Scenárista a režisér Zdeněk Zelenka začne koncem srpna 2005 natáčet pro Českou televizi pohádkovou komedii Boháč a chudák, jejíž premiéru uvidí diváci ještě v tomto roce. Děj této trikově náročné, situační pohádkové komedie vystavěl režisér Zelenka, který je zároveň autorem scénáře, na motivy stejnojmenné pohádky K. J. Erbena, takže po Nesmrtelné tetě je to již podruhé, co se nechal při psaní scénáře inspirovat tímto klasikem. Původní Erbenův text, který svým rozsahem nepřesáhl půl stránky, posloužil Zelenkovi pouze jako inspirační zdroj k napsání dějově bohatého příběhu o dvou bratrech, z nichž jeden žije v přepychu, neboť mu k bohatství dopomohlo Štěstí, a druhý živoří v naprosté chudobě, protože ho miluje Bída a ta z lásky k němu nechce připustit, aby zbohatl a nechal si tak svůj život zkomplikovat starostmi o majetek. Avšak nejen boj s Bídou a povýšenost, plynoucí z vlastnictví velkého majetku, jsou hlavními motivy této půvabné komedie, která je určena dětem bez rozdílu věku. Významnou roli v tomto místy i velice napínavém příběhu má touha po lásce, hledání životního štěstí a neméně důležitým motivem je zde i motiv odpuštění viny ve jménu trvalejších hodnot, mezi které lze v tomto případě zařadit vztah dvou bratrů. Tak jako v Nesmrtelné tetě i zde tedy slouží Zelenkovi pohádkový příběh nejen k zábavné podívané, ale zejména k jistému podobenství, ve kterém lze nalézt motivy vlastně veskrze současné... Jak už je u Zelenky zvykem, scénář je napsán tak, aby poskytl prostor pro výjimečné herecké výkony, v tomto případě zejména pro představitele obou bratrů a pro herečku, která bude ztvárňovat vděčnou roli Bídy. Po náročných a obsáhlých hereckých zkouškách obsadil režisér do rolí bratrů Jakuba Prachaře a novou tvář, která se před kamerou ještě neobjevila - mladého herce Michala Slaného, člena činohry Národního divadla a adepta na cenu Thálie v roce 2003. Dalšími novými tvářemi budou studentka 1. ročníku pražské konzervatoře Marika Šoposká a Markéta Coufalová, která studuje DAMU. Tak jako tomu bylo u Nesmrtelné tety, kdy Zdeněk Zelenka napsal roli Závisti na tělo Jiřině Bohdalové, i zde napsal roli Bídy přímo pro tuto herečku. V dalších rolích uvidí diváci ještě Václava Postráneckého, který ztvární roli bodrého řezníka Čvančary, a v neposlední řadě Jana Hrušínského, kterého režisér obsadil do role popleteného hraběte Oto Pintoffa. Do rolí průhledných, vzduchem poletujících postaviček, které symbolizují štěstí obou bratrů, obsadil režisér herečky Jitku Schneiderovou a Andreu Elsnerovou. (Česká televize)

ostravak30

Opět Zdeněk Zelenka, opět Karel Jaromír Erben, opět Jiřina Bohdalová a znovu sehrála nadpřirozenou bytost. Po Nesmrtelné tetě a Závisti si zde střihla Bídu. A opět výborně. I když se mi pohádka líbila, tak přeci jen ve srovnání s výše uvednou dříve natočenou filmovou pohádkou je tato natočena kompletně ve studiu, což samozřejmě působí trochu jako mírná nevýhoda. Kulisy sice nejsou špatné, ale exteriéry jsou holt exteriéry. Přesto je to příjemná pohádka s poučením, že zlato není vše, ale také je důležitá láska a odpuštění. Pohádka má i zajímavý a dost nečekaný vývoj děje, takže stojí za shlédnutí. Ač se v televizním filmu objevuje umírání a vražda dokonce s košilí zbarvenou krví je vhodná pro děti. ()

sharka.68

pěkná pohádka, poučný příběh..Bohdalka se nepředřela,stačila si vzpomenout na nesmrtelnou tetu Závist a Bídu hrála úplně stejně....Hrušínský působil jako zdegenerovanej....ale jinak dobrý.... ()

meda2016

Klasická pohádka s poučením o závisti a charakteru. Zde ovšem je štěstím, když sousedovi ochoří příbuzní, když tatík hrabě bude oklamán lží a dobrému chasníkovi se ve sklepení vyloupnou zlaťáky - které pochopitelně i rozdává. Pět a půl postav hraje pohodově, ostatní se už pitvoří. Což se sice dětem líbit může, mně ale zbydou pro Zdeňka Zelenku a ředitele Jana Hrušínského jen 2*. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Lilith03

Překrásná česká pohádka. Nemám ráda Prachaře, ale i tak musím uznat, že zde předvedl svůj nejlepší výkon. Miluji pohádky, kde jiskří láska, to se v pohádkách téměř nevidí. Jakub a Marika to ovšem zvládli na výbornou. Pan Postránecký byl skvělý, Bohdalku teda nenávidím, ale tak zavřu oko i tady, ona se nasere skoro všude. A Michal Slaný, ten ty záporáky prostě umí! Jak tady ovšem ukázal na konci obrat, tak jsem si říkala pane bože, to je sympaťák, konečně ho mohu vidět i jako usměvavého chlapa a bylo to skvělé. ()

