Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Jinoch

V subžánru japonských animovaných filmů platí Hayao Miyazaki za personu prvního řádu a pravě Princezna Mononoke patří do jeho výkladní skříně... Již jen pohled na stopáž a tématiku filmu dávají divákovi jasně najevo, že se tentokrát nesetkává s klasickým animákem evropského (respektive amerického) ražení, ve kterém jde o jednoduchou zábavu pro celou rodinku a nakrmení dětské tvářičky pořádnou dávkou všudypřítomných klišé a naivity. Ne, animovaný snímek je v Japonsku plnohodnotnou kategorii a Mononoke hime je toho jasným důkazem... Asi největší devízu celého snímku vidím v profilové vybroušenosti všech postav - taková charakterová hloubka a tak dokonalá relativizace dobra a zla je opravdu málokdy vídaná (o to víc potěší v žánru anime). Společně s celkovým filozoficko-ekologickým podtextem o hledání souladu (nebo spíše míry souladu) člověka s přírodou tak tvoří jádro celého filmu... To tvůrci obalili podmanivým příběhem prince Ashitaky, jenž v mýtickém světě hledá lék na démonickou otravu i odpovědi na otázky týkající se tajemství přírody. Tolik k obsahu, nyní k formě... Co se týče animace, ta se těžko označuje jako dobrá či špatná... je totiž zkrátka Japonská - se všemi svými specifiky, přednostmi i zápory a zda je to dobře či špatně záleží na konkrétním divákovi (já osobně ji řadím někam do průměru). Co ovšem do průměru nespadá ani omylem, je hudba Joea Hisaishiho, která vždy dokázala navnadit mytologickou atmosféru tajemna a napětí a odpoutat mě od reality všedního dne... Princezna Mononoke přináší svěží vítr do žánru animovaných filmů a právem je řazena mezi jeho vrcholy. Můj dojem je navíc o to silnější, že můj předchozí střet s Japonským filmem (v podobě Cesty do fantazie) nedopadl zrovna nejlépe... 90% ()

Sihaaja

Pokud uvažujete o rozšíření svých filmových zážitků o anime, musíte vidět film od Miyazakiho, a když film od tohoto anime génia, tak jedním ze žhavých tipů bude určitě Princezna Mononoke. Nedávno jsem ji viděla podruhé, jako většinu z Miyazakiho tvorby, a rozhodně to nebylo naposled. Myšlenka tohoto díla se vrací k jednomu z prvních velkých Miyazakiho filmů, Naušice, a zpracovává ji pro diváka možná o trochu stravitelnější formou. Miluji Miyazakiho svět, kde postavy nikdy nejsou černobílé, který nás učí úctě k přírodě a který představuje skvělý vzor ženských hrdinek, které v žádném případě nejsou puťky čekající na svého „prince“. Nedokážu si představit, jak líp by šla udělat „pohádka pro dospělé“. Jedinečnou atmosféru jako vždy kouzlí Miyazakiho dvorní skladatel Hisaishi. Když slyším hlavní motiv z Princezny Mononoke, běhá mi mráz po zádech. ()

Maou

Úžasné. Atmosferické. Epické. Ťažko slovami opísať toto dielo. Vrchol Miyazakiho tvorby a asi jeho najprístupnejší film pre západného diváka. Animácia dokonalá, soundtrack jedinečný. Must see. ()

klaranapoli

krásná pohádka s velmi zajímavým příběhem, ale musím říct že už jsem viděla i lepší japonskou pohádku a taky se mi zdála moc dlouhá ()

AltairAhad

Důvod proč lze milovat anime - je tento film! Učaroval mi už jako malé a nikdy mne nepřestane bavit, absolutně krásný a čistý příběh, ze kterého si každý divák odnese něco jiného. ()

