Tulpan

Asa má už sice po vojně, ale jeho krásná námořnická uniforma je rozhodně to nejlepší, co si na sebe může vzít, než se vypraví na námluvy za rodinou spanilé Tulpan. Mladík žije se sestrou, jejím manželem a jejich dětmi tradičním kočovným životem. Očekává se od něj, že se osamostatní, pořídí si vlastní jurtu a stádo a začne hospodařit na svém. Nejdřív se ale musí oženit. Svobodných dívek je v okolí velmi málo, a tak je návštěva Tulpaniny jurty velice důležitá. Dohazovač navíc tvrdí, že Tulpan je pro Asu ideální. Po zdvořilostním rozhovoru s rodiči dívky se nebohý Asa dozví, že si ho Tulpan nechce vzít kvůli jeho odstávajícím a poněkud větším uším. Mladík se ale nevzdává a dál sní o životě, který se mu uprostřed rozlehlé stepi možná nepodaří prožít tak úplně podle vlastních představ. Půvabný film nabízí kromě úsměvného příběhu nádherné exotické záběry kazašské stepi, po níž se Asa a jeho kamarád dohazovač prohánějí v podivném vozidle oblepeném obrázky obnažených dam. (MFF Karlovy Vary)

kusper

35. LFŠ Neskutečně hloupý film. 90% stopáže tvoří porod ovce a zpěv kazažských písní - nic proti nim. Odpad nedávám jen z toho důvodu, že se film neodehrává na americké střední. Ovšem hloupost je stejná. ()

Kamkon

Občas jsem byla jako Asův švagr-taky mi vadilo přespřílišné zpívaní. Jinak obyč amatérština, spíš místy nudný dokument, který však tématem a skvěle přirozeným ztvárněním Asovy sestry nabývá velmi silných rozměrů. Hvězdička navíc i za nevypočitatelné počasí. ()

blackJag

Příjemný polodokumentární filmeček z kazašské stepi, kde určitě není lehké žít, zároveň ale není ani problémem pochopit, proč po tom někteří touží. I když může film díky dlouhým záběrům bez střihu působit stoicky a zdlouhavě, opak je pravdou, protože na scéně se pořád něco děje (záběry s rodícími ovcemi v docela naturální podobě nebudou pro každého). Do všech rolí se navíc podařilo obsadit přesné typy a uvědomí-li si člověk, že šlo pravděpodobně všechno o neherce, jsou jejich výkony bez výjimky obdivuhodné. 90% ()

Heraldika

Skvělý zážitek na konec Febia 09. Film byl úplně z jiného světa a hodně mě dostal. Porod ovečky byl lahůdka, nádherné. ()

DannyBoy80

MINIKINO Kavárna, Ostrava, 9.6.2009. 16 diváků, 1 s modro bílou čelenkou nebo fáčem na hlavě (mazec asi fanoušek Baníku :) jeden pár málem se ošukající v průběhu filmu. Takže komedie se vším všudy. Teď k filmu. těch 74% co to má v tuto chvíli je přesně tak akorát na kolik bych to ohodnotil. Není to a tak typická komedie, řek bych spíše humornější hraný dokument. Hlavní přínos je, že člověk pozná jak žijou pastevci ve stepi. Jak může být život odlišný, ale v mnoha směrech i stejný. Hodnotím pozitivně a doporučuju tento netradiční snímek. ()

Angelino

Presne na takéto miesto by som potreboval občas odísť. Prehodnotiť poradie v mojom hodnotovom rebríčku a nájsť svoj vnútorný pokoj. Aj tak ale aspoň sprostredkovane cítim na perách prach kazašskej stepi a vo vnútri mňa sa niečo pohlo. Asi na správne miesto. ()

thunnus

Zajímavý nápad ukázat Kazachy nejen jako lidi a la Borat. Líbila se mi kamera, herci působili velice autenticky, ale to nic nemění na faktu, že jsem se místy hodně nudil. Nevím, čím to bylo, možná jsem měl špatnou náladu, nebo možná už jsem tak zblblej americkými spektákly, že tohle mě nebere. Sorry, na víc zatím nejdu. ()

