Afričan

• Československo

Afričan

Dobrodružný / Komedie / Romantický

Francie, 1983, 101 min

Vždy keď vidím výpravné filmy, moje srdce zaplesá. A keď to urobí Phillippe de Broca tak je v tom ešte aj niečo navyše. Sú tam skutočné ľudské emócie - voňavé ako čerstvo upečená bageta. Je viacero filmov, ktoré sú podobné ako Afričan - Bohovia musia byť šialený, Honba za diamantom...atď, ale tam to funguje akosi ináč. Francúzska optika proste dokáže zachytiť príbeh komplexnejšie a nejakým záhadným spôsobom hlbšie zaangažovať dušu diváka na osudoch hlavných hrdinov... neviem ako to robia, ale robia to dobre. Ten povznášajúci pocit, ktorý film vo mne vyvolal, len tak ľahko nevyprchal a ja som si na hodnú chvíľu uvedomil, aký je svet krásny a žiť sa oplatí....(16.12.2007)

Příjemný snímek se skvělým Philippe Noiretem a jeho svéhlavou ženou, Catherine Deneuveovou. Role postaršího „zálesáka“ a ochránce zvířat mu sedí. Podobné snímky mě však dostávají zejména krásou přírody. Afrika mě ještě nikdy nezklamala. Pokud se chcete odreagovat a občas pousmát tak neváhejte, nebudete litovat.(3.1.2007)

Bez násilia sa priznávam, že by mi pán Philippe de Broca mohol hoďku a pol púšťať nič len bez ladu a skladu obrázky tejto kráľovskej zeme zvierat, afrického kontinentu, šupnúť do toho pôvabnú hudbu ako v Afričanovi alebo pokojne i nešupnúť, šumák, a nejaké *hviezdy* by boli banálne. To, že Afričan tú hudbu má, že má krásny dej, vtip, dobrodružného ducha, suverénneho mužského hrdinu so srdcom na pravom mieste, hŕbu životnej plnohodnotnosti, sebaistoty a proste tepla a nádherna, no a SPOILER: romantický záverík k tomu, to môj pôžitok iba stonásobuje. :´) Pre dnešok 4,5. Ale je to banálne! :-)(17.1.2009)

Francouzská noblesa uvádí dychtivého diváka tak trochu na scestí: lehká komedie má totiž současně všechny znaky "vážného" hraného filmu a jen místy lze zaznamenat náznaky triviálnějšího "lehkého" pojetí. Rozhádaný manželský pár, v němž se oba partneři na život a na smrt milují, aniž by byli s to spolu sdílet společný úděl, navíc nese všechny rysy "nezávisle osvobozené" postmoderny. Velké téma ochrany kulturního i přírodního afrického dědictví, jednoho z několika nejvíc ohrožených na naší planetě, se logicky prolíná do tektoniky vlastně láskyplného vztahu. Krásná černoška (spolu s jazzem v Africe, scény u Pygmejů) naznačuje možné limity filmu, který si na akční nehraje a ani jím být nechce. Příběhy partnerského míjení se dnes - tj. před čtvrtstoletím - mohou odehrávat na opravdu velké ploše času i prostoru. Ale to nejdůležitější je láska všedního dne, schopnost sdílet vše ve dvou. V dobrém i zlém. I na stříbrném plátně.(23.3.2008)

Viktor (Philippe Noiret) má vyvinutý cit a smysl pro přírodu a životní prostředí a dal tedy přednost životu v zapomenutém kraji Afriky. Ale i tady se stále přesvědčuje, že chapadla civilizace sahají dál, než předpokládal. Musí tedy vést boj i proti těm, u kterých by to nepředpokládal. Humorný příběh jednoho "snílka" se příjemně sleduje a myslím, že civilizační problém, který je ve filmu nastíněn není ani dnes ku prospěchu Země stále vyřešen a je aktuální.(14.6.2007)