Epizody(13)

Lucy je jedním z nejsilnějších příslušníků rasy „diclonius“, skupinky mutantů, jež se od lidí liší pouze růžovou barvou vlasů a očí a dvěma rohovitými výběžky na hlavě. Ty představují zdroj telekinetické síly dicloniů: vektorů, neviditelných a nadlidsky silných rukou, díky nimž jsou mutanti prakticky nepřemožitelní. Dicloniové chovají nepřekonatelnou nenávist k lidem a neváhají užít svých schopnosti k zabíjení, z toho důvodu je vláda drží ve speciálním vězeňském ústavu, kde jsou zkoumáni a postupně eliminováni. A právě odsud Lucy jedné noci unikne.

Bratranec Kouta a sestřenice Yuka se setkávají poprvé po osmi letech a jejich setkání je okamžitě pokřtěno neobvyklou událostí: na pláži nacházejí nahou dívku s růžovými vlasy, dvěma rohy a vážným zraněním hlavy, které způsobilo její ztrátu paměti, řeči a, řekněme, mírně infantilní chování. Kouta a Yuka se bezbranné Nyu, jak si dívku pracovně pojmenovali podle jediného zvuku, který vydává, ujmou, ovšem brzy zjišťují, že minulost Nyu je velice černá. Nebo by se slušelo říci spíše krvavá?

Japonský animovaný seriál „ELFEN LIED“, který obsahem pokrývá šedesát ze sto sedmi epizod stejnojmenné mangy, je znám a puritány kritizován hlavně pro velké množství nahoty, krve a extrémního fyzického i psychického násilí. Ovšem určitě to nejsou jediné důvody, proč bylo toto dílko, důsledně vyvracející názor, že anime je záležitostí určenou primárně dětskému publiku, svým americkým distributorem označeno za jeden z nejúspěšnějších titulů roku 2005. (kiddo)

Alwirian

Vcelku zajímavá myšlenka...Pokud jde o brutalitu, jiná anime tento seriál určitě předčí, nicméně málo jí zde opravdu není. Překvapen jsem byl celkem vysokou mírou nahoty, ale nepůsobilo to na mě nijak nepatřičně. Faktem zůstává, že děj mohl být v určitých ohledech propracovanější, ale stopáž by se musela natáhnout a hrozilo by zpomalení děje. Třináct dílů nadupaných krví a létajícími končetinami od těl původních majitelů seriálu stačí, aby se to člověku neokoukalo. Animace na slušné úrovni, rudé spotřebovali kamion:D Hudební doprovod mi nijak neutkvěl v paměti, ovšem Lilium je jiná kapitola. Navíc to byl "můj první" anime počin, takže mám dost zkreslený náhled. Celkové hodnocení: 8,5/10. ()

Maou

Brutálne, krvavé, rozkošné, nezabudnuteľné. Extrémne grafické násilie, v kontraste s nežnou krásou a romantickým temným príbehom, okorenené skvelou hudbou, tvorí dokonalý mix ,ktorý nenechá ani jedno oko suché. ()

Tess92

Někdy zhruba od poloviny se mi to přestalo líbit, protože to asmosféra se začala drolit na velkou romantiku a roztomilost. Svým způsobem mě to zklamalo jako Deadman Wonderland, který skončil "happy endem", který k němu vůbec nepasoval. Nahota přišla zbytečná (dost často vyloženě trapná, hlavně to osahávání), ale chápu, že se to někomu líbí. Shlédla jsem to celé, i navazující díl (který mě zklamal ještě víc), ale nevím, co si o tom myslet. Konec vyzněl tak nijak, všichni jsou happy, všichni se milují, co víc si přát. Nejvíc se mi líbila asi scéna Mariko+Kurama. A nepamatuju si jména "mámy a táty" i když si pamatuju mrtvou sestru Kanae... Sice mi to bylo doporučeno jako skvělý kousek, ale mě to nijak nezasáhlo. ()

