poster

Děti noci

 • Francie

  Voleurs, Les

 • Slovensko

  Zlodeji

 • USA

  Thieves

Krimi / Drama / Romantický

Francie, 1996, 112 min

 • Pohrobek
  ***

  Alex (Daniel Auteuil) je policistou, nikoliv z vášně, nýbrž z protestu vůči své kriminální rodině. Nyní se musí vyrovnat se smrtí svého bratra Ivana, jenž byl zastřelen při násilném vloupání. Také Ivanův syn Justin by se o smrti svého otce chtěl vědět více. Informace by mohla podat Juliette (Laurence Côte), jež byla přítomna zločinu. Je sestrou Ivanova komplice Jimmyho a má poměr s Alexem. Když beze stopy zmizí, obrátí se Alex na profesorku filosofie Marii (Catherine Deneuve), která s Juliette pěstovala též vřelý vztah... Nominace na Golden Palm za rok 1996, "dorostenecký" César pro Laurence Côte za rok 1997. Melodram, film-noir, gangsterka dohromady.(12.6.2005)

 • garmon
  ****

  Originalita tohoto je v ryze francouzsky klasicistním vrstvení pohledů na příběh. Znám to z André Gida: zápletku může pohled někoho jiného zcela proměnit, děj dostane jiný smysl, příběh jiný žánr. Děti noci jsou v tomto ohledu nejvíc filmem morálky a chování - chvílemi velmi zdařile vytvořeným. Trojlístek hlavních postav je velmi smutný a nejsmutnější pro mě zůstává postava Auteuila, která nevystoupí ze sebe, ani neprolomí tu existenciální samotu. Laurence Côte mě chytla v Rivettově Bande des quatre. Tady byla už moc stará na svou roli.(11.11.2017)

 • Gortyna
  ****

  V naší videopůjčovně jsou Děti noci umístěné v sekci "Napínavé filmy", což tedy rozhodně nejsou. Je to důmyslně vystavěný psychologický film. Kdo se ponoří do složitého přediva komplikovaných vztahů mezi jednotlivými protagonisty, bude určitě spokojený. Motivy jednání většiny postav jsou ve vleku jejich nočních můr, snad proto název filmu. Rozhodně stojí za vidění.(6.3.2014)

 • Padme_Anakin
  ****

  Zajímavá věcička v mnoha ohledech, předně tedy působivá psychologická sonda jedné rodiny (od děda po vnuka) a příběhu dvou naprosto rozdílných bratrů, jejich vztahu a jejich vztahů, sourozeneckých, mileneckých, přátelských, pracovních a jiných, nedefinovatelných.. Prolínání filmových žánrů tu působí zcela nenásilně, od krimi přes drama lehkým mrknutím oka.. Daniel Auteuil výborný a zpropadeně sexy, velmi chladným způsobem..(2.10.2020)

 • troufalka
  ****

  Myslím si, že ani oficiální text distributora ani žádný z komentářů včetně Pohrobka nevystihl pravou podstatu filmu. Já tu vnámám především vztahy a vnitřní drama postav. Film není vyprávěný pouze z jednoho pohledu kladného hrdiny (hodný policajt chce dopadnout hnusného lumpa), ale rozehrává celou škálu příběhů a motivů, takže se dokážeme vcítit jak do policisty Alexe, tak i do Julie, se kterou spí, stejně tak do Marie, se kterou spí Julie, i do Jimmyho, kterého Alex pronásleduje. Na konci nemáme běžné dopadení coby závěr normální kriminálky, potže tento film opravdi není krimi. Zločin a dopadení zločince tu sice hraje roli, ale není v popředí. Zaujla mne vztah Marie a Alexe, kteří se spolu dělili o Julii. Zjevně to mezi nimi jiskřilo, ale přesto ani jeden neudělal žádný krok ke sblížení. Pěkné je i závěrečná scéna, kdy se Ivanův syn sbližuje s Jimmym. Život se pomalu vrací do svých kolejí, rány se zacelují.(19.5.2014)