Narciska

Nic než nekonečná kazašská step, dřina a svoboda s ní spojená... Spousta domácích zvířat a práce kolem nich. Dvě jurty a příběh o lásce, rodinných poutech a snu našeho života. ()

Allia

Jednoduchý příběh s jednoduchými dialogy, za nímž se však skrývá mnohem víc, než je zpočátku patrné. Překvapilo mě, jaké zvuky dokážou vydávat zvířata :o) a ovčí porod byl naprosto nezapomenutelný (a nečekaný) filmový zážitek! ()

samuelsson

Tulpan mi pripomínal tvorbu Kusturicu, hlavne jeho filmy Život je čudo alebo Čierna mačka, biely kocúr, pretože podobne ako v jeho filmoch, zvieratá v Tulpane zohrávajú svoju úlohu (nielen zvieratá, ale hlavne zvieracie zvuky) a humor je rovnako situačný, rovnako skvelý. Tulpan rozpráva o chlapcovi, ktorý sa chce oženiť, má svoje sny (získať stádo,...), rodinu a kamarátov v kazachšskej stepi. Samozrejme vo filme nejde o jeho cieľ, ale hlavne o cestu, po ktorej sa sny snaží splniť. Okrem ľudových pesničiek, vo filme nie je žiaden soundtrack, pozadie je skoro neustále vyplnené bučaním, mečaním alebo ručaním nejakého zvera. To mi po hodine (keď som si to uvedomil) prišlo neuveriteľne ironické. Do toho všetkého vtipné hlášky a obrazy bežného dňa na stepi (zverolekár je perfektný), ktoré mi prídu nezvyčajné, primitívne a v tomto podaní vtipnejšie. Aj keď ideu filmu som rýchlo prekukol a bola nám v iných filmoch predstavená už mnoho krát, Tulpan ju podáva veľmi svojsky a originálne. Určite odporúčam pozrieť, hlavne fanúšikom Kusturicových filmov, mnoho prvkov je podobných... ()

bedn1

Myslím, že označení "komedie" je dost zavádějící. Vyloženě komediální tam byly tak tři čtyři scény (nejlepší asi ta s veterinářem a velbloudí matkou), jinak je to spíš trochu rozvleklý polodokument o životě v kazašské stepi s věčně řvoucími zvířaty a věčně zpívající dcerou (až to šlo na nervy nejen otci, ale i mně:-). ()

joseee

Podľa mňa je tento film ohodnocovaný iba preto, že sa točí málo filmov z prostredia stepí. V porovnaní s filmami z podobného prostredia ako je kultová Urga, alebo Luna papa nemá Tulpan spracovaný príbeh, nemá ani humor, je jednoducho nudný a nič sa v ňom nestane a vlastne ani nemá moc čo povedať. Hodnotím ho napriek tomu vyššie, aby som podporil mimozápadné a neanglofónne filmy :D ()

Baldrick

Exotické prostředí, civilní příběh. Aneb euro-kazašský film pro euro-artového diváka. Na festivalu to dostane ceny, fajn kritiky se taky zaříděj. Hlavně dlouhý záběry, jenom step, vítr a kozy, teda vovce, sakriš, to bude kontemplace. Pár mrtvej jehňat, poslední ale přežije (porod jehněte v hranym filmu, to se jen tak nevidí!). Jo a na konci musí hlavní hrdina zůstat, kde je, jako že prozřel (nebo tak nějak dozřel, že). ... PS: Viděné už stokrát, tedy, krom toho porodu;) ()

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

29.08.2009

V Banskej Bystrici sa v priebehu piatich dní (23. 9. – 27. 9.) uskutoční v rámci multimediálneho festivalu Barbakan i prehliadka kvalitných filmov. V predpremiérach budete môcť vidieť napríklad… (více)

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech