Faunův labyrint

Faunov labyrint

Pan's Labyrinth

Drama / Fantasy / Válečný

Španělsko / USA / Mexiko, 2006, 114 min

Unikátní pohádkový namět se svým osobitým zpracováním nabízí spíše odrostlejšímu publiku, které dozajista nejenom že skousne dekadentní atmosféru, ale rozhodně si užije i spousty vymazlených detailů, kterými vdechuje svému fantasknímu světu režisér Del Toro oduševnělost a celkový feeling dokonalé propracovanosti. Úžasná výprava, masky či kontrast občanské války s fantasy světem je jenom klouzací plocha. To pravé se skrývá pod povrchem, kde je třeba zapojit i diváckou fantazii a mozek. Bravo!(24.8.2007)

Krásný kontrast dvou světů - reálného, jemuž velí ctižádostivý a egoistický kapitán a snový, plný fantazijních stvoření, profesorským faunem počínaje a strašidelným Pale-Manem konče. Tímto se dostávám k efektům, resp. maskám, které jsou originální, nápadité, do posledního čtverečního centimetru precizní a působící úplně realisticky. Smutný film, který je naplněn výbornými hereckými výkony, lahodnou hudbou a je jenom velká škoda, že onen labyrint nedostal ještě o maličko větší prostor. 19 miliónů dolarů(rozpočet)/82 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(4.7.2007)

Film, který měl zafungovat a nezafungoval. Ale teď vlastně je třeba si říci komu je určen?! Dětem jistě ne, některých brutálních scén by asi dětské oko mělo být ušetřeno. Dospělým? Možná, ale proč míchat pohádkový motiv s válkou? Je to asi jako kdyby Jack Nicholson hrál ve filmu Zdeňka Trošky. Nebe a dudy. Něco co nemá býti slučováno, a pokud ano, tak stravitelnou formou. Tady ty dva žánry jaksi nesplynuly v jeden ještě kvalitnější, aby mohlo vzniknout monstrózní dílo. Masky samozřejmě výborné, taky v dnešní době by byl hřích si s počítačem nepohrát, když už nic jinýho. Hlavní představitelka vzhledem ke svému věku užasná. A dál? Nic.(29.12.2008)

Bylo, nebylo…. a dceru krále podsvětí dělí tři úkoly od vysvobození…Kouzla neexistují, Ofélie.…. G. del Toro mne touto ne- pohádkou odrovnal a přesvědčil, že SVĚT JE JEDNO KRUTÉ MÍSTO!! Miluju příběhy, kde ,,temná" je krásná. A tady je takovej i obsah. Buďte si jisti, že jde-li situaci vyhrotit na maximum, stane se tak! Drsný, smutný, ale hravý. Příběh má dvě silné linie, ale už jen jedna by dokázala utáhnout ,,normální“ film ,,obyčejnýho“ tvůrce. Může být smrt radostná? Ano! Protože TAM v podsvětí na nás čekají ti nejbližší! Nebo je to jen hra? Ne! Žádná hra nemůže mít takové následky jako ta v mysli G.del Tora. Nebo si to nechci připustit? Nebo jen nevím, co mám sledovat, abych uviděl svoji budoucnost? Někdy prostě děláme chyby. Děti dělají chyby a musí zůstat navždy člověkem. Kouzla neexistují Ofélie! Pro NIKOHO !!!(26.10.2008)

Vskutku uzasny a originalny film nam del Toro naserviroval ! Rozpravky, fantasy, temne legendy a pribehy, to ma vzdy bralo. Nie vsak filmy typu Narnia, ktore su doslova iba tuposti bez akejkolvek hlbky a zmyslu (mimo snahy zarobit balik). Pan' Labirinth bol pre mna doslova balzamom pre oci a dusu. Spletita, mnohovrstvova temna, tajomna rozpravka, ktora vas po cely cas obklopuje tou zvlastnou atmosferov a carom, ktore pribehy a rozpravky maju. Pribeh je jednoduchy avsak velmi silny, plny magie a strasidelnych bytosti, ale aj ludskej krutosti a nasilia a brutality. Po dopozerani filmu som mal pocit ze som ten film tak ulne vo vsetkych rovinach nepochopil a mnohe mi uniklo. Ale aj vtom je sila tohto filmu. Neobvplyva prazdnotou, ale vas opanta svojou fantaziou a vtiahne vas medzi dva svety plne symbolov a nevypovedanych slov. (10/10) Druhe zhliadnutie : Nadherne sklbenie autorskej tvorivosti a prvotriednej filmarciny. Delikatesa. Uz sa nemozem dockat, kedy sa Del Torro vrati do Mexika.(8.5.2007)

• - Del Toro tvrdí, že ve dvanácti letech viděl vylézat z babiččiny almary Fauna. Jeho silně věřící babička ihned zavolala exorcistu. (hippyman)

• - Guillermo del Toro opakovaně odmítl natočit film v anglickém jazyce i přesto, že mu hollywoodští producenti nabídli na jeho realizaci dvojnásobný rozpočet. (Ajka1)

• - Del Toro opisoval hercovi Sergimu Lópezovi (Vidal) finálnu verziu príbehu dve a pol hodiny so všetkými detailmi. (Greenpeacak)