Majrek

Tato anime nás překvapí již od samého počátku. Nepočítám-li samotné úvodní titulky, kdy jsou na pozadí promítány upravené obrazy malíře symbolismu Gustava Klimta, již první díl nám odhalí dva specifické rysy pro Elfen Lied. Prvním je brutalita - hned v začátku se představí hlavní hrdinka seriálu - chladnokrevná, surová a cynická Lucy, která pomocí svých neviditelných zbraní, tzv."vektorů" trhá své věznitele na kusy. A záhy se odhaluje druhý prvek Elfen Liedu, jenž jej mírně odlišuje od ostatních anime - erotičnost. Nejde však o koitální scény ,typické pro hentai, zde se setkáváme s pouhou nahotou, která má za cíl spíše zdůraznit nevinnost a intimitu, než pohlavní akt, či perverzi a je do jisté míry protikladem k bezcitnému vraždění. Postava osmnáctileté Lucy je složitá a tragická - střetává se v ní ukrutnost s lhostejností, ale zároveň touha po lásce (které se jí nikdy nedostávalo) a odpuštění. (spoilery:) Po úspěšném útěku z výzkumného centra je Lucy navíc zraněna na hlavě a její osobnost se rozštěpuje na vražednou Lucy a nevinnou, dětinskou bytost, která svými mentálními schopnostmi připomíná dvouleté dítě. Na pláži se setkává s dalšími hrdiny příběhu - devatenáctiletým Koutou a jeho stejně starou sestřenicí Yuko. Protože zdánlivě neumí mluvit a vydává jen zvuk "ňu", pokřtí ji Kouta jménem Nyuu. Nyuu ke Koutovi jeví silnou afinitu (k nevelké radosti Yoko),aniž by si uvědomovala, že se nesetkali poprvé... Lucy není obyčejným člověkem, byť její člověčí vzezření zrazují jen dva malé růžky na hlavě. Patří ke zvláštní rase "dicloniů", jenž díky zmíněným vektorům na určitou vzdálenost dokáže rozervat kohoholiv na kusy a zastavit i vystřelené projektily. Přesto nemá lehký život - věznitelé ji samozřejmě pronásledují a posílají k ní jiného diclonia, dívku Nanu, aby nebezpečnou Lucy objevila a pomohla přivést nazpět. Nana má oproti Lucy charakter zcela opačný - lidem pomáhá, hájí je a snaží se nikomu zbytečně neubližovat. Střet s Lucy je však nevyhnutelný... Do příběhu zasáhne ještě opuštěná dívka Mayu, která hledá azyl a její osud se zkříží s osudem ostatních hrdinů. Lucy nám postupně odkrývá svou bolestnou minulost a zároveň čelí nástrahám přítomnosti... Kouta si pomalu, ale jistě vybavuje tragické události, jichž byl v minulosti svědkem a Lucy je jasné, že s každou nabytou vzpomínkou se naplnění její lásky oddaluje do nenávratna... I přes hloubku příběhu působí "Elfí píseň" na západního (byť otrlého) diváka až přehnaně brutálně a přestože na konci příběhu dojde k částečnému objasnění drastického jednání hlavní hrdinky, zůstává člověk nad násilností některých scén poněkud rozčarován. Závěr seriálu působí přece jen poněkud hořce - Kouta sice Lucy pochopí, avšak odpustit ji nemůže a láska tak nikdy nedojde naplnění... Vnitřní rozpory hrdinů a tragičnost lásky v kontrastu s činěním zla dodává této anime nádech ryzího romantismu. ()

Esszed odpad!

Infantilní telenovela, která se snaží zaujmout nerdské masturbátory plnou dávkou nahoty a násilí. Pokud by jediným cílem byli tyto dva body, tvůrci by si mohli odnést plných pět hvězd, pokud se ovšem podíváme na zápletku seriálu, mezilidské vztahy, dialogy nebo scénář, tak se seriál řití do vážných problémů. Chtěl jsem dát, alespoň hvězdu za konec a docela fajn animaci, ale ve finále jsem se nedonutil ani to udělat. ()

poleno

V tomto anime se sice pár úsměvných scén najde, ale spočítali byste je na prstech jedné ruky... jinak se všemi díly táhne velká úzkost, melancholie a pesimismus. Ovšem, některé scény vám dokáží pěkně zabrnkat na nervy (např. scéna se psem a třemi chuligány, po které jsem byl rudý vzteky). Ovšem, za co jednu hvězdu uberu, jsou vedlejší postavy. Nevím, z jakého důvodu, ale většina z nich mi jaksi nesedla. Na rok 2004 je to pecka, z pohledu dnešního je to naopak zastaralý kousek, který si ale zaslouží vaši pozornost. Jen je třeba se před sledováním psychicky připravit. 4*/77% ()

