Afričan

• Československo

Afričan

Dobrodružný / Komedie / Romantický

Francie, 1983, 101 min

Příjemný snímek se skvělým Philippe Noiretem a jeho svéhlavou ženou, Catherine Deneuveovou. Role postaršího „zálesáka“ a ochránce zvířat mu sedí. Podobné snímky mě však dostávají zejména krásou přírody. Afrika mě ještě nikdy nezklamala. Pokud se chcete odreagovat a občas pousmát tak neváhejte, nebudete litovat.(3.1.2007)

Spíše než o komedii jde o dobrodružný snímek s určitými švihlými francouzskými prvky. Ovšem na ústřední dvojici Noiret - Deneuve bych čekal daleko více dialogových scén s hádkami a usmiřováním. Film zůstal někde na půli cesty a nenaplnil očekávání pořádné ústřední dvojice, jako byla třeba ta s Noiret - Girardotová.(27.7.2015)

"Africká královna", "Bohové musejí být šílení" a "Muž z Ria" v jednom. Zase jsem se utvrdil v tom, že tyhle Francouzské komedie nestárnou. "Afričan" je navíc bezvadný romanticko - dobrodružný film, který stále působí svěže. Philippe Noiret je naprosto vynikající, role je mu psaná přímo na tělo (i když se zvažovalo i o Belmondovi). Catherine Deneuve je naprosto k sežrání. Mezi oběma to neuvěřitelně jiskří a je na nich znát, že je i natáčení bavilo. Když to ještě zabalíte do krásné Africké přírody, dostanete jeden z nejlepších filmů Philippa de Brocy. "Afričan" je film, natočený z radosti a aby dělal radost. Dělal ji v době svého vzniku, dělá ji pořád a ještě dlouho dělat bude. 100%.(15.9.2008)

Ona kariéristka, on gaučer, ona kráska, on model classic. Tak dlouho se nehledali, až se našli uprostřed Afriky. Oceňuji, že se Philippe de Broca nepokusil opít diváka přírodou na úkor příběhu, jak bývá ve filmech z exotického prostředí zvykem, a že k nastínění problému pytláctví a pašeráctví nepotřeboval záběry tlející fauny a slzopudná klišé. Navíc Philippe Noiret je obyčejný v tom nejlepším slova smyslu a Catherine Deneuve by si dokázala ve vteřině omotat kolem prstu i slona.(20.5.2013)

Film stojící na slovních přestřelkách dvou hereckých veličin, ale jinak nic moc nenabízí. Trochu dobrodružné akce (ale jenom opravdu drobounko), pár vtipných hlášek (taktéž poskrovnu), sympatické hrdiny a hezkou přírodu. Noirret si svého lehce neurotického chlapa střihl s gustem o tom žádná a s Catherine se k sobě parádně hodí, ale je to málo... chtělo by to přitlačit na všech frontách.(14.2.2012)