Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Bozvav

Tento zdánlivě poetický příběh, plný kontrastů dobra a zla, jenž je protknutý nádhernou hudbou a pomalým, lehce zašedlým vizuálem, mne nijak zvláště neuchvátil. Nicméně jsem takový výsledek očekávala, takže jsem si se shlédnutím dávala na čas. Hereky dobře obsazené i zahrané, ale samotný příběh a jeho provedení mi nijak k srdci nepřirostl. Na pohádku moc kruté, na válečný film moc naivní a jako fantasy docela mdlé. Spíše smutné drama, bez větší emoční hloubky (kromě závěru). I tak stojí za to vidět i když podruhé do toho už asi nepůjdu. Není to můj šálek kávy. Za mne 65%. ()

TheSpearCZ

To spojení kruté reality s pohádkovou linkou je čistě geniální tah. A funguje na diváka na 110%. Definoval bych to jako okouzlující pohádka pro dospělé, má to naprosto nenáviděného záporáka kapitána Vidala v podobě Sergi Lópeze, který popravuje hlava nehlava, krásný vizuál společně s kostýmy a hudbou a režisérsky je všechno také v pořádku. Navíc tu potěší právě i scény ze světa fantazie. Za mě velmi příjemné překvapení a pro mě osobně bezkonkurenčně nejlepší film Guillerma del Tora. Lepší 4* ()

SpeedyCZ

Guillermo del Toro nezklamal. I když se mi Hellboy líbil víc, Labyrint si jistě 80% za triky a za příběh zaslouží. O to větší je škoda, že český distributor tenhle snímek zatím vynechal... ()

Joll

Mno po pravdě jsou to 3 a půl hvězdy protože na 4 to není ale 3 jsou málo:).Rouhodně v tom ale nespatřuji žádné veledílo .První 2 úkoly byly dle mě dosti špatně zpracované a mohli být daleko lépe propracované jak vizuelně tak scénáristicky, ale je to jen můj subjektivní názor a na rozdíl od mnohých byla dějová linka věnovaná Kapitánovy pro mne mnohem zajímavější.Podtrženo sečteno slušný film se zajímavou tématikou kdy je 2há světová válka říznutá smutnou pohádkou.Tento film je podle mě zde dosti nadhodnocený a pak po jeho shlédnutí vám zůstane takový pocit že nebýt toho přehnaného hodnocení zde by byl dojem z něj o poznání lepší , moje zklamání menší a hodnocení možná přívětivější ! ()

Vodny

Nejde o horor v pravém slova smyslu, ale spíše o temnou pohádku pro dospělé. Film mě překvapil svým vybroušeným vizuálním zpracováním – kamera, barvy, střih a především speciální efekty točené v detailu, kdy těžko poznáte co je maska a co je comp. Dalším lákadlem je hudba – pomalá melodie, chmurná balada perfektně dokreslující atmosféru tajemna. A odpověď na otázku přístupnosti? Některé scény jsou tak syrové a brutální, že by se za ně nemusel stydět ani Kmotr s Reservoir Dogs dohromady. Válečné pasáže jsou realistické, krev stříká kdy má a kde má a to vše dohromady s přesnou kamerou působí velmi dobře. Výtky? Málo napětí (hororu), zbytečně moc scén, které se soustředili na pasáž o povstalcích, čímž právě utrpěla atmosféra a celková pohádkovost. A co zamrzí je konec – člověk by čekal nějaké dramatické, spektakulární vyvrcholení, ale dočká se jen klasického závěru, takovéto vyšumění do prázdna. 70% ()

clump

moc pekna, temna a obcas vylozene brutalni pohadka kombinovana s valecnym dramatem ze spanelska 40. let minuleho stoleti. obe odlisne casti funguji skvele - ta fantaskni je plna hravosti, bizarnosti i nadherne desivych vyjevu (scena se zlutym demonem za stolem se okamzite stala jednou z mych nejoblibenejsich filmovych pasazi vsech dob!); ta realisticka prekvapi krutosti a skvelym predstavitelem zvrhleho fasistickeho kapitana. velmi pusobiva vizualni stranka i atmosfera! ()

gumbo

78% - Útěky do strašidelného světa pohádek z ještě strašidelnější skutečnosti. Hororvé, drsné a přesto pohádkově milé. ()

jesus666

Z mojho pohľadu trošku trvalo než sa dej rozvinul do niečoho, čo by ma zaujímalo, ale potom začal pekne gradovať. ()

