Ticho (TV film)

Silence

Slovensko, 2005, 71 min

Ďalší dôkaz dvoch zjavných faktov: 1) slovenská kinematografia a filmová tvorba je pomaly ale čoraz istejšie na lepšej ceste 2) ak sa v tejto oblasti za posledné roky niečo vytvorilo a vytvorí je to v percentuálne drvivej väčšine vďaka všmu - tak aj zuzana liová, študentka scenáristiky a dramaturgie napísala a zrežírovala pomerne komorný a citlivý film o "klasickej" slovenskej rodine s jej každodennými problémami a ten zmierňujúci koniec vôbec nevyznieva nejako umelo happyendovsky ale naopak je to taká príjemná autorkina nádej pre hrdinov filmu podobne ako aj pre divákov(5.1.2006)

No tento slovenský pokus ma celkom potešil a aj oslovil. Konečne je tu náznak, že aj na Slovensku sa dá natočiť niečo kvalitné alebo aspoň polokvalitné. Dráma to je celkom zaujímavá aj keď veľmi nedotiahnutá a strašne krátka. Pol hodinka naviac by možno neuškodila ak by mal dej ešte čo povedať. Zdalo sa mi to ako nejaký úrivok z niečoho, ale veľmi slušný úrivok s dobrými hercami aj dejom a dosť dobrým vizuálom (teda na slovenské pomery), kamera ma teda potešila. Nejde ale o žiaden výrazný prevrat, to nie. Je to vlastne len taký malý film zo života. Na mňa dosť depresívne. 60%.(2.11.2007)

• Le_Chuck

Velice nepodearený pokus o sociálnu drámu, ktorej chýba azda najdôležitejší aspekt tohoto žánru a to vývoj charakterov. Slimáčim tempom sa ide od scénky ku scénke a ináč dosť krátka minutáž je vyplnená úplne zbytočnými vsuvkami (šmírovanie v stodole). Nepremyslené a zmätené správanie hlavných postáv s prehľadom degraduje nejaké rozvíjanie či charakterizáciu hlavných predstaviteľov a jediné čo som na konci filmu dokázal povedať, že foter bol alkoholik. Nič, nič, suchoty. Zamrzí aj frontálny útok na slzopudný happyend. Nedá sa mi neporovnať s Once Were Warriors (videl som prvý krát dva týždne pred týmto), ktorý je vo svojej podstate tématicky dosť podobný a pri ktorom je vidieť priepastný rozdiel medzi kvalitou oboch snímkov. BTW: Ta reklama v TV bola naozaj super, ale o to väčšie sklamanie bolo keď som tých 71 minút doslova pretrpel.(3.1.2006)

• Martin741

Po hroznej Nude v Brne nasleduje nudna socialna drama kdesi na Slovensku o strednej vrstve a o tom, ako otec a matka plataju rozpocet rodiny. Kolko je takychto pribehov v sucasnosti? A kolko ich bolo v minulosti pocas 19. a 20. storocia ? Dobre pocitate, damy a pani, statisice. A este ten hrozny placlivy koniec .... 10 %(31.1.2013)

Film podle mého gusta. Na první pohled nenápadný, hodně nenápadný. I ten příběh je jakoby nenápaditý, vždyť takových je, kam se podíváte. Jenže vše je dobře podané, herecké výkony výborné, opět a zase mne napadá nenápadné, ale o to přesvědčivější. Zvlášť Ľubo Paulovič. I ten konec se mi líbil, vzhledem k mé tendenci vidět v lidech to lepší... V jednoduchosti je síla.(28.11.2011)

• - Niektoré scény sú natáčané na železničnej stanici Párnica. (MFZB)