ZekiZeki

Měl jsem v úmyslu se bavit, měl jsem v úmyslu dát plnou palbu hvězdiček jako většina zde, měl jsem v úmyslu pět ódy na japonské animovane filmy a dštít síru na hollywoodskou konkurenci, to vše však do skončení úvodních titulků. Animace je jistě na skvělé úrovni (na ručně kreslený film), ale poetikou byl snímek zcela mimo, tak mimo, že jsem se musel dost často smát. Škodolibě smát. Holt jako ne Japonec nemám šanci filmu porozumnět, ani si ho plně užít. I když jsem se o to opravdu hodně snažil. ()

Anime2

Moc pěkný ale čekal jsem víc lásky mezi princeznou Mononoke a Ashitakou. Sice se párkrát objali a jednou mu přitom zabodla kámen do srdce doslova a přežvykovala mu jídlo ale já čekal aspoň na konci polibek. ()

Lusy44

Pohádka mého dětství! Úžasný příběh. Miluji filmy, kde se prostě ponoříte do fantazie a tady toho bylo skvěle využito. Zhlédnu to vždy jedním dechem... Ani nwm, jak přesně tento snímek popsat, protože je prostě nepopsatelný zážitek na to koukat. A proto mohu jen doporučit...!! ()

Draconic

Když jsem tento film shlédl poprvé, když jej vysílali na ČT1 (koneckonců Nova by něco takového nikdy neodvysílala), tak jsem naprosto nechápal "co tím chtěl básník říci". Není divu: v roce, kdy film spatřil světlo světa mi byly pouhých pět let. Jediné co jsem z toho byl schopný vyčíst bylo to, že se nějaký kluk snaží zbavit nějaké nemoci, prokletí nebo něčeho podobného a jak se mu to nakonec podařilo jsem nepostřehl. Jediný důvod, proč jsem to sledoval, až do konce bylo to, že to bylo kreslené a nic jiného v televizi stejně nebylo. Pak když jsem se k tomu po nějakých třinácti letech (následkem neuvěřitelné nudy) dostal, byl to neuvěřitelný pocit. Bylo to jako objevovat něco tajemného, nevídaného a přesto důvěrně známého. Mijazaki je génius, to mi nikdo nerozmluví. Ten jednoduchý a přesto svižný a zajímavý děj s hlubokým poselstvím o souznění člověka a zvěře, pokroku a přírody, mě neustále upevňuje v tom, že toto je dost možná nejlepší animovaný film v historii a že úplně s přehledem za sebou zanechává všechny Disneyovky(pro mě teda určitě). Jediný kus, který podle mě je schopný tomuto dílu konkurovat, je Naušika z Větrného údolí. I když na jednu stranu by někdo mohl argumentovat, že jde o stejný děj a zápletku, jen herci jsou jiní. Každopádně je toto dílko také od Mijazakiho, to nemůže být náhoda, zvlášť když oba dva jsou mými nejoblíbenějšími animáky. Ovšem je ale všeobecně rozšířeným faktem, že Princezna Mononoke vznikla na motivy Naušiky. Dalo by se tedy říct, že jde o jakýsi "pilot", takže nebýt Naušiky, tak by Princezna Mononoke možná vůbec nevznikla. No, co říct na konec, jestli se ptáte, jaký přínos pro mě tento film měl, tak vám řeknu toto: Díky tomuto filmu jsem zjistil, že animovaný snímek nemusí být nutně rodinná komedie. ()

matej.perun

Moj osobny TOP 1. Ak by som mal moznost dat jedinemu filmu 6*, bez zavahania by som ich dal tejto viacvrstvovej a krasnej anime. Videne 76x a ako to s kazdou velkou laskou byva, prerastie vo vas rokmi az na samu dren. Tesim sa na kazde nove zhliadnutie. ()

Toxic

Strhující umělecké dílo. Tak, jak moc nemám rád anime, tak moc miluju tenhle animák, který rozhodně není jen pro děti. Jediná místa, která mě vytrhávala z transu a mému vkusu vadila, byla právě ta, která byla viditelně určena pro malé diváky... Námět, téma, vyprávění, postavy, hudba, emoce, animace až po jednotlivé režijní prvky. Vše fungující stoprocentně, včetně zimomriavek. ()

Domin_S odpad!