FilmWave

Pozor, tento film není ani zdaleka tak výpravný, jak prezentuje trailer a jeho ne-fantasy část zabírá určitě alespoň dvě třetiny celkové stopáže. To ale vůbec nevadí, protože jak variace na "Komu zvoní hrana", tak i "Alenka v říši divů", fungují dokonale. Občas se může zdát, že oba příběhy nejdou moc dohromady, ale nakonec se elegantně potkají. ()

tragos

"El Laberinto del Fauno" Už z toho názvu jde strach. Guillermo del Toro přesně ví, co chce divákovi sdělit a jak toho chce dosáhnout. A hned od počátku je jasné, že žádný med to nebude. Dusná atmosféra s časem houstne čím dál víc a režisér nešetří ostrým kořením. Potud je vše v pořádku. Problém je v propojení reálné a fantaskní roviny příběhu. Ta fantaskní je totiž pouhou berličkou toho, co se děje ve skutečnosti, a jejím jediným úkolem je připravit diváka na konec. Bez ohledu na to, že Smrtník i mandragora jsou "fantastičtí", jsem přesvědčený, že když už někdo hraje tak vysokou hru jako del Toro, musí ji hrát na všech frontách. Silných 8/10, pokud špatně snášíte násilí, Faunově labyrintu se raději vyhněte. ()

Axident

Fascinující podívaná, dotažená v každém okénku filmu. Velmi, velmi silný zážitek především pro ty, kteří mají stále velký kus dětské fantazie - 100%! ()

hazaba

Druhý pokus - snad se teď moje hodnocení nevypaří v černé díře, jako posledně. Tenhle film mě dostal. Už se mi dlouho nestalo, že bych se u filmu bála (na horory nekoukám), a že bych byla takovýmto způsobem vtažena do děje. A ten nečekaný konec.... Trvalo mi dlouho, než jsem se z něj vzpamatovala. ()

cielle

Ještě dlouho po shlédnutí filmu jsem nemohla dostat z hlavy tento poutavý příběh dvou světů...Dávám 5 *! ()

PDcz

Plný počet. Hezké, smutné, šťastné, oproti nyní "komerčním" fantasy žánrům originální příběh, zpracování. Moc se nám ten film líbil. Pohádka pro dospělé, která potěší a pohladí. Asi to nebude pro "drsoňe", kteří mají rádi něco tvrdého a fakt nebezpečného, ale své diváky si to najde a přinese kýžený zážitek. ()

Filmárik

Keď som pred dvomi rokmi uvidel prvé obrázky a trailer s Faunovho labyrintu,trvalo mi nejakú chvíľu kým som si uvedomil že by som si mal zodvihnúť zo zeme moju spadnutú sánku. Akonáhle sa na oficiálnej stránke filmu objavil scenár na free stiahnutie neváhal som ani sekundu a mal som ho prečítaný len taký fukot.A priznám sa že som po ňom mal mierne rozpačitý pocit.Predsa zasadenie rozprávočky do vojnového prostredia mi neprišlo moc šťastné no trpezlivo som čakal.Pred pár dňami som sa konečne vďaka "pohotovej" a "vždy aktuálnej" slovenskej distribúcii dočkal.A nebol som sklamaný pretože film mi presne sadol na mieru.Temnota ako bič,dve perfektné dejové (no žánrovo kilometre odlišné )línie unikátne prepojené ,prekrásna vyhmmmkávacia ústredná melódia, badguy ako stvorený ale hlavne jedinečná vizuálna stránka robí Pan´s labyrinth veľdielom.Teda videl som už kadečo ale tak husté masky aké boli tu nemajú obdobu.Skutočne zaslúžený oscar.Samotný faun je úžasne odpudivo príťažlivý nehovoriac o bezokom strážcovi hostiny s fakt divným apetítom.No mať tak 15-16 rokov menej a zbadať na plátne tvora ako on namieste sa ..... A tým sa dostávam k faktu že tento film môže byť pre mnohých rodičov milne považovaný ako vhodný na príjemné prežitie nedeľného popoludnia s celou rodinkou.Chyba. ()

