Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

Weirdman

Dokonale vyperličkovaný film. Znamenite vybrúsený klenot. A bez debaty to najlepšie čo som zatiaľ tento rok (2009) videl.... A teraz si idem zo zvedavosti konečne prečítať tú Bibliu :-D ... (●) ()

patsandor

Tak Dánové mě dostali, nemá to chybu, skvěle namíchaný koktejl komedie s dramatem lehce stříknutý absurditou.. Mads Mikkelsen se mi tu líbí víc než v Bondovi. Tak jsem to viděl po čase znova na ČT 2 a bavil jsem se zase královsky. ()

Bilky

Perfektná koláž cynizmu, absurdity, dojatia, mystiky aj psychológie! Už dlho som nezažil taký "húpačkový" efekt pri jednom filme: Najprv som sa rehotal, vzápätí zamýšlal a niekedy dojato sledoval perfektnú filmársku prácu počínajuc scénarom a réžiou a končiac stavbou dialógov a hereckým umením. Vynikajúce a pre mňa ešte o kúsok vyššie hodnotené ako BLIKAJÍCI SVĚTLA, odkial som oboch hl.protagonistov dobre poznal ;) ()

yatan

Ale ano. Vsetko tu bolo zvladnute vyborne. Technicka stranka dobra, soundtrack vyborny, herci slusni, myslienka na lopate, ale ten humor. Keby som sa fakt z celeho srdce nezasmial pri par momentoch, (co som si fakt nevedel predstavit ked film zacal) tak by som Adamovi nedal 5*. Ale ja som si film uzil, zabavil sa, a este k tomu ten zvlastny pocit, ze - co som to do prdele pozeral?? Preco jablko? Strom poznania dobreho a zleho? ()

Apoxyomenos

skvely film, komicky tragicke postavy v dramatickom pribehu na zaklade biblickeho motivu to vsetko spravne namiesane Jensenom tak aby to dokazala divakovi ucarovat a na konci filmu ostava sa len usmievat a usmievat... ()

papuchalk

Vynikající. U dalšího skvělého filmu s rozpočtem "pár korun" se ptám: proč něco takového nelze natočit i u nás?! ()

LuckyK

Přemýšlím, zda opravdu skandinávští tvůrci nenatočí špatný a nudný film, nebo se k nám dostávájí jen ty nejlepší. Každodpádně, i když asi druhá varianta je správně, nedá se upřít islandským a dánským autorům, jak umí skvěle namíchat tragiku s komediálností a hlavně zajimavým, neotřeĺým příběhem. Ideální festivalový nezávislý film. ()

zdeci

Tak tohle vážně můžu! Nějaké ty biblické motivy zkombinovat s padajícím Hitlerem ze zdi, kleptomanským věčně nalitým tlustoprdem a frajerem z Al-kaidy či odkud, do toho charakterní nácek a nastávající matka alkoholička, paráda. Párkrát jsem se opravdu zasmál, zejména u scény s havrany: "Smí se tu používat pistole, Ivan? Sakra, to jsi měl říct dřív :-)" ()

Phex

Symbolický a silný, to jsou slova, která mě po shlédnutí tohoto filmu napadla jako první. Ještě je tam ale kapka něčeho co nemám příliš v lásce - magického realismu, díky němuž se film roztáčí do čím dál nepravděpodobnějších obrátek, které mají stále stejný vzorec: Adamova provokace - farářovo pochybování - návrat k předešlému stavu. Přesto vynikající film. ()

Palisander

Neviem čo som videl a nie je to mojou vinou. Adam toho Jóba jednoznačne nečítal poriadne. A jablká na koláč boli asi už prezreté. ()

Achab

Film je krásně politicky nekorektní a navíc má velký nadhled. Strom poznání a odpuštění, násilí a prohlédnutí vše smícháno do jednoho chutného koláče na který si brousí zobák havrani. ()

meisje

Baví mě, když se film začne vyvíjet úplně jinak, než jsem očekávala (a než jsem se obávala). A když už si myslim, že vim odkud vítr vane, zase se všechno otočí a zase koukám! A bavím se. Vykutálený pan režisér, jen co je pravda. Mimochodem, jméno jediné herečky ve filmu mě tak fascinovalo, že jsem si musela zjistit, jestli se v dánštině paprika řekne skutečně paprika. Tak naštěstí ne :-D ()

Humungus_pan

Sedím a lámu se smíchem v pase u scén, které jsou nekorektní až nevhodné. Už jen ten Adamův zamračeně nechápající ksicht mě od půlky filmu rozesmál, jen se objevil. V tomhle filmu snad není jediná postava, která by se s čistým svědomím dala nazvat normální. Prostě dokonalé. ()

principessa

První setkání s dánskou kinematografií se u mě bohužel potkalo s nepochopením a velkým zklamáním. Ačkoliv to občas vypadalo až McDonaghovsky slibně, domů z kina jsem nakonec odcházela tak nějak nenasycená až hladová po dobrém filmovém zážitku... ()

Blazis34

Několikrát během filmu jsem si řekl, co to kur*a je? :-D Opravdu mysteriózní dílo s velkou dávkou absurdity a postavami, které prostě nejdou reálně k sobě. Většinu děje jsem se fakt divil co tvůrci vymysleli, ale na druhou stranu oceňuji originalitu a chtíč vymyslet něco nového, netradičního. To se Jensenovi určitě podařilo, ale mě si nezískal. Dávám ale 50% - tři hvězdy. ()

psychohippo

Mystické a mysteriózní podobenství, které mi silnou a vizuálně bohatou symbolikou připomnělo Sedmou pečeť, mě konsternovalo. V jednu chvíli jsem smíchy nemohl popadat dech a v druhé chvíli jsem ani nedýchal nad emotivní silou příběhu. Šílené! Vtipné! Groteskní! Jablka, krkavci, nácci, pistole, doktor, padající Adolf, padající Bible... tyhle drobné kamínky mozaiky, s perfektně nafázovaným opakováním byly jak čerstvě zryté jarní pole, ze kterého rostou, lačni po světle, herecké kreace postav. Jsme jen malé kamínky, jsme nebozí jak Job, nebo naše Wille der Macht, vůle k moci a životu, je silnější než pokušení Boha/Satana? Nebo jsme Bůh/Satan? ()

VanBradley89

Tak tohle jsem nečekal. Mikkelsen jako farář, fungující jako tmel několika absurdních postaviček. Do jejichž života vstoupí nácek Adam. Zvláštní atmosféra, ani moc depresivní, ani rozjuchaná. Pěkný film s minimálně třema geniálníma scénama. Sušenky, kocour a skočím si na pohotovost. ()

calculus

Ani zdaleka ne taková šílenost, jak se zpočátku tento snímek jeví. Hutné momenty zde mají své místo, Jensen je navíc kompenzuje hodně svéráznou komediálností. I přes naprostou absurdnost většiny scén vše vyzní docela jasně. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima