Okna vesmíru dokořán (TV pořad)

Okná vesmíru dokorán

Publicistický / Dokumentární

Československo, 1981, 32x20 min

Scénografie:

Maroš Kravec

Pořad o vesmíru, který se navždy vtiskl do povědomí televizních diváků v osmdesátých letech. Tímto pořadem vstoupil Jiří Grygar do veřejného prostoru jako vynikající popularizátor astronomie. Na formátu pořadu má velkou zásluhu scénárista Vladimír Železný. S nezapomenutelným lehkým úsměvem líčí Jiří Grygar někdy překvapivé poznatky moderní astronomie, na první pohled bláznivé teorie vycházejících zejména z teorie relativity. K tomu atraktivní komiksové kresby Káji Saudka a oživení studiové scény např. ve fiktivních rozhovorech Jiřího Grygara s velkými astronomy (v Saudkově ztvárnění). I dnešním mladým divákům možno doporučit ke zhlédnutí třeba jen pár epizod, např. „S tíží je to těžké“ (o teorii relativity Alberta Einsteina) nebo „Věčná elipsa“ (tématem jsou návraty Halleyovy komety, ale je to vlastně tak trochu průchod celým 20. stoletím).(5.12.2020)

Aj za socíku našťastie vznikali vďaka hŕstke "pozitívnych deviantov" dobré veci, dokonca aj na televíznych obrazovkách. Tejto relácii pomohol k celkovému "jedlému" dojmu aj civilno-sympatický prejav J. Grygara. Ten si ma nedávno naprosto získal jednou replikou - tá ale nepadla v tejto, ale inej relácii - ktorou reagoval na dotieravé otázky moderátora, ktorý vo svojej naivite dúfal, že Grygar má patent na rozum a zodpovie úplne každú otázku. Po jednej takejto brisknej otázočke na pôvod vesmíru sa Grygar zamyslel a odpovedal: "Sem už věda nesahá, tady je už jenom Bůh". Toľko pokory sa medzi vedátormi tak často nevidí - a to nehovorím ako pánbičkár, ale agnostik...(12.9.2006)

spojení slov populárně - vědecký mi nikdy nebylo sympatické...proto by se pan Grygar divil,jak jsem jeho vyprávění hltala málem s otevřenou pusou a těšila se na příště...o to víc,že astronomie pro mne vždycky byla velkou neznámou....ale Okna vesmíru dokořán (a jeden nádherný pořad v Planetáriu) mě dokázala zcela zaujmout ...určitě i díky příjemné osobnosti Jiřího Grygara,kterou vystihl skvěle ve svém komentáři baroko16857(17.7.2014)

Osobnost Jiřího Grygara jsem miloval už od prvního setkání s ním v televizi, stejně jako v rozhlase a v nejrůznějších publikacích, a tato náklonost k jeho osobě vyvrcholila zajímavým setkáním s ním "in natura". Okna jsem vždy považoval za "Český Cosmos". Tedy, ne že bych beze zbytku ztotožňoval Grygara se Saganem - jsou oba skvělí a přitom každý jiný. Ale hloubkou inteligence, výraznou originalitou, vědeckou erudicí, jemným humorem a rétorickou přesvědčivostí mi Okna vesmíru dokořán přijdou stejného charakteru, jako Saganův Cosmos. RNDr. Jiří Grygar je nejinteligentnější a nejrealističtější člověk, se kterým jsem se ve svém zatím krátkém životě setkal.(6.3.2013)

Přesně tenhle televizní pořad si představím, když někde slyším slovní spojení "populárně-vědecký". Doktor Grygar dokáže mluvit o složitých věcech aniž by výklad ztratil na své odbornosti a zároveň tak, aby ho mohlo poslouchat i zcela laické publikum. Když už má sáhnout k nějakému tomu polopatickému přirovnání, vždy se jedná o intelignentní přirovnání. No ale to hlavní..celé to mělo takovou zvláštní, příjemnou, klidnou atmosféru navozenou už nádhernou úvodní znělkou.Můj nejoblíbenější dokumentární pořad.(26.8.2007)

• - Problém vznikol, keď si niekto všimol, že scenáristom relácie je Vladimír Železný, ktorý sa v roku 1968 zúčastnil na ilegálnom vysielaní proti sovietskej okupácii. Jeho meno museli okamžite stiahnuť z titulkov. (krasomama)

• - O výtvarnou stránku pořadu se postaral ve své době stále zakazovaný výtvarník Kája Saudek. (sator)