Černé zrcadlo - Série 2 (2013) (série)

Přijdu hned (S02E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Be Right Back

Část Přijdu hned vypráví o mladé dvojici, Marthě a Ashovi, kteří se odstěhovali do zapadlého venkovského domku, kde žili Ashovi rodiče. Ash je zvyklý denně trávit čas ve společnosti sociálních sítí a telefon má snad přirostlý k ruce. Marthě to nijak zvlášť nevadí, miluje ho a oba se těší na jejich nový společný život. Druhý den po nastěhování je Ash při vracení pronajaté dodávky zabit. Na pohřbu vypráví Marthě její kamarádka Sarah o nové službě, díky níž mohou lidé zůstat v kontaktu se zesnulými. Prostřednictvím historie jeho internetové komunikace a profilech na sociálních sítích může Ash znovu "ožít", což má pomoci truchlícím pozůstalým. Martha je tímto konceptem znechucena a nechce s ním mít nic společného. Rozhodne se zůstat ve venkovském domě, přestože její izolace dělá sestře Naomi starosti. Jednoho rána přijde Marthě e-mail od Ashe - Sarah zajistila onu službu. Martha zuří a e-mail vymaže. Jenže pak zjistí, že je těhotná a naplní ji samota a zoufalství, a tak se rozhodne promluvit s "ním"... (HBO Europe)

Lendak

Toto je asi prvá epizóda, ktorá mi neostala ležať v žalúdku. Na jednej strane to je zaujímavá pointa, kde to celé vedie hlavne Haley Atwel, na druhej strane je celkom pomalé tempo a veľmi uponáhľaný koniec, ktorý ani nemá také grády ako predošlé diely. VERDIKT: 8/10. ()

PeteBuck

Keď som to videl prvýkrát, asi by som dal 5, ale teraz sú to 4. Prvá polovica smutná, potom haluz a na konci úplne ujeté. Berme to tak, každý by reagoval po svojom, ale technika asi ťažko nahradí človeka a duplom, že AI nevycucne podstatu človeka len preto, lebo má prístup k sociálnym sieťam a výplodom toho, koho napodobňuje. Takže je jasné, že kočka musela čakať, že nedostane zrovna to, čo chce. Ale keď je človek v prdeli a zúfalý, upne sa k čomukoľvek. Ja na jej mieste by som ho nejebol tam, kde skončil. Evidentne minimálne v posteli bol lepší než originál. ()

patmull

Tohle bylo opět mrazivé a skvělé. Samotný námět není až tak originální, ale opět zde byla ta správná zvrácenost se kterou Black Mirror zahajují zatím všechny své série. ()

PoprockCZ

Začátek mi trochu přípomínal film Her - povídaní si s umělou inteligencí, pak ovšem na scénu nastoupil reálný herec. Celkem zvláštní myšlenka, ale jeden z mála Black Mirror filmů, který končí relativně dobře. ()

pichta

Tento diel sa dotýkal ludi viac ako zatial tie čo boli doteraz natočené. Socialne siete a ich stopa na nich a na nas z nich...take vzajomne ovplyvnenie. A ten robot bol akože uf. Ex Machina z bežneho života... ()

collector

Ako rozbeh série táto epizóda nie je zlá avšak čím ďalej v tejto časti plynul čas, tým viac som sa nudil. Škoda. Jednoznačne však lepší začiatok druhej série ako tej prvej. ()

Gelaos

Perfektně zpracovaný, zahraný a jako vždy vysoce aktuální námět, kterého si začínají všímat i na velkém plátně (Her, Ex Machina). Nezdravé mísení offline a online života, devalvace vztahů, závislost na sociálních sítích, neschopnost odtrhnout se od minulosti či šmejdské marketingové praktiky. Osobně za nejsilnější téma považuju otázku etičnosti oživení mrtvého člověka z jeho "internetové stopy". ()

hypnos11

Nemnoho zajímavá epizoda. Ashova postava byla trochu (hodně) nesympatická, jeho neustálé čumění do mobilu mě hned na začátku naprudilo, příběh divný; chápu ale, co se přes něj tvůrci snažili říct. Nejdivnější ale byla ta kamrádka, která do toho Marthu uvrtala - jak tohle může někomu pomoct se ztrátou, to fakt nevím, odkud to tvůrci vyštrachali. Nicméně rozhodně plus za Haley Atwell, ta je vážně kost. ()

mich.chudy

Na stejné myšlence vystavěn i film Miluj svého robota (2021) Film narozdíl od této epizody taky ukázal proč u tohohle typu příběhu musí být hlavní hrdinka žena. Chlap by se spokojil s málem a vzpomínkou. Když to ženy, někdy vlastně ani nevědí proč druhého miluji. Na druhou stranu se to dá také chápat tak, že někdy až když něco ztratíme tak si všimneme těch detailů co nám chybí. A také že maličkosti z nás dělají lidi. Kompletní bytost. A také říká to, že ztrátu milovaného nic nenahradí. ()