Faunův labyrint

Faunov labyrint

Pan's Labyrinth

Mysteriózní / Drama / Fantasy / Horor

Španělsko / USA / Mexiko, 2006, 114 min

Vskutku uzasny a originalny film nam del Toro naserviroval ! Rozpravky, fantasy, temne legendy a pribehy, to ma vzdy bralo. Nie vsak filmy typu Narnia, ktore su doslova iba tuposti bez akejkolvek hlbky a zmyslu (mimo snahy zarobit balik). Pan' Labirinth bol pre mna doslova balzamom pre oci a dusu. Spletita, mnohovrstvova temna, tajomna rozpravka, ktora vas po cely cas obklopuje tou zvlastnou atmosferov a carom, ktore pribehy a rozpravky maju. Pribeh je jednoduchy avsak velmi silny, plny magie a strasidelnych bytosti, ale aj ludskej krutosti a nasilia a brutality. Po dopozerani filmu som mal pocit ze som ten film tak ulne vo vsetkych rovinach nepochopil a mnohe mi uniklo. Ale aj vtom je sila tohto filmu. Neobvplyva prazdnotou, ale vas opanta svojou fantaziou a vtiahne vas medzi dva svety plne symbolov a nevypovedanych slov. (10/10) Druhe zhliadnutie : Nadherne sklbenie autorskej tvorivosti a prvotriednej filmarciny. Delikatesa. Uz sa nemozem dockat, kedy sa Del Torro vrati do Mexika.(8.5.2007)

Je neuvěřitelné s jakou bravurou umí Guillermo del Toro propojovat krutý svět dospělých a imaginativní svět dětí. A to vše v lehce hororové stylizaci. Navíc díky hlavní hrdince (Ivana Baquero) působí přechody mezi oběma světy jako něco naprosto samozřejmého a reálného. Byť je konec maličko předvídatelný, je natočen tak vkusně, že řadí snímek mezi nezapomenutelné zážitky.(2.9.2008)

Fantazy v realitě španělské občanské války? Ano... pokud si malá holčička vysní svůj vlastní svět, aby unikla krutosti, pak ano. // Nádherná kamera, působivá atmosféra, fantaskní reálie. Faunův labyrint je takovou temnou pohádkou... nebo krásnou skutečností? Každopádně nejlepší dílo Guillerma del Toro.(4.4.2008)

Zajímavý, fakt hodně zajímavý, Del Toro spojil válečnou tématiku s fantasy a oboje se mu povedlo na výbornou. Ta válečná část má neskutečnou atmosféru a vizuální stylizaci, která mě prostě dostávala, všechny ty exteriéry, interiéry a hodně temných záběrů mi připomínalo trochu atmosféru pařby Return to castle wolfenstein, krom toho Del Toro se nebojí ani drsných scén a to tomu dodává ještě silnější dopad a to ani nemluvim o neskutečně charismatickým Sergi Lópezovi. Ovšem část druhá, fantasy, je snad ještě lepší, hlavně scéna z druhýho úkolu je úžasná, nicméně i všechno ostatní kolem tý fantasy části je fakt skvěle atmosférický a nádherně vizuálně stvárněný a to se týká i všech postav a o to víc zamrzí, že ta fantasy část je mírně na vedlejší koleji. 85%(15.2.2008)

Soundtrack Javier Navarrete: 1. Long, Long Time Ago ,2. The Labyrinth ,3. Rose, Dragon ,4. The Fairy and the Labyrinth ,5. Three Trails ,6. The Moribund Tree and the Toad ,7. Guerrilleros ,8. A Book of Blood ,9. Mercedes Lullaby ,10. The Refuge ,11. Not Human ,12. The River ,13. A Tale ,14. Deep Forest ,15. Vals of the Mandrake ,16. The Funeral ,17. Mercedes ,18. Pan and the Full Moon ,19. Ofelia ,20. A Princess ,21. Pan's Labyrinth Lullaby ,(8.6.2011)

• - Aby mohl Guillermo del Toro film režírovat, musel odstoupit z postu režiséra filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005). (Ajka1)

• - Guillermo del Toro se vzdal svého honoráře i dodatečného podílu ze zisku, aby jeho film vůbec vznikl. (Ajka1)

• - Protože na film chodilo mnoho dětí, varovaly mexické úřady před grafickým násilím. (Kulmon)