PaSup

Je těžké psát komentář ke svému nejoblíbenějšímu filmu už jen proto, že právě u něho máte schopnost zveličovat a hýřit pozitivním hodnocením... ale myslím, že tady to ani jinak nepůjde! "Faunův labyrint je pohádka pro dospělé" - mnozí se tak o tomto skvostu nynější kinematografie vyjádřili...já bych to rád trochu doplnil - srdíčko dítěte se bude chvílemi stahovat slušnou rychlostí nad hrůzostrašnou pohádku, jeho fantazie pak ale naopak zaplesá nad dokonalými příšerkami... moderní dítě v tom prostě uvidí jinak pojatou "Alenku v říši divů"... my starší a pozornější diváci však spatříme čistou, ničím neposkvrněnou dokonalost dvou paralelních světů! Musím přiznat, že při závěrečných titulkách jsem ještě asi pět minut seděl a nemohl věřit vlastním očím... můj mozek byl doslova osvícen něčím tak nečekaným, že to jednoduše nedokázal vstřebat... uvedomil jsem si, že poznat rozdíl mezi realitou a dětskými představami, je neskutečný problém! Závěrem bych chtěl říct, že ač tento film neměl vůbec díky ztraceným poznámkách božského řeziséra del Tora vzniknout, díky bohu, že ho tu máme! Mně dal minimálně pořádnou inspiraci a vzal několik hodin přemýšlením nad celým vyzněním... 5* a 100%! ()

jenjan

Přišel jsem k tomuto veledílu naprosto neposkvrněn Guillermem del Torem a odcházel nesmírně okouzlen. Ano, tyto superlativy jsou velmi ovlivněny mou dávnou slabostí pro fantasy žánr, ale i tím, že mě takový příběh dostal i po letech mé "reálné" dospělosti. Nádherné ztvárnění nadpřirozených postav, kouzlo labyrintu a mlýna uprostřed lesů téměř dokonale vykreslují výbornou atmosféru tohoto snímku, který je ideální shlédnout v nějakém komorním kině. Neskutečná provázanost reálných skutečností, v tomto případě španělské občanské války s nadpřirozeným světem pohádkových postav. Naturalistické scény, plné krutosti a násilí lidských představitelů jsou v kontrastu s nadhledem a charakterem bytostí nelidských. Po všech těch realistických filmech, plácajících se lidiček ve zdánlivě neřešitelných situacích, problémech, konfliktech a vztazích bylo pro mě toto dílo velkým odpočinkem a strhující podívanou, která mě příjemně osvěžila...a mě nezbývá než věřit, že tam někde hluboko v lesích žije Faun a jeho lesní víly.. ()

Pradlík

Film jsem viděl ve španělštině s českými titulky, což mělo za následek je-li to možné, ještě lepší atmosféru. Guillermo del Toro znovu předvedl, že je úžasný režisér a dal mi další důvod proč ho obdivovat. Mimochodem na dvoudílného Tolkienova Hobita, který byl svěřen do jeho rukou se opravdu moc těším a nemohu se dočkat Vánoc 2011, na kdy je předběžně stanoveno datum premiéry. Zpět ale k faunovi. Nesedly mi příliš herecké výkony vedlejších postav, což bude dáno samými neznámými jmény, ale zbytek byl úžasný. Balancování mezi světem Ofélie plným nadpřirozených jevů a pohádkových bytostí, zkrátka ten kouzelný svět, a mezi světem opravdovým zmítaným druhou světovou válkou v partyzánském Španělsku. Nebo ta část u velkého stolu s hostinou na jejímž konci seděl ten nezapomenutelný tvor s očima v dlaních, na tu se zapomenout nedá. A faun je skutečně epický, obzvlášť se španělským dabingem. Prostě nejlepší pohádka (ano, poměrně hororová) po Burtonově Ospalé díře (a to jsem na pohádky nikdy moc nebyl). Skvělá práce! ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia