Krutost podvědomí

(festivalový název)
  • Kanada Subconscious Cruelty

Jeden z nejznepokojivějších filmů vůbec. Hluboké ponoření do nitra lidských emocí, za hranice zkušenosti, do oblastí podvědomé posedlosti, krutosti, náboženských a ponurých sexuálních obrazů. Prvořadě vychází film z dualismu lidského mozku, a tedy i duše, kde levá hemisféra zajišťuje sebeovládání a rozumovou úvahu a pravá intuici a spontaneitu.

V první části ze čtyř - Ovarian Eyeball - jsme žádáni, abychom otevřeli náruč zcela novému způsobu vnímání. Podle vypravěče souvisí to, jak vidíme sami sebe, s tím, jak se díváme na okolní svět. Aby svou tezi dokázal, přijde k nahé ležící ženě a rozřízne ji skalpelem břicho. Z něho vyndá oční bulvu jako stvrzení „vnitřního pohledu“. Zbylé tři příběhy jdou v mnohém ještě dále.

Barevně upomíná Subconscious Cruelty jiného básníka filmového sadismu, Daria Argenta, a i když Karim Hussain jako vizionář pro širší publikum selhává, dá se v jeho prospěch hovořit o „vyšším stupni umění". (Shadwell)

Seabeast

Jednu scénu při sledování SubBassKokonŠlus KuřeFilety už asi nevyženu z hlavy. Chcete vědět která? No ta, jak si někdo může dovolit típat vajgl do kafe! Hnus velebnosti takhle mrvit takovou lahodnost! Jinak se mi zdály všechny ostatní scénky v pořádku, které vaše ratolesti určitě nepohorší a poskytnou jim poučný a k zamýšlení hodný pohled do života. Dojde na otázky týkající se dospívání, první objevování pohlavních orgánů, sexu, menstruace, porodu, objevování krás naší matičky země a samozřejmě také nějaká ta náboženská tématika. V této symbolicky pojaté vizi dostanete odpověď na každou vaši otázku a při sledování jsem si vzpomněl na fancouzský cyklus Byl jednou jeden... život. Rozdíl je POUZE ve zpracování, protože onen francouzský seriál je animovaný, zatímco tento snímek ne, jinak se moc obsahově a hlavně myšlenkově od sebe neliší. Jen ten cigaretový špás s kafem moc příkladný pro děcka není a nevím, proč Kuřim HůlŠajn radši scénu nevystřihl. Za to bohužel čtyři hvězdy dolů, nemůžu si pomoci... Fňuk! :-( .......... P.S. Dobrá tedy a teď vážně ve zkratce. Subconscious Cruelty není pro mě nic jiného než jen rádoby art výstřelek, který je prázdný a bezobsažný, jak vycucané pitíčko od Capri-Sonne. Silný naturalismus mě v tomto případě nepobouřil tak, aby jsem šel s hodnocením dolů. I když tu scénu s dítětem si rejža mohl opravdu odpustit. Jen bych musel mít při sledování pocit, že vás film nutí přemýšlet nebo se snaží něco sdělit. Zde se nic v této rovině nedělo, jen se Subconscious Cruelty snažilo tak naoko tvářit. A navíc se jedná o neuvěřitelnou zívárnu. Jedinná věc a potažmo tím i zasloužená jedinná hvězda je za technickou stránku, která působí, jak má a jako jedinná mě zaujala. Inspirace Argentovským stylem a giallem je patrná. To ale situaci plnohodnotně nezachraňuje. Zbytečný film a ztráta času. ()

Nick Tow

Film z rodu "úchylární", ktoré nechcú šokovať samoúčelnosťami či vyvrhnutými vnútornosťami omotanými okolo detskej kolobežky. Ide skôr o poctivú filmársku sondu do hlbín frustrovanej duše. A o skúmanie starej pravdy, podľa ktorej je láska (a sexualita) odvrátenou tvárou smrti. ()

corpsy

Pre koho bude film nepríjemný? Pre senzitívne feministky, bigotných kresťanov a ľudí, ktorých znepokojí aj krvavý steak? Videl som všetko možné, nechválim sa, je to proste fakt. Od talianských mäsiarov, cez ázijských úchylákov až po tých ostatných, vnútornostiam holdujúcich béčkarov a céčkarov. Mám zmáknuté aj nejaké tie experimenty. A poviem vám, že ako zábava je to naprostá katastrofa, ako zdeľovanie nejakého vyššieho myšlienkového presahu je to sh!t a ako prehliadka súcnych gore ( za ktoré je vlastne tá moja jedna hviezda ), je to dokonalé. ()

Astaroth12

Bloody 13 vo svojom komentári prehlásil"Pre divákov ktorý radi experimentujú a skúšajú svoju vydrž to bude zaujímavá skúsenosť".U mňa platí to prvé rád experimentujem ale skúšať čo vydržím nepotrebujem,videl som viacero nechutných filmov a aj nechutnejších od tohoto.A tú sú moje reakcie po filme:Tie názory vo filme boli poučné ale do života si ich brať nebudem,je humusný,nechutný a uchylno perverzný ale v takej odlahčnej forme,čakal som nejakú divočinu ale zostalo len pri čakaní.Viac ma zaujal parádny vizuál a aj remeselne to bolo vynikajúce.Ten koniec je sialený, ale ako celok je i tak nevýrazný a za seba môžem povedať, že videl som aj oveľa šialenejšie snímky. ()

ledzepfan

Prvotní nadšení z parádního surrealistického artu velmi rychle vystřídalo zklamání z ubíjející zdlouhavosti a překvapivé plochosti.. U takhle nastaveného projektu bych očekával, že umění hrábne mnohem, mnohem hloubš- jak myšlenkově, tak esteticky..... ()

FromHell

Medzi litrami krvi,kopou vnútorností,semena a iného bordelu,nájde divák aj výpovednú hodnotu.No toto nieje film pre každého fanúšika hororu,nie to ešte pre nejakého neotreleho diváka.Tažko sa to hodnotí,ale je to rozhodne zaujímavá filmová skúsenosť... ()

kaylin

I když to tak nemusí vypadat, snímek „Subconscious Cruelty“ se snaží něco říct, má určitou vypovídací hodnotu. Není to jen bohapusté plácání oplzlostí a nechutností. Tady se na sebe vrší něco, co dokáže člověka zasáhnout, ale zároveň to proniká do jeho temný hlubin. Nikdy jsme neměli zvrácenou představu? Nikdy jsme nechtěli něco, co by se ostatním zdálo divné? Karim Hussain tu temnotu odhaluje po svém. ()

raimi

Při projekci jsem si myslel, že si po skončení filmu odplivnu, a prohlásím něco jako: "Zasraní intoši!". Ale na Subconscious Cruelty prostě něco je. Něco co se do mě zažralo a nechce to ven. Něco co lidi fascinuje, nebo odpuzuje, popřípadě obojí. Chorý snímek, chorého režiséra o velice chorých věcech. Zajímavé. ()

JohnMiller

Táto snímka povznáša násilie, mučenie a zvrhlosť na hodnotné umenie. Znie to viac menej paradoxne ale myšlienkovo to bolo naozaj plné. Tie existenciálne psychologické monológy ma nesmierne zaujali. Je to síce choré a zvrátené ale rozhodne to malo výpovednú hodnotu. Dokonca by som tvrdil, že obsahovo išlo hlavne o samotný ľudský život. Niečo ako presný opak snímky Tree of Life od Terrenca Malicka. Proste tá istá téma iba s diametrálne odlišného pohľadu. Teda s toho psychicky narušeného. Hlavne sa tu oslavovalo samičie lono ako brána života. Prvá polovica mi vyrazila niekoľko krát za sebou dych, bolo to niečo neuveriteľné.. V strede sa tempo s novým príbehom akosi pozastavilo, časť na lúke išla mimo mňa, ale nakoniec sa to zakončilo tak ako začalo. Drsne, tri ženy pojedali Ježiša. 4,5* Takéto niečo sa každý deň nevidí. ()

Hamaradža

Mne tu chýbala aspoň maličká štipka nadhľadu, či humoru, ktorá by mi prezradila, že Hussain sa neberie za radikálneho, vizionárskeho filozofa a neberie svoje (nepochybne veľmi pôsobivé) vízie priveľmi vážne. I tak zážitok. ()