Igy007

Velmi vyvedená TV pohádka. Nejen že je poučná a nese docela zásadní poselství, ale dokonce i ten Prachař je tu sympaťák. Jedinou připomínku mám k Bohdalové a k tomu, jak je její postava napsána. Zelenka je v tomto ohledu kapku pacient - jeho diagnoza se jmenuje Bohdalis moribundus. Někdy je to super fajn, že tou chorobou trpí (Svědkyně, Paní Piperová zasahuje) v tomhle případě ale bohužel ne. Nesmrtelnou tetu nebrat ! :D ()

bratr_jezek

Jak může bohatý bratr vůbec dopustit, aby jeho bratr žil v chudobě a místo povalování v šlechtickém hávu se lopotil v hospodě? A jakto, že to tomu chudému vůbec nevadí? Těchto odpovědí se v pohádkové komedii nedočkáte. Dočkáme se tu opakovaného výkonu Bohdalové na úspěšnější Nesmrtelnou tetu, dvou opravdu odlišných bratrů s příjemně uvěřitelným výkonem jejich hereckých představitelů. Vtipné narážky na to, jak si chudý každý den šlape po štěstí, zajímavé vedlejší postavy (Postránecký, Hrušínský), které pronášejí dobré hlášky (asi nejlepší je vysvětlení, proč sešlo s plánované svatby dcery s hrabětem kdesi v Karpatech), to vše potěší. Zamrzí, že Bohdalová má málo prostoru, Hrušínský trochu svého hraběte přehrává a další postavy (včetně obou partnerek rozdílných bratrů) jsou bohužel dost "odfláknuté". Díky všemu v součtu se dočkáme bohužel jen další průměrné pohádky. ()

PORTER44

Docela dobrá pohádka s dobrým hereckým obsazením Prachař,Bohdalová,Postránecký,příběhově se na to nechá taky koukat na jedné straně štěstí a na druhé bída, nechybí ani dobré efekty a triky. ()

fyluta

Příjemné překvapení a jelikož už pohádky v mém věku nesleduji, na 28.9 jsem na to koukl a byl jsem mile překvapen. ()

Jirkacek

Televizní film a poučnou pohádku v jednom s názvem Boháč a chudák jsme shlédli doma na Nový rok jakožto jakýsi dozvuk vánočních svátků, během nichž jsme tradičně sledovali spousty mozek odlehčujících filmových počinů. Jednou z takových pohádek byl právě film z roku 2005, který natočil scenárista a režisér Zdeněk Zelenka pro Českou televizi na motivy stejnojmenné pohádky K. J. Erbena, takže po Nesmrtelné tetě to bylo již podruhé, co se nechal při psaní scénáře inspirovat tímto klasikem. Původní Erbenův text, který svým rozsahem nepřesáhl půl stránky, posloužil Zelenkovi pouze jako inspirační zdroj k napsání dějově bohatého příběhu o dvou bratrech, z nichž jeden žil v přepychu (Michal Slaný), neboť mu k bohatství dopomohlo Štěstí, a druhý živořil v naprosté chudobě (Jakub Prachař), protože ho milovala Bída (Jiřina Bohdalová) a ta z lásky k němu nechtěla připustit, aby zbohatl a nechal si tak svůj život zkomplikovat starostmi o majetek. Další významnou roli v tomto příběhu měla touha po lásce, hledání životního štěstí a neméně důležitým motivem je zde i motiv odpuštění viny ve jménu trvalejších hodnot, mezi které lze v tomto případě zařadit vztah dvou bratrů. Nejprve jsme se seznámili se situací ve filmu dle výše uvedených řádků a potom se obě role obrátily, čemuž jsme se nedivili. Fandili jsme mladému Jakubovi Prachařovi, aby se nejen stal po zásluze bohatým, ale aby rovněž ulovil své vysněné děvče (Marika Šoposká) z aristokratické rodiny. Když se to povedlo, byl jsem akorát zvědavý, jestli svatbu povolí její otec hrabě Oto Pintoff (Jan Hrušínský). Líbila se mi také postava bodrého řezníka Čvančary (Václav Postránecký), který už bohužel odešel do hereckého nebe. Zajímavé byly rovněž role průhledných, vzduchem poletujících postaviček, které symbolizovaly štěstí obou bratrů, které si zahrály Jitka Schneiderová a rozkošná Andrea Elsnerová s krásnými ďolíčky ve tvářích. Asi neprozradím nic nového, když sem napíšu, že vše dobře dopadlo. A to včetně mého závěrečného hodnocení této 73 minut dlouhé televizní pohádky. Suma sumárum, film Boháč a chudák ode mne získal tři chudé hvězdičky ***. ()

pupidup

Tato pohadka si zaslouzi 70% minimalne. Mlady Prachar tady nezapre sve predky a slavneho deda... a pan Postranecky... to byl opravdu pan herec.. skoda ho. Mic pekny scénář i zpracovani. Pan Zelenka proste umi...Diky i ta pani Bidu. ()