Elfen Lied (TV seriál)

Erufen rîto

• angličtina

Elfen Lied

Animovaný / Akční / Drama / Horor / Psychologický / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 5 h 25 min (Minutáž: 25 min)

Snad ještě nikdy v životě jsem neviděl seriál, který by tak šíleně tlačil na pilu. Režisér řízne jednou a vypadne z něj lidská hlava, řízne podruhé a vypadnou nahá prsa, řízne potřetí a vypadne roztomilé malé štěňátko:). Erotika, násilí a slzopudný sentiment (vše dovedené až na opravdové hranice únosnosti) si tu předávají otěže příběhu tak náhle a s takovou lehkostí, že se nebudete stačit divit. Čím víc vedlějších postav se na scéně objeví a čím víc se budou odkrývat jejich vzájemně provázané osudy, tím víc budete "Elfen lied" milovat, ale o to víc se vám také bude tento nesourodý mix zdát místy na sebe až násilně šroubovaný. Právě kvůli této poslední výtce to není čistých *****, ale tak **** a 1/2 určitě;)(29.5.2007)

Na tomto seriálu mě zaujala především jeho otevřenost (brutalita a nahota) ale i příběh který je obsažen pouze ve 13 dílech, tak i postavy. Hlavní postava (Lucy) je dokonale navržena a i v seriálu je to tak že čím to začíná tak tím to i končí. Škoda že je to tak krátké, protože si myslím že by neuškodilo udělat další nejméně 2 série po 13 dílech. Tomuto anime dávám čistých 5* a doporučuju!(14.5.2011)

Dokonalý seriál bez jedinej chybičky krásy. V 13. dieloch bez jediného hluchého miesta nám je prezentovaný príbeh ľudského strachu z odlišnosti, nenávisti, priateľstva, odpustenia a lásky. Seriál si neberie žiadne servítky, o čom sa presvedčíme už v prvej scéne, kde sa vyskytne viac useknutých rúk, nôh a hláv ako pri nevestinej návšteve u O-Ren Ishii. Hlavná postava- Lucy/Nyu je úžasne vykreslená tragická postava ktorej premena z dievčaťa snažiaca sa bojovať so svojou inakosťou na nemilosrdnú mrchu zabíjajúcu každého bez rozdielu ako na bežiacom páse bola tak silná, že pri nej až mrazilo v kostiach. Každá postava v seriáli však dostane výrazný priestor(napr. výborná scéna z Naninej minulosti) a v priebehu príbehu zisťujeme, že postavy sa nezišli pod jednou strechou vôbec náhodou:-). Ako Tommík povedal, každý si nájde tú svoju- tou mojou je Nana, pre snahu vždy konať dobro. Už je to tak raz, zamiloval som sa aj ja... Do Elfen Lied:-). 10/10.(28.9.2006)

Tento seriál mi přinesl neskutečně velkou nálož emocí.Příběh byl dokonalý.Seriál má třináct epizod a žádná z nich vám nepřijde zbytečná,nebo že by seriálu spíše škodila.Hlavní postavy jsou dost zajímavé už jen pro to,že všude okolo se lidé brutálně vraždí jak na jatkách,zatímco hlavní postavy(snad s vyjímkou Nana) nepřijdou ani o jednu končetinu.Smutné osudy hlavních postav,které to měli celý život těžké,vynahradí fyzické utrpení a nahradí ho psychickým utrpením.Ještě k mé oblíbené postavě Lucy(Nyuu).Lucy byla především krásně nakreslená a tentokrát ne jen oči,což je v anime běžné,ale každá část jejího těla(což bylo v tomto anime doopravdy nádherně poznat).Toto anime také vyprávý poselství,že lidé se bojí toho,co je jiné než oni,nebo se bojí neznáma.Mimochodem se mi dost líbili scény tipu:,,Jsem voják,mám super kvér a jsem prostě neporazitelnej borec!" a vzápětí tam příjde Lucy a každého takového rozseká(ne,že by nezabíjela i nevinné).Vojáky moc rád nemám kvůli skoro mafiánským pravidlům,že jim generál řekne Zabij! a oni zabijí.Tady se jim to docela nevyplatilo. Prvních pět minut seriálu jsou krutá jatka bez pocitů,ale pak tam bude mnohem více emocí(ale bude to ještě brutálnější).Doporučuji všem fanouškům anime a romantiky se silnou povahou.(26.6.2013)

Po všetkých stránkach vynikajúca a emočne silná záležitosť, ktorá môže veľmi ľahko vyvolať mylný dojem telenovelovosti a zbytočnej brutality či nahoty. Seriál však vďaka spojeniu nespojiteľného vytvára vyrovnaný celok, kde jedno pôsobí ako katalyzátor toho druhého a opačne. Cez každú postavu vyrozprávaný mnohovrstevnatý príbeh naviac v závere naberá čoraz silnejšie prvky osudovosti a tragédie a vyvrcholenie nechá úplne chladného snáď len niekoho, kto úplne neporozumel o čo tu v prvom rade išlo. A som rád, že to nie je môj prípad.(10.11.2009)

• - Spoiler: V anime seriálu chybí tyto postavy: zpěvačka Nozomi, věštkyně Anna Kakuzawa, lovec se slunečními brýlemi, Silpelit č. 28, doktor Nousou, klony – Arishia, Barbara, Cynthia a Diana – od Mariko, špionka, nevlastní bratr od Kaede, velitel flotily, operativci, malá Nyuu a další… (Shley)

• - V epizodě drží Lucy samopal v levé ruce, stejně je tomu i v komiksové předloze. Levorukost byla přitom v Japonsku tradičně vnímána negativně, stejně jako v mnoha jiných zemích. (Mates2106)

• - V manga komiksu mají jednotliví dicloniusové rozmanitou barvu očí a vlasů, stejně jako je tomu u normálních lidí. Například Kaede je zelenooká a Mariko blonďatá. (Shley)