PavelVanekArt

Pavel Vaněk Naprostá ztráta času. Čekal jsem nějakej hardcore, ne surrealistický umění. Karima už nikdy, nelíbí se mi jeho filmování. Myšlenkový pochody byly ale fajn. A konec? Spíše k smíchu. Proč prostě někdo nenatočí pořádnej hardcore, tyhle rádoby art kraviny za to nestojí. 1* ()

frings

Mnohé bylo již někde převyprávěno i ukázáno, tudíž nejsem ani překvapený, ani extra šokovaný. Ano, je to tíživé, tristní dílo, ale poselství, která nese, se dají sdělit i poněkud jinou formou. Rozhodně zajímavější by bylo rozebrat Karima Hussaina jako pacienta. ()

animaxis

Konečně to někdo řekl nahlas a není to Marilyn Manson,aby ho hned každý označoval neprávem za satanistu.Film je takové umělecky reálné zpracování krásné i zkažené duše člověka.Doporučuji všem lidem,ale většina by to stejně zkritizovala,protože toto jede bez cenzury:) ()

cocrHeLL

Prozatím jsem nenarazil na větší art zvrácené peklo. Všechny povídky mají něco do sebe a nepřestanu obdivovat celé pojetí a Hussainovu vizi. Zprvu jsem měl dojem, že vidím jen hladinu a na dno se ani v nejmenším nepodívám. Měl jsem pravdu, byť mám pocit, že jsem se ponořil dostatečně hluboko. Projekcí jsem zvládl povícero a myslím, že to i tak nebylo naposled. Tahle Hussainova režijní a scénáristická prvotina je jednoznačným vrcholem žánru a to jí nikdo neodpáře. ()

gjjm

Přehled veškerých nechutností souvisejících s rozmnožováním (není jich zrovna málo), surrealisticky a téměř poeticky spojených do znepokojivé filmové koláže, která se navíc vydává za drama incestu. Pokud jste závislý/á na sexu a chcete se toho zbavit, těžko existuje lepší volba, SC vás určitě zchladí dostatečně, asi jako sprcha tekutým dusíkem. Ale jinak ten film celkem k ničemu není. Je to silně přestylisované a možná i kvůli tomu to ztrácí část svého účinku. Perfektní hudba a abstraktní scény (úžasně depresivní; vynikající je také "menstural porn" scéna), stejně jako výstižná symbolika filmu (mrtvá ryba a porod), hrané scény byly naopak relativně ubohé a nijak zvlášť znepokojivé nebo nechutné mi nepřišly, i když krví ani spermatem (případně směsí obojího) se tu rozhodně nešetří... Ale rozhodně si pod tím nepředstavujte porno nebo krvavé béčko. Je to složitý symbolický film, ve kterém je jen spousta krve a věcí, které většinové společnosti připadají nechutné. P. S. Odkdy se na DVD prodává censurovaná verse a v kinech běží necensurovaná? Svět se musel definitivně zbláznit. ()

lennyd

Fakt nevím, co si o filmech jako je tento mám vůbec myslet. Samozřejmě kromě toho, že rejža a asi i herci, a producenti, a asi taky diváci (včetně mne) nejsou ani trochu normální. Několik příběhů, které se pohybují na hranici porna - hororu - mysteriózního psycha, a jeden je horší (nebo někdo by možná řekl lepší) než druhý. Já bych jen poznamenal, že pokud přežijete ten první, který je - zvlášť pokud se nad ním hlouběji zamyslíte - opravdu asi tím nejúchylnějším co se dá na obrazovky přinést, tak pak už je zbytek taková selanka - například druhý je takové příjemné povídání o sexuálním aktu se samotnou přírodou... Ještě pár slov k hodnocení - tomuto filmu se dá dát jen maximální počet hvězdiček (pokud jste úchylný magor) nebo odpad! (pokud se řadíte ke konzumnímu stylu společnosti) a nebo jako já, alibisticky, někam doprostřed... ()

bizz_mjc

Tohle hodnocení je taková loterie. Není to sračka, je to šílený, je to debilita a zároveň umělecky ztvárněné. Experiment hnusu a vyšinutosti s ne zrovna záživnou druhou půlkou. ()

klima777

Karim Hussain je v první řadě klaun. Teprve potom provokatér. A jen tak mimochodem zručný filmař. Obrazy, jež nabízí Subconscious Cruelty, jsou očekávatelné a snadno dešifrovatelné. Dávám přednost hlubšímu ponoru a pregnantnějšímu (zároveň však subtilnějšímu) způsobu uměleckého vyjádření. Čili Merhige opět vítězí. Nejspíše definitivně, a především na celé čáře (IMHO, leč s vědomím souvislostí, a proto s naprosto čistou a vztyčenou hlavou). ()