prišlo ohromne nesympatické, príšerne amatérske a slovo horor tomu tiež nepomohlo. Ale nechal som sa nahovoriť od mojich "cezpoľných známych" a bol som ohromený (i ochromený). Ako som hovoril, slovo horor sa tomu nehodí. Je to mystieriózny fantasy thriller s poriadnou dávkou temna. Výzorovo mi to prišlo ako keby niekto skombinoval Ukradnuté Vianoce Tima Burtona, "ukradol nápady" z herného MediEvil a dokonal to podtónom z kraťasu The Maker. Nebudem to tu ďalej už vychvaľovať. Skratka filmári z Brna sa predviedli a ukázali, že tam ,kde je Brno nie je len obrovský kráter ,ale i veľa dobrých nápadov. Už dlhšiu dobu som hľadal nejakú mysteriózne ladenú rozprávku a zrazu sa predo mnou ukázala táto "hříčka". Plus si k tomu pripočítajte fakt ako veľmi som posadnutý stop-motion animáciou a nového favorita máte na svete. Geniálne nepríjemné...,ale aj dosť komické.... ()

PfefferSalz

I když se přes veškeré smrtelné nástrahy a překážky snažíme dosáhnout vytouženého cíle, jsme si opravdu jistí, že je náš vytoužený cíl to pravé ořechové? Není náhodou potřeba se zamyslet nad tím, jestli neděláme nějakou chybu? A nebudou po nás podle stejných formiček opakovat tyto chyby i další lidé? Naivita, nepoučitelnost a zápal pro věc. Tohle je suprhárdkór. ()