Nevím, asi nejsem na filmy tohoto žánru a barvy stavěný. Schválně jsem si pustil více takovýchto pořadů se špičatými nosy a každý z nich se už od začátku jevil jako pitomost. Upřímně nechápu, jak tyto (hentai,anime,manga) filmy/seriály mohou mít takový úspěch, protože jak vizuální, tak i obsahová stránka jsou příšerné. Pokud se někomu z vás tento snímek líbil, měli byste se podívat na POŘÁDNÉ dobrodružné fantasy!(LOTR, Star Wars, Avengers-logy) S přáním hezkého dne Domin. ()

La_Valette

Princezna Mononoke je úžasný film, který vás okamžitě vtáhne do děje a udrží vás v něm až do samého konce, po celou dobu jsem v něm nenašel tzv. nudné pasáže. Velice se mne libí, že se zde Mijazaki vyhnul klišé dobro vs. zlo, protože navzdory tomu, že Eboshi a Mononoke spolu vedou soustavný boj, ani jedna není dokonalá, každá má své chyby i svou pravdu. ()

Vlkopec

Je to svým způsobem osvěžující vidět filmovou pohádku, kde zlo není potrestáno, která skončí dobře jen relativně, a kde skoro nikdy není jasné, která bije (protože nejspíš žádná jasná nebije a věci se prostě z nějakých důvodů nebo možná i bezdůvodně dějí). Mijazaki se nemaže s výklady, kdo odkud přichází a proč dělá právě to, co dělá, a předkládá strhující děj se spoustou krve a hrůzy, s krásnými sceneriemi, podkreslený úžasnou (a pozoruhodně eklektickou) hudbou a okořeněnou poněkud křečovitým humorem a sociálními motivy. Výsledkem je nesmírně košatý a barvitý kóan, kterému dominuje postava prince Ašitaki (a jeho věrného „losa“), jenž se jako pravý budhista ničemu nediví, všem projevuje úctu, nikoho neodsuzuje, k ničemu jasnému nesměřuje a rozhodně nemá namířeno k „a žil šťastně, až do smrti“ (chvíli se sice zdá, že přece jen trochu „ulpívá“ na San, ale to se nejspíš jen zdá). Cesta do fantazie se mi líbila přece jen o dost víc, ale i tenhle (velko)film rozhodně stojí za vidění. A vsadil bych se, že ho James Cameron viděl, než začal připravovat Avatara! Jo, a zelení cvakající bůžkové jsou prostě skvělí! ()

Exsecutor

Stydím se za časy kdy jsem nad anime ohrnoval nos. Hajao Mijazaki mi ukázal nový svět. Svět který není omezen. Svět obrovských kontrastů, šlechetnosti, hamižnosti a dilemat, zkoušek a překážek hrdinů samotných i nás diváků, kteří jsme nuceni hledět hluboko pod povrch abychom se dobrali pravého poselství tohoto epického veledíla. To vše v doprovodu překrásných melodií, roztodivných animací a vynikajícího scénáře. Nepotrpím si na přílišný sentiment, avšak nyní se nestydím říci, že jsem si tento film zamiloval, stejně jako mnohé z dalších děl ze "země vycházejícího slunce". ()

sibskyn

Pro Japonce je tohle pohádka. Japonské děti jsou hodně otrlé a mají silné močové měchýře(vždyť to má přes 2 hodiny), Pamatuji si, že jsem to poprvé viděl také jako dítě, a pak jsem z toho nemohl pár nocí spát. Každopádně je to moc krásný snímek, kde každá scéna má své místo, kdyby jste jednu vzali, ztratilo by to své kouzlo. Takže určitě film je kouzelný, jen jsem se nedokázal bavit po celou stopáž filmu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)