Jirka.Arbter

Kdyby existovala cena za to nejvíce edgy anime, Elfen Lied by ji rozhodně vyhrálo. Neskutečně moc krve, násilí a nahoty. Tak moc, jako kdyby seriál vznikl v hlavě 14-letého emaře. Divně sexualizované scény typu týpka se roztomile pochčije rozhodně nepomáhají. Za relativně zajímavý příběh (i když nijak konvence bořící není), dobrou atmošku a super znělku dávám ale 3 hvězdičky. Přeci jen tohle stále je legenda anime světa. ()

Dairokkan

Elfen Lied je v první řadě hrozná ptákovina. Harémovka v hlavní roli s roztomilou bishinkou která dokáže nadálku trhat lidi na krvavé kusy a několika nezajmavými, klišovitými postavičkami do počtu je celkem slušný základ pro poměrně zábavnou blbinku. JENŽE. Autoři se rozhodli přihodit pár flashbacků několik uměle nastrčených, nepřirozených situací a samozřejmě to všechno okořenit pořádnou dávkou Náhodných Srdceryvných Scén. A vida- hned tu máme anime plné "psychologicky propracovaných postav" Těmito geniálními tahy se navíc podařilo veškerý fanservice hned povýšit na "naturalistické zpracování"..... a voilá! Nejlepší anime roku 2004 je na světě:))) ()

F_r_o_s_t

Souhlasim s Djkoma - napsaný je to dost naivně, nahota tam je skutečně jaksi nepatřičná - většina scén, v nichž se objevuje, mi vyzněla že je určena hlavně pedofilně orientovaným divákům, povaha jednotlivých postav věru neni řešená nijak do hloubky, děti se občas chovají vyspěle a ti dospělí zase jako malý děcka, jedna neumí nic než permanentně žárlit, druhá zase neustále padat na hlavu atd.. Navíc, až vám někdo zmasakruje rodinu a vy mu to odpustíte a ještě ho budete milovat, dejte určitě vědět, aspoň se uvidí, jestli je ta myšlenka trochu reálná.. ;-) Každopádně abych jenom nekritizoval, sice to i přes nahotu a brutalitu skoro vypadá, že je to určeno spíš mladším divákům, hlavně právě svojí naivitou, ale nemůžu říct, že bych se nějak nudil. Takže dávam 50%. ()

BigBen87CZ

Anime, jehož úvodní pasáž je jak megamagnet na muže. Co nás může vzrušit víc než nahá, nádherná žena půlící vojáky zběsile střílicí v kalužích kreve ? Ale. Elfen Lied má pár docela závažných much. 1. 13 dílů. 2. Absolutní přebytek krve, ale jenom jeden způsob smrti. 3. Totálně zbytečný přebytek nahoty (zvláště té dětské) při absenci jakékoliv romantiky. To všechno vyvažuje skvělá hudba, velmi zajímavý nápad, tajemné postavy aj. Nakonec se vše jakoby zbortí naprosto nepochopitelnými zvraty v psychologii postav, aby Vám závěrečná minuta udělala příjemně na duši. Result: 78% A otázka pro věechny: Jaká je Lucy ? Hodná či zlá ? Milování, či nenáviděníhodná ? Oběť či pachatel? ()

Mia_Wallace

Je tady snad všechno, drama, romantika, horor, erotika a hlavně brutalita, na což u anime moc zvyklá nejsem.Ale kdo se zamiluje do Lucy-pro něj se stává Elfen Lied dost emotivní.A já se zamilovala na první pohled! Ne jen do ní, ale i do atmosféry a hudby. ()

