Okna vesmíru dokořán

(pořad)
  • Slovensko Okná vesmíru dokorán
všechny plakáty

Štúdiová relácia s dokrútkami, grafmi, fotografiami v dialógu moderátorky - herečky Jany Plichtovej s českým astronómom Jiřím Grygarom, ved. pracovníkom Astronomického ústavu ČSAV. Prvá časť prvej série publicisticko-dokumentárneho cyklu o tajomstvách a zaujímavostiach vesmíru. Relácia je venovaná Zemi, katastrofám prichádzajúcim z vesmíru - možným príčinám vyhynutia dinosaurov. (oficiální text distributora)

DaViD´82

Navzdory více jak třem dekádám na krku a s nebývalým pokrokem vědy v této oblasti jde dodnes o pořad, který je stále podnětný i informativní. Nejeden (nejen) kluk totiž díky tomuto u nás podlehl "kouzlu vesmíru/vědy". A třeba se za tři dekády bude to samé říkat i o neoficiálním speciálu, který činí to samé ve formátu uzpůsobenému "duchu doby". ()

nascendi

Na ČSFD sa už hodnotia aj videoklipy a televízne noviny, a tak svoju zásadu nepridávať sa k týmto chybným krokom poruším aspoň v prípade spomienky na tento výnimočný seriál, ktorý vznikol iba vďaka zvláštnej zhode okolností a dokázal, že keď takéto niečo nastane, tak ani popularizácia astronómie nemusí byť neprekonateľnou prekážkou. ()

Lima

Na svoji dobu naprosto ojedinělý projekt, který se za bolševika zjevoval na obrazovkách českých televizorů. Zábavnou a přitažlivou formou (i za pomocí Saudkových obrázků) přibližoval běžným dovákům taje vesmíru (bez zdůrazňování vedoucí úlohy SSSR ve výzkumu vesmíru), to vše s puncem vědecké seriózností, oproštěné od senzachtivosti a pod dohledem a s průvodcovským slovem našeho nejvýznačnějšího astronoma Dr.Jiřího Grygara. Nebylo by od věci dát si na ČT repete, i když za těch 25 let se znalosti o vesmíru a přeci jenom posunuly trochu jiným směrem a některé tehdejší údaje by asi působily trochu archaicky. ()

MM_Ramone

Náučná relácia "Okná vesmíru dokorán" sa začala objavovať na televíznych obrazovkách v osemdesiatých rokoch minulého storočia. V dobách socialistickej šedi a cenzúry to bol jeden z mála zaujímavých titulov, ktorý diváka mal čím obohatiť. Prebudilo to vo mne záujem spoznávať tajomstvá vesmíru a preniknúť hlbšie do tejto tématiky. Nebolo to plné dramatických digitálnych animácií, ani bombastických dramatizácii, ale obsahovalo to množstvo faktov a zrozumyteľných informácií. *** ()

gudaulin

Vrchol populárně naučné tvorby Československé televize, na svoji dobu moderně pojatý, dovedně režírovaný a s nadhledem moderovaný pořad, který stavěl na schopnosti našeho předního astronoma a popularizátora vědy Jiřího Grygara zprostředkovat nejnovější vědecké poznatky způsobem přijatelným i pro naprosté laiky, aniž by se podbízel povrchní senzachtivostí. Velmi zajímavá hudební znělka a kresby výtvarníka Káji Saudka napomohly vytvořit zvláštní tajemnou atmosféru. Celkový dojem 90 %. ()

• Problém vznikol, keď si niekto všimol, že scenáristom relácie je Vladimír Železný, ktorý sa v roku 1968 zúčastnil na ilegálnom vysielaní proti sovietskej okupácii. Jeho meno museli okamžite stiahnuť z titulkov. (krasomama)
  • O výtvarnou stránku pořadu se postaral ve své době stále zakazovaný výtvarník Kája Saudek. (sator)