Pásli ovce valasi (TV seriál)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1973, 13x9 min

Ladislav Čapek

Jozef Kroner

Komentáře uživatelů k TV seriálu (50)

Jedna z najkrajších slovenských rozprávok aké som kedy videl. Hláška "Pasieš, Kubko, pasieš?" jednoznačne vstúpila do dejín. A keď k tomu pridáme vynikajúce nahovorenie Jozefom Kronerom, tak je to dokonalé. Milujem túto rozprávku a veľmi rád by som si to pozrel zas a znova.(15.1.2012)

Klasická a veľmi obľúbená kreslená rozprávka na Slovensku. Vynikajúca hudba a Jozef Króner. Dal som 80%.(25.8.2006)

Nie je o čom...klasika. Od perfektnej animácie Čapka, vtipných a originálnych príbehov, ponučením až po skvelého rozprávača Jozefa Krónera. Hodnotenie: 100%(20.12.2013)

Slovenský večerníček o slovenskej prírode, slovenských valasoch a typicky slovenských jedlách.(13.5.2008)

• pytlik...

Si vzpomínám na ten pocit černočerného zklamání, když jsem v osmdesátých letech coby malý kluk večer zasedl k večerníčku a místo chlapečka jezdícího na jednokolce se v televizi objevil bača, co rozsvěcoval pomocí dlouhé tyče hvězdy. Což znamenalo, že své místo na slunci dostali naši bratři, místo české pohádky se vysílají pohádky slovenské, u kterých většinou tahle úvodní znělka bylo to nejlepší, co se za deset minut na obrazovce událo. Jistou výjimkou se mi jevily právě tyhle příběhy Valachů, sice jsem Kronerovi nerozuměl ani slovo, ale alespoň to bylo hezky kreslené. Nedávno jsem jeden díl viděl znovu a v podstatě se nic nezměnilo, pořád jsem to moc nepobíral. Kromě jedné věci...Díky Matkovým copánkům jsem konečně pochopil, kdo je v jejich vztahu maminka a kdo tatínek!(22.10.2013)

Hudba: Jaroslav Celba(29.4.2008)

Veľmi mila a zabavna rozpravka o dvoch lenivych pastieroch s vkusnou a roztomilou animaciou, ktorej šťavu dodava až hlas majstra Kronera.(13.2.2006)

Famozní Večerníček na kterém sem vyrůstal.Příběhy o slovenských bačoch namluvených nezapomenutelnym Kronerem je opravdová pastva pro oči a uši(27.3.2008)

Môj obľúbený večerníček z detstva :)(29.11.2011)

Nezabudnutelny Jozef Kroner a jeho neopakovatelny hlas nas sprevadza vo vsetkych 13 dielov tejto klasiky natocenej na Barandove. Este si pamatam na tie chvile kedy som hltal tento serialik. Dnes sa na to so synom rad pozriem i s urcitou nostalgiou v srdci. Zasluzene plny pocet vzhladom k dobe vzniku. Tak ako Michal Docolomansky patri k Indianskym rozpravkam, tak Jozef patri neodmyslitelne k tomuto serialu, ktory bol o maly kusok lepsi.(13.2.2007)

Ako sa Kubko s Maťkom do popuku slaniny najedli - pozerat najlepsie o tretej rano :)(10.1.2011)

Snad jediný slovenský večerníček, co znám. Opravdu krásný!!!!(6.5.2016)

Ako sa Kubko s Maťkom do popuku slaniny najedli je najlepsšie pozerať o tretej ráno, ale v príjemnej spoločnosti :) pretože kto by si rád nepozrel nejakú dobrú rozprávku na dobrú noc... :)(10.1.2011)

Milý večerníček, kterému dnešní děti už ani nerozumí (2011). Jsou to takoví jednodušší braši, kteří si ničím moc nelámou hlavu, ale na rozdíl od Pata a Mata to nejsou takoví kazisvěti. A jsou krásně namluvení. I hudba je příjemná. 90%(22.10.2011)

Krátka stopáž zvolená z dôvodu, aby detský divák dokázal počas týchto 6 minút vnímať všetky prvky. Táto rozprávka vznikla v časoch, kedy sa nedostávali bezhlavo scenáre do televíznych štúdií, ale predovšetkým mysleli na obohatenie diváka, a šíriť slovenskú kultúru ďalej. Po vizuálnej stránke vytvorila československá televízia poctu našej slovenskej kultúre, kde už len samotný Maťo a Kubko sú oblečení v tradičných Slovenských odevoch, konkrétne zo Salaša. Kde sú tie časy, kedy sa všetky scenérie kreslili a maľovali ručne. Celková myšlienka a samotná štruktúra celej rozprávky je srdcom Slovensko. Samotné „animácie“ sú tvorené s veľkou dávkou citu a poctivosti. Slovenčina je jednoducho majestátny jazyk, krásny, ľubozvučný a ťažký sa ho naučiť. Samotných hlasových hercov, vybrali jedných zo špičiek slovenského herectva- Jozef Króner (ktorý nahovoril komentár zaslúžilý umelec). Kamera- správne vyvážená, rôznymi typmi záberov. Pozor, každý jeden záber, ktorá je tu, má svoj význam. Už len začiatok a koniec zaznačili jednotnú formu celej Krásna slovenská tradičná hudba doprevadzaná celou časťou, dodáva len lahodnosť a pocit radosti u detí. Zvučka tvorená prevažne s jednoduchých kompozičných momentov. Autorom hudby je Jaroslav Celba. Dnes skutočná Slovenčina stratila samotný význam, v tejto rozprávke počujete náš jazyk v tej najkrajšej forme, v akej si ho dokážete predstaviť. Každý sa prostredníctvom tejto rozprávky vráti do svojich detských čias, kde človek nemusel nič riešiť. Odstupom času hudba dokáže vo Vás vyvolať tie najkrajšie spomienky a radosť. „Medveďko, podaj labku“ túto známu frázu určite všetci poznáme. /80%/(3.3.2018)

Éj žinčica a halušky! Škoda že naše děti už tomu nerozumí.(26.5.2009)

Suverénne najlepší večerníček.(7.4.2010)

Keď sa raz "zunovalo valachom ovce pásť",hovoril som si, že je zle. Moje detstvo bolo poznačené aj týmito rozprávkami, a Jozefov hlas je absolútne nezabudnuteľný.(1.10.2013)

Najlepšia zvučka k animovanému seriálu. *****(10.7.2008)

nenapodobitelny, kultovy hlas pana Kronera robi z tohto serialu perlu slovenskeho animovaneho filmu(3.1.2013)