Bila_pani

Na tohle anime většina lidí pěje ódy; moje zklamání tak už snad ani nemohlo být větší. Všudypřítomná nahota, oddělování hlav a končetin a hektolitry krve mě nechaly naprosto chladnou. Jednání postav nedává absolutně smysl - když už je Lucy nelítostný vraždící psychopat, tak proč proboha pláče na krku tomu slabomyslnému Koutovi? A ****následují SPOILERY, pokud se na tohle někdo teprve plánuje podívat, doporučuju dál nečíst**** zápletka s jejím rádoby roztomilým kuňkajícím alter egem mi přišla opravdu za vlasy přitažená. Proč Kurama nejdřív tvrdí o Lucy, že je jeho dcera, pak se muchluje s Nanou a slibuje jí, že pro ni udělá první poslední, a nakonec se nechá odpálit spolu s tou příšerou na vozíčku? Proč jsou ti nejhorší dicloniové vždycky mladé dívky v rozpuku mládí (fanservis jak stehno)? Jediná postava, kterou jsem si oblíbila a které mi bylo opravdu upřímně líto, byla Mayu. A jediná věc, která se mi opravdu velmi líbila, byla nádherná písnička z openingu (animace v duchu pornografické variace na Gustava Klimta už méně...), tím spíš mě zabila prostoduchost té slaďárny v endingu. A animace? Zajímavý kontrast velmi pěkně ztvárněného prostředí a nudné a ploché animaci postav. Elfen Lied je anime, které se snaží obsáhnout úplně všechno - tragédii, melodramatickou romanci, spletitý vztahový trojúhelník, brutální scény plné krve a hentai. Výsledkem je neuvěřitelný mišmaš, který je pro některé naprostým vrcholem anime tvorby, pro mě je to kravina, na kterou se už podruhé nepodívám. ()

Marikko

Občas nedoceněné anime kvůli přehnané brutalitě ale když se vezme v úvah to že jí lidstvo samo už od narození jen šikanovalo kvůli tomu jaká se narodila....je to spíše smutné a mnohokrát se Lucy sama jen bránila.... jediná věc kterou v životě měla bylo utrpení a bolest kterou jí neustále někdo z lidské rasy působil (kdo je tady potom vlastně monstrum? ) A co vlastně Lucy tak strašného provedla?... toužila, toužila po odpuštění které bylo jejím jediným cílem během celého anime :) při hlubším zamyšlení to není jen masakr ale spíš dojemný příběh o tom jaká je samo lidstvo zvěř.....5/5 ()

Sekon

Tohleto je jedno z těch anime, na které člověk nezapomene. Jedno z těch nej, které k ničemu nepřirovnáte. Opravdu těžko popisovat.. Určitě zážitek. Chtěl bych pokračování.. V mé mysli otevřeno na pořád.. ()

ZirookO

Nic podobného jsem v anime eště neviděl, naprostá dokonalost! Jen doufám že v posledním díle, to byla Nyu/Lucy kdo stála za bránou. Asi by to ale neměl vidět nikdo komu je pod 15 let kvuli, no celkové charateristice serialu... I když podle mě je tam pořád málo krve :)) ()

mpet

Rozhodně netradiční anime. Je krátké a ukončené. Velké plus!! Je brutální a krvavé. Velké plus!! Občas vtipné. Další plus!! Jediné mínus bych dal za to, že to připomíná telenovelu s klasickým milostným trojúhelníkem. Tedy ne až s tak klasickým, neboť v něm jsou bratranec, sestřenice a ještě trochu pomatená Nyu. ()

arctican

Elfen Leid (bude sem tam spoiler). Bolo to proste SUPER, ale fakt, že hej. Možno ta kvalita tej grafiky nebola bohvie čo, ale to mi absolutne nevadilo. Proste celý čas od začiatku keď v prvých 10 sekundách týpkovi odstrelila hlavu ničím som vedel, že na to budem kukať s otvorenými ústami a tak sa aj stalo. Klasifikované je to ako horror no povedal by som že je to fakt krvák, a ja viem že to znie divne ale ja som divný a bolo to fakt peckové. Dokonca aj dej a postavy, ktoré v prirovnaní s inými anime, ktoré sú aspoň ako tka podobné tak sú natak povediac chabej úrovni, ale ani to mi nevadilo (zrejme nie som až tak náročný divák ako som si myslel, alebo to možno je tým, že je to fakt dobré) + to je asi prvý krát kedy "horror" skončil happy-endom , ten koniec bol proste pre mna "napínavý" a keď už som si myslel že je koniec a povedal som si: "Ach, ešteže to skončilo takto." zrazu prišiel strih a už som si len hovoril, že zase raz ma chce niekto nasrať že urobí taký zvrat na konci. A tu plynie už ponaučenie posledné časti pozerať až do konca, pretože posledný záber (podobne ako v Mirai Nikki) napovie ako sa to skutočne skončilo a to bolo proste super. Odo mňa to má bezkonkurenčných 5/5* a zase raz sa bojím ísť pozerať niečo nové aby som sa nesklamal ()

LordLaser

Úžasné. Predpokladal som, že anime bude úplne o niečom inom. Toto dostane. Anime je lepšia ako manga. Viac ma nenapadá. ()